Filtr do małego stawu

/ 17 odpowiedzi

Jak w tutule... posiadam maly stawik przydomowy - okolo 100m2 teraz nastaly susze i woda sie obniza - dodam, ze staw kopany i nie posiada zadnego doplywu.

Problem jest nastepujacy: 

1. staw byl kopany wiosna przy duzej wilgoci, wykop jest na 3m lecz niski poziom wod gruntowych spowodowal, ze lustro wody znajduje sie na 2 m ponizej skarpy )glebokosc okolo 50 - 110 cm) - jesionia planuje poglebic "wedka"

2. w stawie plywa 150 szt. narybku karpia, 150 japoncow malych, kilkanascie duzych, 70 szt. karasia zlocistego, linek, 3 byczki, kilka krapi, leszcz, plotek z 15 szt. ktore sie wytarly i sa male ORAZ 57 sz. AMURA - i tu jest problem


Amury wyjadly cala nasadzona roslinnosc, co dzien na noc rzucam im 3 glowki salaty z ogrodka - jedza doslownie wszystko... a po tej salacie odchody sprawiuly, ze woda jest doslownei zielona!!!!! jak owoc kiwi.


Boje sie, ze woda wywola jakies choroby u karpiu....i innych ryb, w dodatku podejrzewam, ze jest maly poziom tlenu....


Z checia odsprzedam kilkadziesiat szt. amura lub wymienie go np. na tolpyge lub lina.

Planuje kupic jakis filtr lub pompke wody z funkcja fontanny, mzeby napowietrzac wode...

ktos cos moze mi doradzic i wogole?

zastanawiam sie nad czyms takim - chodzi mi zeby bylo tanio 

http://allegro.pl/filtr-extreme-12-000-pompa-po-001-waz-gratis-i3382782340.html

limakryba


Masz przerybiony staw. Tołpyga robi jeszcze gorszy syf w wodzie niż amur. Z tymi byczkami to zrobiłeś najgorszy błąd, tych ryb nie wolno nigdzie wpuszczać, po złowieniu należy je zabić gdyż jest to szkodnik. Radzę przemyśleć obsadę zbiornika i ilość ryb (2013/07/22 21:01)

wodniczeek


No masz racje z tym przerybieniem... :/ amura chcialbym sie pozbyc..... lub czyms go zastapic... narazie postanowilem nie karmic go wogole...

Podpowiedzcie, czym i w jaki sposob mam oczyscoc wode? jest poprostu zielona, zero przejrzystosci

(2013/07/23 09:36)

limakryba


spróbuj zastosować wapno tlenkowo-magnezowe (tylko nie zwykłe budowlane gdyż jest żrące). Najlepiej ogranicz ilość ryb, w takich warunkach zaczna ci chorować i zdychać. (2013/07/23 21:19)

wodniczeek


No musze sie pozbyc amurow. A Twoim zdaniem zastosowanie jakiejs pomki lub filtra do oczek wodnych oczysci nieco wode? (2013/07/24 09:16)

CZzesio


Cześć :) W pierwszej kolejności PRZECZYTAJ TO http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=15896
 Następnie pozbądź się nadmiaru ryb zwłaszcza AMURÓW (wszystkie) i obsadź stawik roślinami ...więcej info znajdziesz w artykule z forum ogrodniczego :

jednym z podanych tam sposobów na glony  jest  : 

"Słoma jęczmienna


Innym sposobem na usunięcia glonów z oczka jest zastosowanie słomy jęczmiennej, a najlepiej sieczki ze słomy jęczmiennej, z którą postępujemy podobnie jak z torfem pakując ją w worek, a najlepiej w … grubą pończochę i zatapiamy w oczku, lub wkładamy do filtra, na okres od 6 do 16 tygodni, w zależności od pory roku (wiosną i latem krócej, jesienią dłużej).
Słomę stosujemy w proporcjach minimum 10 gramów słomy, na 1m2 powierzchni oczka. Można więcej, słomą się nie przedawkuje.
Słoma zanurzona nie głębiej niż 90 cm, to ważne, wydziela w czasie swego rozkładu dioksydan (nadtlenek wodoru), który powoduje spadek pH, co w efekcie niweluje glony w oczku.
I tu ciekawostka, słoma jęczmienna najlepszy skutek osiąga, dopiero wtedy, kiedy zaczyna się rozkładać wtedy uwalnianie dioksydanu jest największe."   (...)


zapomniał bym ....doraźnie możesz wodę filtrować za pomocą jakiejś pompki zanurzeniowej lub innej umocowanej na styropianie i filtrować ją przez jakieś rzadkie płótno ,worek np. lniany .

(2013/07/24 10:24)

wodniczeek


@ CZzesio - dziekuje za dobre rady, napewno z nich skorzystam. Mam tylko pytanie czy zamiast slomy jeczmiennej (sieczki) nada sie inna słoma np. sloma owsiana? nie bardzo moge miec dospet do jeczmiennej.

Postaram sie jak najszybciej wsypca tez tego wapna i pozbyc / wymienic amury na liny i nz czasem kupic filtr, ktory na okres zimowy i tak bede musial miec 

:) dzieki raz jeszcze 


Artur

(2013/07/24 11:16)

CZzesio


@ CZzesio - dziekuje za dobre rady, napewno z nich skorzystam. Mam tylko pytanie czy zamiast slomy jeczmiennej (sieczki) nada sie inna słoma np. sloma owsiana? nie bardzo moge miec dospet do jeczmiennej.

Postaram sie jak najszybciej wsypca tez tego wapna i pozbyc / wymienic amury na liny i nz czasem kupic filtr, ktory na okres zimowy i tak bede musial miec 

:) dzieki raz jeszcze 


Artur



Rolę tę spełnia chyba tylko słoma jęczmienna o innych słomach nie słyszałem .

