Zaloguj się do konta

Echosonda do 2000 zł

utworzono: 2013/11/11 21:06
mariusz-klekot

Witam
Ktoś może doradzić jaką Echosondę do 2000 zł. na ponton 3.20 m (90 % Jeziora) dla początkującego na metodę spiningową. Lub rady na co zwrócić uwagę ponieważ czytałem troszkę tematów na tym forum i jakoś nie nabrałem przekonania do konkretnej Echo.

I tak przy okazji czy ktoś na bliżej temat tej nowości -Deeper - Echosonda troszkę mnie zaciekawiła swoją wielkością a telefon zawsze mamy przy sobie.

[2013-11-11 21:06]

wuran

Co do Deeper'a to zobacz ile wytrzymuje Ci bateria telefonu na połączeniu z bluetooth i gps, wtedy podejmuj decyzję. DO kwoty 2000 zł polecałbym Lowrance Elite 5 HDI lub Elite 4 DSI. Mają wbudowany GPS i można samemu tworzyć mapy batymetryczne. Pływałem z wersją ELite 7 HDI i ze zwykłym Lowrance Mark 4X-Pro. Do znajdowania górek podwodnych wystarcza zwykłe echo za kilkaset złotych. jednak jest różnica w obrazowaniu na Elite HDI do zwykłego echa jest znacząca, a po wgraniu mapy łatwiej znaleźć sprawdzone miejsca. Najlepiej gdybyś miał możliwość popływać używając różnych, to byś zobaczył jak można je wykorzystać i co Ci pasuje [2013-11-11 23:13]

mariusz-klekot

Co do Deeper'a to zobacz ile wytrzymuje Ci bateria telefonu na połączeniu z bluetooth i gps, wtedy podejmuj decyzję.

To raczej prosto rozwiązać - dobry uchwyt pod telefon i ładowarka samochodowa - akumulator jest od silnika dobry z wielkim zapasem ah, tylko pozostaje pytanie z jej czułością, dokładnością itp.
DO kwoty 2000 zł polecałbym Lowrance Elite 5 HDI lub Elite 4 DSI. Mają wbudowany GPS i można samemu tworzyć mapy batymetryczne. Pływałem z wersją ELite 7 HDI i ze zwykłym Lowrance Mark 4X-Pro. Do znajdowania górek podwodnych wystarcza zwykłe echo za kilkaset złotych. jednak jest różnica w obrazowaniu na Elite HDI do zwykłego echa jest znacząca, a po wgraniu mapy łatwiej znaleźć sprawdzone miejsca. Najlepiej gdybyś miał możliwość popływać używając różnych, to byś zobaczył jak można je wykorzystać i co Ci pasuje

Możesz powiedzieć jaka jest znacząca różnica międzyLowrance Elite 5 HDI a Elite 4 DSI bo ja zauważyłem jedną cena a tu raczej nie chcę oszczędzać.

Te mapy do wgrania są na wiele jezior ( szukałem spisu ale nie znalazłem) czy liczba ograniczona jak gps 8 lat temu w polsce cztery drogi na krzyż :).
[2013-11-12 09:42]

wuran

Używałem 5 i 7 DSI, 4 niestety nie, wiec o różnicach to tylko z ulotki możesz sam porównać na stronach producenta. Co do map, to pisałem o tych, które robisz sam, do tego służy GPS wbudowany, karta pamięci itp.
[2013-11-12 16:14]

jimmi1234

Witam. Dołączę się do dyskusji i postaram trochę przybliżyć temat różnic Elite 4 DSI i Elite 5 HDI. Po pierwsze przekątna ekranu 3,5" i 5". Po drugie rozdzielczość ekranu 324x240 i 480x480. Po trzecie Elite 4 DSI ma obrazowanie tylko w systemie Down Scan czyli bardzo dokładny obraz bardzo wąskiego wycinka dna. Elite 5 HDI posiada połączenie DSI i standardowego stożka. Podstawowa różnica taka, że na Elite 4 DSI nie zobaczysz łuków ryb. Elite 5 HDI z racji na posiadanie oprócz DSI również stożka 83/200kHz umożliwia odwzorowania ryb w postaci łuków. I ostatnia z istotnych różnic jest taka że Elite 5 HDI umożliwia zapis logów sonaru na zewnętrznym nośniku czyli  microSD czego oczywiście nie posiada Elite 4 DSI.Jeśli chodzi o gotowe mapy GPS'owe to warto popatrzeć tu: http://www.navionics.com/en/webapp    Do echo można wgrać mapę dużego obszaru oczywiście za pomocą karty pamięci. Ale też mapy GPS'owe można robić samemu w oparciu o np. gpsmapedit. Ja właśnie robię sobie sam takie mapy, które oprócz funkcjonalności typowych map nawigacyjnych zawierają również izobaty, które naniosłem w oparciu o logi zebrane przez echosondę. Ponadto logi z echo można otworzyć w Drdepth i stworzyć trójwymiarową mapę dna zbiornika. Starsze wersje tego programu otwierają tylko zapis w formacie *.slg, natomiast dla odczytania formatu (pełnego) *.sl2 wymagana jest już wersja Drdepth BT+SS.A jeśli poważnie myślisz o wykorzystaniu elektroniki w wędkarstwie to nie zawracaj sobie głowy żadnymi wynalazkami typu Deeper.   [2013-11-12 18:58]

