Zaloguj się do konta

Echosondy Lowrance Elite- różnice

utworzono: 2016/01/28 00:34
czesus

Witam,chciałbym zapytać ponieważ nie mogę znaleźć w sieci jasnej informacji na temat tego jaka jest różnica miedzy echosonda lowrance elite 5 hdi a echosonda lowrance elite 5 chirp?Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje.Pozdrawiam Grzegorz [2016-01-28 00:34]

aldente

Najpierw należy wiedzieć, że zarówno echosonda z hdi Hybrid Dual Imagin jak i ta z chirp ma możliwości pokazania dna i jego szczegółów w sposób realistyczny. To realistyczne odzwierciedlenie określa się  pojęciem DI Down Imagin-jest zarezerwowane dla echosond Huminbird, DSI Down Scan Imagin jest zarezerwowane dla Lowrance, a DownWü jest dla echolotów Garmin. Technologia HDI umożliwia powstanie realistycznego obrazu.
Normalnie  echoloty pracują  w systemie Dual Beam w dwóch frekwencjach pomiędzy 50 a 200 kiloherzów. Przy DSI echolot pracuje na frekwencjach 800 kHz aby otrzymać bardziej ostry obraz. Wiązka sygnału omiata wtedy dno stożkiem 45 stopni. Dodatkowo przetwornik wysyła wiązkę w frekwencji 455 kHZ pod kątem 75 stopni, aby ogarnąć większy obszar dna, poza stożkiem 45 stopni. Informacje z tych dwóch frekwencji dają właśnie ten realistyczny obraz, nazywany w przypadku Lowrance DSI Down Scan Imagin.
Przy technologii CHIRP również otrzymamy te same realistyczne obrazy, ale..są one jeszcze bardziej wyraziste i dokładne. Widać dokładnie ławice białorybu, widać przyklejone do dna drapieżniki i moment, kiedy startują do przynęty. Przetwornik pracujący w technice CHIRP wysyła równocześnie wiele frekwencji, więcej niż w systemie DSI, które są przetwarzane w obraz charakteryzujący się o wiele większą dokładnością. Przez to właśnie CHIRP jest w stanie zbudować obraz z większej ilości detali. W ten sposób mogą powstać fotorealne obrazy.
Normalny wędkarz na polskich wodach nie potrzebuje aż tak rozbudowanej techniki. Elite z HDI wystarczy w zupełności. Jednak jeśli masz nadwyżkę kasy, możesz naturalnie zakupić Elitę z przetwornikiem Chirp. Mam nadzieję, że pomogłem.
[2016-01-28 14:49]

czesus

Bardzo dziękuje za odpowiedz.
Była bardzo przydatna:) [2016-01-30 14:19]

arkadiusz-ptak

Szukam opinii o echosondzie lowrence elite3.... [2016-02-20 20:44]

aldente

również trójkę możesz śmiało kupić. Technologia DSI będzie działać jak w piątce. W przypadku trójki masz tylko mniejszy ekran, a co za tym idzie jest ona tańsza. Jeśli nie potrzebujesz równocześnie plotera GPS, tylko sam echolot, to trójka daje dobrze radę. Znając życie, apetyt rośnie w miarę....dlatego jak masz finansową rezerwę, to z piątki będziesz bardziej zadowolony.
[2016-02-20 23:18]

fruid

Witam, podłączę się lekko do tematu .jestem całkowitym laikiem i chciałbym coś kupić dobrego i nie przepłacić za zbędne funkcję,będę łowił na zalewach sulejowski,Przykona,Cieszanowie,Jeziorsko może jakieś jeziorko czy też rzeka.czy GPS będzie mi potrzebny?budżet do 3tyś,ale za 1tyś nie pogardzę gdyby się coś mądrego miało trafić,czym taniej tym lepiej.o echosondach z tematu też myślałem.pozdrawiam

 

 

[2016-02-25 12:34]

fruid

 

 

 

[2016-02-25 14:09]

Nix2

Lowrance serii 3x mają ekran 3,5 i moim zdaniem 3,5" dla samej echosondy bez gps to jednk ciut, ciut mało, ale dla doberej czytelności obrazu liczy się też rozdzielczość.
Uwaga też na model Lowrance Elite 4x DSI - bo mimo że to "czwórka" to też 3.5 cala i mniejsza rozdzielczość -320x240, pozostałe "czwórki" mają ekrany 4,3".


Aktualnie mam stare echo Eagle 245DS, to jest 4" mono i 240x160 pixeli i jest pewien niedosyt...
pzdr Nix [2016-03-08 21:31]

Przemas83

A może ktos wie, na czym polega róznica serii Elite od Hook np. w modelach 3x?  [2016-03-09 09:38]

aldente

A może ktos wie, na czym polega róznica serii Elite od Hook np. w modelach 3x? 

Jak dla mnie ,ten cały hook to pic na wodę. W obydwóch urządzeniach jest ta sama technologia. Producent jest bardzo powściągliwy i w pięknych słowach opisuje to, co jest wszystkim już dawno znane.Hook wyszedł na rynek w grudniu 2015. Na targach elektroniki marine nawet nie chcieli udostępnić urządzenia firmie znającej się na echolotach w celu przeprowadzenia własnego testu. Trzeba po prostu śledzić teraz ceny produktu, aby nie dać nabić się w butelkę i przepłacić jakieś gó..., które jest zupełnie zbędne. [2016-03-10 12:37]

Przemas83

Dzięki , liczyłem na twoją odp. widać znasz temat dobrze. Widocznie jedyna różnica, polega na zmianie obudowy i nazwy. [2016-03-10 13:46]

aldente

Trochę siedzę ostatnio w temacie, bo poszukuję do mojej morskiej łodzi echa z GPS a tego kwiata jest pół świata. Mam jeszcze Elite 5 z ploterem i ta byłaby właściwie wystarczająca na Bałtyk w pasie jak dla mnie powiedzmy 3 mil od brzegu. Wygodniejsza byłaby taka z większym ekranem :-) Szczególnie interesuje mnie funkcja GOTO. :-)Przed wyplynięciem zapisujesz współrzędne portu, a w razie mgły naciskasz togo i czarna kreseczka kierunkowa prowadzi Cię pewnie do domciu. [2016-03-10 15:33]

Przemas83

Przy tak szybko rozwijajacym się rynku , juz niebawem przy pomocy motor guidów połaczonych z echosondą, będzie można pływać i manewrować łodzią tak samo jak statek powietrzny na Autopilocie ;]. Już coś na ten temat czytałem ..... [2016-03-10 17:58]

Przemas83

Wkońcu, udało mi się zakupić echo. Wybór padł na Garmina 350C Fishfinder. Jeżeli ktoś z was kol. wędkarze jest również posiadaczem tego stafu , to zapraszam do dzielenia się uwagami z korzystania. Wczoraj odebrałem, dzisiaj rozpykałem demo ustawienia, jutro sprawdzam w praktyce na wodzie! [2016-03-19 14:11]

Przemas83

Wczorajszy test echa udany. Nie miałem żadnych problemów z ustawieniem urzadzenia. [2016-03-21 08:38]

Przemas83

 Taki sposób wybrałem na mocowanie sonaru, i prawdopodobnie przy nim zostanę, jezeli ktoś ma na ten temat swoje uwagi...... [2016-03-21 08:41]