Słoma jęczmienna zanurzona nie głębiej niż 90 cm, to ważne, wydziela w czasie swego rozkładu dioksydan (nadtlenek wodoru), który powoduje spadek pH, co w efekcie niweluje glony w oczku.
 
Przeczytaj proszę artykuł do którego zapodałem link (początek jest nudny i nie zrozumiały ...wiem) ale chociaż tak mniej więcej od połowy METODY WALKI Z GLONAMI ....są tam podane też inne sposoby ...ale wszystko sprowadza się do obniżenia pH. (2013/07/24 11:47)

wodniczeek


No tak tak wlasnie czytalem, moim zdaniem problem u mnie i tak jest powazny... gdyz w chwili obecnej woda w najglebszym miejscu ma 89-90 cm, sa miejsca gdzie woda a 20 cm :/ czym predzej do jesieni, i zabieram sie za poglebianie stawu. Po tym wszystkim rodzi sie pyatnie - co z rybami? karpie nie urosna zeby je wylowic, a wpuszczac maszyne do wody z mocno zarybionem stawem to troche ryzyko z uwagi na ryby.

Myslelem tez zeby je na dzien prac (dzien gora 2 odlowic wszystkie, a wytarla mi sie juz ploc i japoniec)

(2013/07/24 11:53)

adacho113


Przerabiałem ten problem, gdyż mam podobne oczko koło domu. Przerybienie jest oczywiste. Jednak co do zastosowania wapna, to nie do końca polecałbym ten sposób. Wapno dodatkowo zakwasi wodę i wcale nie ,,sklaruje wody". Powodem kwitnienia wody jest nadmierny rozrost glonów. Wyeliminują je rośliny posadzone po pozbyciu się amurów. Można też napowietrzać wodę przy pomocy pompy oraz zastosować węgiel aktywny (  przy tak dużym stawku koszt węgla byłby dość znaczny). (2013/07/24 13:03)

wodniczeek


Przerabiałem ten problem, gdyż mam podobne oczko koło domu. Przerybienie jest oczywiste. Jednak co do zastosowania wapna, to nie do końca polecałbym ten sposób. Wapno dodatkowo zakwasi wodę i wcale nie ,,sklaruje wody". Powodem kwitnienia wody jest nadmierny rozrost glonów. Wyeliminują je rośliny posadzone po pozbyciu się amurów. Można też napowietrzać wodę przy pomocy pompy oraz zastosować węgiel aktywny (  przy tak dużym stawku koszt węgla byłby dość znaczny).

 oooo ... i takiego kogos szukalem, by mogl udzielic mi rady dajac przyklad z autopsji ;-) dzis mam troche roboty, ale jutro jade kopac rosliny!!! pamietam, ze nkiedy obsadzilem wszystkie brzegi roznymi wodnymi trawami, palkami i kaczencami woda byla praktycznie czysta na tyle, ze w glab wody na ponad metr bylo widac dno, a dno mam zwirowate i piaszczyste - zolte :) 


nawet karpie nie nadazaly macic wody, a teraz masakra :(

(2013/07/24 13:44)

limakryba


Moim zdaniem dawanie do takiego stawu filtra mija sie z celem gdyż jest to duży koszt za energie elektryczną, najlepiej poradzić sobie jakimiś naturalnymi metodami(najważniejsze ogranicz ilość ryb, wyeliminuj amury i pozbądź się tak duzej ilości karasi). Jak będziesz pogłębiał staw to najlepiej tak jak piszesz ryby odłów i przechowaj na czas kopania. Pamiętaj najlepiej od razu zrobić głębszy staw (najlepiej z 3m w najgłębszym miejscu) niż za jakieś 2 lata mieć znowu to samo (2013/07/24 15:31)

lynx


Nie będę więcej dopowiadał po udzielono Ci dobrych porad. (2013/07/24 17:26)

wodniczeek


dziekuje Panowie :) Wasze informacje, rady i spostrzezenia sa dla mnie bardzo cenne :-) napewno z nich skorzystam :-) 

co do glebokosci stawu kopany byl na 3-3,5 m, jednak koparkowy zawalil bo kazalem kopac na 5m ze wzgledu na niski poziom wody gruntowej.

No nic jesienia jak wszystko sie unormuje odlawiam ryby i kopie 2 metry w dol :) 

(2013/07/25 11:40)

wodniczeek



a co myslicie o tym? 

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=3382435614&ars_source=ars&ars_socket_id=7&ars_rule_id=102


P.S. dzis rano wylowielm 7 martwych karpi, a dzien wczesniej krapiki i plotki, w sumie jakies 40 rybek poszlo spac :(

(2013/07/30 12:41)

lynx



a co myslicie o tym? 

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=3382435614&ars_source=ars&ars_socket_id=7&ars_rule_id=102


P.S. dzis rano wylowielm 7 martwych karpi, a dzien wczesniej krapiki i plotki, w sumie jakies 40 rybek poszlo spac :(


Upały i przyducha. (2013/07/31 22:53)

lynx



a co myslicie o tym? 

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=3382435614&ars_source=ars&ars_socket_id=7&ars_rule_id=102


P.S. dzis rano wylowielm 7 martwych karpi, a dzien wczesniej krapiki i plotki, w sumie jakies 40 rybek poszlo spac :(

(2013/07/31 22:54)

wodniczeek


dzisiaj montuje 2 pompki z filtrami i funkcją fontanny :) a wczoraj bajorko dostalo zastrzyk w postaci swiezej wody w ilosci 7500l z wozu strazackiego :D (2013/08/01 09:14)