Zaloguj się do konta

Feeder - luźna żyłka

utworzono: 2015/07/21 14:48
dobrywedkarz

Witam! Bardzo często podczas wędkowania feederem na Odrze jest silny wiatr i odcinek żyłki pomiędzy wodą a wędką się luzuje na skutek wiatru. Czy jeżeli będę chciał napiąć ponownie żyłkę kręcąc kołowrotkiem to czy nie będę również podciągał zestawu bliżej brzegu? Z góry dziękuje za odpowiedź.
[2015-07-21 14:48]

Jędrula

Oczywiście , że jak będziesz kręcił kołowrotkiem to będziesz podciągał zestaw . Zastosuj większe obciążenie , możesz też wymienić szczytówkę na twardsza i problem zniknie . [2015-07-21 14:58]

Artur z Ketrzyna

Witam! Bardzo często podczas wędkowania feederem na Odrze jest silny wiatr i odcinek żyłki pomiędzy wodą a wędką się luzuje na skutek wiatru. Czy jeżeli będę chciał napiąć ponownie żyłkę kręcąc kołowrotkiem to czy nie będę również podciągał zestawu bliżej brzegu? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Tak jak pisze Jędrula, musisz dostosować się do warunków i użyć ciut cięższego koszyka, jak też prawdopodobnie sztywniejszej szczytówki. To ci pozwoli napiąć bardziej żyłkę. Oczywiście zestaw będzie wtedy mniej czuły. Ale za to będziesz wyraźniej czytał brania.

Innym sposobem walki z wiatrem (nie z nurtem wody), jest ustawienie szczytówki jak najbliżej lustra wody, wtedy całą żyłkę masz pod wodą i na nią nie oddziałuje wiatr.
Są też patenty takie jak przelotowy ciężarek tuż przy brzegu. jak na rys. (ten brazowy ciężarek na żyłce, można go zamontować na sznurku do podstawki i z zatrzaskiem jak bojka sygnalizująca branie, tedy po zacięciu zostaje w wodzie i zwijasz sam zestaw z zacięta rybą. najczęściej robią go na oczku)
[2015-07-21 15:49]

surikatek1

Witam ja już lowie 4 lata na federy a jak jest większy wiatr to zakładam większe koszyki nawet na rzeke tylko ja mam federy stojące  postawione pionowo [2015-07-22 08:41]

cezaryvi

cieższe koszyki jest dobrą metodą, aby żyłka się nie luzowała. Możesz też ułożyć szczytówkę wędki blisko lustra wody, wtedy mniejszy odcinek żyłki będzie wystawał ponad wode co będzie mniej podatny na wiatr. [2015-07-22 13:14]

Loczek Rybak

Ciężki koszyk i sztywna szczytówka nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne. Połamania kija ale na rybie a nie na kolanie;)
[2015-07-24 09:48]