Zaloguj się do konta

Drgająca szczytówka zestaw - Picker cd.

utworzono: 2012/01/29 17:09

" 2008-11-06 , godz. 21:42
Drgająca szczytówka zestaw - Picker Drgająca szczytówka zestaw - Dużo na tym portalu pisze się o metodach połowu drapieżników, o spinningu. Ja dla odmiany chciałbym wam opisać w skrócie moją ulubioną metodę połowu metodę drgającej szczytówki. Jest to metoda połowu głównie białej ryby, ale nie tylko, także drapieżników. Jest to metoda gruntowa, czyli bez spławika, z którą każdy na pewno miał do czynienia. Jest to na pewno jedna z najstarszych metod połowu. Z tą jednak różnicą, że wędka wyposażona jest w miękką szczytówkę tak zwaną drgającą, której zadaniem jest właśnie sygnalizowanie brań ryby.

Szczytówki w tych wędkach są wymienne, gdyż posiadają różną twardość Najdelikatniejsze pomalowane są na zielony kolor, mniej delikatne na żółtym a najbardziej twarde na czerwony, Niestety zdarzają się nieraz odstępstwa od tych kolorów, ( tak jest akurat u mnie), więc najlepiej samemu sprawdzić, prosta metodą, łapiąc za przelotki tych szczytówek ( patrz zdjęcie). Szczytówka, która się najbardziej wygnie, jest szczytówką najdelikatniejszą.

Do wędkarza należy dobranie odpowiedniej twardości szczytówki do rodzaju łowiska, w którym będzie łowił, jego głębokości, wody stojące czy rzeki. Wędki do tej metody są dosyć delikatne i mają średnio długość od 2,7 do 3,9m w zależności gdzie łowimy. Bardzo ważny w metodzie DS, aby w ogóle, zauważyć branie ryby i odpowiednio ją zaciąć, jest kąt ustawienia między szczytówką, a żyłką, który zawsze powinien wynosić 90 stopni, przy czym żyłka musi być lekko napięta.

Branie ryby sygnalizowane jest poprzez Drgająca szczytówke ugięcie, a nawet całkowite,wyprostowanie szczytówki. Łowiąc w rzecze używając feederera, czyli cięższej odmiany drgającej szczytówki ( który ma duży ciężar wyrzutu nawet 80g ), wędzisko umieszczamy pionowo, aby ciąg wody w jak najmniejszym stopniu parł na żyłkę i przez to nie fałszował nam wskazań szczytówki. Natomiast w wodzie stojącej, gdzie używamy pickera, czyli delikatnej odmiany DS, ( ciężar wyrzutu do 40g), wędzisko należy ustawić wzdłuż brzegu. Do tej metody, zostały stworzone specjalne rodzaje żyłek, które są mało rozciągliwe, o małej grubości 0,16 mm -25 mm. powinien się charakteryzować dużym przełożeniem szpuli.

W metodzie Drgająca szczytówka stosuje się specjalne podpórki, a także tarcze, dzięki którym widać nawet najdelikatniejsze brania. Nęci się za pomocą koszyczka zanętowego, który na żyłce montujemy przy pomocy rurki antysplątaniowej. W rzekach stosujemy koszyczki z dnem oraz różnym obciążeniem w zależności od siły ciągu wody, aby nasz zestaw nie jeździł po dnie. W wodach stojących obciążenie koszyczka służy raczej do dalekiego wyrzutu zestawu, w miejsce które nam odpowiada. Metoda DS ma dużo możliwości i różnorodności, o której tu nie wspomniałem.

To tyle w skrócie, zachęcam do spróbowania tej metody połowu, która naprawdę daje wiele satysfakcji i adrenaliny."

Kontynuując artykuł kolegi Roberta, pozwolę sobie opisac inne właściwości pickera.
Picker jak wiadomo, jest lżejszą odmianą feedera. Stosowany zazwyczaj na wodach stojących do polowu białorybu. Fakt faktem, że nadaje się również do połowu w rzecze, jednak tylko w jej zakolach, lub w mniejszych rzekach ze słabym nurtem. Jednak nie o tym chciałem napisac!

Picker z powodzeniem można stosowac jako wędzisko do połowu drapieżnika. Mam tutaj na myśli okonia, gdyż to na niego najczesciej się zastawiam. Oczywiście szczupaka, czy tez sandacza również nim wyciągniemy.. Ale skupmy się na okoniu.
Okoń (Perca fluviatilis) to jedna z najbardziej żarłocznych ryb drapieżnych naszych wód, nie dorasta do tak imponujących rozmiarów jak inne gatunki, jednak jest cenionym trofeum wędkarskim, gdyż potężne okonie łowią naprawdę nieliczni.

Wiele osób poławia okonia na spining, jednak ofiarami czesto padają sztuki nie wiele większe od stosowanej przynęty. Dzis przedstawię wam metodę połowu większych sztuk, której nauczył mnie pewien wędkarz nad jeziorem.

Kilka lat temu, biczując paprochami wodę, od kilku godzin nie miałem kontaktu z rybą. Nie pomagały zmiany przynęty, sposobu prowadzenia. Moją uwagę przykuł wtedy pewien starszy wędkarz, który tyle co rozłożył pickera, a po paru minutach wyciągał co raz to większe garbusy. Jako ze obok jego stanowiska miałem postawiony skuter, postanowiłem podejśc do maszyny i podpatrzec ów wędkarza. Ledwo doszedlem do skutera a u pana, bąbki uderzyły z niesamowitym impetem w wędke, po czym prawie 40cm okoń trafil na brzeg. Oszołomiony wynikami wędkarza ( w siatce miał ok 4 sztuki powyżej 35cm) postanowiłem podejśc i zapytac, jak on to robi, gdy ja od rana nie miałem nic powyzej 15cm. Pan okazał sie byc miły i zaprezentował mi swój zestaw, oraz opowiedział jak wybiera miejsce na wędkowanie.

