feeder - problem z żyłką

/ 21 odpowiedzi
witam!ostatnio na odrze mialem 2 zerwane okazy przez zyłke(0,22 czerwona)na drugiej tak samo zylka nie wytrzymala(0,22 czarna)czerwona zylka strzela mi gdy zaciskam wezel wiaze powoli i dokladnie.mialem pare zaczepow lecz nie bylo zadnego przerwania na przeponie lub gdzie indziej.wkurzylem sie bo sprzedawca wcisnal mi ta czerwona zylke i mowi ze to solidna.jak kazdy z nas nie lubie gdy strzela zylka przy holowaniu ladnego okazu wiec myslalem nad kupnem plecionki.zielona 0,22 na 24 lub 28kg juz dobrze nie pamietam.prosze o porade czy to dobra mysl o tej plecionce bo chce miec sprzet nie tylko na 2 czy 3 kg karpia czy leszcza ale solidny taki aby wytrzymal walke z ryba a nie strzelala.plecionka czy zylka???poz
kapitanmajtus


Ja łowię na żyłce głównej 0,2 i 0,25 i na obie już wyholowałem 3kg karpia bez problemu. Może starą żyłkę Ci sprzedał. Odkręć też hamulec to też pomoże. Dzięki hamulcowi na żyłce 0,18 udało mi się wyholować 3kg leszcza. Pozdrawiam. (2009/08/10 10:43)

haron1101


oczywiście że żyłka, całkiem dobre i przeze mnie używane to: SUFIX Feeder Mono i MIKADO Feeder czarna JA obecnie używam na Wiśle 0,20 i 0,22. (2009/08/10 11:01)

kalmar


na odrze mniejszej jak 0,25 nie mam a teraz to przejdę na 0,28 i chyba zwiększę przypony, rzadko bo rzadko ale chwyci sum czy miętus (brzan u nas nie widziałem) a wtedy szkoda ryby :) haki też ok 4 bo leszcze biorą i do 4 kilo :) (ja jeszcze takiego nie trafiłem ale 1,6 kg już był) haki niestety nie uchronią przed drobnicą bo krąpie i rozpióry (szczególnie rozpióry) to i rozprawią się z rosówkową przynętą na suma na haku 2 :) ale to taka dygresja ;) pozdro (2009/08/10 13:00)

dawid525


rozmawialem z wieloma wedkarzami i mowili ze dobra jest zielona zylka szczerze to czarna jest bardziej wytrzymala niz czerwona a jezeli chce sie przygoto0wac na duzego karpia na kule proteinowe bo i leszcz wezmie na kule i co wtedy???przypon stosuje mniejszy niz zylka gowna 0,14 lub 0,12.na odrze stosuje przewaznie koszyk z 60 lub 80gr obciazenia.wedzisko do 120gr.koles mowil ze swieze zylki nie stare (2009/08/10 19:52)

pisaq


Moim zdaniem przyponik za cienki. Jeżeli żyłka 0,22 to przypon ~0,18, powiem więcej - osobiście cieńszego bym nie dał. Kup dobrą żyłkę główną(max 0,28, choć ja bym został przy 0,22) i dobre - świeże przyponówki(od 0,10 do 0,20). Znam kilku wędkarzy, którzy postanowili uczynić swoje zestawy bardziej "mocarnymi" i uniwersalnymi(od gruntówki za leszczem do gruntówki na suma), sparzyli się nieźle. Może faktycznie poluzuj hamulec. Mój ojciec natomiast wyciągał większe ryby na żyłki 0,18 czy 0,22, a jego "sekretnym sekretem" był... hamulec kołowrotka. Tak przy okazji, dobrym wynalazkiem jest "hamulec walki" ;) (2009/08/11 17:10)

szczepcio


Nie patrz na kolor tylko na firmę i czy żyłka nie jest zleżała.Kupuj zawsze w u sprawdzonego sprzedawcy żeby Cię nie oszukał.Ja stosuję na grunt żyłkę 0,25 mm z firmy TRABUCCO i jestem bardzo zadowolony.A plecionkę mam tylko na spiningu 0,18mm. (2009/08/12 15:27)

Irkoni


Witam,znając życie to na pewno wcisnęli ci starą żyłkę,ja na Odrę stosuję 0,20 nigdy większą,chociaż na karpia mam od 0,25 do 0,30.Mógł bym ci polecić żyłkę wysokiej klasy ale nie będę tego robił ze względu na cenę.Wiadomo że feeder nie lubi grubych żyłek polecam żyłkę XT PRO JAXONA 0,20 normalnie jest do 8 kg ale przy dobrym ustawieniu hamulca i dobrej pracy kija to i 15-taka wyjmiesz.Jak chcesz kupić plecionkę to musisz mieć pewność że twój kołowrotek dobrze nawija na szpulę bo inaczej będziesz miał kłopoty przy zarzucaniu zestawu.Pozdrawiam (2009/08/12 16:53)

dawid525


wiesz co do firmy do nie mam zdania kumpel kupil zylke do spining mistral i powiem szczerze dziadostwo i kupil plecionke no ale sprobuje chyba z tym jaxonem dzieki poz (2009/08/13 00:28)

dawid525


wiesz co do firmy do nie mam zdania kumpel kupil zylke do spining mistral i powiem szczerze dziadostwo i kupil plecionke no ale sprobuje chyba z tym jaxonem dzieki poz (2009/08/13 00:28)

