Zaloguj się do konta

Gałąź lipy

utworzono: 2011/03/19 19:32
passat

Witam.
Mam problem otóż poszukuje lipy i znalazłem gałąź bardzo miękką i oto moje pytanko czy ta gałąź na zdjęciu jest lipą????? jak nie prosił bym państwa o napisaniu mi jak rozpoznać lipę i jak wygląda gałąź zimą , jeśli ktoś ma zdjęcie gałęzi lipy bardzo bym prosił o zamieszczeniu go na tym poście.
Pozdrawiam i proszę o pomoc.
passat [2011-03-19 19:32]

kaban

Wygląda jak lipka.Z prawej strony zdjęcia widać pękniętą korę,proponuję żebyś ściągną kawałek i sprawdził czy jest pod nią łyko (cienka warstwa pod korą na drewnie-bardzo mocna i wytrzymała-daje się ściągnąć palcami) bo to jest cecha charakterystyczna dla lipy.
[2011-03-19 19:39]

passat

Bardzo dziękuje za odpowiedź zaraz to sprawdzę i odpowiem :D
[2011-03-19 19:45]

passat

Dziękuje bardzo ma łyko bardzo mocne :D
[2011-03-19 19:55]

marapala

hej...na moje to jest to korczyna...przynamniej w moim regionie tak nazywamy to drzewo...duzo tych drzew rosnie kolo brzegow rzek,koncem lata ma male, czarne i cierpkie w smaku owoce.cienkie i mlode galezie korczyny sa bardzo elastyczne i nie mozna ich latwo zlamac, tak jakby byly z gumy oraz maja charakterystyczny zapach...natomiast galaz lipy mozna dosyc latwo zlamac...pozdro... [2011-03-19 21:59]

Mi też się wydaje, że nie jest to lipa tylko drzewko które jak Kolega "passat" napisał nie daje się łatwo złamać. Niestety nazwy tego drzewa nie znam, zawsze nienawidziłem botanikę;) [2011-03-19 22:22]

a mnie się jednak zdaje, że to lipa . ;> [2011-03-20 09:17]

marapala

czesc...i co kolego passat czy juz wiesz co to za galaz jest? jestem ciekaw czy to lipa byla czy korczyna?pozdro... [2011-03-22 17:13]

Mi również wydaję się że to korczyna tak jak napisał kolega Marapala ,ale głowy nie daję...

[2011-03-22 20:58]

brukarz89

Witam. Według mnie to jest na 100% lipa. Charakterystyczna kora i te pęknięcia. Jak nie jesteś pewien to poszukaj w google jakiegoś atlasu drzew.Pozdrawiam
[2011-03-22 21:07]

adamoski

a jak ta gałąź lipy ma się do przynęt sztucznych, bo nie wiem?  [2011-03-22 21:23]

Krisq

Z drzewa lipowego robi się woblery ;) [2011-03-22 21:44]

passat

Witam
Dziękuję wszystkim za wpisy otóż co najlepsze sam nie wiem czy to lipa XD zrobiłem z (tej gałęzi) woblera ale całkiem nieźle pracuje :D Najlepiej poznać lipe na wiosne a już mamy wiosne niech tylko drzewa wypuszczą liście to się dowiem czy to była lipa czy nie bo wiem skąd ją zerwałem a raczej już była lekko złamana :P
Jeszcze raz dziękuję bardzo za wpisy i obiecuje ,że jak drzewa wypuszczą liście to napiszę co to było za drzewo :D.
Pzdr passat
[2011-03-23 20:03]

marapala

Witam
Dziękuję wszystkim za wpisy otóż co najlepsze sam nie wiem czy to lipa XD zrobiłem z (tej gałęzi) woblera ale całkiem nieźle pracuje :D Najlepiej poznać lipe na wiosne a już mamy wiosne niech tylko drzewa wypuszczą liście to się dowiem czy to była lipa czy nie bo wiem skąd ją zerwałem a raczej już była lekko złamana :P
Jeszcze raz dziękuję bardzo za wpisy i obiecuje ,że jak drzewa wypuszczą liście to napiszę co to było za drzewo :D.
Pzdr p

no to czekamy na info

[2011-03-23 22:47]

