Zaloguj się do konta

Głębokość stawu

utworzono: 2016/02/08 14:49
Hubert2000

Witam  urzytkowników wedkuje.pl. Posiadam staw 10x6x0,8 m. Chciałbym się zapytać czy ryby w nim przeżyją z powodu tak małej głębokości. Staw będzie oczywiście napowietrzany. Będe w nim miał 5 małych leszczy, 10 okoni, 5 płoci i możliwe że 5 karasi. Okonie będą po to aby można je było połowic na spinnig i żeby nie było narybku bo wiem że staw jest za mały i ryby będą karłowacieć. Bardzo proszę o odpowiedź czy ryby przeżyją.   [2016-02-08 14:49]

czaro93

Trochę mała głębokość, w mroźne zimy na 100% ryby się poduszą.  [2016-02-08 15:28]

wasyl 007

Trochę płytki ale jak zadbasz to przeżyją i będziesz miał co obserwować.
Musisz mieć dobrą pompę do napowietrzania. Taka powinna wystarczyć:

http://allegro.pl/pompa-powietrza-napowietrzacz-aco-005-4200-l-h-i5592799059.html
http://allegro.pl/kamien-napowietrzajacy-dysk-dyfuzor-srednica-15-cm-i5713427373.html

Robisz rozgałęźnik i możesz napowietrzać w kilku miejscach. Zimą przy dużych mrozach i tak zamarznie, ale można wtedy zastosować grzałkę ze styropianem do oczek wodnych. A jak napada śniegu dobrze jest go zgarnąć z lodu.
Pamiętaj, że te ryby coś muszą jeść, bo w tak małym stawku same sobie nie poradzą. A drapieżnikom powinieneś dawać mały narybek.
Napowietrzanie też jest ważne latem. Tak płytka woda szybko się nagrzewa i brakuje w niej tlenu. Wtedy łatwo o przyduchę.
[2016-02-08 15:30]

Artur z Ketrzyna

Ryb mozesz smiało więcej wpuścić, i przeżyją. Tylko ta głębokość to zbyt mało na leszcza i na zimowanie ryb. Minimum 1,5 a nawet dołek ok 2-3 m by się przydał.

W tak płytkim oczku, jeśli masz troszkę mułu, to szybciej ostrą zimę przeżyje karaś i lin.
[2016-02-08 17:28]

marek2

Mam oczko wodne o takich samych wymiarach z tym że moje ma w najbliższym miejscu 1,60 i tak jakby półkami schodzi od połowy po pół metra w stronę jednego z brzegów. I akurat w moim ryby bez problemu zimują nawet bez napowietrzania. Ale tak jak napisał kolega Artur myślę że dla świętego spokoju powinno być przynajmniej te 1,5 metra. A w tym stawiku są jakieś rośliny? [2016-02-08 20:57]

Hubert2000

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. W stawie jest pałka szerokolistna, a czy napowietrzacz 3600 l/h wystarczy ? W oczku mam 2 karasie i jednego 3 kg karpia i wszystkie w zimie przezyły a napowietrzacza jeszcze jeszcze nie posiadam więc myslę ze nie będzie tak źle. Poza tym niestety nie mam juz możliwości wynajęcia koparki do poglębienia stawu. A co do tego napowietrzacza myślałem żeby nie dawac tych kulek tylko powietrze puścić prosto z wężą żeby ruch wody był większy na powieżchni żeby woda w zimie nie zamarzła. Co o tym myslicie ? [2016-02-09 20:51]

wasyl 007

Kamienie rozpraszające powietrze, powodują zwiększanie powierzchni styku pęcherzyków z wodą. Krótko mówiąc będą lepiej napowietrzać Twój stawek. Przy dużych mrozach nawet przy powietrzu wypuszczanym bezpośrednio z węża woda prawdopodobnie zamarznie.
102 [2016-02-17 12:50]