Fly Fishing - dlaczego pstrągi się spinają ?

/ 5 odpowiedzi
Witajcie koledzy wędkarze. Ostatnio dużo chodzę z muchówką po mojej małej rzece koło domu łowiąc gównie okonie, klenie pojedyncze szczupaki i pstrągi które zawsze sie spinają. Dlaczego tak sie dzieje ? Łowie przy wodospadach, wolniejszych odcinkach prowadząc nimfe z prądem rzeki i w momencie brania wykonuje zacieńcie i hol który wygląda tak że trzymam pstrąga na napiętym zestawie, niwelując luźny sznur podciągając go do i w pewnym momencie (często gdy ryba jest na powierzchni) moja przynęta "odskakuje" z pyska ryby i po holowaniu, dzieje sie tak nawet gdy łowie na susz . Dlaczego tak sie dzieje ? Czy to mój brak doświadczenia czy to tępy hak czy błąd podczas holu ?

Pozdrawiam PrzemoSpin
----------------------
C&R !!!
robertxxx62

Witam ! Zbyt szybki hol z mocno napiętym sznurem również powoduje spinanie się rybki , a dzieje się to przy brzegu kiedy wydaje się że rybkę ma się już w podbieraku dlatego że rybka nie jest zmęczona holem i widząc coraz bliżej brzeg zaczyna szamotać pyskiem próbując wypluć przynętę i najczęściej mały haczyk jej się udaje :) Na początku brania trzeba rybce dać się wyszaleć , tak jak piszesz zero luzu na sznurze ale nie za sztywno i trochę popuszczać przy większych sztukach . To tak moja rada , łowię  dużo na hakach bezzadzioru , to też szybko uczy prawidłowe holowanie i tak nieraz się zdarzy że jakiś cwaniak się wypnie :) Pozdrawiam i życzę coraz mniej spadów :) (2013/07/22 17:30)

PrzemoSpin

Dziękuje za info, przy kolejnym wypadzie na pstrąga postaram sie to przetestować i jeśli złowie jakiegoś kropka napisze w odpowiedzi :)
-------------
C&R !!! (2013/07/22 17:41)

SZUWARdragon2

Za sztywna wedka, brak amortyzacji?Opisz wedke i sznur. (2013/08/04 12:27)

Lukasz79

Ja łowie tylko na haki bezzadziorowe i pstrażki mi sie nie spinaja :). Po pierwsze jak radza koledzy przedłuż hol, chyba że łowsz c&r...po drugie trzymaj szczytówke nisko powierzchni wody  rybka pracuje wtedy w wodzie gdy podnosimy sczszytówke prowokujemy ryby do wyskoków i wtedy wiekszość sie wypina. Poza tym nie dopusc nawet do sekundy luzu na lince bo na hakach bezzadziorowych to niewybaczalne. pozdrawiam (2013/08/22 10:08)

chrisboy2

Cześć PrzemoSpin.  Trochę czasu minęło od kiedy zadałeś to pytanie ale jakoś teraz tu trafiłem. Z tego co widze jesteś bardzo młodym wędkarzem, i to jest fajne, to że ryby Ci spadają to może wynikać z twojego doświadczenia i ze zbiegu okoliczności, czasami tak po prostu jest. Tu taj pewno narażę się kolegom ale nie ucz się męczyć ryb bo to nie ludzkie i mało satysfakcjonujące, ryby holuj na granicy wytrzymałości sprzętu i jak najszybciej wtedy będziesz czuł siłę ryby i miał frajde z tego. Nie wiem jakiej wielkości te pstrągi łowisz ale u nas raczej nie łowi się dużych pstrągów więc rybe 25-35cm możesz nawet śmiało podnosić na wędce i nic się nie stanie. Co do sprzętu to fajnie by było jak by był tak dobrany do wielkości ryb które łowisz żeby pod ciężarem holowanej ryby się prawie cały wyginał (po to jest wędka) a podejrzewam że ryby Ci się wypinają bo są za słabo holowane i hak po prostu rozwierca dziurę w pysku ryby i po prostu wypada , klenie Ci się nie spinają bo mają miękkie pyski i  nie walczą tak agresywnie jak pstrągi. Na koniec powiem Ci żebyś się nie martwił że się spinają , nie wszystkie ryby muszą być wyciągnięte a jak by tak było to chyba by było mniej ciekawie i jeszcze jedno nie ucz się delikatnych holi jeśli nie chcesz męczyć zwierząt i mieć prawdziwa frajde z wędkarstwa.

Połamania i Pozdrawiam

Krzysztof

(2013/10/24 19:18)