Fotopułapka

/ 118 odpowiedzi
grzegorz not


Ulica, droga, to miejsce publiczne, więc se nagrywaj. Jednak takie nagranie trzeba traktować w pewien sposób. Nie możesz tym szastać gdzie chcesz. Możesz się doczekać, że ktoś cię oskarży jeśli takie nagranie opublikujesz bez jego zgody. Kamera w samochodzie ma ci służyć do udowodnienia swej niewinności w razie niejasnych okoliczności zdarzeń drogowych.

Ale weź kamerę i nagraj przez okno sąsiadkę w jej mieszkaniu, sąsiada na jego działce, albo parkę bzykajacą się gdzieś w lasku, lub też moja żonę opalającą się kiedy ja wędkuję, to możesz liczyć na sprawę z powództwa cywilnego, lub na zwykłe rozkwaszenie ryja.

Doprawdy nie rozróżniasz miejsc publicznych od miejsc gdzie należy ci się nieco prywatności, gdzie twoja własna strefa nietykalności jest świętością?

Żal mi cię człowiek!

 

 

 

Sorry,że dopiero teraz odpisuję ale staram się każdą wolną chwilę na rybkach spędzać:-)

Nie mogę sie z Tobą zgodzić co do nie wykorzystywania kamer samochodowych w innych przypadkach niż to opisałeś. Mało razy wykorzystywano te nagrania w przypadku wykroczeń drogowych a więc w sytuacjach gdy łamane jest prawo? Czym więc różni się to od łamania prawa nad wodą?

A tak poza tematem to Panowie nad wodę lepiej jechać niż z tego wędkarskiego forum prawnicze robić:-)





A tym się różni, że np. jadąc samochodem masz być ubrany - jest to ujęte w kodeksie o ruchu drogowym. Droga jest miejscem publicznym, gdzie obowiązują pewne normy i każdy jest tego świadomy. Dlatego kamery w samochodach nie łamią żadnego prawa. Natomiast moja prywatna strefa, moje dobro osobiste, czyli moja rodzina, czy tam kochanka, podczas pobytu nad wodą, to nie obiekt do filmowania dla jakiegoś kretyna, któremu się cioś w nocy przyśniło. Jeśli nie kumasz różnicy, to sorry, ale rzeczywiście nie ma co klawiszy ścierać.


A to całkiem ciekawe, że będąc nad rzeką, kanałem czy jeziorem jestem na terenie prywatnym i mogę z fajfusem na wierzchu latać:-) (2015/05/10 13:14)

JKarp


Nie możesz latać ani w mieście ani nad wodą ;-)
Zwróć uwagę, że chodzi tu o uprawnienia do przeglądania monitoringu z terenów publicznych.
Jest sporo artykułów w necie na temat kamerek w samochodach. Zapewniam Cię, że nie jest to tak różowe jak sobie wszyscy wyobrażają ponieważ taka kamera nie posiada żadnej homologacji.
JK (2015/05/10 13:36)

u?ytkownik116256


Czytam to wszystko i śmiać mi się chce. Monitoringu-podkreślam monitoringu za pomocą urządzeń do obserwacji obrazu (bez dźwięku) w miejscach publicznych (w tym fotopułapka) mają prawo tylko do tego uprawnione służby ustawą. Na pewno do tych służb nie zalicza się Państwowa Straż Rybacka ponieważ nie jest ona organem na, który nałożono zadania ochrony bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Fotopułapkę można sobie powiesić na prywatnym terenie, prywatnym łowisku. (2015/05/10 14:50)

bartjur85


Artur jestem z tobą całym sercem. Trzymaj się chłopie bo masz rację! Ci co są przeciwko tobie, to banda komuchów i chcą zgnoić inteligencję naszego kraju! Nie daj się Chłopie! (2015/05/10 20:00)

bartjur85


Nie, no. Jaja sobie robię. Daj już sobie spokój i idź monitorować stawy. (2015/05/10 20:01)

kedzio


:)) (2015/05/10 20:02)

Artur z Ketrzyna


Nie, no. Jaja sobie robię. Daj już sobie spokój i idź monitorować stawy.

