Zaloguj się do konta

Feeder czy karpiówka do dalekich rzutów?

utworzono: 2009/08/04 21:24
Yukse22

co lepiej wybrać na dalsze rzuty zwyklym koszykiem zanetowym? [2009-08-04 21:24]

Norbert Stolarczyk

To zależy co lubisz ja osobiście trasznie nie lubie jak misię wszystko macha na prawo i lewo mam tu na mysli elastyczność tego typu kija, bawiłem się w ten typ kija na poczatku lat 90 tych jak jeszcze w Polsce nazwany był "drgającą szczytówką" lub "katem na ryby" Dziś jednak wolę patyki typowo karpiowe ponieważ uważam że ich przeznaczenie jest typowe dla dużych ryb i niekoniecznie karpi. Używając drugiej szpuli kołowrotka nawijając na niego mocniejszy uciąg możesz w każdej chwili nastawić się na suma czy inna dużą rybę. Proponuje swoja przygodę zacząć od kija o akcji szczytowej lub jak kto woli krzywej ugięcia 3,00lbs i długości 3,6m lub 3,5 lbs z czasem możesz sobie przejść na dłuższy patyk 3,9 lub 4,2 i tu kończy się długość karpiówek. Funt: 1 lb = 0,45359237 kg. lb - liczba pojedyncza. lbs - liczba mnoga. Krzywa ugięcia: 2 lbs - ciężar wyrzutu: 30-70 gram 2,25 lbs - 35-75g 2,5 lbs- 20-85g 2,75 lbs - 50-100g 3 lbs - 60-110g 3,25 lbs - 70-125 4 lbs - 80-140g 1lb to około 450g [2009-08-04 21:47]

jak w każdej kwestii zdania są podzielone , osobiście proponuję Ci feedera, a to z tej przyczyny ,że ma wymienne szczytówki. Feedera możesz kupić dopasowując do własnych potrzeb( lekki ,średni i ciężki)trzy szczytówki , to chyba dociera do świadomości... [2009-08-04 22:46]

pisaq

Moim zdaniem kij karpiowy jest bardziej uniwersalny. Można używać go jak standardową gruntówkę, na suma, na żywca itp itd. A feeder to feeder, drgająca szczytówka i tyle. Nawet bombki za bardzo powiesić nie można, bo szczytówka uniemożliwia zauważenie brania. Wiem coś o tym, gdyż mam feedera oraz pickera i delikatne brania (na bombkę czyli hanger) widać tylko, jeżeli żyłka "jest idealnym przedłużeniem szczytówki". Choć teraz feedera używam jako... odległościówki o.O [2009-08-04 23:02]

Dodam małe "trzy grosze", aby utrzymać wątek przy odpowiedzi na właściwe pytanie kol.Yukse22. Pytał kolega które wędzisko lepiej sprawdzi się przy dalekich rzutach-moim zdaniem karpiówka, gdyż jednym z założeń tego typu wędzisk jest właśnie możliwość wykonywania dalekich, celnych rzutów. To najkrótsza odpowiedź, natomiast inną sprawą jest, że decydując się na wybór specjalistycznych wędzisk(jak obydwa wspomniane), trzeba postawić sobie pytanie jakie inne właściwości ma spełniać na sprzęt. Tu właśnie są podstawowe różnice karpiówki i drgającej szczytówki-poza tym, że obydwie są przeznaczone do metody gruntowej i wyrzucania stosunkowo ciężkich zestawów, różnią się diametralnie. Przede wszystkim różni je sposób doboru sygnalizatora brań-do karpiówki stosuje się wszelkie sygnalizatory podwieszane na żyłce oraz działające przy jej przesuwaniu, natomiast drugie wędzisko zostało wykonane głównie do wykorzystania własnej szczytówki jako sygnalizatora. Innych różnic nie będę wymieniał, chcąc trzymać się zadanego pytania, chyba że kolega Yukse22 nieco rozwinie wątek, zdradzając nam zastosowanie wybranego wędziska. Pozdrawiam. [2009-08-05 02:35]

FanAtyk

Dobre pytanie. Mam zamiar kupić sobie rzecznego feedera ale nieraz też zastanawiałem się nad karpiówką. Ta druga chyba lepiej by się sprawdzała przy połowie sandaczy czy szczupaków na żywca? I nurtuje mnie tylko czy wszelkie podwieszane sygnalizatory nie "majtają" się przy większym uciągu wody? [2009-08-05 08:31]

Norbert Stolarczyk

Uciąg rzeczny jest ogólnie nie przewidywalny w jednej chwili wszystko może ulec zmianie, mimo wszystko do połowów gruntowych ludzie stosujący wędki karpiowe używają swingerów z dociążeniem 80gr a nawet i większych swinger taki szczególnie z możliwością podłączenia do sygnalizatora dzięki czemu ukazuje branie również w postaci świetlnej kosztuje sporo kasy najtańszy jaki widziałem kosztuje około 55pln firmy Jaxon. Ja sobie radze że używam styropianowej bombki do której oprócz sznureczka doczepiam solidna agrafkę a do niej dołączam ciężarki w zależności od potrzeb w standardzie na wodzie spokojnej jest to 20gr. Na rurce anty splątaniowej w przypadku rzeki np. użyjemy ciężarka 150gr i naciągamy zestaw do bombki użyjemy ciężarka 30gr on również napnie nam żyłkę razem dociążenia zestawu mamy 180 gr kilka razy jak bylem na rzece takie rozwiązanie zdało egzamin. Jednak jak wspomniałem rzeka potrafi mieć naprawdę bardzo silny nurt i wtedy należny sobie przygotować indywidualny zestaw przy pomocy prób i błędów. [2009-08-05 09:42]

Yukse22

czyli tera krotko i zwiezle karpiowka czy feeder? dodam ze sygnalizator elektroniczny? 3lbs 50- 100gram? [2009-08-05 10:41]

Yukse22

czyli tera krotko i zwiezle karpiowka czy feeder? dodam ze sygnalizator elektroniczny? 3lbs 50- 100gram? [2009-08-05 10:41]

Norbert Stolarczyk

:) tera to se musisz sam podjąć decyzję argumenty otrzymałeś. [2009-08-05 19:10]

PISAQ - MOIM SKROMNYM ZDANIEM BARDZO MĄDRZE I ROZSĄDNIE WYPOWIEDZIAŁEŚ SIĘ NA TEMAT TYCH 2 TYPÓW WĘDEK .
[2010-01-22 23:48]

pisaq

Kol. Zrakdęw, temat dosyć stary, można powiedzieć, że odgrzał kolega kotleta i nie zamierza go jeść :p Zatem ugryzę kawałek.
Przepraszam, nie wiem czy to jakaś aluzja, ale takie mam doświadczenia i osobiście wolałbym karpiówkę.
[2010-01-23 05:21]

waldziu12

Jeśli masz w łowisku duże ryby to karpiówka bo ma dużo zastosowań na suma i żywca tak jak mówiłeś.Jak masz mniejsze ryby to lepszy jest feeder na takie 2 kg karpiki to się fajnie łowi.moim zdaniem karpiówka jest lepsza
[2010-01-23 11:48]