Zaloguj się do konta

Dragon i zawyżona średnica żyłki

utworzono: 2014/02/22 13:13
kuba234p

Dragon robi dobre żyłki, chyba większość kolegów wędkarzy się ze mną zgodzi ,ale słyszałem że są przegrubione , czy to się tyczy żyłeczek Team Dragon Ultra i Dragon Maximy Match & Feeder?Czy jeźeli chciałbym łowić feederem na średnicę 0,25mm to musiałbym kupić 0,22 ? [2014-02-22 13:13]

Zielan

http://forum.wedkuje.pl/f,przegrubienie-zylek-dragona,726575,0.html [2014-02-22 14:10]

kuba234p

http://forum.wedkuje.pl/f,przegrubienie-zylek-dragona,726575,0.html

Wiem widziałem ten temat , i  z tego też powodu pytam sie czy z  żyłkami gruntowymi jest tak samo :/ 

[2014-02-22 14:18]

odrofan

Witam . Dragon maxima carp feeder 0,25 to faktycznie 0,28 , dragon super camou 0,28 faktycznie 0,31 . Pytałem w moim sklepie o żyłki feederowe sufixa , odpowiedział że źle się sprzedają do producent opisując ich wartości jest szczery do bólu . Szkoda nerwów , pozdrawiam . [2014-02-22 15:02]

kuba234p

Witam . Dragon maxima carp feeder 0,25 to faktycznie 0,28 , dragon super camou 0,28 faktycznie 0,31 . Pytałem w moim sklepie o żyłki feederowe sufixa , odpowiedział że źle się sprzedają do producent opisując ich wartości jest szczery do bólu . Szkoda nerwów , pozdrawiam .

No i dokładnie o to chodzi , w  tym roku miałem TEAM DRAGON ULTRA 0,28mm i była taka jak moja karpiowa żyłka 0,30,widać jak chciałbym połowić an 0,25 to musze kupić 0,22 :/

[2014-02-22 22:00]

roman76

Dragon robi dobre żyłki, chyba większość kolegów wędkarzy się ze mną zgodzi ,ale słyszałem że są przegrubione , czy to się tyczy żyłeczek Team Dragon Ultra i Dragon Maximy Match & Feeder?Czy jeźeli chciałbym łowić feederem na średnicę 0,25mm to musiałbym kupić 0,22 ?

naprawdę uważasz że to jest aż tak ważne?żyłka ma być wytrzymała ,nie skręcająca sie,i dobra gatunkowo
[2014-02-22 22:46]

kuba234p

Dragon robi dobre żyłki, chyba większość kolegów wędkarzy się ze mną zgodzi ,ale słyszałem że są przegrubione , czy to się tyczy żyłeczek Team Dragon Ultra i Dragon Maximy Match & Feeder?Czy jeźeli chciałbym łowić feederem na średnicę 0,25mm to musiałbym kupić 0,22 ?

naprawdę uważasz że to jest aż tak ważne?żyłka ma być wytrzymała ,nie skręcająca sie,i dobra gatunkowo 

No tak naprawdę to nie wiem :D. Szczerze to wydaje mi sie że przypon jest ważniejszy niż żyłka główna (ale chodzi mi tutaj tylko o brania ryb!!!) ponieważ ryba ma maxymalny kontakt z  przynętą , która jest na haczyku a  haczyk jest bezpośrednio przywiązany do przyponu , i wydaje mi sie że to przypon musi być , miękki i jak najmniej skręcający się , bo to na niego ryba zwraca uwagę , żyłka główna jest oddalona i może aż tak nie wpływać an intensywność brań tym bardziej ze jest np. 0,02mm róźnicy ;).
Co o tym sądzisz ? :)

[2014-02-23 00:22]

kuba234p

Wypowie sie może ktoś jeszcze ? [2014-02-24 14:11]

JKarp

Ja powiem tylko tak - dlaczego pewne firmy opisując swoje żyłki piszą prawdę aż do bólu?Gardner : 0,40 mm, 15 lbs, 6,8 kg Dla jasności - mam, używam i nie jedna 0,35 mm " renomowanej " firmy jest grubsza niż ta żyłka. Dodam jeszcze, że Kryston, Korda, Sufix też podają prawdziwe parametry.I jeszcze jedno zdanie - kiedyś żyłka 0,18 mm miała 3 kilo wytrzymałości. Nagle zrobiło się, że 0,18 mm ma ponad cztery kilo. Cuda czy co ?JK

[2014-02-24 14:59]

