Echosonda Lowrance Mark 5x pro-opinie

/ 32 odpowiedzi
Witam, na początek przepraszam jak piszę w złym miejscu :)

Planuje zakup echosondy, łowię na różnych głębokościach - od ok 3do 15m.
Upatrzyłem sobie coś takiego: Lowrance mark 5x pro.
Czy byłby to dobry wybór? Może macie jakieś inne propozycję, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze? Szczerze mówiąc jestem zielony w tej kwestii.
Dzięki wielkie za odpowiedzi.
Dziukos


widze kazdy skory do pomocy... (2012/06/02 21:55)

u?ytkownik51432


Echosonda Lowrance Mark 5x Pro 

To bardzo dobry wybór  jeżeli nie jestes wymagający , ma dwa stożki rozchodzące się od 60 do 120 stopni poza tym duży 5 calowy ekran o dobrej rozdzielczości, duzą skale szarości , nie źle radzi sobie na płyciźnie będziesz zadowolony . Posiadam ją

Pozdrawiam

(2012/06/03 06:54)

henryk58


Też mam tą echosondę i polecam .Duż zaletą jest to ,że posiada menu po polsku.Jeżeli zdecydujesz się na zakup to proponuję zakup w zestawie / torba ,akumulator,ładowarka /  (2012/06/03 09:25)

Dziukos


a jeżeli chodzi o kwestie ryb to też można się kierować chodź trochę czy nie ma sensu w ogóle na tą funkcję patrzeć? (2012/06/03 14:13)

henryk58


Oczywiście że ma sens,tylko  nie przełączaj na ikony a na łuki i staraj się uczyć "czytać"wyświetlanych informacji (2012/06/04 17:00)

84Bartek


a jeżeli chodzi o kwestie ryb to też można się kierować chodź trochę czy nie ma sensu w ogóle na tą funkcję patrzeć?


Ikonki ryb to pic na wodę, większość to fikcja, bąble, pęcherze gazu itp. Oczywiście nie zawsze, ale zdecydowanie namawiam Cię do ustawienia normalnego echa tak żebyś widział jedynie łuki. Druga sprawa dla mnie podstawowa, nic nie da pływanie za rybami sugerując się ikonkami, lepiej patrzeć na głębokość i skupić się na ciekawych strukturach dna. Jest oczywiście kilka wyjątków, bo sam czasami też szukam jesienią ławic leszczy na rozległych blatach, lub drobnicy gdy pływam ze spinningiem, ale z reguły miejsca te pokrywają się ze spadami, czy górkami. Nawet wtedy nie włączam funkcji fish ID bo jest mocno naciągana moim zdaniem i wolę sam interpretować obraz z wyświetlacza.

Podsumowując to jestem z tej echosondy bardzo zadowolony, jest prosta w obsłudze, nie wariuje na płyciznach i posiada wspomniane dwa stożki, szeroki z którego głównie korzystam jak szukam ławic i wąski gdy chodzi mi o głębokość i dokładne echo. Generalnie uważam, że jest to dobra inwestycja i dobrze wydana kasa.

(2012/06/12 18:14)

bednara


Mam taką echosondę do srzedania jak chcesz to napisz to sie dogadamy.
Pełen zestaw razem z plecaczkiem. Instrukcja obsługi polskie menu.
Używałem kilka razy wskazuje super. Najlepsza w poszukiwaniu ryb (szczupaki ,sumy, sandacze)
Mój telefon 604 964 446 (2012/06/12 18:43)

michalekxxx


Koledzy jak na Lowrance mark5x pro odróżnić dno miękkie od twardego  (2012/06/21 21:31)

zbynio63


Oczywiście że ma sens,tylko  nie przełączaj na ikony a na łuki i staraj się uczyć "czytać"wyświetlanych informacji

Heniu!A czy możesz coś powiedzieć na temat Echo 200?Podobne parametry do Twojej echosondy. (2012/06/25 19:28)

kwiato


witam jestem tu nowy i potrzebuje pilnie pomocy tez mam ta sonde i nie mam pojecia jak ja najlepiej ustawic zeby pokazywala luki a nie ikony ryb jaka czestotliwosc itp z góry dziękuje (2012/07/23 01:12)

towarex


Fish ID najlepiej wyłączyć i zapomnieć o tej funkcji. Co do ustawień to trzeba dostosować do jakości wody( czysta, brudna), głębokości( wybór stożka, ), sposobu poruszania się po wodzie ( szybki, wolny trolling itd). Trzeba poprostu poświęcić parę godzin nad wodą i rozpracowywać najlepsze ustawienie na danym akwenie. Ja używam do tego koguta bądź gumę i patrzę czy echo rysuje kreski i do jakiej głębokości są one wyraźne ( czułość). Jeżeli chodzi o tzw. łuki to zależy od prędkości łodzi, czy ryba przepływa w przeciwnym kierunku (wyraźny łuk), czy płynie " z nami" chwilę pod łodzią (długa krecha) itd. Należy też pamiętać o umiejscowieniu czujnika, aby nie był zbyt blisko silnika elektrycznego bo echo zaczyna świrować. Przy napływaniu na głębokie spady blisko brzegu gdzie różnica głębokośći jest znaczna z prawej i z lewej strony burty echo lubi się zawiesić. Wynika to z szerokości stożka 60* dlatego na głębokie rynnowe zbiorniki lepszy jest mniejszy kąt stożka.

