Feeder - problem

/ 9 odpowiedzi
Mam mały problem z napinaniem żyłki na feeder.Gdy próbuję ją napiąc ciągle jest luźna.Zmiana ciężarka na cięższy nie pomaga.Jeśli taki post już istnieje bardzo przepraszam ale nie mogłem nic znaleśc .Przepraszam za problem i życzę złamania kija. Ps.Używam łezki 20 g.
u?ytkownik8030


Myślę, że napięcie żyłki przy kiju ustawionym pionowo nigdy nie będzie idealne na wodach stojących. Sprężystość i elastyczność szczytówki, oraz ciężar żyłki plus opór wiatru, zawsze powodować będą w tym układzie tzw zwisanie. Mozna ten efekt ograniczyć ustawiając wędzisko poziomo, a w niektórych przypadkach szczytówką w dół, jak najbliżej lustra wody. Ponieważ w wodzie żyłka jest lżejsza, nie obwisa tak bardzo, dodatkowo wykluczamy wtedy działanie wiatru.
Pionowy picker, bądź feeder stosuję wyłącznie na rzece, a na jeziorze wyłącznie przy bezwietrznej pogodzie. Oczywiście masa ciężarka ma swoje znaczenie, ale zapewniam, że obojętnie od jego masy, obwisanie żyłki zawsze będzie mniejszym lub większym problemem. Jeśli ciężarek ma większą masę, można żyłkę bardziej napiąć - to naturalne. Jednak ruchy fal, wiatr działający zarówno na kij jak i na żyłkę, zawsze będą powodowały sukcesywne luzowania żyłki. Niestety można temu zaradzić tylko w jeden sposób, a mianowicie zwiększając co jakiś czas napięcie żyłki przez kręcenie korbką kołowrotka.

Na rzece nie ma takich problemów.

Pewnie znów ktoś powie żem kiep, ale myślę że mam rację. Pozdrawiam.

(2009/11/28 23:15)

gagisj


Duch ma oczywiście rację, ja na stojącej wodzie preferuję "poziom", nawet z zanurzeniem szczytówki, (bardzo ostrożnie, szczególnie przy zacięciu - grozi złamaniem). Jeżeli już- mogę dołączyć do "kiepów". Pozdrawiam. (2009/11/29 08:52)

u?ytkownik26223


amadausz napisz gdzie łowisz(woda stojąca czy płynąca) jakie ustawienie wędki , jaka żyłka(grubość,rodzaj,firma) wtedy postaramy się udzielić ci odpowiedzi . (2009/11/29 10:09)

amadeusz


Łowię w wodzie stojącej ,głębokośc 1,5-2m.Żyłka 0,22-9kg firmy Jaxon Eternum.Wędkę ustawiam raz pionowo a raz poziomo. (2009/11/29 15:15)

u?ytkownik26223


Radził bym ci zrezygnować ze stawiania wędki na sztorc ,poza tym 0,22 wydaje mi sie za grubą żyłką ,kup sobie0,18 z przeznaczeniem do feedera ja używam sufix feeder mono, jest bardzo miękka ,fajnie sie układa w wodzie i jest dość wytrzymała pod warunkiem że wiąże sie węzły na mokro,poza tym jest niedroga .150 m kosztuje 12zł ale żyłka jest warta swoich pieniędzy.

Ps Nawet najlepsze żyłki o grubości 0,22 mają około 4-5kg wytrzymałości więc to co oni podają na szpuli to nabijaniem klientów w butelkę i ściema na resorach . (2009/11/29 17:18)

u?ytkownik8030


Ja juz stosowałem nawet żyły po 0.35 i dało się. Tylko trzeba nisko nad wodą ustawić szczytówkę. I powtarzam, nie ma na luzy metody innej, niż podciąganie kołowrotkiem, ponieważ każdy ciężarek będzie się przemieszczał po dnie. No chyba że trafi w rośliny, w gałęzie pod wodą, po prostu się zaczepi, albo zamiast ciężarka zastosujemy kawał szyny kolejowej. To fizyka powoduje, ze luz zawsze powstaje, choćby nie wiem co. My możemy ten luz trochę ograniczyć, ale nie możemy go wyeliminować. Nawet przepływająca ryba może nam pociągnąć żyłkę. Czy mamy na to wpływ? A fale? A wiatr? A ciężar żyłki? Aa prąd wody i paprochy czepiające się żyłki? A piasek który się porusza? A miękki muł? To wszystko powoduje powstawanie luzów i jest to zjawisko nie do wyeliminowania. (2009/11/29 22:04)

regalis


Tu już chyba wszystko zostało powiedziane. Moim zdaniem na jezioro to wędka poziomo, ciężarek(koszyczek,sprężyna) to raczej nie minimalne obciążenie każdej szczytówki ale co najmniej połowa lub 3/4 i to bez zanęty, sam już to nie raz przerabiałem, trzeba pamiętać jaki ciężar na jaką szczytówkę.Czym mniejszy ciężarek tym częściej trzeba podkręcać korbką bo wiatr, fale itp.Żyłka moim zdaniem nie ma większego znaczenia. Stosowałem różnej grubości od 0,18 do 0,30 i nie były wszystkie żyłki feederowe a odpowiedni ciężarek ustawiał w miejscu zestaw tak jak chciałem.
W moim przypadku przy feederze 30-80g stosowałem obciążenia: najbardziej miękka szczytówka to obciążenie 20-25gr, średnia 40-50gr, twarda 60-70gr bez zanęty. Ale np. do najtwardszej szczytówki dasz małe obciążenie to sama sprężystość szczytówki będzie powodowała przesuwanie się zestawu.
Ostatni rok głównie wędkowałem feederem na różnych zbiornikach i takie stosowanie obciążenia pozwoliło mi wyeliminować luzowanie się żyłki(wyeliminowałem to prawie do zera bo czasem po prostu się zluzuje)

pozdr (2009/11/30 09:19)

amadeusz


Bardzo wam dziękuję za porady. Pozdrowienia (2009/11/30 19:22)

szczepcio


Akurat żyłka 0,22mm pasuje do feedera i nie musisz zmieniać na cieńszą żeby móc naciągnąć żyłkę.Myślę że problem jest w czym innym.Najprawdopodobniej masz dość grubą szczytówkę i ściąga tak małą oliwkę. Zastosuj trochę cięższą oliwkę lub koszyczek.Dno może być piaszczyste bez żadnych roślin i oliwka ściągana jest do brzegu. (2009/12/01 06:37)