Echosonda interpretacja obrazu

/ 20 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam

Zakupiłem w tym roku echosondę Eagle model widoczny na zdjęciu. I czasami mam problem z interpretacją obrazu który otrzymuje na ekranie. Proszę o podpowiedzi co oznaczają linie poniżej dna (o ile to jest dno).

Pozdrawiam
Andrzej

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

withanight88


Nie znam się ale wydaje mi sie że linie oznaczone "?" to własnie jest dno. (2011/09/13 21:39)

Andrzej81


To czym jest ta wyraźna linia oznaczona przeze mnie jako dno? Nie rozumiem tej linii poniżej oznaczonej "?" tej poszarpanej. Czy może odcinek od tej linii zwanej dno do tych poniżej pokazuje strukturę dna? Jeśli tak to co oznacza to puste miejsce pomiędzy nimi? Staram się zrozumieć obrazy ale jak widać nie jest to łatwe :)

Pozdrawiam
Andrzej (2011/09/13 23:21)

gruby0113


 może masz podwójne dno? (2011/09/13 23:29)

RIDICK


Witam. W instrukcji powinien być dokładny opis jak interpretować obraz wyświetlany na echosondzie. Na moje oko to ten "poszarpany" czarny pas na dole to dno a jego grubość mówi o tym czy jest to dno miękkie czy twarde. Poniżej to chyba odbicie. Ale lepiej zapoznaj się z instrukcją. (2011/09/14 12:57)

Jack14


Włącz tryb demo na echosondzie i porównaj z tym co zaznaczyłeś. (2011/09/14 15:48)

Andrzej81


Witajcie

Przeglądałem również instrukcję do echo które mam ale tam nic specjalnego nie ma (instrukcja moim zdaniem jest strasznie zrobiona w formie xero więc i jakość rysunków ekranu tragiczna). I na chwilę obecną liczę na wasze podpowiedzi. Zazwyczaj struktura dna pokazywana jest w instrukcji jak przyklejone do siebie paski tęczy czyli jasno szara, ciemno szara a następnie czarna jako twarde dno. A tutaj na zdjęciu widzimy puste przestrzenie i to mnie najbardziej interesuje co to może być??? Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam
Andrzej

Ps czy w też w tym roku mieliście słabe wyniki na spining? (2011/09/18 18:54)

wojtek75


raczej dno nie jest rowne jak stol od ping ponga. (2011/09/18 18:57)

Jack14


Witajcie

Przeglądałem również instrukcję do echo które mam ale tam nic specjalnego nie ma (instrukcja moim zdaniem jest strasznie zrobiona w formie xero więc i jakość rysunków ekranu tragiczna). I na chwilę obecną liczę na wasze podpowiedzi. Zazwyczaj struktura dna pokazywana jest w instrukcji jak przyklejone do siebie paski tęczy czyli jasno szara, ciemno szara a następnie czarna jako twarde dno. A tutaj na zdjęciu widzimy puste przestrzenie i to mnie najbardziej interesuje co to może być??? Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam
Andrzej

Ps czy w też w tym roku mieliście słabe wyniki na spining?

Kolego w tym roku takie echo miałem w wodzie 2 razy i nie wiem dalej z czym masz problem?

Twoje zdjęcie jest kiepskiej jakości to jak można je "odczytać" i odpowiednio interpretować?

ps

Pływałeś z tym echem czy tylko tak sobie do wody włożyleś (za przeproszeniem) :-)))


(2011/09/19 17:34)

Andrzej81


Witaj Jack


Pływałem kilkanaście razy ale właśnie ten ekran czasami mi się pojawia i za cholerę nie mogę zrozumieć co na nim jest. Stąd moje pytanie może ktoś z was miał coś podobnego na ekranie kiedyś bądź już posiada spore doświadczenie i może w 5sekund powiedzieć co oznaczają linie oraz puste pole pomiędzy nimi?