mariusz-klekot

Witam
Więc po przerwie lecz życie daje popalić i mało czasu na ryby.

Więc decyzja pada na Lowrance Elite 5 hdi - chyba że coś się zmieniło na rynku.
Tak przeglądałem Allegro i mam dwie opcje lecz nie wiem jaka jest między nimi różnica po za ceną ok 850 zł.
Lowrance Elite 5 hdi
cena 2150 zł.
lub
Lowrance Elite 5 hdi cena 2990 zł.

Dzięki za pomoc
[2014-02-09 22:00]

jimmi1234

Ta tańsza (pierwszy link) ma symbol HDI 5X - a ten "X" oznacza model bez GPS. Stąd różnica w cenie.  [2014-02-10 17:45]

grzesiaczek

Ja powiem szczerze że ostatnio zainteresowła mnie nowość o LOWRANCE 4x HDI z GPS to jest to polaczenie na ktore od dawna czekalem co prawda ciezko w obecnej chwili o dostepnosc jednak kilka dni temu widzialem na allegro

a korzystajac z okazji moze ktos dysponuje mapami do lowrance z okolic olsztyna
[2014-02-17 22:42]

jimmi1234

"...  nowość o LOWRANCE 4x HDI z GPS ..." - Jeśli model urządzenia ma oznaczenie "X" to nie może posiadać modułu GPS. Gotowe mapy dystrybuuje firma Navionics więc musisz popatrzeć co tam mają. Można też samemu takie mapy robić w oparciu o np. GPSMapEdit. Ale tutaj należy pamiętać, że aby korzystać z dobrodziejstw systemu GPS należy kupić echo wyposażone w odpowiedni moduł - czyli bez oznaczenia "X".  [2014-02-18 10:27]

Siarq

Dolącze sie i ja do rozmowy :)Witam szanownego Kolego Jimmi1234 , ktory pomogl a wsumie nauczyl tworzyc mapki :)Jesli chodzi o elite 5hdi to czytalem ze ow echo niema mozliwosci zapisu logow. Nie twierdze ze tak jest ale gdzies na forum o tym czytalem. jezeli faktycznie niema takiej opcji to moim zdaniem jest to bubel za niecale 3000zł.Pozdrawiam [2014-02-20 21:09]

jimmi1234

Cześć Siarq. Na forach różni ludzie piszą różne rzeczy. Proponuję sprawdzić u źródła czyli: dla Elite 5 HDI tu : http://www.lowrance.com/Root/Lowrance-Documents/US/ELITE-5_HDI_OM_EN_988-10518-001_w.pdf  - str. 21 i str. 28  a dla Elite 4 HDI i Mark 4 HDI tu: http://www.lowrance.com/Root/Lowrance-Documents/US/ELITE-5_HDI_OM_EN_988-10518-001_w.pdf na str. 20 i str. 27. Wysoce prawdopodobnym jest, że nie wszyscy rozróżniają Elite 5 HDI od Elite 5X HDI. Wiadomo że model HDI z oznaczeniem "X" nie posiada modułu GPS więc i logowania być nie może. Bo jak sam wiesz plik w formacie *.sl2 oprócz danych zmierzonych przez echosondę musi zawierać dane o położeniu jednostki. A takich danych model HDI "X" nie ma więc i logu stworzyć nie ma jak. I stąd chyba wynikają te nieprawdziwe informacje. Pozdrawiam. [2014-02-21 07:58]

parafik90

Odkopię temat z przed miesiąca. Mam Elite 4 HDI z gpsem. Po 3 dniach meki udało mi sie przerobic mape morską z garmina na lowrance. Mam boje mam nazwy wysp, miejscowosci i wiele innych. Nie musialem tracic czasu na rysowanie w mapedicie. Co do logów zapisuje ale w formacie usr. Do otwarcia posłuży nam gpsutility dzieki ktoremu zapiszemy do gpx, ktory obsluguje drdepth [2014-03-28 18:56]

wirefree

Pomyslalem sobie ze na portalu brakuje dzialu z mapami batymetrycznymi wielu z nas ma sprzet i porobione mapy i pewnie mogli by je udostepnic. Tu uklon w strone redakcji.