Zielan

Proponuję Ci zrobienie kilku różnych zestawów i pójście nad wodę. Tam znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania.  [2014-02-24 15:03]

nazarek

szczerze to u mnie było odwrotnie. mam wiekszość żyłek dragon maxima i jestem z nich bardzo zadowolony. w którymś kołowrotku przy nawijaniu miało zostać ok. 20m żyłki a jednak zbrakło kilka dobrych metrów do idealnie nawinietej szpuli [2014-02-24 16:21]

odrofan

Witam . Łowiąc feederem w rzecznym nurcie średnica żyłki jest bardzo istotna . Ja na najmocniejszym zestawie stosuję 0,28 , zakupiona dragon super camou zamiast 0,28 ma 0,31 i jestem 20 zl ,,w plecy'' , pomidory mogę nią wiązać. Pozdrawiam. [2014-02-24 16:22]

Kristoph1

Większość żyłek oferowana przez producentów ma inna grubość, jak zauważyłem tendencja jest taka: im cieńsza żyłka tym bardziej zaniżona grubość podana przez producenta do faktycznej, im grubsza tym bardziej faktyczna grubość zbliża się do tej podanej na opakowaniu. Niewiele jest żyłek, których realna grubość pokrywa się z grubością podaną przez producenta, mierzę mikrometrem. Ale czy to jest aż takie ważne no nie wiem, ważna jest wytrzymałość inne parametry.
[2014-02-24 16:42]

ryukon1975

Łowię bardzo dużo feederem w związku z tym kupuję dużo żyłek bo się często zużywają. Jeśli chodzi o feeder to używam właśnie żyłek Dragona z różnych serii.

Do lżejszego łowienia kupuję żyłki o średnicy 0,22 mm do ciężkiego w trudnych warunkach 0,25 mm. Tak kupuje od wielu lat i nie mam żadnego problemu z żyłkami czy łowieniem za ich pomocą.

Nie miałem żadnego problemu z znalezieniem rozwiązania a tu zrobił się problem urastający do rangi lotu na księżyc. :) W praktyce rozwiązania znajduje się szybko bo trzeba je znaleźć lub przestać łowić.

[2014-02-24 16:43]

notaki

Sprawa jest prosta i ma absolutną rację Janusz.
Kupujemy  zyłkę firmy X - powiedzmy 0,20  - i strzela nam pod większym obciążeniem.
Więc kupujemy niby identyczną firmy Y - i zachwalamy ją na prawo i lewo bowiem jest znacznie bardziej wytrzymała.
Kto by tak zwracał uwagę, ze naprawde ma prawie o.25...
Wiec firma Y sprzedaje, a firma X  nie.
Proste?
Proste.

Tak podpinając się jeszce pod wypowiedź Janusza. Czy ktoś zastanawiał się dlaczego niektóre zyłki o parametrach  wytrzymałościowych na szpuli wcale nie powalających kosztują dwa, a nawet trzy razy więcej niż inne ?
I co najlepsze mają zagorzałe grono nabywców .

[2014-02-24 17:17]

roman76

I dlatego od zeszłego roku po nawijałem wszędzie plecionki ,i mam święty spokój,
[2014-02-24 17:50]

kuba234p

Witam . Łowiąc feederem w rzecznym nurcie średnica żyłki jest bardzo istotna . Ja na najmocniejszym zestawie stosuję 0,28 , zakupiona dragon super camou zamiast 0,28 ma 0,31 i jestem 20 zl ,,w plecy'' , pomidory mogę nią wiązać. Pozdrawiam.

Właśnie z  Team Dragon Ultra jest (chyba) tak samo ponieważ w tym sezonie urzywałem "0,28mm" i była zbyt gruba jak na tą średnice miała chyba te 0,31 , ale nie jestem w 100% pewien bo nie mam urządzeń żeby to sprawdzić. Więc podejrzewam że średnica 0,25 będzie miała z  0,28 a  średnica 0,22 będzie miała 0,25/0,26 ale nie da się tego udowodnić bez żyłki i mikrometru :/

[2014-02-24 18:07]

notaki

Dodam jeszce.. w wedkarstwie gruntowym kilka setek mm więcej czy mnie na zyłce głównej ma ( moim zdaniem ) znaczenie drugorzedne. Dla mnie istotniejsza jest przede wszystkim pamięć kształtu, bowiem ta, przy zwijaniu pod obciążeniem ( co powoduje nawiniecie  napręzonej zyłki na kołowrotek, bedzie powodowała powstawanie tzw "bród" i straty zyłki ( o nerwach nad woda nie wspomnę ).
Co innego zyłka przyponowa, bowiem o,16 czy o,18 to czasem brania, lub ich brak.
Zresztą  - w przypadku zyłki przyponowej liczy się także jej wiotkość  ( mniej istotna dla żyłki głównej ) oraz wytrzymałośc na typowych węzłach .

