Dziwny przypadek sumika karłowatego

/ 19 odpowiedzi
Złowiłem już dużo sumików na Zalewie Nakło-Chechło, ale ostatni sumik mnie bardzo zdziwił. Sumik miał wadę genetyczną, posiadał dwie płetwy grzbietowe z kolcami oraz nie miał oczu, w ogóle nie miał oczodołów, jego skóra w tym miejscu była taka sama jak na całym ciele. Miał 23 cm czyli nie taki mały jak na swoje kalectwo. Mam pytanie czy wam się też takie same zdarzają?
u?ytkownik3053


mi nie. Ale fajnie by było jak byś miał foto jego :) pozdro (2009/06/12 18:31)

SumikDestroyer


no właśnie w tym problem fotki nie zrobiłem bo pożyczyłem aparat mamie... peszek (2009/06/12 18:54)

u?ytkownik1444


Bez fotki będzie ciężko. Ale myślę ze jest to poprostu wybryk natury. Tylko jak on widział przynętę? . Na co Ci wziął? To po prostu jest wybryk natury. A swoja droga to nigdy nie zwracalem na to uwagi czy sumiki maja oczy (2009/06/12 19:30)

SumikDestroyer


wziął na 5 pinek, Sumiki mają wąsy do wyszukiwania przynęty, więc oczy im nie potrzebne (2009/06/13 07:50)

LapiePlocie


Zdumiewający przypadek hee.. moje koluchy miały zęby po 3 mm i przegryzały plecionki Quantum 0,50mm przeznaczone na sumy ...... Pozdrawiam i życzę połamanego kija LapiePlocie. (2009/06/16 14:10)

mikser


a nie wbijały się w szyję innych ryb i wysysały krew ?????? może to były wodne WAMPIRY (2009/06/16 16:41)

u?ytkownik8030


W zbiorniku obfitym w pożywienie, wzrok nie był sumikowi taki potrzebny, ponieważ zmysł powonienia i dotyku jest u nich podstawowym zmysłem. Pokarm odnajduja w największych ciemnościach, za pomocą receptorów nie majacych nic wspólnego ze wzrokiem. Wrogów naturalnych tez nie maja zbyt wielu, więc nie dziwi mnie, że mógł spokojnie przeżyć bez oczu. Genetyczny wybryk. (2009/06/17 12:30)

misie


Co do wrogów to rzeczywiście nie mają ich zbyt dużo, natomiast łowiąc je zdarzyło mi się kilka razy że za ściąganym sumikiem "wyszedł" jakiś drapieżnik. Natomiast z opowiadań wędkarzy, którzy złapali duże szczupole wynika, że niektóre z nich miały w sobie kilka "pokemonów" a niektóre były z rozwartymi kolcami! Zastanawiam się czy ktoś już stosował je na żywca, trupki bądź fileciki i takie wobec tego miał efekty. (2009/06/18 11:58)

u?ytkownik8030


Filet pozbawiony kolców, TAK. Żywiec , trupek z kolcami, NIE. (2009/06/18 12:05)

misie


A efekty? Słyszałem że bardzo małe "gigusie" (nawet z kolcami) są dobrymi przynętami żywcowymi na okonie. (2009/06/18 13:30)

u?ytkownik8030


No nie wiem. jak cos ma kolce, to służą one do odstraszania wrogów. Natura to tak poukładała. Myślę, że te kolce stanowia jednak szczegół, który pomniejsza przydatność pokemona jako przynęty. Co innego jak sie z niego miesko ładnie wykroi. Na taką polendwiczkę pieknie przywali sandałek, węgorek, a mnie kiedys i szczupłu przygrzał, ale podczas zwijania zestawu. No weź se w usta kawałek drutu kolczastego...... (2009/06/18 15:06)

misie


Niby racja, ale jak wytłumaczyć te "koluchy" w szczupolach? Nie przypuszczam, aby wędkarz (akurat ten;) który mi o tym zdarzeniu opowiadał kłamał. Mimo wszystko jak złapię takiego mniejszego to spróbuje go założyć na żywca (oczywiście z kolcami:). Niewątpliwie wielkim plusem będzie duża żywotność sumików (tak mi się wydaje). O wynikach tej próby będę informował. (2009/06/19 11:29)

rysiek38


No niby kolce to ochrona i to fakt ale z drugiej strony jazgarz to doskonała przynęta a do gładko ogolonych nie należy no i też okoń -) (2009/06/20 00:20)

Martin25


ja kiedyś złapałem sumika był bardzo małych rozmiarów i nie miał jednego oka praktycznie oczodołu miał on moze 5,6 cm i wziął na pinki a co najlepsze tego mniejszego ktory sie pierwszy zlapal połknał drugi wielkosci do 12 cm. 1 BRANIE TEGO MNIEJSZEGO BYŁO BARDZO DELIKATNE , praktycznie nieslyszalne . Wg. mnie to wybryk natury zdażaja sie takie przypadki sumika jak u kolegi 'SumikDestroyer' (2009/06/20 17:38)

u?ytkownik18971


Ja złapałem sumika ktory nie miał jednego oka, kilka sumików miało jakby ślady po ugryzieniach. Dodatkowo w różnych czesciach jeziora są różne kolory sumików, w kanale są prawie złote. (2009/07/03 11:43)

Yarpen


Zanik oczu u ryb zdarza się niekiedy w rzekach płynących częściowo pod ziemią lub podziemnych jeziorach (zaznaczam, że nie w Polsce. Natura tak już działa, że narząd nieużywany (a więc niepotrzebny) po wielu pokoleniach zanika. Może za kilkadziesiąt pokoleń sumikowych nasi następcy będą się się dziwić jak złowią sumika z parą oczu... (2009/07/04 09:32)

winiarpl1


Ja raz złowiłem sumika który był czerwony o:O może si wkurzył ;) (2009/08/06 16:10)