Zaloguj się do konta

Feeder czy picker-o radzicie?

utworzono: 2010/01/02 19:51
mateo111132

Witam jezeli wątek nie jest jeszcze zamknięty to podłącze sie do pytania feeder czy picker bede łowił głównie na jeziorach będzie to zróznicowane poniewarz raz łowie na malutkich stawa a raz na wielkich akwenach  czy lepszy będzie feeder czy picker  nwm co wybrac będe łowic głównie  leszcze karpie karasie i liny rybki raczej nie będą przekraczac 5kg lecz mogą zdarzyc sie przyłwy dodam ze mam pickera robinson tritium 2 70 40g i nie narzekam  podajcie tez jakies konkretne modele




tak ma byc klawiatura mi nawala :) [2013-06-26 12:38]

lynx

dokładnie jak pisze goryl feeder na dalsze rzuty ok 70 g max-a tak musisz dobrać i długość 3,9 m  to finezja pamiętaj o żyłce koniecznie dla feeder-ów połamania (podpowiem ci jeszcze jedną rzecz wybieraj feedery z największym oddaleniem przelotek od kija zdecydowanie polepsza jakość  wyrzutu)



Na dalsze rzuty to nie feder cw 90 tylko powyżej 100. 120 lub 150 wtedy rzucasz nawet 200 m. i dalej.To są długie rzuty.
Mam 90 i mam 120 i jest duza róznica. Może nie w samej końcówce bo tą mozna dobrac ale wedzisko inaczej pracuje. jestem z obu zadowolony ale 90 nie zrobisz długiego rzutu. Chyba, że słowo długi inaczej rozumiemy.
[2013-06-26 15:04]

lynx

Ja jakbym kupował to nie kupowałbym taniego bublu co się po sezonie rozwali :) więc lepiej wydać więcej kasy i mieć przyjemność z łowienia i holowania rybek :) także polecam ci kupić kołowrotek  DRAGON MAXIMA Baitfeeder FR1020i 9BB + 1RB cena jaką on kosztuje to 165 zł
więc moim zdaniem jak na taki sprzęcik to tanio (niech się inni też wypowiedzą)



Mniej więcej mam kołowrotek w tej cenie z wolnym biegiem ale nie pamiętam czy dragona czy inny. Od kilku lat spisuje się dobrze tylko jakos nie mam mozliwości skorzystac z wolnego biegu.
Właczam go w nocy aby mi wędki nie ,,zabrało" jak zasnę.
Wydaje mi sie, że wolny bieg jest troche przereklamowany.
[2013-06-26 15:10]

lynx

Kołowrotek najlepiej o przełożeniu 4:1 a max. 5:1,im silniejszy tym lepiej , no bo przecież będziesz co i raz zwijał i wyrzucał zestaw i to dość ciężki więc kołowrotek musi to wytrzymać.Ja używam maszynki- Cormorana fedeer 310i , oraz Tica 2500.Poza tym musi mieć precyzyjnie ustawiany chamulec( długa regulacja pokrętłem) przecież będziesz łowił cienkimi żyłkami.

Co do wędki to kompromisem pomiędzy pickerem ,a fedeerem jest Quiver tip to taki mocniejszy picker.Moja druga połowa takiego używa , to Shekspire Duo Quiver 3,9m z czterema końcówkami.Najlepsze jest to że nie ma podanego ciężaru wyżutu , a najgrubsza szczytówka praktycznie się nie ugina.Jest to dobrze zrobiony kij,przy wyrzucie przygina się tylko 1/4 wędki , a pod obciążeniem np: hol ryby , pracuje w 3/4.Wszystkie nasze patyki ( a mamy ich trochę)tak pracują i ryba nie spada,można używać cieńszych żyłek. 


Zgadzam się z tym a szczególnie co do hamulca.
[2013-06-26 15:11]

lynx

Wiem, znam sztuczkę z chwytaniem za ostatnią przelotkę, ale to nie da mi dokładnej wartości c.w.


A tak z czystej ciekawości, po co Ci dokładna wartość c.w. ? Myślisz że posiadając taką wiedzę będzie Ci łatwiej łowić rybki ? Powiem tak: posiadam stare dobre shimano z wyższej półki , do tego 3 idealnie oznaczone szczytówki 1,2, 3 oz   a i tak często z przyzwyczajenia biorę za szczytówki żeby ocenić jaka czułość  będzie mi potrzebna  do łowienia w danym dniu: uciąg wody, wiatr, delikatność brań ryb - czasami brania są tak delikatne że  mimo ciężkiego koszyczka i trudności w wyrzucie, stosuje się najdelikatniejsze szczytówki żeby je zauważyć - inaczej  bezrybie :). Waga wyrzutowa przeważnie dotyczy całego kija a nie szczytówek, je da się "prawie" zawiązać w supełek - oczywiście prawie , nie radzę próbować.