nie ma spawy, rób se jaja, by było weselej.
Tylko weź poprawkę na to co piszą.
Bo który raz powtarzam że w tym wątku nawet przez chwilę nie zaproponowałem monitoringi nad wodą.
 Zwłaszcza na publicznych plażach nudystów. ;-)
A że inteligent tak wywnioskował (dopowiedział), to nic nie poradzę na jego tok myślenia. (2015/05/10 21:43)

u?ytkownik116256


Artur co Ty chłopie wygadujesz?SSR nie ma prawa do obsługi żadnej kamery lub urządzenia trwale zapisującego dane.PSR, policja, Straż Leśna owszem tak.A co to w ogóle jest " foto pułapka " ? To nic innego jak zwykły monitoring - ot taka mała gra słów dla podkreślenia ważności monitoringu.
Zwykły PC obsługuje standardowe monitoringi. "No i owszem ale co zrobić żeby ten komputer to obsługiwał ? Przecież musi być to jakoś połączone ...czy nie musi ? Czy może być jedna kamera czy więcej ? Jak to zrobić żeby np 20 kamer było widoczne na jednym kompie - tu jest pies pogrzebany ( i pieniądze całkiem spore też ). Nawet nie wiesz o czym mówisz pisząc " Zwykły PC obsługuje standardowe monitoringi. "Artur to jest kasa i to nie byle jaka taki monitoring. Pisząc " Zwykły PC obsługuje standardowe monitoringi. " pokazujesz swoją ignorancję w tym temacie. 
Na temat Twojej jakże ważnej i odpowiedzialnej pracy pozwolisz, że się nie wypowiem.
Jedno jest pewne - poczytaj post Kolegi Haryyy5 i zrozum, że to tylko na filmach służby specjalne ze 100 metrów odczytują bez problemu wszelkie dane łącznie z datą i godziną jaką pokazuje zegarek głównego bohatera.JK
 Janusz Państwowa Straż Rybacka nie ma w swoich uprawnieniach  obserwacji obrazu w miejscach publicznych, a jeżeli ma to wskaż mi taki przepis?. I nie mylisz się w tym, że fotopułapka to nic innego jak monitoring tylko taki z możliwością przeniesienia w inne miejsce. Pozdrawiam (2015/05/10 21:54)

kedzio


Taniej wyjdzie kontrolowanie " zasobami ludzkimi " niż kamery, które naprawdę nie wiem jakiej klasy miały by być ( czytaj ile miałyby kosztować ) żeby spełniły swoje zadanie w złych warunkach pogodowych.JK

Nie żartuj...
To nie takie drogie, i Nadleśnictwu Srokowo, zwróciło się w 1-2 miesiące..


Kolego rafalwedkuje
nie wiem o jakim podważeniu mówisz, wyraźny wizerunek i udokumentowane wykroczenie jest nie do podważenia. Nawet zrobione telefonem komórkowym, bez takiej homologacji.
To nie jest narzędzie pomiarowe itd, by wymagało takiej homologacji. A wystarczy tylko info że obiekt jest monitorowany. By użyć tego przed sądem i byś nie mógł tego w żaden sposób podważyć. No chyba że udowodnisz że to nie ty na tej focie :-)

Ty jesteś taki tępy, czy się taki robisz? (2015/05/10 21:55)

kedzio


Janek nie bujaj.
Foto-pułapki mogą obsługiwać strażnicy PSR czy SSR. I jeśli chodzi o uprawnienia to sa one wymagane tylko na obierkach obowiązkowo chronionych. Dane zczytujesz na miejscu i pozostawiasz je do dalszej pracy.

Zwykły PC obsługuje standardowe monitoringi.

A co do możliwości założenia monitoringu, to wystarczy zgłosić to w odpowiednim urzędzie. I oznakować "teren monitorowany"
Jeśli chodzi o obiekty takie jak markety itd, to one są w planie ochrony (specyfikacji)

Tyle na ten temat by się nie rozpisywać.
I jak wykorzystujemy dane z monitoringu, tez nie muszę tu pisać.


Odwaliło ci, czy jak? (2015/05/10 21:57)

kedzio


Janek, czy ty naprawdę taki CKM?
Wskaż mi gdzie w tym poście potwierdziłeś swoje słowa brzmiące
"SSR nie ma prawa do obsługi żadnej kamery lub urządzenia trwale zapisującego dane.PSR, policja, Straż Leśna owszem tak."
Do obsługi monitoringu nie są wymagane żadne uprawnienia.
Tak ciężko to zrozumieć?


No poważni ci odpierniczyło. (2015/05/10 21:59)

kedzio


Może byś się tak jednoznacznie określił, czy zgadzasz się na to, że każda łajza na tym łez padole będzie cię szpiegować kamerami nawet jak pójdziesz kloca walnąć, czy raczej jesteś przeciwny? Bo jak do tej pory, to cały czas pierdzielisz takie alajny, że w kroczu swędzi! Udowadniasz, że każdy, każdego, gdzie chce i kiedy chce, może nagrywać, filmować, fotografować.... No chyba jednak masz ten łeb nieco żeliwem zalany. 

