Feeder na karpie?

/ 18 odpowiedzi
Witam mam pytanie posiadam 2 wędki 3.6 długie jedna od 70 do 130gr wyrzutu druga 120gr wyrzutu są to wędki z drgającą szczytówką i w nowym sezonie chciał bym zacząć łapać karpie . Zasadnicze pytanie czy te kije wytrzymają Karpia do 10kg lub większego ?? Czy mogą się połamać jak zapałki i lepiej zainwestować w wędkę karpiowa chodzi mi o krótką i wyczerpującą wiadomość .
spines21


http://www.wedkuje.pl/pokaz.php?pokaz=archiwum&szukaj=fedeer+czy+karpi%F3wka (2016/01/03 16:10)

Jakub Woś


Po pierwsze feeder a feeder to różnica. Nawet nie napisałeś co to za kije. Podejrzewam, że nie ma tu jasnowidza i na pytanie czy kije wytrzymają nikt nie odpowie. W tym roku wyciągnąłem z wiślanego nurtu suma 7kg na feedera i poradziłem sobie bez problemu. Wszystko zależy od sytuacji na łowisku i umiejętności. Karpiówka jak sama nazwa wskazuje na karpia byłaby lepsza.  (2016/01/03 16:16)

JKarp


Witam mam pytanie posiadam 2 wędki 3.6 długie jedna od 70 do 130gr wyrzutu druga 120gr wyrzutu są to wędki z drgającą szczytówką i w nowym sezonie chciał bym zacząć łapać karpie . Zasadnicze pytanie czy te kije wytrzymają Karpia do 10kg lub większego ?? Czy mogą się połamać jak zapałki i lepiej zainwestować w wędkę karpiowa chodzi mi o krótką i wyczerpującą wiadomość .




Nie. ( krótko i rzeczowo he he )Raz czy dwa może się udać ale potem to różne może być. Poza tym żyłka - jak rzucić feedrem z żyłką minimum 0,30 a 0,35 była w sam raz ?
Poza tym jakiej firmy są kije ? Bo są feedery powiedzmy dobrej klasy na karpie tylko cena ... 700 zł ;-)
JK (2016/01/03 17:36)

HarryPotter


Jedna wędka to Mikado 3,6 120gr wyrz druga to Jaxon 70-130gr wyrz zaraz zejde do piwnicy i podam dokladne modele bo nie pamietam ale raczej polecacie typowe karpiowki??? (2016/01/03 18:02)

HarryPotter


link do mikado http://eldoradosklep.pl/pl/p/Mikado-X-Plode-Medium-Feeder-360-do-120g/4482


link do jaxona http://sklep.insel.pl/wedka-jaxon-extera-feeder-360m-70130g-p-16910.html (2016/01/03 18:19)

u?ytkownik102837


Jk dobrze mówi że dobre wędki na karpia to po 700zł ja mam akurat daiwy windcast have feeder 4,2m 150g wyrzutu i na karpie to jest kozak. Myślałem o team daiwa ale to już 1000zł za kij a za te windcasty płaciłem po 550zł za sztukę. Tu jest również fajny kijek którym łowie ale na mniejsze ryby:


http://wedkarstwoponadzycie.blogspot.com/2016/01/shimano-bast-master-cx-medium-feeder-12.html (2016/01/03 18:19)

Romuald55


Ryba kija nie połamie.Wystarczy trzymać go w linii prostej z żyłką.Nie tu jest problem,że feedery nie nadają się na karpie,zwłaszcza pickery .Przede wszystkim problem z dalekim rzutem .Trudno będzie celnie,z dużym obciążeniem przy użyciu grubej żyłki daleko rzucić.Malutkie przelotki to praktycznie uniemożliwiają.
Zacięcie dużego karpia miękkim kijem jest praktycznie niemożliwe.Ktoś powie,że karp sam się zacina.Otóż nieprawda.Haczyk tylko utkwi w pysku ryby i łatwo rybę się traci.Tylko mocne zacięcie sztywnym kijem daje gwarancję,że haczyk wbije się w części kostne pyszczka.Karpiówki mają akcję paraboliczną co powoduje amortyzację mocnych szarpnięć i gwałtownych odjazdów.Nieraz karpia trzeba przytrzymać siłowo.Feeder ma akcję typowo szczytową i nie ma możliwości takiej amortyzacji walczącego dużego karpia. (2016/01/03 18:32)

u?ytkownik102837


Co do wypowiedzi wyżej to są feedery o akcji parabolicznej :)  (2016/01/03 18:45)

HarryPotter


Dobra juz wszystko wiem nie ryzykuje federami ale jeszcze ostatnie pytanie czy lepiej kupić karpiówke 2-3 częściową czy teleskop i jaka gramatura wyrzutu. Krótka szczegółowa odp i zamykamy wątek pozdrawiam (2016/01/03 19:12)

JKarp


Ryba kija nie połamie.Wystarczy trzymać go w linii prostej z żyłką.Nie tu jest problem,że feedery nie nadają się na karpie,zwłaszcza pickery .Przede wszystkim problem z dalekim rzutem .Trudno będzie celnie,z dużym obciążeniem przy użyciu grubej żyłki daleko rzucić.Malutkie przelotki to praktycznie uniemożliwiają.
Zacięcie dużego karpia miękkim kijem jest praktycznie niemożliwe.Ktoś powie,że karp sam się zacina.Otóż nieprawda.Haczyk tylko utkwi w pysku ryby i łatwo rybę się traci.Tylko mocne zacięcie sztywnym kijem daje gwarancję,że haczyk wbije się w części kostne pyszczka.Karpiówki mają akcję paraboliczną co powoduje amortyzację mocnych szarpnięć i gwałtownych odjazdów.Nieraz karpia trzeba przytrzymać siłowo.Feeder ma akcję typowo szczytową i nie ma możliwości takiej amortyzacji walczącego dużego karpia.



