Zaloguj się do konta

Elektryczny sygnalizator brań - problem

utworzono: 2012/07/09 15:17
Eskadie

Witam.Zakupiłem niedawno sygnalizatory brań do gruntu. Kiedy pojechałem wypróbować go nad wodę, okazało się, że kiedy brały małe leszczyki sygnalizator nie działał a szczytówka szalała. Wszystko zrobiłem dobrze, włożyłem żyłkę w otwór, przez który ma przechodzić.Fakt, że leszcze były małe, ale czy to jest usprawiedliwienie, że sygnalizator nie działał? (bateria jest, sygnalizator był włączony)Proszę o pomoc.Eskadie. [2012-07-09 15:17]

adi88

Kolego, a czy założyłeś tzw. bombkę lub zwolniłeś hamulec kołowrotka, tak aby ryba mogła wybrac powstały luz a co za tym idzie przeciągnąć żyłkę po rolce owego sygnalizatora???
[2012-07-09 15:27]

89krzysztof

I czy jeśli weźmiesz żyłkę i pociągniesz ją, czy wtedy sygnalizator się 'odzywa' ?  [2012-07-09 15:30]

Eskadie

Nie zrobiłem tego, ale dzięki za rady, spróbuję. [2012-07-09 16:02]

marcin4321

no i to jeszcze zalezy jak rzuciles zestaw. Bo jesli wedka z zylka tworzy kat 90 stopni lub mniej to wtedy tylko szczytowka bedzie pracowac. : )
[2012-07-09 16:26]

marcin4321

nie mowie ze sie wcale nie podniesie. Tzn. przy malych niee raczej, a jesli cos duzego walnie to nie potrzebny sygnalizator bo moze ci wedke zwalic z podporek :D
[2012-07-09 16:29]

nata

Istnieją co najmniej trzy ustawienia elektronicznego sygnalizatora do wędki.1. Typowe feederowanie, wędka poziomo, żyłka pod kątem 90 stopni od szczytówki, sygnalizator ustawiamy wówczas przed szczytówką wędki na dodatkowej podpórce (między wodą a wędką).Brania będą sygnalizowane szczytówką i sygnalizatorem jednocześnie.
2. Typowy grunt, wędka poziomo, linia żyłki jest przedłużeniem wędki (szczytówka nie zbiera drgań), sygnalizator montujemy na pierwszej podpórce (od szczytówki), i tutaj mamy dwa rozwiązania:a). Bombka zawieszona od strony dolnika wędki która będzie nam napinać żyłke.Brania będą widoczne na ruchu bąbki oraz elektronicznym sygnalizatorze.b). Swinger zamontowany na tej samej podpórce co sygnalizator lecz skierowany ramieniem w stronę dolnika wędki. Brania będą widoczne na ruchu swingera oraz elektronicznym sygnalizatorze.
3. Na rzekę, wędka pod kątem 45 stopni do pionu, wędkę montujemy najlepiej w specjalnej podpórce do gruntu. Sygnalizator na sztycy wraz z podpiętym swingerem montujemy pod podobnym kątem co wędke na wysokości 2-3 przelotki licząc od dolnika, swinger skierowany w stronę dolnika. Na swingerze ustawiamy pokrętłem i przeciwagą siłę naciągu żyłki aby zniwelować działanie prądu rzeki. Brania będą widoczne na szczytówce (zależy od sztytwności wędki w jakim stopniu), na ramieniu swingera oraz elektronicznym sygnalizatorze.
Na koniec dodam jeszcze że to chyba najbardziej popularne sposoby montażu, aha sygnalizator ma też pokrętło lub przycisk ustawienia czułości elektronicznego sygnalizatora brań. [2012-07-09 17:03]

marcin4321

A wiec jak autor mial ustawione wedki ?
[2012-07-09 17:14]

Eskadie

Poziomo, pod kątem więcej niż 90 stopni. Sygnalizator był na podpórce, tuż przed pierwszą przelotką wędki. [2012-07-09 19:19]

JKarp

CześćCzy żyłka opierała się na rolce w czujniku?JK [2012-07-09 20:39]

Eskadie

Rolce? Była wetknięta w szparkę w czujniku na około 2cm. Kiedy pociągałem za nią to sygnalizator działał, lecz kiedy były brania, nie. Zasygnalizował tylko branie większego leszcza, ale to był jeden dźwięk.
[2012-07-09 20:49]

JKarp

CześćCzy używałeś jakiejś bombki?JK [2012-07-09 21:02]

Eskadie

Nie. Gdzie mam umieścić sygnalizator w razie używania bombki? I czy żyłka musi być luźna, czy napięta w takiej sytuacji?  [2012-07-09 21:19]

JKarp

CześćPopatrz na tą pierwszą fotkę:http://www.carppassion.eu/?x7l5lxh3xpl5h+h3+ll5h+h3l6l3xpx5xcxl+l333xk+xpx5lxxklxx3x3lkxhl3xyx+lklxxclkx3llxcxhx5x5xkxkxxxxxyl+l5lkl+x6x6Na każdej z fotek można zobaczyć gdzie powinny być założone bombki - w miejscu swingerów.Lepiej jednak jak łowisz na wodzie stojącej zrobić to tak:https://www.youtube.com/watch?v=U4kpVJXLJwcJK [2012-07-09 21:31]

