Zaloguj się do konta

Dostęp do łowiska

utworzono: 2011/03/14 18:11
szymo

Witam,bylem swiadkiem w tamtym roku  slownej utarczki miedzy rolnikiem a wedkarzem chodzilo o deptanie łąki.Kolega stał nad brzegiem starorzecza i łowił.czy jest jakis przepis okreslajacy odleglosc od brzegu w jakiej morzemy sie poruszac.Bo łowiąc na rzece i starorzeczach poruszamy sie po polach lub łąkach wzdluz lini brzegowej.jestem początkujący i chcialbym wiedziec jak sie zachowac w takiej sytuacji.
[2011-03-14 18:11]

1,5 metra linii brzegowej każdego akwenu PZW jest ogólnodostępna. Wszelkie płoty, ogrodzenia, zakazy wstępu są bezprawne.  [2011-03-14 18:17]

pstrag222

1,5 metra linii brzegowej każdego akwenu PZW jest ogólnodostępna. Wszelkie płoty, ogrodzenia, zakazy wstępu są bezprawne. 


skoro tak jest to dlaczego co raz więcej płotów się pojawia? Prawo prawem ale robią co chcą [2011-03-14 18:24]

1,5 metra linii brzegowej każdego akwenu PZW jest ogólnodostępna. Wszelkie płoty, ogrodzenia, zakazy wstępu są bezprawne. 


skoro tak jest to dlaczego co raz więcej płotów się pojawia? Prawo prawem ale robią co chcą




Zgadza się. To się nazywa "samowola budowlana". Należy zgłaszać to w Gminie. Niedaleko mojej miejscówki na jednym z jezior w zeszłym roku właściciele kilku daczy przy jeziorze tak sobie własnie pogrodzili płotami, murkami, tereny aż do wody. Na skutek protestów wędkarzy i turystów Gmina wystosowała do nich pisma z dwutygodniowym terminem na rozbiórkę tych ogrodzeń. Po dwóch tygodniach kilka płotów zostało usuniętych spychaczem, za co Gmina wystawiła włascicielom tych ogrodzeń rachunki za pracę spychacza. Te rachunki nie były małe :)To była dość głośna sprawa nagłaśniana w naszych gazetach. Teraz zauważyłem, że płoty znikają z brzegów na innych łowiskach. 


[2011-03-14 18:34]

pstrag222

Każde gminy powiaty okręgi rządzą się własnymi prawami. Wiem że nad nieliszem są istne wojny ludzi z miejscowymi to samo tyczy szumu. Ku...... Właścicie takiego jednego stawu wychodził zawsze z wiatrówka jak ktoś próbował przejść ten jego płot. Takie ją ją były [2011-03-14 18:39]

szymo

osobiscie widzialem płoty postawione około 2m w głab wody i dlatego moje pytanie
[2011-03-14 18:41]

osobiscie widzialem płoty postawione około 2m w głab wody i dlatego moje pytanie




Zgadza się, potwierdzam, bywają tacy burżuje. Zgłaszać do Gminy i oni MUSZĄ to załatwić.



[2011-03-14 18:47]

                                                    Art. 27. 

1. Zabrania się grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy grodzenia terenów stref ochronnych ustanowionych na podstawie ustawy oraz obrębów hodowlanych ustanowionych na podstawie przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym.

                                                    Art. 28. 
1. Właściciel nieruchomości przyległej do powierzchniowych wód publicznych jest obowiązany umożliwić dostęp do wody na potrzeby wykonywania robót związanych z utrzymywaniem wód oraz dla ustawiania znaków żeglugowych lub hydrologiczno-meteorologicznych urządzeń pomiarowych.
2. Właściciel nieruchomości przyległej do wód objętych powszechnym korzystaniem jest obowiązany zapewnić dostęp do wody w sposób umożliwiający to korzystanie; części nieruchomości umożliwiające dostęp do wody wyznacza zarząd gminy w drodze decyzji.
3. Właścicielowi nieruchomości, o którym mowa w ust. 1, przysługuje odszkodowanie odpowiednio od właściciela wody lub właściciela hydrologiczno-meteorologicznych urządzeń pomiarowych, a właścicielowi nieruchomości, o którym mowa w ust. 2 - z budżetu gminy, na warunkach określonych w ustawie.

                                                   Art. 34. 

1. Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych powierzchniowych wód publicznych, morskich wód wewnętrznych wraz z wodami Zatoki Gdańskiej i z wód morza terytorialnego, jeżeli przepisy nie stanowią inaczej.
2. Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb.
                                             

[2011-03-14 18:51]

szymo

więc ciśnie się pytanie skoro jest tyle służb które mogą kontrolować wedkarza na lowisku czy do jakiejś nie należy sprawdzenie dostepu czy nie ma ogrodzen ,przeszkód a jezeli sa to co robią.
[2011-03-14 19:01]

perwer

nie wiem czy pamiętacie ,była tak sprawa u Jaworowicz w programie o gościu który (chyba na jednym z jezior mazurskich,jak mnie pamięc nie myli),wybudował płot do samej wody.Po tem dosypał piachu i ziemi i zrobił wyspe.Tylko on miał tam dostęp i takie tam,pamiętam że mimo ostrzeżeń z gminy nic z tym nie zrobi i nawet po nakazie sądowym też nic nie umieli mu zrobic.Jak ktos pamięta to niech przytoczy ,bo mi szczegóły juz wyleciały z głowy a  był to ciekawy przypadek. [2011-03-14 19:10]

więc ciśnie się pytanie skoro jest tyle służb które mogą kontrolować wedkarza na lowisku czy do jakiejś nie należy sprawdzenie dostepu czy nie ma ogrodzen ,przeszkód a jezeli sa to co robią.




