Zaloguj się do konta

Echosonda LOWRANCE ELITE 4X

utworzono: 2013/04/12 10:07
suchar306

Witam właśnie godzinę temu zakupiłem swoją pierwszą echosondę wybór padł na Elite-4x,echo używane będzie na jeziorze w celu wytropienia fajnych miejscówek na sumika. Kto posiada takie echo i może udzielić mi ważnych wskazówek? np jak wybadać dno, w necie znalazłem że kolor żółty to twarde dno, kolor niebieski miękie, kolor pośredni czerwony, a jak włanczam symulacje to wszędzie jest kolor brązowy jakieś podpowiedzi :) aha szukałem instrukcji w necie po polsku bez rezultatu może ktoś jest sprytniejszy niż ja to bardzo bym prosił dziękuje i pozdrawiam :)
[2013-04-12 10:07]

budowniczyruin

Uh, ile trzeba mieć samozaparcia żeby napisać "włanczam". [2013-04-12 07:50]

jimmi1234

Witam. Jeżeli masz "brązowe" dno to zapewne jest włączona funkcja śledzenia dna. Musisz wejść w "opcje sonaru" i tam poszukać. Najprawdopodobniej będzie do zakładka "kolor". Rozwiń ją i wybierz sobie widok jaki Cię interesuje. A z tą twardością dna to nie tak do końca tylko kolor. Oprócz koloru ważna jest też szerokość pasa przedstawiającego dno. [2013-04-12 12:15]

suchar306

wczoraj byłem nad wodą i bawiłem się echosondą i mam pytanko wyświetla mi 3 rozmiary ryb jak to rozumieć ? i czy w mojej echo można zmienić na łuki może ktoś wie jak ?
[2013-04-21 07:16]

jimmi1234

Aby zmienić ikonki na łuki wchodzisz w opcje sonaru i wyłączasz opcję Fish ID. A jak interpretować ikonki ryb to dość mglista sprawa. Ogólnie echosonda zamienia "siłę" powracającego sygnału na ikonkę o określonej wielkości według zaprogramowanego algorytmu. Jasnym jest że takie algorytmy działają na zasadzie uśredniania i przybliżania, bądź też porównywania sygnału rzeczywistego z jakimiś wzorcowym. Na tej podstawie jest ustalane jaką ikonkę należy wyświetlić. Więc należy podchodzić do ikonek z pewnym dystansem. Osobiście proponuję czytanie łuków. Przecież gdy ta sama ryba która będąc pionowo pod łodzią da nam echo żółte to już płynąc na skraju stożka da echo niebieskie. Można wtedy dodatkowo analizować długość łuku choć to też nie jest takie proste i oczywiste gdyż zależy między innymi od wzajemnej prędkości łódź-ryba.  Proponuję doświadczenie, które sam przeprowadzałem by nauczyć się w przybliżeniu dopasować łuk do wielkości ryby. Bierzesz różnej wielkości  butelki które wypełnione powietrzem zatapiasz przy pomocy kamieni. Butelkę wiążesz około 1 metra od kamienia i do wody. Oczywiście linkę stosujesz tak długą by to później wciągnąć do łodzi. Potem napływasz z echo nad butelkę i sprawdzasz co widać na ekranie echosondy. Jakie echo jest gdy jesteś pionowo, a jakie np. gdy jesteś na skraju widzialności stożka itd.
[2013-04-21 10:26]