Zibi60

Na filmie przedstawionym przez Janusza wskaźnik brań jest umieszczony między kołowrotkiem a pierwszą przelotką, a "elektronik" między pierwszą a drugą przelotką.
Otóż miałem kiedyś "elektroniki" przy których bombka musiała być podwieszona bezpośrednio przed lub za nimi, aby był kontakt żyłki z rolką.
Kołowrotek / pierwsza przelotka / bombka / sygnalizator elektroniczny / druga przelotka ...
Konstrukcje są różne i może kolega trafił na podobną do mojej, gdzie rolka jest głęboko osadzona i wymaga dociśnięcia żyłki.
[2012-07-15 11:51]

mateusz1382

Lepiej jednak jak łowisz na wodzie stojącej zrobić to tak:https://www.youtube.com/watch?v=U4kpVJXLJwc
bardzo dobry filmik znalazłeś Jkarp

Ja polecam Ci taki system łowienia metodą gruntową na jeziorze natomiast na rzece wedka 90*
i dzwoneczki na końcu szczytówki
[2012-07-15 12:04]

marcin4321

no bo własnie. Jak sprawdzałes to złapałes porządnie i dzwonil, a tak bez podwieszanego sygnalizatora ( np. bombki ) zylka byla luzno i dopiero mocniejsze pociagniecie zylki zauwazyl sygnalizator. Zylka powinna byc napięta. : )
[2012-07-15 14:04]

Eskadie

Żyłka była napięta :). Mimo to sygnalizator nie zasygnalizował brania. [2012-07-17 11:48]

nata

wyreguluj sobie czułość sygnalizatora bo pewnie w tym jest problem (pokrętło lub przycisk). [2012-07-17 11:55]

Arcymisiek

Witam.Zakupiłem niedawno sygnalizatory brań do gruntu. Kiedy pojechałem wypróbować go nad wodę, okazało się, że kiedy brały małe leszczyki sygnalizator nie działał a szczytówka szalała. Wszystko zrobiłem dobrze, włożyłem żyłkę w otwór, przez który ma przechodzić.Fakt, że leszcze były małe, ale czy to jest usprawiedliwienie, że sygnalizator nie działał? (bateria jest, sygnalizator był włączony)Proszę o pomoc.Eskadie.

A ja odpowiem Ci tak...
Ostatnio ze znajomym robiliśmy w sklepie testy co niektórych sygnalizatorów z tańszej półki(od 20 do 140pln) i muszę stwierdzić,że ich czułość pozostawia dużo do życzenia,porównując je chociażby do czułości pierwszych wersji Videotronika-wypadły blado.
Z moich obserwacji wynika,że jeżeli się nie chce przeklinać nad wodą,to lepiej zakupić baterię 9V i na miejscu w sklepie testować czułość sygnalizatorów....W niektórych rolka się kreci,a sygnału "ni ma":P i żadne ustawienia tego nie zmienią ponieważ: bubel to bubel.:(

[2012-07-17 13:33]

JKarp

CześćBo dobre sygnałki mają rolkę magnetyczną.Jeśli w sygnałkach jest regulacja czułości, głośności i tonu to znaczy, że już mogą być. Nie znaczy to jednak, że taki sygnałek musi kosztować 100zł, żeby był dobry, wytrzymywał różne stany pogody i był bez awaryjny.Do takich tanich i dobrych  bez wątpienia należą sygnalki Monsterfishing : http://allegro.pl/sygnalizator-monster-fishing-team-mf-109-new-i2373529415.html#tabsAnchor
Mam 2szt Fox Micron MX i mam komplet z centralką tych z linka. Sześć zasiadek od minium 24 do 72 godzin nad wodą , kilka burz, ostatnie upały, dwa razy w nocy praktycznie od wieczora do rana deszcz i jest ok. Trzeba nauczyć się kupować towar sprawdzony, taki, który jest już użytkowany przez innych żeby potem nie płakać. JK

[2012-07-17 15:01]

hosunio

Moim zdaniem kolega założył sygnalizator a nie dał za nim (w stronę dolnika) żadnego luzu na żyłce (bąbka, wolny bieg). 

[2012-07-17 21:10]

abra1990

ja mam wędkę na jednej podpórce i tzw.multi-alert pomysł ściągnełem od starego niemca który przyjeżdza na prywatny staw niedaleko mojego domu, polega to na tym że wędkę feederową ustawia się prawie pionowo a na drugiej przelotce od szczytówki podstawia się elektryka, na szczytówce montuje się dzwoneczek, a na ostaniej (czy też pierwszej od kołowrotka) montujemy bombkę, ustawiona prawie pionowo wędka przy uderzeniu odbiciem szczytówki robi samozacięcie a branie i to każde jest wykryte przez któryś z trzech czujek, nawet branie schodzące (tzw. do brzegu) , na prawdę ciekawy sposób, i skuteczny.
[2012-07-17 23:46]

abra1990

WYGLĄDA TO MNIEJ WIĘCEJ TAK;

[2012-07-18 00:04]

abra1990

COŚ TAKIEGO...
[2012-07-18 00:06]

abra1990

NIE MOGE WSTAWIĆ FOTO SORKI
[2012-07-18 00:13]