u?ytkownik24055


ja stosuję główną zyłkę 0.25 przypon nigdy nie załozę mniejszego niż 0.20 ostatnio nauczyły mnie brzany pokory brzana mocno dołuje ma niesamowity odjazd gdy zobaczy wędkarza cumuje przy kamieniach niema większych szans na przypon 0.18 łowię na Odrze piękne brania brzan pozdrawiam (2009/09/24 18:48)

goryl25


Ja ci polecam Plecionke o grubości 0,15 :) wytrzymuje spokojnie duże okazy rybek :) (2010/01/16 16:03)

izamarcin


Hejka. Jeśli stosuje ktoś plecionkę a stosował żyłke powiedz jaka jest róznica. Co sie zmieniło na lepsze a co na gorsze. Bo zastanawiam sie nad tym samym. Do tej pory stosowałem żyłke główna 0,25 do 0,28 karpiowa. Zastanawiam sie nad plecionka ponoc bezbarwną lecz prawie o poowę cieńszą ?

(2010/01/16 18:13)

FanAtyk


Nigdy nie używałem plecionki przy łowieniu z gruntu ale wydaje mi się że nie jest to najlepszy pomysł. Przy wyrzucie koszyczka ze znacznym obciążeniem żyłka daje pewien margines błędu przy swojej rozciągliwości (tak samo przy zacinaniu) a plecionka nie i łatwiej o uszkodzenie kija. Tak mi się przynajmniej wydaje - może niech się wypowie ktoś kto z powodzeniem łowi na plecionkę. (2010/01/27 11:33)

goryl25


Ja łowie zawsze na grunt i zawsze na plecionke :) i mi jakoś lepiej się łowi na plecionke bo dobrze jest zaciąć rybe z dalekiej odległości i mniej się boje przy holowaniu okazu że mi pójdzie w ... :P ale minus plecionki taki że jak bardzo często zwijamy zestawy to za jakiś czas przelotki się wycierają :( ale to bardzo żadko , bo ja łowię już 3 rok i niemam ani troche wytartych przelotek :) (2010/01/27 11:44)

michal0210


Oglądałem film na którym był test plecionki i żyłki. Plecionka lepiej nadaje się do bardzo dalekich rzutów, szybciej ryba jest zacięta, żyłka się rozciąga a plecionka nie tak bardzo. Plecionka jest o wiele bardziej wytrzymała od żyłki.  (2010/01/27 15:38)

u?ytkownik24055


Musisz sobie przemyśleć sprawę ,że żyłka to nie wszystko .Oprócz żyłki jest jeszcze wędkarz ,kołowrotek ,w kołowrotku hamulec .Wniosek taki ze trzeba popuścić hamulec dać rybie poszaleć ,wędka musi pracować .jeżeli będziesz ciągał ryby na sztywnym holu,to nawet 0,30 żyłka nie wytrzyma przy większej rybce. (2010/01/27 18:26)

michal0210


Dokładnie! Zgodzę się z Panem rubin44wr, to nie tylko żyłka odgrywa ważną rolę ale również reszta sprzętu. A najważniejszą to wędkarz! ;) (2010/01/27 21:34)

ppawel


Ja w federach używam tylko żyłek plecionka jest  twarda i czsem ryba spina się podczas holu a żyłka się rozciąga tak że jest zawsze jakiś margines błędu. Nigdy natomiast nie zdarzyło mi się zerwać żyłki,ryba może wysnuć całą żyłkę z kołowrotka ale nie porwie jej. Po nawinięciu żyłki na kołowrotek sprawdzam jej wytrzymałośc i reguluję hamulec. (2010/01/27 23:28)

u?ytkownik23635


                                                                                                         
Również używam żyłek na grunt (0,32 ) i w zeszłym roku miałem przygodę. Przez około miesiąc dość często spinały się ładne okazy. Jednego dnia nawet kilka sztuk, nie wiem czym to mogło być spowodowane. Potem jak ręką odjął uspokoiło się.   
Wniosek taki że nie musimy mieć plecionki żeby w trakcie holu ładnej ryby poczuć nagle luz na kiju. (2010/01/28 00:40)

maslak102


ja osobiście używam żyłek Jaxon ETERNUM PREMIUM lub XT-PRO PREMIUM nie są drogie i bardzo dobrze się spisują na wiśle gdzie woda w kwiestii czystości pozostawia wiele do życzenia, długo wytrzymują i jak za te pieniądze nie znalazłem do tej pory lepszej żyłki, sprzęt swoja drogą ale ogromne znaczenie ma to w jaki sposób wędkarz operuje zestawem, kwestia umiejętności często jest kluczem do sukcesu;) (2010/01/28 01:41)

ryukon1975


Zupełnie nie wiem 0 co chodzi w tym wywodzie na temat kolorów żyłek,powinny tam być nazwy firm i serii.Każdy wędkarz ma swoje ulubione i sprawdzone w warunkach własnego łowiska.Dlatego myślę że sam udzieliłeś sobie odpowiedzi,,sprzedawca mi wcisnął",przy zakupach kieruję się doświadczeniem,bo sprzedawca nie wie co i gdzie będę łowił.Wie za to która z żyłek leży w jego sklepie za długo i zrobi dużo żeby ci ją sprzedać. (2010/01/28 22:23)