Założę się o własne statki, że nie zawiążesz. Jak ktos rzuca tak jakby z bata strzelał to złamie każdą szczytówkę. Przekonałem sie jak mojego federa zarzucil kumpel. Pierwszy rzut i szczytówki nie ma. Do tego był zdziwiony - jak ty mogłes tym dalej zarzucać. Na usprawiedliwienie jego to, że zawsze miał ,,pały".
[2013-06-26 15:15]

lynx

Właśnie chciałem się dowiedzieć jakie jest maksymalne c.w. żeby sobie wędki nie połamać...
Delikatna szczytówka - dobrze widoczne brania, nawet te bardzo delikatne, ale może zrobić "pstryk"

Jak nie jest felerna to raczej nie zrobi pstryk.
[2013-06-26 15:17]

lynx

będę łowił też na pomoście czy bombka na dole też może być. Żyłkę chce kupić tak 0,16 i 014 mm na przypon. Co o tym sądzicie?

Bombki nie możesz zawieszać bo wtedy nie pracuje jako feeder. Feeder Ma naprężoną żyłke i jak na niej powiesisz bombkę. Role bombki spełnia szczytówka.
[2013-06-26 15:19]

mateo111132

Witam jezeli wątek nie jest jeszcze zamknięty to podłącze sie do pytania feeder czy picker bede łowił głównie na jeziorach będzie to zróznicowane poniewarz raz łowie na malutkich stawa a raz na wielkich akwenach  czy lepszy będzie feeder czy picker  nwm co wybrac będe łowic głównie  leszcze karpie karasie i liny rybki raczej nie będą przekraczac 5kg lecz mogą zdarzyc sie przyłwy dodam ze mam pickera robinson tritium 2 70 40g i nie narzekam  podajcie tez jakies konkretne modele




tak ma byc klawiatura mi nawala :)

Mogl by ktos pomoc?
[2013-06-26 17:32]

mateo111132

dokładnie jak pisze goryl feeder na dalsze rzuty ok 70 g max-a tak musisz dobrać i długość 3,9 m  to finezja pamiętaj o żyłce koniecznie dla feeder-ów połamania (podpowiem ci jeszcze jedną rzecz wybieraj feedery z największym oddaleniem przelotek od kija zdecydowanie polepsza jakość  wyrzutu)



Na dalsze rzuty to nie feder cw 90 tylko powyżej 100. 120 lub 150 wtedy rzucasz nawet 200 m. i dalej.To są długie rzuty.



Wydaje mi sie kolego ze troche przesadziles 200m feederem? Karpiowka jest trudno osiagnac taki wynik a do tego feeder ma malutkie przelotki o chyba zaden feeder nie osiagnie takiego wyniku.


[2013-06-26 17:35]

lynx

dokładnie jak pisze goryl feeder na dalsze rzuty ok 70 g max-a tak musisz dobrać i długość 3,9 m  to finezja pamiętaj o żyłce koniecznie dla feeder-ów połamania (podpowiem ci jeszcze jedną rzecz wybieraj feedery z największym oddaleniem przelotek od kija zdecydowanie polepsza jakość  wyrzutu)



Na dalsze rzuty to nie feder cw 90 tylko powyżej 100. 120 lub 150 wtedy rzucasz nawet 200 m. i dalej.To są długie rzuty.



Wydaje mi sie kolego ze troche przesadziles 200m feederem? Karpiowka jest trudno osiagnac taki wynik a do tego feeder ma malutkie przelotki o chyba zaden feeder nie osiagnie takiego wyniku.



Trzy tygodnie temu byłem z kumplem i miał ponad 200m zylki. Jak pociągnąl to mu mało co zostało na kołowrotku. Fakt, że feder dobrej jakosci /Kupił w Hiszpanii bo tam pracował i wiele lat łowił na Ebro/ A kołowrotekz duzą szpulą. feder cw 120, marki nie znam. Ołów 60gr plus oblepka z zanety. Próbowałem swoim ale nie dałem rady. Przede wszystkim ja miałem koszyk a to juz inaczej leci ale 100 m to nie problem.
Wydaje mi sie, że karpiówa jest za sztywna i trudno osiągnąć taki wyrzut. Przynajmniej mnie tak wychodzi. Osobiście nie wysilam sie na takie wyrzuty ale tam były płycizny a na nich pełno małych leszczyków. Próbowalismy może dalej będą większe. Były ale akurat nie te najwieksze.
[2013-06-28 21:18]

lynx

Jeszcze co do przelotek. Wydaje mi się, ze jak są mniejsze to wcale nie przeszkadza w wychodzeniu żyłki. Natomiast w dużych przelotkach żyłka może troche wibrowac a wąskie prosciej ją prowadza.
Spekuluje na ten temat bo nigdy sie nad tym nie zastanawiałem ale widziałem jak stalowe linki czy druty przy luźnym prowadzeniu dostawały wibracji i tylko tak porownuje.
[2013-06-28 21:23]