1. Tak to prawda z tą celnością i z odległością.2. Nie zgadzam się, że trzeba mocno zacinać. Dobry haczyk, prawidłowy zestaw i wystarczy podnieść kij po prostu w górę jak ja to robię.3. No nie wszystkie karpiówki to paraboliki4. Feedery też bywają paraboliki - szczególnie te z niższych półek.
Zdecydowanie na karpie polecam karpiówki co oczywiście nie znaczy, że nie da się feederm złowić karpia. Tylko docelowo jednak karpiówki. Podaj ile chciałbyś zapłacić za kij to coś pomyślimy.

Jak masz możliwość to lepiej kup i używaj kija w dwuskładzie. Teleskopy odpuść.
Optymalnie to 12"/3 lbs.

JK



(2016/01/03 19:19)

Romuald55


Pytanie było konkretne.Tyczyło pickerów,czyli feederów z drgającą szczytówką.One mają akcję szczytową.Do nich odnosiła się moja wypowiedż. (2016/01/03 19:25)

HarryPotter


Panowie nie sprzeczamy się myśle że lepiej dobrać mi kij typowo Karpiowy a Fedeere i tak łapie na pelet 4-6mm wiec moze kiedyś jakiś karp chwyci to wtedy będę miał pojęcie i wiedzę czy ten kij wytrzyma tą walkę . A co do ceny na kija do 300zł na początek zobacze czy mnie ta ryba wkreci (2016/01/03 19:41)

HarryPotter


Ale chciał bym coś z mikado lub Daiwa albo coś innego nie  Dragona ani Jaxona ponieważ są to masówki ale coś naprawdę fajnego chyba że kwota będzie mnie ograniczać ale to nie kłopot do maja uzbieram.  (2016/01/03 19:48)

HarryPotter


Albo coś z Shimanno też lubie tą firmę (2016/01/03 19:52)

Jakub Woś


Pytanie było konkretne.Tyczyło pickerów,czyli feederów z drgającą szczytówką.One mają akcję szczytową.Do nich odnosiła się moja wypowiedż.



Pytanie dotyczyło feederów a nie pikerów. Choć picker można nazwać feederem to zupełnie inne ciężary wyrzutu.
(2016/01/03 20:02)

Jakub Woś


Ale chciał bym coś z mikado lub Daiwa albo coś innego nie  Dragona ani Jaxona ponieważ są to masówki ale coś naprawdę fajnego chyba że kwota będzie mnie ograniczać ale to nie kłopot do maja uzbieram. 



No akurat Dragonowi zdarzają się całkiem niezłe kije
(2016/01/03 20:02)

u?ytkownik102837


Ale chciał bym coś z mikado lub Daiwa albo coś innego nie  Dragona ani Jaxona ponieważ są to masówki ale coś naprawdę fajnego chyba że kwota będzie mnie ograniczać ale to nie kłopot do maja uzbieram. 





Człowieku a ty myślisz że Mikado i Daiwa to nie masówka ahhahaahahahahahhsaha boki zrywać. Jak nie chcesz kija który jest ,,masówką'' to kup wędkę z pracowni za 2000zł. Podobne na rybomani było kilka fajnych osób które wprowadzją nową jakość na nasz rynek to proponuje się tam zwrócić. Co do masówek to moim zdaniem każdy producent ma jakiś dobry produkt tak zwany flagowy i to nawet Jaxon. Pozdrawiam.  (2016/01/03 20:10)

taymer



witam. 
Moim skromnym zdaniem mi wystarcza stary kij 30 letni teleskop z włókna szklanego a marka - sory czegoś takiego nawet na nim nie ma napisane a przelotki w tamtych czasach trzeba było samemu wkleić jak i uchwyt ma młynek. W porównaniu do dzisiejszych w ...T czy w IM.. to tak jak wóz drabiniasty do przysłowiowego miecia ale coś za coś / ale może innym razem co i za co / też dawały rady karpiom jak i sumom powyżej 10 kg.  Co do łamania - jeszcze nie połamałem żadnego kija podczas holu ryby przez tyle lat/ może lata pominę / raczej by powiedział że w 80% to transport, pakowanie na wyprawę jak również zabawa nową zabawką w domu, no i oczywiście przeznaczenie kija - okoniówka na suma to lekka przesada:)  Owszem,  posiadam za dużo różnych wędzisk i całego sprzętu w zależności od przeznaczenia a nadmiar oddaje siostrzeńcom / mam czas to jadę do sklepu i coś zawsze wpadnie w ręce - głupota ----  a powinienem wsiąść do samochodu i nad wodę i to własnie tobie radzę - jak złamiesz to wtedy kupisz następny  ------ (2016/01/06 22:15)