[2014-03-28 19:19]

mariusz-klekot

Witam
Więc zakupiłem 5 Hdi i w związku z tym mam kolejny problem mianowicie
- posiadacie jakieś solidne instrukcje jak to czytać - kolor dna, rozpoznawanie ryb itp.
W instrukcji którą posiadam po PL i EN to jest tylko opisane obsługa ale o czytania za wiele nie ma.
- brak jest intrukcji montażu jeśli ktoś posiada również będę wdzięczny
- np nie wiem jak mam sonar zamontować w pionie czy poziomie??

Z góry dziękuję za pomoc
[2014-04-09 08:33]

mike-pike

Właśnie przyszła do mnie Elite 5 hdi ze stanów. Gdzie kupić i jak wgrać do niej mapę Polski?Dzięki za pomoc! [2014-04-21 19:32]

jimmi1234

Witam.Sprawdź na stronie Navionics. Ponadto interesujący Cię "kawałek" mapy możesz zrobić sam w oparciu o GPSMapedit. A wgranie polega na wrzuceniu pliku *.lcm na kartę pamięci. W samym echo masz do wyboru którą mapę ma wyświetlać. Z pamięci wewnętrznej echosondy czy z karty.
Pozdrawiam. [2014-04-22 11:25]

mike-pike

Witam! Dzięki za info> Patrzyłem na navioncs, a le tam koszt mapy to 200 euro...  Najpierw muszę sprawdzić na otwartej przestrzeni  jaką lokalizację w ogóle pokazuje, bo na balkonie nie łapie sygnału, a z tego co wiem to jakas mapa świata tam jest wgrana automatycznie. Napiszę po "testach" i wówczas będę ewentualnie dopytywał.Pozdrawiam, [2014-04-22 22:22]

parafik90

Z garmina łatwo przerobisz mapę ja przynajmniej tak robię ale niestety batymetrii nie mam. Kiedyś pisałem z gościem, który udostępnił mi link do Drdepth i powiedział mi że sam stworzył sobie mapę która zapisuje mu batymetrię z echa. Nie wiem jak to zrobił nie wnikam w to, ale potrafił.  [2014-04-25 23:06]

mike-pike

Witam, więc GPS łapie fajnie sygnał, ale niestety mapa Polski jest tylko konturowa :(, pozostanie zatem pewnie navioncs. Oglądałem ich mapę Polski online i robi wrażenie - nawet małe jeziorka są tam naniesione.(bez barymetii oczywście) [2014-04-27 10:03]

mike-pike

Do Mariusz-klekot : Sonar montujesz oczywiście w poziomie. Do aku masz 3 kable, z czego podłączasz tylko czerny i czerwony, zółty to "0". Dodatkowe kabelki są do dadatkowych danych, wiec będą Ci nie potrzebne. Zabezpiecz je tylko przed wodą.Pozdro! [2014-04-27 10:07]

piotrekke

Czyli lepiej zainwestować w lowrance Elite 4 HDI z GPS Czy stara 5 mark pro?? przedewszystkim będzie słuzyła na rzeke Bug i wypady na mazury.  istnieje mapa  do 4 elite 4 hdi z gps mozna wgrac mapę mazur i polskich rzek?

[2014-05-17 14:09]

parafik90

Kupiłem 4 hdi mape z garmina bez najmniejszego problemu zrobiłem, zapis batymetrii aż mózg staje. Dla mnie rewelacja [2014-05-25 21:52]

Ramsay

Kolego a cos wiecej w temacie tych map ? Jak to zrobiles itd. Posiadam Elite 5 HDI z rynku US. i tez mam problem z mapami. Napisz cos wiecej w temacie.
Dzieki i pozdrawiam.
[2014-06-30 20:33]

adasko86

Mnie interesuje echosonda do 500 zł. .. wiem że leszczyna i mała kwota ale na więcej mnie nie stać. Co polecacie? Może sa jakieś tańsze - niemarkowe echosondy ale równie dobre co np Garmin.
[2014-07-31 10:42]

parafik90

Kup tanią która potrafi wskazać rybę. Jak znajdziesz skarpę na której pokazuje znaczne ilości ryby to bedzie ok. Kolega ma echo za 300 zeta i radzi sobie z nią naprawdę nieźle. [2014-08-03 00:16]

addish

Teraz można mieć tanie echo+smartfon z androidem+program  dane batymetryczne i robisz samemu mapy. ( https://www.facebook.com/glassfullofapps/posts/1450732335193468 )Naturalnie obróbka danych w  DrDepth. [2014-08-18 17:07]