Jego zestaw na pierwszy rzut oka, wyglądał jak zwykly zestaw gruntowy. Żyłka 0.25mm, rurka, koszyczek oraz ok 40cm przypon z plecionki zakończony haczykiem może 8/10 o szerokim kolanku. Spytałem czy on lowi na robaki? Roześmiał się i powiedział, że na żywca. Wstał z wiaderka na którym siedział, i pokazal mi takie 4-5cm japońce. Potem powiedział " teraz patrz" Napełnił koszyczek zwykłą zanętą z pinkami, gdy spytałem po co zaneta do zywca odparł " zanęta wabi drobnice, a drobnica okonie". Potem założył rybke za pyszczek i zarzucił zestaw około 15m od brzegu w kierunku fali, po czym dodał " Zawsze rzucaj pod falę, najlepiej jak jest spora i sa chmury, siadaj na nawietrznej" gdy spytałem dlaczego, odparł " duża fala spycha drobnice na brzeg, oraz to czym sie drobnica żywi, a za nia idą okonie."
Lekko zaskoczony wywodami pana, po chwili dostrzegłem lekkie podciagnięcie jego bombki, po czym nastapiło gwałtowne uderzenie, a na brzegu zameldowal sie miarowy szczupaczek.

Przez kilka następnych wypadów spotykałem tego wędkarza i tym razem też miałem niezłe wyniki. Okonie powyżej 30cm stały sie normą, do tego szczupaki.
Tak więc picker nadaje się nie tylko do polowu białej ryby, ale również do lowienia drapieżnika.

Pozdrawiam.
[2012-01-29 17:09]

MareKs

Jasne, że pickerem można łowić drapieżniki.

Kiedyś (pewnie tak wielu kolegów) miałem jednką wędkę i łowiłem nią różnymi metodami, od pinningu przez spławik po gruntówke.

pozdro
[2012-01-29 18:09]

dar-ek

Witam Odbiegnę nieco od tematu, jaki kołowrotek jest potrzebny do tej metody czyli i do pilkera jak i do feedera? [2012-01-30 09:20]

Witaj, do połowu średnich ryb, wystarczy ci kołowrotek jakis zwykły, ja np na jednym pickerze mam  Dragona Viper rd 510 i mi wystarcza, jest cichy plynny, i wytrzymaly, do drugiej wędki uzywam matchowego kolowrotka z plytka i dluga szpula, co pozwala mi wyrzucic koszyczek nieco dalej niz standartowy kolowrotek. Pamietaj tylko o dobrej regulacji hamulca.
[2012-01-30 09:49]

przemo1980

Witam Odbiegnę nieco od tematu, jaki kołowrotek jest potrzebny do tej metody czyli i do pilkera jak i do feedera?

do pilkera to pewnie jakiś morski kołowrotek i mocne wędzisko :) , a do pickera taki kołowrotek na który wejdzie 150m żyłki 0.18 - 0.20. Rozmiar 200-250, no max 300.
[2012-01-30 11:12]

dar-ek

Witam Co myślicie na ten temat nada się do FD?http://allegro.pl/do-feedera-cormoran-corcast-br-3pif-2500-i2082083014.html Pozdrawiam
[2012-01-31 11:53]

Cormoran, znana firma, szczególnie lubie ich wędki, ale co do kołowrotków nie wiem. 115zl, tylko za to ze ma wolny bieg? 2 łozyska szalu nie zrobia, za te cene w kazdym sklepie wedkarskim znajdziej cos o wiele lepszego.
[2012-01-31 12:23]

dar-ek

A co byś zaproponował z wolnym biegiem i do FD z uwzględnieniem dalekich rzutów szp. poj. 200m i ponad.:) [2012-01-31 17:02]

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/dragon-maxima-fr1000i-g4-a19-p973-k4994.html

Spojrz tutaj, masz w miare tanie kolowrotki z wolnym biegiem i lozyskami 9+1. Napewno beda lepsze niz ten Cormoran
[2012-01-31 17:47]

dar-ek

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/dragon-maxima-fr1000i-g4-a19-p973-k4994.html

Spojrz tutaj, masz w miare tanie kolowrotki z wolnym biegiem i lozyskami 9+1. Napewno beda lepsze niz ten Cormoran

Wygląda bardo atrakcyjnie, nawet znalazłem sporo taniej ale chyba by była najlepsza 1030i bo ma większą szpulę. Twoja pomoc spełniła moje oczekiwania http://www.wedkarskisprzet.pl/product_info.php?products_id=1495 Dzięki za pomoc Pozdrawiamdarek :}

[2012-02-01 08:49]

przemo1980

Witam Co myślicie na ten temat nada się do FD?http://allegro.pl/do-feedera-cormoran-corcast-br-3pif-2500-i2082083014.html Pozdrawiam

do jakiej wędki ten kołowrotek, picker czy feeder ?
[2012-02-01 21:15]

jurzur3

witam mam dwa pickery i przy obu mam shimano cantana 2500 fb i nie chcę innych a wolny bieg mi nigdy potrzebny nie był

[2012-02-02 19:04]

bdudek2111

witam. zaczynam łowić na drgającą i zastanawiam sie czy zacinac kazdy ruch szczytówki czy moze czekac. czekam na porady i z góry dziekuje [2013-09-22 13:15]