Czy ktoś na tym forum wie, o co ci chodzi?! Ty jesteś kurdę nawiedzony, czy jak?!

Człowieku zastanów się nad sobą! Czy chcesz, żeby każdy cioł robił ci "Truman Show" z całego twojego życia?

Wyrazy współczucia.

(2015/05/10 22:05)

Artur z Ketrzyna


Może byś się tak jednoznacznie określił, czy zgadzasz się na to, że każda łajza na tym łez padole będzie cię szpiegować kamerami nawet jak pójdziesz kloca walnąć, czy raczej jesteś przeciwny? Bo jak do tej pory, to cały czas pierdzielisz takie alajny, że w kroczu swędzi! Udowadniasz, że każdy, każdego, gdzie chce i kiedy chce, może nagrywać, filmować, fotografować.... No chyba jednak masz ten łeb nieco żeliwem zalany. 

Czy ktoś na tym forum wie, o co ci chodzi?! Ty jesteś kurdę nawiedzony, czy jak?!

Człowieku zastanów się nad sobą! Czy chcesz, żeby każdy cioł robił ci "Truman Show" z całego twojego życia?

Wyrazy współczucia.


siądź człeku, i przeczytaj spokojne.
Uprawnienia dla SSR, czyli wpisanie takich czynności w regulamin, może starostwo.
Obecnie prawo nie wymaga żadnych szkoleń z certyfikatami (wystarczy stanowiskowe, wewnętrzne) by móc obsługiwać monitoring.
Tak więc prawo nie wyklucza tego.
Z tym że jak już pisałem, grubo bym się zastanawiał nad tym by takie urządzenie obsługiwała SSR.
Użytkownik rybacki, może założyć monitoring w celu ochrony wód które użytkuje. Z tym że musi to zgłosić do odpowiedniego organu (specyfikacja ochrony mienia) i oznakować teren monitorowany.
Zapisy z monitoringi nie mogą być opublikowane, chyba że uzyska się zgodę osób znajdujących się na nich. Bądź sąd wyda takie postanowienie (np.: krając kłusownika).
Osoba która opublikuje takie zapisy bezprawnie odpowiada z kodeksu karnego, dyscyplinarnie itd.
Prawo też zakazuje montowania kamer w toalecie i innych miejscach intymnych.

Podsumowując. Monitoring to nie zabawka, i takich rzeczy nie wolno dawać nieodpowiedzialnym osobom. (2015/05/10 23:05)

rafalwedkuje


Nadgorliwość gorsza od faszyzmu i wielu w naszej bidronkowej Polsce jest.
Pomimo wielkiego nagłośnienia medialnego o podsłuchach naszych polityków wszystkie nagrania poszły do kosza a nie do sądu . Powód prozaiczny ,brak pozwolenia a co za tym idzie nagrania noszą znamiona próby manipulacji. 
Jak się nie ma wiedzy to się powtarza z wręcz szaleńczym uporem co inni mówią.Zwykła logika czasem zawodzi i doprowadza do tak ułomnych. (2015/05/11 07:12)

JKarp


 Janusz Państwowa Straż Rybacka nie ma w swoich uprawnieniach  obserwacji obrazu w miejscach publicznych, a jeżeli ma to wskaż mi taki przepis?. I nie mylisz się w tym, że fotopułapka to nic innego jak monitoring tylko taki z możliwością przeniesienia w inne miejsce. Pozdrawiam
Zgadzam się - zdecydowanie się zapędziłem w udzielaniu pełnomocnictw a przecież reguluje to ta sama ustawa co opisuje uprawnienia SSR. Pozdrawiam


Obecnie prawo nie wymaga żadnych szkoleń z certyfikatami (wystarczy stanowiskowe, wewnętrzne) by móc obsługiwać monitoring.Tak więc prawo nie wyklucza tego.Z tym że jak już pisałem, grubo bym się zastanawiał nad tym by takie urządzenie obsługiwała SSR.Użytkownik rybacki, może założyć monitoring w celu ochrony wód które użytkuje. Z tym że musi to zgłosić do odpowiedniego organu (specyfikacja ochrony mienia) i oznakować teren monitorowany.Zapisy z monitoringi nie mogą być opublikowane, chyba że uzyska się zgodę osób znajdujących się na nich. Bądź sąd wyda takie postanowienie (np.: krając kłusownika). Osoba która opublikuje takie zapisy bezprawnie odpowiada z kodeksu karnego, dyscyplinarnie itd.Prawo też zakazuje montowania kamer w toalecie i innych miejscach intymnych.
Podsumowując. Monitoring to nie zabawka, i takich rzeczy nie wolno dawać nieodpowiedzialnym osobom.