HeadAche

Ehhh, nie poznaje po zdjeciu, leśnikime też nie jestem ale lipa chyba ma charakterystyczne kwiaty z lotką, często wykorzystywana przez rzeźbiarzy, pszczelarze na miód z lipy mówią spadziowy. Ponoć z kwiatów można parzyć herbate. Po tych kwiatach napewno bym poznał ale tu ich nie ma. Wiem gdze rośnie jeden okazały okaz i jak będe przechodził (w drodze na ryby) to zrobie fotki. [2011-03-23 23:09]

kaban

Ehhh, nie poznaje po zdjeciu, leśnikime też nie jestem ale lipa chyba ma charakterystyczne kwiaty z lotką, często wykorzystywana przez rzeźbiarzy, pszczelarze na miód z lipy mówią spadziowy. Ponoć z kwiatów można parzyć herbate. Po tych kwiatach napewno bym poznał ale tu ich nie ma. Wiem gdze rośnie jeden okazały okaz i jak będe przechodził (w drodze na ryby) to zrobie fotki.

Miód lipowy a spadziowy to duża różnica i w smaku i w kolorze-czasami bawię się w pszczelarza pomagając ojcu w pasiece.
[2011-03-24 12:25]

marapala

Ehhh, nie poznaje po zdjeciu, leśnikime też nie jestem ale lipa chyba ma charakterystyczne kwiaty z lotką, często wykorzystywana przez rzeźbiarzy, pszczelarze na miód z lipy mówią spadziowy. Ponoć z kwiatów można parzyć herbate. Po tych kwiatach napewno bym poznał ale tu ich nie ma. Wiem gdze rośnie jeden okazały okaz i jak będe przechodził (w drodze na ryby) to zrobie fotki.

no gdyby ta galaz byla zerwana w czasie gdy juz sa liscie to kolega passat nie pytalby co to za drzewo bo po lisciach by poznal:) pozdro... [2011-03-24 22:12]

Josi1994

Jak boga kocham bo umrę. Przecież to nawet koło lipy nie leżało;) mi to wygląda na leszczyne albo dziką wierzbe, jeżeli dobrze oceniłem grubość i wygląd tej gałęzi to nawet nie wdrapał byś się po nią na to drzewo. Trochę na fachu drwala się znam;) [2011-03-24 23:41]

greyhunter

Kolego, zrób zdjęcie drzewa(kształt) i zdjęcie kory z pnia i sprawa szybko się rozwiąże.Lipa ma charakterystyczny zapach ale zapachu nam nie opiszesz... Świeża gałąź powinna być niemal biała po okorowaniu, jedynie rdzeń mieć żółty...Zdjęcie młodej gałęzi nie jest jednoznaczne (choć na pewno nie jest to dzika wierzba), nie jest bo ciężko określić skalę...Wg mnie taka gałąź lipy już powinna być pokryta czarną niemal korą...

Miód lipowy pychotka... Spadziawy nawet lepszy... Herbatkę Lipową też polecam dla smaku i leczniczych właściwości...

[2011-03-25 00:50]

greyhunter

Miód spadziowy jest zbierany ze spadzi - soków drzew iglastych (jego produkcj jest również bardziej pracochłonna dla pszczelarza)...Lipowy natomiast pochodzi praktycznie tylko z nektaru Lipy (oczywiście, uzyskanie czystego miodu jednego rodzaju, nie jest takie łatwe ale to już kwestia pszczelarska). Jak dla mnie to też piękne hobby czy pasja...

Jako ciekawostkę podam jeszcze, że miód nie ma daty ważności (praktycznie się nie psuje) a jego właściwości antyseptyczne zależą od jego składu i uwaga - Wysokości na jakiej jest produkowany przez pszczoły...

[2011-03-25 01:10]

Mikesz71

Powiem ci tak ja mam upatrzoną lipkę i po ucięciu kilku gałęzi które mnie interesuja okorowuję je a następnie składuje w garażu żeby wyschły wtedy dopiero nadają sie do strugania w zimowe wieczory. Surowa nie nadaje sie do strugania bo drewno jest ciągłe i nie struga się gładko. sam się przekonasz jak wystrugasz pare woblerków. Pozdrawiam. [2011-03-25 11:21]

HeadAche

100% Lipa [2011-03-25 15:35]

HeadAche

[2011-03-25 15:37]

jak na moje to gałąź klonu. taka ta kora cos podobna [2011-03-25 16:20]

wyko2

nie ma lipy

[2011-03-25 17:01]

Josi1994

Sory pomyliłem drzewa. To na bank lipa. Czyli drwal ze mnie nie za dobry. Jeszcze raz przepraszam za te pomyłeczke :-P [2011-03-26 12:41]