W związku z tematem założonym na forum postanowiłem zebrać istotne informacje na temat filmowania przez SSR wędkarzy podczas przeprowadzanych kontroli. Przeprowadziłem dwie rozmowy z rzecznikami oraz technikiem a także dwoma wykładowcami ze Szkoły Policji. Udało mi się ustalić następujące fakty: każda powołana instytucja działa w zakresie opisanych praw i obowiązków i tylko w przypadku regulacji ustawowych może wykonywa poszczególne zadania. W Ustawie O Policji stypizowano w rozdziale 3 zakres uprawnień policji (czyli wszystkie uprawnienia dot. zatrzymania, przeszukania, legitymowanie itd. można mnożyć dodam, że często figuruje odnośnik np. minister spraw wewnętrznych w drodze rozporządzenia określi szczegółowe uprawnienia itd.) W art. 15.1 pkt 5a ma prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych a w przypadku czynności operacyjno- rozpoznawczych i administracyjno porządkowych podejmowanie na podstawie ustawy także i dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom. W art. 14.1 pkt.4 policja w celu realizacji ustawowych zadań może korzystać z danych o osobie , w tym również w formie zapisu elektronicznego uzyskane przez inne organy, służby i instytucje …………………oraz przetwarzać je w rozumieniu ustawy z 29.08.1997 o ochronie danych osobowych. Z w/w aktów prawnych wynika , że policja może rejestrować, przetwarzać obraz oraz dźwięk. Dodatkowo opisany jest sposób zabezpieczania, wzory protokołów itd. zapisanych nośników np. filmu.
Podobnie opisane są każde inne instytucje Straż Miejska ma opisane w ustawie, rozporządzeniu zakres uprawnień i obowiązków i nie może realizować innych działań zarezerwowanych np. dla ITD. Ktoś na forum napisał abym pokazał art. który mówi, że zakazuje się SSR filmowania wędkarzy. Tylko to jest poważna nieznajomość przepisów prawa ,ponieważ to SSR ma mi powiedzieć podstawę prawną rejestrowania np. obrazu a nie będzie w stanie tego zrobić. Dodatkowo dochodzi przechowywanie nośników kontroli przeglądania oraz archiwizacji i każda ta czynność jest opisana w przepisach poszczególnych służb. Dodam, że np. gdyby SSR sfilmował wędkarza posiadającego np. szczupaka o wymiarach 45 cm zmierzył go miarą i wypuścił to gdyby znalazł się ktoś dobrze poinformowany w sprawie przed sadem zażądał by certyfikatu lub legalizacji takiej miary i penie ktoś zrobiłby wielkie oczy. Znam taki przypadek kiedy ktoś wcześniej opuścił miejsce pracy i przełożonego go na tym „złapał”. Postępowanie padło ponieważ zegarek przełożonego nie miał legalizacji. Takich przypadków można mnożyć w nieskończoność. Przypuśćmy, że np. SSR filmuje wędkarza a obok leży jego kobieta z gołymi piersiami w związku z powyższym, że znowelizowano KK oraz KPK popełnia przestępstwo z tego co pamiętam artykułu 191a. Teraz przytoczę przepisy na podstawie których funkcjonuje SSR
§ 1. 1. Państwowa Straż Rybacka współpracuje ze Społeczną Strażą Rybacką w zakresie zapobiegania i zwalczania nielegalnego połowu ryb, raków i minogów w powierzchniowych wodach śródlądowych oraz zwalczania obrotu nielegalnie pozyskanymi rybami, rakami i minogami.
2. Współpraca, o której mowa w ust. 1, polega na:
3. Informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 6 lit. a), dotyczące czasu, miejsca, rodzaju i ilości odebranych lub porzuconych ryb, raków i minogów oraz przedmiotów służących do ich połowu przekazuje się Państwowej Straży Rybackiej, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu trzech dni od dnia ich odebrania lub znalezienia.
§ 2. 1. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej z komendantem Społecznej Straży Rybackiej:
2. W planie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, określa się szczegółowy sposób realizacji wspólnych zadań, w tym wzajemne korzystanie ze środków łączności i transportu, ilość wspólnych działań i liczbę osób w nich uczestniczących oraz zasady zabezpieczania odebranych lub porzuconych ryb, raków i minogów oraz przedmiotów służących do ich połowu.
§ 3. Plan współpracy, o którym mowa w § 2 w ust. 1 w pkt 1, na rok 2002 sporządza się do dnia 31 marca 2002 r.
§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia
Nadzór nad SSR stanowi Wojewoda oraz Starosta a także Komendant PSR w związku z powyższym takie pytanie powinno być skierowane do nich. Nadmienię, że szanuje pracę tych wybitnych ludzi, którzy robią to po godzinach pracy a inni tylko ich oczerniają, wyzywają jak np. kolegę Jurka z tego portalu, który cokolwiek by ni napisał zaraz skacze mu do gardła kilku ludzi itp. ale postarałem się rzeczowo oraz bezstronnie opisać ten aspekt.
odpowiedz
cytuj