To powiedz mi dlaczego SM żeby móc monitorować tereny publiczne ( czyli też brzegi rzek i jezior ) musi mieć skończone szkolenie a w zasadzie dwa - jedno z monitoringu a drugie z ochrony danych osobowych ?
Owszem nie potrzeba specjalnych szkoleń i zezwoleń jeśli monitoruje się tereny prywatne.
Użytkownik rybacki może założyć kamery ( jak każdy obywatel z resztą ) na swoim prywatnym terenie czyli hodowle ryb, jakieś ośrodki zarybieniowe itp. Poza tym nie może zakładać kamer.
Bardzo dobrze to określiłeś - monitoring terenów publicznych to nie zabawka.

JK



(2015/05/11 08:46)

Artur z Ketrzyna


Bardzo dobrze to określiłeś - monitoring terenów publicznych to nie zabawka.

JK

Tak zawsze mówiłem. :-)
(2015/05/11 09:37)

u?ytkownik116256


SM upoważnia do tego delegacja ustawowa:
http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-29-sierpnia-1997-r-o-strazach-gminnych/rozdzial-2_organizacja-zadania-i-zakres-uprawnien-strazy/?on=30.04.2014
 " USTAWAz dnia 29 sierpnia 1997 r.o strażach gminnych " art.11 pkt.2"2. W związku z realizowanymi zadaniami określonymi w ust. 1 i art. 10, straży przysługuje prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych w przypadku, gdy czynności te są niezbędne do wykonywania zadań oraz w celu:1) utrwalania dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia;2) przeciwdziałania przypadkom naruszania spokoju i porządku w miejscach publicznych3) ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej."
Znajdź mi delegację ustawową aby to PSR mogła dokonywać obserwacji? (nie ma takiej).
Brzegi wód w większości są miejscami publicznymi (obowiązujace prawo w miejscach publicznych określają przepisy prawa ustanowione przez państwo) i nie będzie tak łatwo PSR , czy SSR założyć monitoring ? bo na podstawie czego?Sytuacja jest inna w przypadku prywatnych gospodarstw rybackich, stowarzyszeń, tam sobie właściciel ustanawia prawo i tyle w temacie. Pozdrawiam (2015/05/11 11:08)

u?ytkownik116256


Przepraszam, że post pod postem, ale uzupełnię odpowiedź dla Janusza w sprawie przetwarzania danych osobowych przez SM. Cytowana ustawa nadaje także uprawnienia SM w sprawie przetwarzania danych osobowych :

" Art. 10a. Straż w celu realizacji ustawowych zadań może przetwarzać dane osobowe, z wyłączeniem danych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, jak również danych o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym, bez wiedzy i zgody osoby, której dane te dotyczą, uzyskane:1) w wyniku wykonywania czynności podejmowanych w postępowaniu w sprawach o wykroczenia;2) z rejestrów, ewidencji i zbiorów, do których straż posiada dostęp na podstawie odrębnych przepisów. " (2015/05/11 11:29)

JKarp


Dokładnie Mirek - ja o tym pisałem wcześniej i to okazuje się na podstawie działań SM z Legionowa.

"Podstawą prawną określającą prawo Straży Miejskiej do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych, jest Ustawa z dnia 29 sierpnia1997 r o strażach gminnych. Zezwala ona na prowadzenie takich czynności pod warunkiem, że służą one: utrwalaniu dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania przypadkom naruszania spokoju i porządku w miejscach publicznych, ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.Szkolenie dla strażników miejskich było szkoleniem prowadzonym przez certyfikowany ośrodek szkolenia posiadający zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych. W czasie kontroli stwierdzono, że każdy z pracowników zespołu obsługującego monitoring przeszedł takie szkolenie, co potwierdzają stosowne zaświadczenia.W ramach prowadzonej kontroli sprawdzono również przygotowanie pracowników doprzestrzegania przepisów Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst pierwotny: Dz. U. 1997 r. Nr 133 poz. 883). Zatrudniani pracownicy złożyli oświadczenia na piśmie, że zostali zapoznani z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami prawnymi i zobowiązują się do ich przestrzegania."
JK (2015/05/11 12:00)

roman76


Fotopułapka








Zamierzam nabyć takowy rejestrator w celu zrobienia porządku na mojej wodzie i Może pobliskich jeziorkach. Co sądzicie o zakupie kamerki w granicach tysiączka. posiada ktoś coś takiego, ewentualnie poleca jakiś konkretny model.

Tak dla przypomnienia

(2015/05/11 20:33)