Dragon Millenium HD X-Fine 2-12g

/ 10 odpowiedzi
Szukam opini na temat tego kijka Dragon Millenium HD X-Fine 2-12g
Może ktoś posiada ten model lub inny o podobnych parametrach.
Potrzebuje tani kijek do łowienia okoni. Głównie łowie  kogutami, twisterkami i bocznym trokiem.
Jak wędka sprawdza się podczas podbijania a jak podczas łowienia trokiem.
 Nie wiem czy wybrać miękki czy twardszy pod te metody.
Chciałbym poznać wasze opinie na temat połowu podobnym sprzętem na wyżej wymienione przynęty.
Z góry dzięki

Draq

Cześć,

tak się składa, że miałem ten kij przez prawie 2 sezony. Złowiłem na niego mnóstwo ryb, mniejszych jak i większych. Kij jest bardzo elastyczny przez co miałem bardzo mało spadów ryb. Jego minusem jest to, że korek który jest na pokrętle do kołowrotka lubi się odklejać( 3razy). Co prawda łowiłem woblerami i cykadami, na BT rzadko, ale jak już to z ciężarkiem 5-7g-było ok. Moim zdaniem najlepiej łowi się tym kijem przy obciążeniu 5-8g. Żeby połapać paprochem 3cm na główce 1-2g to trzeba dać żyłkę max 0,14. Wklejki niezbyt nadają się na łowienie kogutem, ta ma bardzo delikatną szczytówkę więc energia podbicia będzie przez nią tłumiona. Dobra do łowienia z opadu na gumki 5-7cm na główce 5-6g. Jednak obrotówki w rozmiarze 2 i więcej już mocno wyginają szczytówkę.

Niedawno nabyłem świetny kij od Savage Gear, mianowicie Bushwhacker 3-18g. Nie jest to wklejanka, ma też większe cw. od swojej poprzedniczki. Jest to na pewno lepszy kij od XFine, droższy tylko o 100zł. Super lekki, przy długości 228cm waży zaledwie 115g. Mimo górnego cw opisanego do 18g jest to też bardzo delikatny i elastyczny kij, podczas prowadzenia przynęty zachowuje twardość, ale już podczas holu mięknie i pięknie amortyzuje wszystkie wybryki rybek- wybacza sporo błędów, jeszcze żaden duży okoń mi z niego nie spadł.
Stosuję go głównie do woblerów i cykad. Nie wiem jak przy BT się zachowa bo nie łowiłem jeszcze.

Kupując XFine na pewno będziesz zadowolony bo to bardzo dobry kij, ale myślę, że Savage jest lepszym wyborem jeśli chodzi o uniwersalność. (2013/09/09 21:45)

bonek18

Dzięki wielkie z opis. Wiem że łowienie trokiem i kogutami gryzie się. I uniwersalnego kija nie znajdę. Więcej za kija teraz nie wydam. Dodam jeszcze że łowie malutkimi przynęntami max 5g. Wiem że spokojnie można użyć kija do 7g ale to wydaje mi się za delikatne. Potrzebuje delikatny, mocny kij. Doradzcie coś :p (2013/09/09 21:57)

Draq

Mam akurat kijek też z Serii Millenium, Senso Jig 1-7g używałem go do łowienia wzdręg. Na okonie też dobry, ale na małe takie do 20cm, przy większym nie ma możliwości szybkiego holu bo przy żyłce rzędu 0,10 czy 0,12 nie można pozwolić sobie na szybkie holowanie. Już pomijam to, że przy okoniu 20cm kijek chodzi jakby się metrówkę ciągnęło ;) Z XFine na pewno będziesz zadowolony. (2013/09/09 22:10)

bonek18

Głównie łowie przynęntami 2g 3g i 4g na bocznym troku. Ryby to głównie okonie, od 15-35cm.Nie rzadko przyłów w postaci szczupaka do 60cm. Czasami krasnopiórki. Woda stojąca. Myślisz że ten kijek będzie dobry pod to? żyłkę 0.16 chcę zastosować. (2013/09/09 22:24)

Draq

Da radę ze spokojem. Też używałem go na wodzie stojącej z żyłką 0,18. Z okoniem 35cm i szczupakiem 60 to już jest niezła jazda na tym kiju, ale chyba o to chodzi ;) Na pewno od samej ryby się nie połamie, tylko okonie w granicach 30cm to już podbieraj z ręki, a nie dźwigaj na kiju ;) (2013/09/09 22:43)

tripod

X-Fine 2-12 g to ciekawa konstrukcja, ponieważ posiada delikatną szczytówkę a przy tym dosyć mocny blank. Ja bez obawy o spinning wędkowałem w Wiśle klenie, okonie, jazie i ew. bolenie, gdy się skusiły, a w ujściowym Dunajcu silne klenie - dotychczas największy na ten kijek ważył 2,64 kg. Spinning ten zabieram też na głębsze jezioro z dużym stokiem, na łowienie okoni rónież z bocznym trokiem.Szczytówka faktycznie jest delikatna, właśnie tydzień temu złamałem ją :( Spinn mam na gwarancji, więc może uda się naprawić po mniejszych kosztach. A jeśli nie, to zapłacę, bo kijek jest użyteczny. A jeśli znowu złamię, to przerobię na nieco mocniejszy spinning.
pozdrawiam (2013/09/10 05:33)

bonek18

A możesz kolego napisać w jaki sposób złamałeś tę szczytówkę?
 Czyli okonia takiego do 23cm mogę bezpiecznie podnieść na kiju? (2013/09/10 08:34)

Draq

Czyli okonia takiego do 23cm mogę bezpiecznie podnieść na kiju?

W sumie to nie powinno się nic stać, zależy czy żyłka wytrzyma :) Okoń podczas "windowania" lubi się powyginać w różne strony i poskakać, podczas swoich skoków na żyłce może się zerwać zestaw przy żyłce np. 0,14. Przy 0,18 windowałem takie prosto do łódki, ale 30cm to już się bałem. (2013/09/10 21:36)

tripod

Czyli okonia takiego do 23cm mogę bezpiecznie podnieść na kiju?
Banalna sytuacja, zawinęła mi się żyłka wokół dwóch szczytowych przelotek, a chwilowo kończąc wędkowanie chciałem naciągnąć żyłkę i zaczepić przynętę za przelotkę najbliższą kołowrotkowi, więc pociągnąłem za przynętę no i wtedy szczytówka trach!! W pierwszej chwili nawet nie zauważyłem :-) Jeśli chodzi o wytrzymałość szczytówki i blanku podczas prawidłowej eksploatacji, to tak jak pisał kolega wyżej, żadnych problemów. Okoniska możesz targać na tym kiju. pozdrawiam (2013/09/11 07:03)