Zaloguj się do konta

Dozwolona ilość wędek

utworzono: 2012/07/31 16:25
krychu26

Witam.  . ŁOWIENIE RYB SPOKOJNEGO ŻERU 

§ 4 

1. Łowienie ryb spokojnego żeru dozwolone jest równocześnie na dwie wędki. 
2. Uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim może określić dopuszczalną ilość zanęt w danym łowisku. 
3. Wędkarz łowiący ryby na przynęty naturalne, zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących: 

a) łowiąc z brzegu 10 m 
b) między łodziami 25 m 
c) między łodzią a brzegiem 50 m 





6. ŁOWIENIE RYB DRAPIEŻNYCH 

§ 5 

1. Łowienie ryb drapieżnych, na przynęty naturalne, dozwolone jest równocześnie na dwie wędki. 
2. Łowiąc ryby metodą spinningową lub trollingową wolno używać jednej wędki uzbrojonej w jedną przynętę sztuczną. 
3. Łowiąc ryby drapieżne na przynęty sztuczne lub sztuczna muchę obowiązuje zachowanie następujących odległości pomiędzy wędkującymi: 

a) łowiąc z brzegu 30 m 
b) łowiąc z łodzi lub brodząc 50 m 

czyli według rapr mogę łowić np na 2 gruntówki karpie i na 2 żywcówki szczupaki? bo nie wiem czy dobrze rozumiem [2012-07-31 16:25]

Roxola

No a jak ?Dwie żywcówki albo (nie " i ") dwie gruntówki, lub jedna taka, druga taka...
[2012-07-31 16:33]

CZzesio

Cześć :) Tak w skrócie : jedna wędka - spining
                                  dwie wędki - spławik , grunt (wszystko jedno jakie rybki zamierzasz łowić i obojętnie jakie kombinacje ;dwie zywcówki lub dwie gruntówki , lub mieszane)

Maksymalnie możesz jednocześnie łowić na dwie wędki.

[2012-07-31 16:36]

ekol

Jeśli według Ciebie, RAPR dopuszcza łowienie na 4 wędki, to jesteś w błędzie. To, na ile wędek można łowić określa Ustawa o Rybactwie Śródlądowym [art. 8, ust. 1, pkt. 11: "zabrania się połowu ryb więcej niż dwiema wędkami jednocześnie(...)]. RAPR uszczegóławia jeszcze, że np. spiningując można łowić na jedną wędkę. Czyli: albo dwie wędki do metody spławikowej, bądź gruntowej, albo dwie żywcówki (lub też dowolna ich kombinacja, nie przekraczając DWÓCH wędek). Przełamanie tej magicznej bariery (2) jest wykroczeniem (art.27b, ust.1, pkt.1 w/w Ustawy), za które przewiduje się karę grzywny min. 200 zł.
[2012-07-31 16:46]

krychu26

czyli mogę łowić np na dwie gruntówki i spina? oczywiście w pośrednim kontakcie z gruntówkami
[2012-07-31 16:55]

Roxola

czyli mogę łowić np na dwie gruntówki i spina? oczywiście w pośrednim kontakcie z gruntówkami

Jak możesz nie rozumieć tak podstawowej sprawy ?Jeżeli spinningujesz to tylko spinningujesz !  Tylko jedną wędką. Jak do tej pory łowiłeś ?
Jesteś doskonałym przykładem na bezsensowne rybki nad avatar'em, które miały (podobno) symbolizować status i wiedzę..   Zaangażowany II [2012-07-31 16:58]

ekol

panie krzychu26 - jeśli to żarty, to na prawdę miałkie, jeśli prawda - karty wędkarskiej nie powinien pan posiadać. totalny brak znajomości RAPR, nie mówiąc o dokumentach nadrzędnych. jedna wielka kpina. maksymalnie dwie wędki, np. gruntówki lub jeden spining.
[2012-07-31 17:06]

CZzesio

Spiningując łowisz tylko i wyłącznie na jedną wędkę ,nie możesz już łowić na więcej wędek .
[2012-07-31 17:15]

Roxola

Może Ty innej kwestii nie rozumiesz...
 Łowienie ryb drapieżnych, na przynęty naturalne, dozwolone jest równocześnie na dwie wędki.      - To jest łowienie na żywca  = dwie wędki
 Łowienie ryb spokojnego żeru dozwolone jest równocześnie na dwie wędki.    - To jest łowienie na grunt lub spławik = dwie wędki
 Łowiąc ryby metodą spinningową lub trollingową wolno używać jednej wędki uzbrojonej w jedną przynętę sztuczną.    - To jest łowienie na spinning = jedna wędka
Spinningu i muchy nie wolno łączyć z inną metodą. Spinningować możesz tylko na sztuczne przynęty.
Teraz pozostaje już tylko tłumaczenie na obrazkach. [2012-07-31 17:39]

ayem

Podstawową wiedzą jaką posiada wędkarz ( to ten posiadający kartę wędkarską ) to na ile wędek może łowić. Myśląc w ten sposób można by zinterpretować przepis tak , że łowić ryby spokojnego żeru można dwiema wędkami , drapieżne na naturalne przynęty też dwiema i metodą spinning jedną czyli pięć wędek na stanowisku (czy nie dziwnie to wygląda?) . Łowić można nie więcej niż dwie wędki , spinning zaś jedna wędka .
[2012-07-31 17:39]

ayem

No i jak wyżej koleżanka napisała łowiąc metodą na spinning nie możesz łowić dodatkowo inną metodą czyli spławik lub grunt.
[2012-07-31 17:43]

mastifff

Krychu26 weź proszę ja Ciebie jeszcze dzidę, podrywkę, sieci, wnyki, kuszę, ponton, łódkę, kajak..wtedy na pewno karta Ci sie szybko zwróci...bo chyba o to Ci chodzi?? [2012-07-31 18:09]

krychu26

już wiem a to nie moja wina że rapr jest dziwnie sformułowany- znam rapr na pamięć tylko nie rozumiałem jednego pkt a tu już naskoki że nic nie umiem  [2012-07-31 18:09]

mastifff

Aj tam zaraz naskoki ;-)

Lepiej pytać jak się nie wie niż udawać cwaniaka.

Pozdrawiam

[2012-07-31 18:27]

krychu26

i o to chodzi hehepo to jest forum żeby się pytać i dzisiaj ktoś pomógł mi może ja komuś pomogę jutro [2012-07-31 19:16]

withanight88

już wiem a to nie moja wina że rapr jest dziwnie sformułowany- znam rapr na pamięć tylko nie rozumiałem jednego pkt a tu już naskoki że nic nie umiem 






Nie ma najmniejszego sensu uczenia się czegoś na pamięć , jeżeli się tego czegoś nie rozumie , zwłaszcza Rapr-u:) [2012-07-31 21:38]

mastifff

Przenośni kolega użył.......no przecież nikt sie nie uczy regulaminów na pamięć no helllllo [2012-07-31 22:07]

merolek 140

No to i ja się podłącze ale do punktu c (między lodzią a brzegiem 50m) To znaczy że w Polsce aby łowić z łodzi na rzece musi ona (rzeka) mieć min 100 m szerokości .Ciekawe ?  Wg mnie martwy przepis .A co Wy o tym sądzicie .?
[2012-08-01 00:08]

Jeśli rzeka nie ma 100 metrów szerokości, to jaki jest sens łowienia z łodzi? Poza tym na rzece, jeśli nikt nie wędkuje w pobliżu, możesz sobie śmigać. Chodzi głównie o zbiorniki stojące, gdzie gabaryty uniemożliwiają zachowanie bezpiecznych odległości. U mnie tak jest. Pływają nam po zestawach bo zwyczajnie nie ma miejsca dla obu stron. I to jest chore. Niemcy np. mają bardzo, ale to bardzo konkretne przepisy dotyczące ruchu motorowodnego. U nas nadal jest wiocha. [2012-08-01 06:14]

89krzysztof

Że RAPR jest źle sformułowany i nie w każdym punkcie jest jasno określone o co chodzi, to się zgodzę. Jeśli jednak chodzi o punkt, o którym mowa w pierwszym poście - w życiu nie wpadłbym na to, że można łowić na 5 wędek jednocześnie ;) 
Jeśli idąc dalej tym tokiem myślenia - na dwudziestu metrach (dwóch wędkarzy) byłoby rozstawione 8 wędek "stacjonarnych", niezłe zagęszczenie.
Już nawet nie zastanawiam się dalej co i jak ...



Jesteś doskonałym przykładem na bezsensowne rybki nad avatar'em, które miały (podobno) symbolizować status i wiedzę..   Zaangażowany II

Bo widzisz, on zna cały RAPR na pamięć, ale tego jednego punktu nie był pewien. Więc rybki odpowiadają jego wiedzy :))) Kto by się tymi rybkami przejmował ;) 
[2012-08-01 07:03]

merolek 140

Kol Boloo . A gdzie nam do Niemiec . A podam Ci przykład z Bzury .Rzeczka mała ale naturalna .W moim regionie niesamowicie meandruje i jest mnóstwo miejsc nie dostępnych z brzegu więc pozostaje łódeczka  z której często korzystam . Po prostu spływam w dól rzeki z prądem .Pomagam sobie elektrykiem ale tylko do manewrowania . Widząc kol wędkujących po prostu omijam i nie zdarzyły się nieporozumienia . Plagą natomiast stają się niedzielni ,,wczasowicze,, na skuterach wodnych i motorówkach .Niby zakazu nie ma ale można sobie wyobrazić co się dzieje kiedy przy szer  20 do 30 m przeleci taki na pełnej prędkości .
[2012-08-01 07:39]

mikku

No to i ja się podłącze ale do punktu c (między lodzią a brzegiem 50m) To znaczy że w Polsce aby łowić z łodzi na rzece musi ona (rzeka) mieć min 100 m szerokości .Ciekawe ?  Wg mnie martwy przepis .A co Wy o tym sądzicie .?

To nie jest do końca tak. Interpratacja tego przepisu polega na tym iż w punkcie jest wyraźnie zawarte że to odległośc od wędkującego jeśli Ty jesteś na łodzi a on na brzegu. Idąc tym tropem, rzeka nie musi miec 100 m a może miec np 20 lub nawet mniej a odległośc 50 m może spokojnie zostac zachowana.
Na szczęscie rzadko już się zdarza, że podchodząc do łowiącego wędkarza i pytając czy możemy usiąśc koło niego ( nie zachowując regulaminowej odległości) słyszymy - NIE.Dlatego ten punkt pokazuje nam że kultura osobista, pogoda ducha czy czasem zwykła chęc pogadania z kolegą po kiju jest silniejsza od regulaminu a nikt za to w tej sytuacji ukarac nas nie może. Pozdrawiam [2012-08-01 09:17]

Jack14

89krzysztof może mała korekta?

Na 20m linii brzegowej ( z brzegu jeśli nie potrafią się dogadać) może np. metodą spławikową jednocześnie wędkować 3 zapaleńców :-)

[2012-08-01 17:12]

dendrobena

Jack14 -nie wprowadzaj dziwnej interpretacji przepisów. 10m linii brzegowej jest moje. O tym czy może ktoś łowić w mniejszej odległości decyduję ja. A teoria że na 20m. może łowić 3 nawet jeśli nie mogą się dogadać wynika chyba z nadmiernego nasłonecznienia. Pozdrawiam. [2012-08-01 17:28]

Jack14

Właśnie widzę, że słoneczko nie co "przygrzało".

Ja stoję na 0m ty stoisz na 10m a jakiś kolega na 20m to ilu jest nas razem na lini brzegowej?

Dla ułatwienia ja to 1, ty to 2 a "kolo" na 20m to 3 :-)))

 

[2012-08-01 17:43]

Bernard51

Dla ułatwienia ja to 1, ty to 2 a "kolo" na 20m to 3 :-)))

 Widzisz nie ma strefy zero metra, Jezeli jest wedkarz to jest 10m srednica czyli obreb stanowiska!!  A 20m to dwa stanowiska !!

[2012-08-01 18:42]