Drewno do robienia woblerów

/ 3 odpowiedzi
Witam mam pytanir odnosnie drzewa dl robienia woblerow czy mozna uzywac sosnowego czy tylko llipowego ?
gruby12345


Możesz uzywac drzewa jakiego chcesz tylko lipa jest z naszych krajowych drzew najlepszym materialem miekka i latwa w obróbce . Ja używam topoli sezonowanej bo lubie twarde drzewo i strugam mało dla siebie . Slyszalem o wariatach co strugają z debu buka grabu brzozy itp. Ktos mi kiedyś powiedział bym omijal drzewa iglaste ale zapomniałem czemu. Wiec pruboj pozdrawiam (2015/09/20 21:02)

kaban


Jeżeli zaczynasz zabawę w tworzeniu własnych woblerów to pozostałbym przy lipie bo jak wspomniał poprzednik łatwa i przyjemna w obróbce. Drewna twarde jak buk, grab i owocowe wymagają już pewnego doświadczenia (waga i wyporność materiału zmienia proces tworzenia) a iglaste po kilku próbach odpuściłem. Polecam poczciwą lipkę chwaloną już przez Kochanowskiego.  (2015/09/21 19:48)

ogtw


Dąb, jesion, wiąz, orzech i mahoń mają drewno porowate i dlatego nie nadają się na woblery. Drzewa iglaste mają słoje: letnie (jasne i miękkie) i zimowe (ciemniejsze i twarde) i dlatego źle się je szlifuje papierem ściernym. Grab, brzoza i buk, mają twarde i ciężkie drewno i z wyjątkiem buku trudno je obrabiać, dlatego ciężkie woblery można robić z buku. Topola jest łatwa w obróbce, ale nie się jej wyszlifować papierem ściernym do gładkości, zawsze odstają jakieś włoski. Olcha jest moim zdaniem najlepsza, jest lekka, łatwa w obróbce i nie jest za miękka. O lipie się nie wypowiem, bo się nie znam. (2015/09/22 09:26)