Zaloguj się do konta

Feeder ze spinningu-sygnalizacja brań

utworzono: 2016/03/08 23:56
niedzielny-wedkarz

Witam, dopiero zaczynam łowić na drgającą szczytówkę zrobioną ze spinningu o c.w. 8-20 g i mam pewien problem - po zarzuceniu gotowego zestawu ważącego nieco poniżej 20 g na około 10-15 m i napięciu żyłki, przez chwilę szczytówka jest lekko ugięta i wszystko jest w porządku, a po paru sekundach zestaw jakby \"odklejał się\" od dna, żyłka się znacznie luzuje, szczytówka prosta i nici z sygnalizacji brań. Co robię źle? Jeśli taki przypadek był już omawiany proszę o podanie odpowiedniego linka. Z góry dziękuję za wszelką pomoc :) [2016-03-08 23:56]

ryukon1975

Używasz zbyt lekkich zestawów. Wędzisko ma mały ciężar wyrzutowy żeby żyłka się nie luzowała powinieneś użyć cięższego zestawu. Ciężar zestawu dobiera się do warunków panujących na łowisku biorąc pod uwagę wiatr, odległość na jakiej łowisz itp. o nurcie nie wspominam dlatego że rozumiem iż takim kijkiem łowisz raczej na wodzie stojącej. Jedynym rozsądnym wyjściem jest zakup wędziska o większym cięrzaże wyrzutowym i używanie odpowiednio ciężkich zestawów wtedy zestaw nie będzie jakto napisałeś "odklejał się od dna". [2016-03-09 05:23]

Sith

Bartoszu, @ryukon ma rację. Po prostu ze spinningu taki feeder jak z z miotły kociuba. Lepsze będzie budżetowe wędzisko przeznaczone do tej metody, niż jakiekolwiek "przystosowanie" nawet najdroższego wędziska spinningowego. [2016-03-09 09:33]

ogtw

Żyłka po zarzuceniu, prostuje się kilka sekund, a jeżeli się dalej wrzuci, to kilkanaście sekund, a jeżeli silnie wieje z boku, to jeszcze dłużej. Jeżeli szczytówka jest dostatecznie miękka, a zrobi luz na żyłce, podkręć trochę korbką, może to załatwi sprawę. Jeżeli ci się spodoba ta metoda połowu, to pomyśl o kupnie odpowiedniej wędki. [2016-03-09 10:15]

niedzielny-wedkarz

OGTW, a zestaw jest wystarczająco ciężki czy faktycznie zbyt lekki, jak pisali ryukon i sith? [2016-03-09 10:32]

ogtw

Po kilkunastu sekundach od zarzucenia, podkręć korbką tak, żeby szczytówka była lekko ugięta, jeżeli znowu się wyprostuje, to jest za lekki zestaw, albo za sztywna szczytówka. [2016-03-09 10:46]

niedzielny-wedkarz

Dziękuję za pomoc [2016-03-09 11:00]

niedzielny-wedkarz

Mam jeszcze jedno pytanie - czy jest taka możliwość, że mam zbyt grubą żyłkę i dlatego nie chce się napiąć? Używam feederowej \"25-tki\" [2016-03-09 12:03]

ogtw

Może być, im grubsza żyłka, tym większy opór stawia w wodzie i musi być bardziej obciążona. [2016-03-09 12:17]

aldente

....dlatego nie kombinuj tylko posluchaj tych dwóch Panów powyżej. Nawet jak łowisz "niedzielnie", to fedrek zawsze kiedyś tam się przyda. Nie ma co sobie podcierać d...szkłem tylko po prostu kup federka z odpowiednimi parametrami. [2016-03-09 12:38]

niedzielny-wedkarz

Dziękuję za pomoc :) rozumiem, że konieczny będzie zakup wędki? Mam już kilka i myślałem raczej o sprzedaży niektórych niż kupowaniu kolejnej ;) , ale jak mus to mus... [2016-03-09 13:20]

Jakub Woś

Tak jak wyżej koledzy wpsomnieli zbyt leki zestaw to raz. Szczytówki feederów choć cw na to nie wskazuje sa bardziej czułe niż szczytówka spinningu. Swoją droga dodam że na wodzie stojącej często tak łowię że nie napinam żyłki a zostawiam jej trochę  luzu. Ryba nie czuje od razu oporu i pewniej chwyta przynętę a jak już ją złapie to niewielki  luz nie przeszkadza i branie dokładnie widać. [2016-03-09 13:28]

Sith

Bartoszu, to masz tak samo jak ja - kilka wędzisk murszeje w szafie a ja się martwię, że nie mam pieniędzy na kolejną ;-)
Sprzedaj zbędne, w to miejsce kup przyzwoitego feederka (tu Ci nie podpowiem, bo jest mi ta metoda niemal zupełnie obca). [2016-03-09 13:29]

niedzielny-wedkarz

A ile może kosztować taki \"przyzwoity feederek\"? W 100 zł się zmieści? [2016-03-09 13:40]

niedzielny-wedkarz

Jeszcze jedno - lepiej szukać np. na allegro czy pojeździć po sklepach? :) [2016-03-09 13:52]

niedzielny-wedkarz

Pytanie już nieaktualne, sprawdziłem ceny na allegro. Połamania kija życzę :) [2016-03-09 15:20]

MACKO76

Kup coś z Mikado dobre kije za rozsądną cene!!! [2016-03-09 22:15]

niedzielny-wedkarz

Dzięki za podpowiedź, połamania kija :) [2016-03-09 23:18]