Pozdrawiam
Andrzej (2011/09/19 20:11)

Jack14


Andrzeju generalnie jeśli pływał byś w basenie to powinny być widaczne tylko dwie linie odbicia powierznia i dno. Wiadomo, że ukształtowanie dna w zbiornikach wodnych jest zróżnicowane jak też sama materia, ktorą ja tworzy. Zupełnie inaczej wygląda odbicie od dna piaszczystego, porośniętego roślinnością wodną czy zalegającym na dnie mułem. Dlatego zazwyczaj ukształtowanie dna widziane na echosondzie przedstawia się kilkoma liniami rożnej grubości i rożnym kontraście w zależności od materiału, który ją tworzy. Również odbicie powierzchni wody nigdy nie przedstawia się w formie ciągłej linii prostej tylko z odbiciami np. falowanie lustra wody, pływające "śmieci".

Zwróć również uwagę na konstrukcję podanej echosondy, która to przy ustawieniu automatycznym sama przy określonej głębokości przełącza przetwornik z 83kHz na 200Hz (różne stożki) i wówczas w czasie tej że zmiany pojawia się właśnie taka czarna kreska przez sam środek wyświetlacza.

Pozdrawiam.

(2011/09/20 17:38)

Andrzej81


Witaj Jack


Dzięki za podpowiedzi. Spokoju mi ten ekran nie daje chyba założę mokra piankę i zejdę tam na dół z latarką :) chociaż ta temperatura na monitorze echo jakoś mnie nie nastraja. Dzisiaj znów byłem na tych gliniankach i strzeliłem nieco ostrzejsze zdjęcie. Echo mam odpalone w manualu więc stożek przestawiam samemu te zdjęcia powstały przy stożku 120stopni. Popatrzcie na te fotki i dajcie znać czy komuś z was pokazało się kiedyś coś takiego.

Ten obraz widziałem na pobliskich gliniankach (głębokości do 12m) oraz nad jeziorem lucieńckim (płockie) 20m .


Pozdrawiam
Andrzej (2011/09/20 19:59)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jack14


I wydaję się, że tym razem prawidłowo przypisałeś opisy.

Zwroć uwagę, że to jest mała głębokość dlatego widać dokładnie strukturę dna.

Rok w rok opadajacę szczątki roślinne i inny "syf" tworzy kolejne warstwy, a te warstwy "przygniatają" te poprzednie itd itd.

Pozdrawiam.

(2011/09/21 15:27)

spigot


Jak masz ustawioną głębokość manual czy auto? Po drugie zoom jeśli go używasz tylko pogarsza obraz na takiej rozdzielczości. Z tego co widzę jest manual. Dziwnie to wygląda , ale stawiałbym na twarde dno. Jeśli jest twarde dno , często odbija się grey line ( struktura dna ) identycznie jeszcze raz pod spodem. Stąd takie a nie inne wrażenie wizualne.

Odnośnie ostatniego zdjęcia czy opisując pierwszą wąską czarną linię sprawdziłeś przynętą że jest miękko ???? Jak dla mnie to było wręcz odwrotnie. (2012/02/21 18:59)

Andrzej81


Witam


Głębokość manual
bez zoom
Zbiornik to glinianka.


Taki sam obraz pojawił mi się na j. Lucieńskim (k. Gostynina) płockie. Jezioro rynnowe głębokość 4-16m średnio. Tam dno piaszczyste i podobny obraz z echo. Za cholerę nie wiem co to może być. Podwójne dno czy coś podobnego?




Pozdrawiam
Andrzej (2012/02/21 23:59)

spigot


Jak dla mnie rozwiązaniem jest zmiana echa polecam Mark X 5 - pro (2012/02/22 17:09)

irex


Obraz , który pokazujesz nie jest niczym dziwnym.Jest to typowy obraz miękkiego (mulistego) dna mimo , że pozornie widać piasek choć nie zawsze.Podwójne echo dna możesz zniwelować przez zmniejszenie czułości i filtrem zakłóceń jednak te operacje mogą pogorszyć widzialność ryb.Ja nic bym tu nie kombinował (2012/02/22 19:33)

Andrzej81


Witam

Dzięki za podpowiedzi Panowie jak będzie chwila wolna i cieplej się zrobi to trzeba piankę neoprenową założyć i na dno ;) zabiorę aparat to postaram się przedstawić jakiś materiał video co odkryłem.

Jeszcze raz dzięki i chętnie będę konsultował na forum jakieś info o echosondzie ponieważ dopiero się uczę działać na tym sprzęcie a wiedzy w internecie na ten temat (jeśli chodzi o interpretację) nie ma za dużo.


Pozdrawiam
Andrzej (2012/02/23 21:15)