Pływać, pływać i jeszcze raz pływać aż echo zacznie współpracować.

 

 

(2012/07/23 09:23)

henryk58


Oczywiście że ma sens,tylko  nie przełączaj na ikony a na łuki i staraj się uczyć "czytać"wyświetlanych informacji

Heniu!A czy możesz coś powiedzieć na temat Echo 200?Podobne parametry do Twojej echosondy.

 

 

Zbyszku , przepraszam że tak późno odpowiadam ,ale to są dwie różne echosondy i tej Twojej nie znam . Parametry mogą być podobne lecz funkcje różne .

Pozdrawiam




(2012/07/23 11:23)

henryk58


Fish ID najlepiej wyłączyć i zapomnieć o tej funkcji. Co do ustawień to trzeba dostosować do jakości wody( czysta, brudna), głębokości( wybór stożka, ), sposobu poruszania się po wodzie ( szybki, wolny trolling itd). Trzeba poprostu poświęcić parę godzin nad wodą i rozpracowywać najlepsze ustawienie na danym akwenie. Ja używam do tego koguta bądź gumę i patrzę czy echo rysuje kreski i do jakiej głębokości są one wyraźne ( czułość). Jeżeli chodzi o tzw. łuki to zależy od prędkości łodzi, czy ryba przepływa w przeciwnym kierunku (wyraźny łuk), czy płynie " z nami" chwilę pod łodzią (długa krecha) itd. Należy też pamiętać o umiejscowieniu czujnika, aby nie był zbyt blisko silnika elektrycznego bo echo zaczyna świrować. Przy napływaniu na głębokie spady blisko brzegu gdzie różnica głębokośći jest znaczna z prawej i z lewej strony burty echo lubi się zawiesić. Wynika to z szerokości stożka 60* dlatego na głębokie rynnowe zbiorniki lepszy jest mniejszy kąt stożka.

Pływać, pływać i jeszcze raz pływać aż echo zacznie współpracować.

 

 

 

Mareczku ,gdzieś poczytałeś i cześć i chwała ale jeżeli nie miałeś doczynienia z echo to nie zabieraj głosu i nie udzielaj głupich rad

 

 

(2012/07/23 11:40)

towarex


Napisz z czym się nie zgadzasz to podyskutujemy. Może się dowiem czegoś nowego. Użytkuje to echo od 3 lat.

(2012/07/23 13:53)

henryk58


Jeśli użytkujesz od trzech lat ,to ciekawe gdzie montujesz przetwornik ,bo jak piszesz że przy silnku śświruje to pytam się gdzie ? bo my montujemy za rufą obok silnika i nic się nie dzieje (2012/07/23 17:01)

towarex


Na burcie za pomocą specjalnego uchwytu z regulacją zanużenia ( około 20 cm pod powierzchnią wody). U mnie silnik traxxis 55 zakłóca pracę sondy gdy czujnik jest na rufie, licznik głębokości miga pokazując 0,1m mimo iż jestem wtedy na blacie na 12 metrach. Gdy jest zamontowany około 1 metra przed silnikiem wszystko jest wporządku.

Widzę, że interesujesz się tematyką dotyczącą sonarów więc czekam na konkrętne wskazówki dotyczące Lowrance Mark 5x pro , którą jak piszesz sam użytkujesz. Napisać komuś , że pisze bzdury to potrafi każdy ale podeprzeć się argumentami i merytorycznie doradzić to już niewielu. Jak dotąd nie wykazałeś się w temacie ale może napiszesz o swoich doświadczeniach z użytkowania tej echosondy, o ustawieniach, plusach i minusach ???

(2012/07/23 17:34)

henryk58


Nie miałem zamiaru Ciebie obrażać ja mam Osapiana 45 kolega MK i nie mamy zakłóceń ,a Ty twierdzisz że ,silniki wypaczają wyniki ,dla nas to bzdura .Jeśli chodzi o ustawienia echa to nie ma żadnej filozofii ,ustawiasz auto lub konfigurujesz ustawienie ręczne . (2012/07/23 18:15)

towarex


Kolega , z którym trollinguje ma Maxxisa 55 i też wprowadza zakłócenia. Ma tą samą echosondę. Kiedyś porównywaliśmy ich działanie ( pływaliśmy z dwoma) jedna ustawiona "auto" a druga "tryb ręczny" według własnych ustawień z użyciem wspomnianego koguta na główce 20 gram. W trybie "auto" nie było go widać wogóle natomiast był dobrze widoczny w "trybie ręcznym" gdy skokami podciągałem go z 15 metrów. ( rysowało schody ). Niemniej jednak ustawienia ręczne trzeba korygować co jakiś czas ze względu na zmieniającą się przejrzystość wody.

Ogólnie polecam tą echosondę mimo paru niedogodności, np. podświetlenie wyboru opcji jest mało widoczne i żeby zatwierdzić klawiszem Enter trzeba się bliżej przyjżeć, która opcja jest zaznaczona.

Wbrew pozorom ustawienie ręczne nie jest takie "hop-siup" i zabrało mi sporo czasu zanim ustawiłem ją wedle swoich oczekiwań.

Silniki elektryczne wytwarzają pole magnetyczne i być może ( gdybam) ma to wpływ na pracę blisko umiejscowionego czujnika, załamanie się struktury wody pod wpływem śruby też mogłoby mieć wpływ ale też gdybam. U mnie opcja mocowania na rufie się nie sprawdziła co nie oznacza, że jest to regułą.

Wcześniej miałem starego humminbird'a i czujnik był zamocowany opaskami bezpośrednio na obudowie silnika, głębokość czytał dokładnie ale pozostałe "obrazy" były już mocno wątpliwe ;) Mark 5x pro sprawdza się doskonale choć mam świadomość , iż tempo w jakim rozwija się elektronika pozostawi ją daleko w tyle. Niemniej jednak wciąż jest to ciekawa oferta Lowrance'a.

 

(2012/07/23 19:44)

henryk58


Fish ID najlepiej wyłączyć i zapomnieć o tej funkcji. Co do ustawień to trzeba dostosować do jakości wody( czysta, brudna), głębokości( wybór stożka, ), sposobu poruszania się po wodzie ( szybki, wolny trolling itd). Trzeba poprostu poświęcić parę godzin nad wodą i rozpracowywać najlepsze ustawienie na danym akwenie. Ja używam do tego koguta bądź gumę i patrzę czy echo rysuje kreski i do jakiej głębokości są one wyraźne ( czułość). Jeżeli chodzi o tzw. łuki to zależy od prędkości łodzi, czy ryba przepływa w przeciwnym kierunku (wyraźny łuk), czy płynie " z nami" chwilę pod łodzią (długa krecha) itd. Należy też pamiętać o umiejscowieniu czujnika, aby nie był zbyt blisko silnika elektrycznego bo echo zaczyna świrować. Przy napływaniu na głębokie spady blisko brzegu gdzie różnica głębokośći jest znaczna z prawej i z lewej strony burty echo lubi się zawiesić. Wynika to z szerokości stożka 60* dlatego na głębokie rynnowe zbiorniki lepszy jest mniejszy kąt stożka.

Pływać, pływać i jeszcze raz pływać aż echo zacznie współpracować.

 

Poczytaj co piszesz o stożku ,60 i lepszy jest mniejszy ? w tym echo ? !!!!!!!!!!! 

 

 

(2012/07/23 20:47)

towarex


Mniejszy niż 60 stopni jest lepszy na głęboką wodę, co w tym dziwnego ??? (2012/07/23 21:13)

towarex


przecież dobrze wiesz , że mark pro ma 60/120 więc skąd to pytanie??? Jakieś gierki, prowokacje???

(2012/07/23 21:16)

henryk58


Żadna prowokacja , tylko piszesz że , lepszy mniejszy stożek a wiesz że, to echo nie ma mniejszego i tyle

pozdrawiam

(2012/07/24 08:52)

Ramsay


Witam.
A cos na temat tej sondy LOWRENCE X86 DS szukam czegos dla siebie (jestem poczatkujacy w tej dziedzinie) Znalazlem na allegro ta sonde za ok 300zl. (powystawowy sprzet) w komplecie jest sonda , przetwornik z 8m. kabla i aku. Czyli do pelnego kompletu brakuje ladowarki , torby i uchwytu do przetwornika. I teraz moje pytanie czy warto za ta cene kupic to echo (lub do jakiej ceny bedzie jeszcze warto ja licytowac). Czy moze zainwestowac w cos innego ? (2012/08/26 15:23)

wasielewskis


Witam, mam pytanko odnośnie kilku funkcji:1. Czystość wody2. Redukcja zakłóceń
Czy te funkcje tylko wpływają tylko na odpowiednie ustawienie parametrów: czułości i greyline, czy jeszcze wpływają na inne?
Na jakie parametry wpływa funkcja tryb wędkarski?
W wątku nie padła odpowiedź ja odczytywać twardość dna - też mam z tym problem, jak wiedzieć czy dna jest twarde czy miękkie? Szczególnie to jest trudne jeśli pływając zmieniamy parametry pracy. (2013/01/06 14:40)

z@mela


Witam  mam zamiar kupic  echo  Mark 5 pro  za granicą  bo tu akurat  obecnie przebywam i z tego co sie  zorientowałem  wrazie  awarii polski  serwis  nie przyjmie towaru z  nie polskiej  dystrybucji i moje pytanie czy  te  urządzenia  są awaryjne ? i czy warto brac  echo we wlosech za 750zł  czy  lepiej w PL za 1150 ? czy ta rożnica  jest warta  ryzyka związanego z ew  brakiem gwarancji  bo wiadomo  ze do   italii  nie bede  wysyłal   towaru. (2013/10/02 12:39)