Feeder ... to feeder czy fider ?

/ 6 odpowiedzi
Prawie wszędzie słyszę słowo "feder'' a wydaje mi się ,że chodzi o  "fider" czyli feeder czyli podajnik :)
darek300

Prawidłowo powinno mówić się fider ale słowo uległo spolszczeniu i wszyscy mówią feder:) (2016/03/27 18:50)

berthold

quwa przeca my w PL mieszkamy to możemy tak sobie gadać, ja nigdy na HBO nie powiem ejczbio (2016/03/28 08:36)

barrakuda81

Prawie wszędzie słyszę słowo "feder'' a wydaje mi się ,że chodzi o  "fider" czyli feeder czyli podajnik :)

Pewnie dlatego się przyjęło bo w naszym języku nie ma krótkiego określenia opisującego tą metodę. Każdy mówi jak chce i tak wszyscy wiedzą o co chodzi a która forma poprawna? To chyba nie ma znaczenia o ile nie mamy na myśli poprawnej wymowy angielskiej. Dla nas to tylko kolejny makaronizm a wędkarz wędkarza zawsze zrozumie:-)

(2016/03/28 10:57)

jacfar

raczej food i feed od pokarmu, paszy a nie sposobu dostarczania, dlatego najprostsza jest polska gruntówka i metoda gruntowa (2016/03/28 15:18)

użytkownik16322

W latach 60-siątych wędkarze do szczytówki bambusa stalowy drut z przelotką mocowali do tego szła mosiężna mufka po główce bezpiecznikowej z przymocowaną na żyłce nakrętką jako sygnalizator brań ( dzwonek). Mój nauczyciel i nestor pan Czesław mówił że przed wojną już tak łapali. I nie był to feeder czytany po angielsku fiderem ale zwyczajnie na grunt lub na szprychę ( bo i tych też używali) Widziałem jeszcze takie wędki w dzieciństwie. 
I Angole żadnej tu Ameryki nie odkryli . Tak jak i łapano na przelociaka ( sławik przelotowy- metoda angielska) . Oni ją tylko spopularyzowali.
Zresztą nie wiadomo czy Anglicy nie nauczyli się tej metody od Polaków którzy tak jak mój ojciec i jego kolega z dywizjonu pan Czesław  którzy w ,,wolnym czasie "  nie tylko chodzili do barów ale i na ryby i grzyby.Notabene dla Angoli każdy grzyb był trujący.
I to by było na tyle na temat natemat feedera czytanego fiderem a zwanym drgającą szczytówka  lub szprychą.
  (2016/03/28 15:48)

barrakuda81

Chyba rzeczywiście tak jest że Anglicy jedynie spopularyzowali te metody. Dzięki nim one "wypłynęły" na cały świat przy okazji np. ważnych imprez wędkarskich. To chyba tak jak z Ameryką - do niedawna uczyli w szkołach że to Kolumb "odkrył" ten kontynent a dzis już na pewno wiadomo że on go tylko "spopularyzował" i otworzył dla starego świata. Parę setek lat przed nim bywali tam już Wikingowie ale ten sukces przypisywany był Kolumbowi. 
To kwestia jak kto potrafi swój wyczyn sprzedać i jakie kierują nim pobudki. A swing tip ktos jeszcze pamieta? Swego czasu były kije dedykowane  z tymi łamanymi szczytówkami. To dopiero niekonwencjonalna metoda. Dziś już nie widuję wędkarzy tak łowiących. Z polską nazwą też byłby problem...:-) (2016/03/28 17:22)