P.S  Być może część kolegów nie wie.. węzeł wedkarski przed zaciągnięciem nalezy zwilzyć ( choćby sliną . Zwilżenie wezła zmniejsza tarcie przy jego zaciskaniu, co powoduje
- mniejsze zniekształcenia zyłki ( a przede wszystkim jej naciagnięcie zmniejszające średnicę )
- znaczne obniżenie temp. powstającej przy tarciu, która może zmienić budowe zyłki i bardzo ją osłabic.

W przypadku fluorocarbonu  zwilżenie węzła jest absolutnie obowiazkowe !

[2014-02-24 18:29]

grzegorz not

Większość kolegów pisze o grubych żyłkach i przy nich być może faktycznie przegrubienie nie ma większego znaczenia. Dodam więc coś od siebie mimo, iż pisałem już o tym w podobnym wątku ale i tu pozwolę sobie powtórzyć:

Przy zestawie okoniowym miałem nawiniętą żyłkę nieznanego producenta o średnicy 0,18 mm - wydawała mi się jednak trochę za gruba więc postanowiłem zmienić na 0,16 mm. Poszedłem do sklepu i Sprzedawca polecił mi żyłeczkę Team Dragon Spinn 0,16 mm. Zadowolony wróciłem do domu ale porównując nową 0,16 mm z tą poprzednią coś mi nie pasowało...po prostu żyłka 0,16 mm była grubsza od 0,18 mm i było to widać gołym okiem:-( Spojrzałem na opakowanie a tam jak byk napisane, że to niby 0,16 mm...

No i jakby na to nie spojrzeć sobie polepszyłem...:-(

[2014-02-24 18:57]

ryukon1975

Dlatego że ten nieznany producent oszukał nawinął na sprzedaż co miał, pewnie jakieś 0,12 mm i była cieńsza od 0,16 Dragona. :)

Możliwości jest wiele. :)

[2014-02-24 19:05]

grzegorz not

Dlatego że ten nieznany producent oszukał nawinął na sprzedaż co miał, pewnie jakieś 0,12 mm i była cieńsza od 0,16 Dragona. :)

Możliwości jest wiele. :)

Nie, nie kolego...mam inne 0,16 mm i są cieńsze niż ten Dragon...
[2014-02-24 20:12]

notaki

Panowie.. szkoda czasu na dywagacje.
Zawyżają tą metodą  wytrzymałośc żyłki, by pokazac jak cudowny wyrób produkuja i tyle.
Widac badania rynku wykazały, że wytrzymalość jest  duzo istotniejszym parametrem dla wedkarza niz trzymanie wymiaru.

[2014-02-24 20:17]

notaki

I mogę zaryzykowac flaszkę, ze gdzieś tam w  dokumentacji metodologii badań produktu ,malutkim druczkiem napisali " średnica zyłki podawana dla obciązenia stanowiącego ileś tam procent obciązenia krytycznego ( czyli zrywającego zyłkę )
Bo inaczej by ich konkurencja procesami wykończyła  :-)
[2014-02-24 20:20]

kuba234p

I mogę zaryzykowac flaszkę, ze gdzieś tam w  dokumentacji metodologii badań produktu ,malutkim druczkiem napisali " średnica zyłki podawana dla obciązenia krytycznego  " ( czyli w chwili zrywania ) .
Bo inaczej by ich konkurencja procesami wykończyła  :-)

W zasadzie coś w  tym może być :D , jakaś żyłka 0,20 wytrzyma 4kg a  zawiązana drugi raz może już nie wytrzymać , hehe dlatego "krytycznie". To jest marketing , tylko nieliczni go pojmą :D.

[2014-02-24 20:25]

notaki

Dopóki nie będzie istniała obowiązująca norma  metodologii badań, producenci ( szcegolnie Ci z niższych półek ) będa kombinować jak przysłowiowe konie pod górę, by jakoś zareklamowac swój produkt.
Weźmy chocby parametr wytrzymałości...
Nie ma obowiązującej normy jego badania więc:
- jedni ( co najpopularniejsze ) podają wytrzymałośc statyczną.
Zwyczajnie  zawiesza się okreslony odcinek zylki i obciaza cięzarkiem.
Cięzarek króry zerwie zyłkę okresla jej wytrzymalość.
- inni ( uczciwsi ) wytrzymałośc dynamiczną . Rozciąga się żyłkę okresloną silą z okresloną prędkością
- jeszce inni ( nauczciwsi ) podają statyczną wytrzymałość na okreslonych węzłach wędkarskich
- - a cwaniaczki ( korzystając z braku definicji słowa "wytrzymałość" ) podają teoretyczny ciężar ryby , jaką da się na tą zyłke wyholować. ( co jest totalnym przekrętem, bowiem w grę wchodzą i parametry sprzętu wedkarskiego uzytego przy badaniach. )

Słowem.. każda liszka swój ogonek chwali :D :D :D
[2014-02-24 20:36]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia