Zaloguj się do konta

Eutrofizacja jezior

utworzono: 2012/03/01 11:31
marek-debicki

Eutrofizacja  jezior

Czy zastanawialiście się na tym, czym spowodowane jest coraz częstsze pojawianie się glonów na powierzchni,  zanikanie zwartych łąk podwodnych w strefie przybrzeżnej (strefie litoralu), generalnie zmniejszające się zagęszczenie roślin w zbiornikach wodnych ? Najczęściej jest to skutkiem niekorzystnych zmian w ekosystemach jezior związanych z ich eutrofizacją . A jak sprawa wygląda na waszych jeziorach?

 „W litoralu, czyli strefie przybrzeżnej można wyróżnić cztery podstrefy: strefę roślinności bagiennej, strefę roślin wynurzonych (np. trzciny), strefę roślin o liściach pływających (np.: lilii wodnych, grążela żółtego) oraz strefę roślin zanurzonych (np.: rdestnicy, moczarki).” http://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_przybrze%C5%BCna

 

 

 

[2012-03-01 11:31]

zbynio5o

U mnie na jeziorze (244h) jest całkiem odwrotnie. Zarasta  zieleniną podwodną w dużym tępie. Tam gdzie kiedyś było czyste dno i wygodnie łowiło sie z grutu, dziś rosną flance na 2 m.

I to nas ciekawi dlaczego zarasta. Mówią że od czasu gdy zatopiono rury napowietrzające, zaczęła pojawiać sie roślinność podwodna w niesamowitym tępie. Druga wersja to obfite deszcze

jakie były w 2010 roku i wcześniej, wypłukały  nawozy sztuczne z  okolicznych pól uprawnych.  Nie znam sie na tym ale chętnie poczytałbym co może być tego powodem.


[2012-03-01 13:17]

marek-debicki

Zbynio50, myślę, że jeżeli temu procesowi jaki opisałeś towarzyszy rozwój typowej roślinności podwodnej, to jest O.K. Może faktycznie dotlenienie wody było tego pozytywnym skutkiem. Gorzej gdyby pojawiały się zakwity glonów lub niebezpieczne dla zwierząt i ludzi zakwity toksycznych sinic. [2012-03-01 15:55]

slawomir66

Witam Marek, witam zbynio50.
Myślę, że na wstępie trzeba powiedzieć młodszym kolegom co to jest eutrofizacja jezior (zbiorników). Otóż jest to nic innego jak starzenie się jezior przez wzbogacanie ich w substancje pokarmowe a szczególnie związki azotu i fosforu. Proces ten powoduje osadzanie się w misie zbiornika osadów, nanosów itp. Proces ten jest długotrwały i może trwać nawet do kilku tysięcy lat. Natomiast nie jest to proces o którym nie należy rozmawiać.
Sami widzimy nad brzegami, że woda ma kolor kawy z mlekiem, że jest zielona czy nie daj boże czuć siarkowodór, że na powierzchni pojawiają się różne zakwity.
Można również zaobserwować zmiany w roślinności. Zaczynają się pokazywać glony czy jak pisze Marek sinice.
Czym może być spowodowanie eutrofizacji jezior. Do niedawna jeszcze nie było kanalizacji we wsiach, miasteczkach czy nawet miastach a fekalia nieetyczni odprowadzali do rowów lub rzek.
Nawożenie pól i później spłukiwanie nawozów poprzez deszcze do rzek i jezior też robiło swoje.
W mojej okolicy jest duży zbiornik zaporowy Zalew Sulejowski. Mnóstwo wody. Co z tego skoro latem nie da się wejść do niej nie wspomnę o posiedzeniu nad brzegiem. Smród, szambo to najdelikatniejsze określenie sinic. Kilka dni wysokich temperatur i na powierzchni pływa zielony kożuch.
A z drugiej strony paradoks. Otóż pomimo występowania sinic na Zalewie Sulejowskim jednocześnie zbiornik zarasta roślinnością podwodną. Po kilkaset metrów nie ma gdzie stanąć bo łowisko jest zarośnięte.
Marek co ty na taki wybryk.
Pozdrawiam.
[2012-03-01 18:23]

SpinerZbok

Ja tu na przykład nie widzę nic szczególnie dziwnego i nie nazwałbym tego paradoksem. Eutrofizacja pociąga za sobą zwiększenie żyzności wód zbiornika i przez to zwiększony rozwój glonów oraz roślin wodnych. Proste i logiczne... [2012-03-01 19:04]

zbynio5o

Zbynio50, myślę, że jeżeli temu procesowi jaki opisałeś towarzyszy rozwój typowej roślinności podwodnej, to jest O.K. Może faktycznie dotlenienie wody było tego pozytywnym skutkiem. Gorzej gdyby pojawiały się zakwity glonów lub niebezpieczne dla zwierząt i ludzi zakwity toksycznych sinic.


Dzięki za odp.:)     Jeżdże tam od 17 lat a od 5 mam tam kemping ale nigdy nie zauważyłem zjawiska sinic które opisujesz. Jedno z czystszych jezior na Śląsku według rankingu (40 lat). Natomiast jez. Turawskie słynące z sandaczy ma spory problem z tymi zakwitami.


[2012-03-01 19:45]

marek-debicki

Muszę podjąć delikatną polemikę z Kolegą Spinerem i zwrócić uwagę na zdecydowanie inny problem związany z eutrofizacją. W zbiornikach zbyt żyznych, z różnych przyczyn dochodzi często w procesie kwitnienia wody do silnego rozkładu materii organicznej przez bakterie. Proces ten oprócz niedostatku światła niezbędnego do procesu fotosyntezy doprowadza do  pochłaniania nadmiernych ilości telenu, szczególnie w głębszych partiach wody,  niezbędnego dla ryb. Tutaj upatrywał bym znacznego niebezpieczeństwa eutrofizacji. Żyzna woda wcale nie musi oznaczać, że roślinność wodna będzie się rozwijała dobrze. Dla zobrazowania sytuacji posłużę się materialem „ Składniki odżywcze i problem eutrofizacji w wodach przybrzeżnych” http://www.atmosphere.mpg.de/enid/2__Substancje_od_ywcze/-_Eutrofizacja_44z.html. Poniżej krótki cytat z przytoczonego artykułu.: „Wysokie stężenie substancji odżywczych może prowadzić do dużych zakwitów wody. Powodują one pokrycie całej  powierzchni wody danego akwenu przez fitoplankton, co uniemożliwia przenikanie światła do niższych warstw wody. Powoduje to zatrzymanie wzrostu roślin żyjących w głębszych warstwach wody i zmniejsza różnorodność biologiczną.”

 

 

 

[2012-03-01 20:47]

karamba85

Jeżeli nastąpi bardzo szybki i intensywny rozwój glonów w tym sinic dojdzie do sytuacji gdzie bedzie utrudniony dostep światła niezbędnego do fotosyntezy. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie zawartośći tlenu rozpuszczonego w wodzie. W dalszej perspektywie oznaczać to może zmniejszony rozwój roślinności przybrzeżnej czyli zanikiem tarlisk niektórych gatunków ryb. W konsekwencji zmniejsza się różnorodnosć biologiczna zbiornika  co prowadzi do nieodwracalych zmian w ekosystemach wodnych.  Na ironię początkowy wzrost zawartości pierwiastków biogennych(N,P,C,S) w zbiorniku powoduje bujny rozkwit roślinności i zoofauny w akwenie (pierwiastki te wchodzą w skład białek z których są zbudowane). Jak widać antropogeniczne zachwianie równowagi ekologicznej nie wpływa nigdy pozytywnie na to co stworzyła natura. Pozdr [2014-02-15 17:58]

Romuald55

Pisałem n ten temat na moim blogu 1,5 roku temu.Zapraszam do lektury.
[2014-02-15 18:19]

lynx

W.g. mnie to wszyscy macie rację bo to nie jeden czynnik tworzy takie warunki ale cały zestaw czynników daje takie efekty i w zalezności jaka będzie przewaga jednego czynnika to sytuacja pójdzie w tym kierunku. Każda ingerencja człowieka może zachwiać równowagę, która wytworzyła się w danym zbiorniku. Sama przyroda potrafi niszczyć zbiorniki ale to nastepuje w dłuższym okresie czasu. Natomiast chemia przyspiesza te warunki wielokrotnie /azot, potas/a może nawet niszczyc zycie biologiczne /weglany, siarczany/ i wydawaloby się, że woda czysta a ryby giną.
To jest bardzo złożony temat i radziłbym pytajacemu aby zajrzał do fachowej literatury bo po paru wpisach i tak niewyczerpiemy tematu. To tak króciutko.
[2014-02-15 18:39]

Bernard51

To jest bardzo złożony temat i radziłbym pytajacemu aby zajrzał do fachowej literatury bo po paru wpisach i tak niewyczerpiemy tematu. To tak króciutko.

Może tematu nie wyczerpiecie , ale miło jest poczytać i coś wzbogacić wiedzę na ten temat bo każdy z nas przebywa nad wodą dość często. Z zaciekawieniem czytam każdy post i byłbym zadowolony gdyby młodzi wędkarze też to poczytali dla własnej ciekawości.
Pozdrawiam.
[2014-02-15 19:00]

lynx

To jest bardzo złożony temat i radziłbym pytajacemu aby zajrzał do fachowej literatury bo po paru wpisach i tak niewyczerpiemy tematu. To tak króciutko.

Może tematu nie wyczerpiecie , ale miło jest poczytać i coś wzbogacić wiedzę na ten temat bo każdy z nas przebywa nad wodą dość często. Z zaciekawieniem czytam każdy post i byłbym zadowolony gdyby młodzi wędkarze też to poczytali dla własnej ciekawości.
Pozdrawiam.

Zgadzam się bo dzisiejsze książki wedkarskie to książki albumowe, które niewiele mówią, tylko zdjęcia, zdjęcia itp.
Ja zachowałem prawie wszystkie stare książki co opisują jak to wszystko jest w przyrodzie ładnie skonstruowane, jaka istnieje zależność pomiędzy poszczególnymi warunkami itd. Kilka oddałem młodym ale inne mam.
Ten temat  jest potrzebny, szczególnie dla mlodych a czasopisma wedkarskie to o czym piszą?
ryba, ryba, reklama, sprzęt, sprzęt, reklama, reklama, ogłoszenie, reklama. wyniki,reklama itd.
[2014-02-15 19:13]

Artur z Ketrzyna

Eutrofizacja jezior to nie tylko czynnik naturalny. A skutek działalności człowieka, ścieki, nawozy i zarybianie obcym gatunkiem ryby.To co opisuje Marek, to na pewno skutek ścieków, nawet jest puszka po piwku... no i związki azotowe... [2014-02-15 19:19]

godmodeoff

Eutrofizacja może także w pewnym stopniu być wynikiem zachwiania równowagi pomiędzy drapieżnikami i rybami spokojnego żeru. W akwenach, w których jest niedobór drapieżników, nadmierna ilość białorybu zjada w dużych ilościach plankton i większe skorupiaki, które odżywiają się glonami, również tymi szkodliwymi, jak sinice. Dlatego apel do wszystkich łowców szczupaków, sandaczy, okoni, sumów i wszystkich innych drapieżników: zachowajcie umiar, wypuszczajcie złowione ryby. [2014-02-15 21:30]

Kowal73

Swego czasu latem, łowiąc sobie na dużym zbiorniku, w ciągu paru minut ujrzałem na wodzie takie cosik :), dosłownie w parę minut, ryby wyskakiwały z wody na brzeg, pomyślałem z braku powietrza?. [2014-02-16 13:07]

Kowal73

[2014-02-16 13:07]

Kowal73

[2014-02-16 13:08]

lynx

Co to jest? To chyba nie glony.
[2014-02-17 21:07]

marek-debicki

Woda pobrana przez Kolegę z płytkiej zatoki latem 2013 roku.
[2014-02-17 21:28]

marek-debicki

Na dnie jeziora, w  niby przezroczystej wodzie znajduje się jakaś biała pleśń. Miejsce z ograniczonym dostępem światła, z dużą ilością liści spadających jesienią bezpośrednio do wody.
[2014-02-17 21:31]

Kowal73

Co to jest? To chyba nie glony.



Witam,dopiero teraz jestem dyspozycyjny:), wyglądało jak glony, bo pod wieczór jak wiatr się zmienił, po nabraniu w słoik zawartości już że tak powiem oczyszczonej, to takie przecinaczki włochate jeszcze pływały, tak się dzieje co roku powiadali miejscowi, więc nie interweniowałem. Tłumacze sobie że wiatr stworzył to gęste skupisko. [2014-02-19 17:14]

marek-debicki

Kikuty trzcinowisk, częściowo ścięte przez wiosenne kry, częściowo obumarłe oblepia nieprzyjemnie pachnąca maż. To nie są glony!
[2014-02-19 22:03]

Arcymisiek

Eutrofizacja może także w pewnym stopniu być wynikiem zachwiania równowagi pomiędzy drapieżnikami i rybami spokojnego żeru. W akwenach, w których jest niedobór drapieżników, nadmierna ilość białorybu zjada w dużych ilościach plankton i większe skorupiaki, które odżywiają się glonami, również tymi szkodliwymi, jak sinice. Dlatego apel do wszystkich łowców szczupaków, sandaczy, okoni, sumów i wszystkich innych drapieżników: zachowajcie umiar, wypuszczajcie złowione ryby.



Dokładnie, też zauważyłem, że tam gdzie mnóstwo skarłowaciałej drobnicy (leszcza,płoci), to zakwity glonów są bardzo intensywne, można tu wspomnieć w/w zbiornik Turawa, gdzie ta równowaga jest zachwiana -  drobnica wyjada plankton, który z kolei żywi się glonami i po wodzie pływa zupka. Kolejnym problemem który powoduje coraz większe zarastanie zbiorników są coraz bardziej upalne lata, wysoka temp. wody w okresie letnim, jak również promienie słoneczne docierają coraz głębiej powodując większy wzrost roślin. Myślę, że coraz szybciej postępująca eutrofizacja oprócz naturalnych czynników, ma związek z globalnym ociepleniem klimatu.


[2014-02-19 23:20]

berthold


Zbynio50, myślę, że jeżeli temu procesowi jaki opisałeś towarzyszy rozwój typowej roślinności podwodnej, to jest O.K. Może faktycznie dotlenienie wody było tego pozytywnym skutkiem. Gorzej gdyby pojawiały się zakwity glonów lub niebezpieczne dla zwierząt i ludzi zakwity toksycznych sinic.


Dzięki za odp.:)     Jeżdże tam od 17 lat a od 5 mam tam kemping ale nigdy nie zauważyłem zjawiska sinic które opisujesz. Jedno z czystszych jezior na Śląsku według rankingu (40 lat). Natomiast jez. Turawskie słynące z sandaczy ma spory problem z tymi zakwitami.





jak myślę to mowa oczywiście o Pławniowicach ?

[2014-02-20 09:25]