To jeszcze tym się mają zajmować???????????? O płoty walczyć? Od tego są władze gmin, wsi itp. Takie służby mogą jedynie podjąć te same działania administracyjno-prawne, co każdy obywatel. A nawet mniej, bo tylko wystosować pisma urzędowe do włodarzy Gmin. A cywilny obywatel może złożyć w Gminie osobiście skargę, pisemną skargę, drogą elektroniczną, "uprzejmie donoszę" etc.



[2011-03-14 19:29]

szymo

tak zgadza sie licencje wykupulem w pzw a nie w gminie to czemu ma o to dbac gmina. wedlug mnie gmina, powiat maze byc jako wykonawca kary a pzw jest od pilnowania porzadku na swoim terenie i od tego aby zapewnic dostep do wody karzdemu ktory wniosl oplate cale szczescie ze to sporadyczne przypadki
[2011-03-15 08:23]

tytan1

1,5 metra linii brzegowej każdego akwenu PZW jest ogólnodostępna. Wszelkie płoty, ogrodzenia, zakazy wstępu są bezprawne. 

Witam

A jak sprawa się ma dotycząca ośrodków wypoczynkowych

[2011-03-15 08:32]

tak zgadza sie licencje wykupulem w pzw a nie w gminie to czemu ma o to dbac gmina. wedlug mnie gmina, powiat maze byc jako wykonawca kary a pzw jest od pilnowania porzadku na swoim terenie i od tego aby zapewnic dostep do wody karzdemu ktory wniosl oplate cale szczescie ze to sporadyczne przypadki



Nie. PZW może być gospodarzem, dzierżawcą danego akwenu, a nie terenów do niego przyległych. Chyba, że takowy teren dzierżawi lub posiada na własność. A kwestia samowoli budowlanej leży już w kompetencji władz Gminy. PZW może być jedynie mediatorem w sporze dotyczącym dostępu do jego łowisk, a nie od pilnowania samowoli budowlanych na terenach leżących pod juryzdykcją Gmin i Powiatów i powiadomić jedynie o nieprawidłowościach w infrastrukturze lokalizacyjnej. 



[2011-03-15 08:56]

Witam 

A jak sprawa się ma dotycząca ośrodków wypoczynkowych




                                               Art. 28. 
1. ................................................................................................................. 
2. Właściciel nieruchomości przyległej do wód objętych powszechnym korzystaniem jest    obowiązany zapewnić dostęp do wody w sposób umożliwiający to korzystanie

Masz prawo wejść na teren ośrodka wypoczynkowego w celu wędkowania w miejscach do tego udostępnionych przez właściciela ośrodka, stosując się do regulaminu obowiązującego na tymże ośrodku.



[2011-03-15 09:06]

JaroDaw

Nie wiem koledzy czy ta sprawa, nie jest trochę bardziej skomplikowana, niż mogło by się wydawać. Oczywiście, nie wolno jest grodzić posesji do samej wody i przejść wzdłuż linii brzegu może każdy, ale wędkowanie, biwakowanie itp, to już całkiem inna historia. Bo jeżeli płyniemy kajakiem i uznamy że nie damy rady pokonać danego odcinka rzeki, mamy prawo wyjść na brzeg i dany odcinek pokonać pieszo, ale jeśli właściciel gruntu, przylegającego do wody, nie wyrazi zakaże wędkowania na jego gruncie, wędkować nie można. 
[2011-03-15 10:02]

JaroDaw

zachęcam do przeczytania artykułu:http://pzwokon.pl/news/view/72/dostep_do_wody [2011-03-15 10:03]

tytan1

Witam kolęgę Mastiff .Niestety teraz muszę wyjść z domu , ale napewno napiszę jak ja  i wielu moich kolegow interpretuje art.28.  [2011-03-15 10:29]

1z2z3z4

Witam 

A jak sprawa się ma dotycząca ośrodków wypoczynkowych




                                               Art. 28. 
1. ................................................................................................................. 
2. Właściciel nieruchomości przyległej do wód objętych powszechnym korzystaniem jest    obowiązany zapewnić dostęp do wody w sposób umożliwiający to korzystanie

Masz prawo wejść na teren ośrodka wypoczynkowego w celu wędkowania w miejscach do tego udostępnionych przez właściciela ośrodka, stosując się do regulaminu obowiązującego na tymże ośrodku.


czyli właściciel ośrodka może go ogrodzić do samej wody  czy do 1,5 m od brzegu ?
a jeśli ogrodzi do samej wody to mogę swobodnie wejść na teren ośrodka "przez wyznaczoną bramę" i swobodnie wędkować ?

@Mastiff  pomóż zinterpretować art. 28


[2011-03-15 17:09]

Witam 

A jak sprawa się ma dotycząca ośrodków wypoczynkowych




                                               Art. 28. 
1. ................................................................................................................. 
2. Właściciel nieruchomości przyległej do wód objętych powszechnym korzystaniem jest    obowiązany zapewnić dostęp do wody w sposób umożliwiający to korzystanie

Masz prawo wejść na teren ośrodka wypoczynkowego w celu wędkowania w miejscach do tego udostępnionych przez właściciela ośrodka, stosując się do regulaminu obowiązującego na tymże ośrodku.


czyli właściciel ośrodka może go ogrodzić do samej wody  czy do 1,5 m od brzegu ?
a jeśli ogrodzi do samej wody to mogę swobodnie wejść na teren ośrodka "przez wyznaczoną bramę" i swobodnie wędkować ?

@Mastiff  pomóż zinterpretować art. 28



Szukałem, szukałem i znalazłem wiarygodne argumenty swoich wpisów :

http://pzw.stronie.w.interia.pl/pzw.stronie/Dostepdowody.htm





[2011-03-15 17:38]

zosikxx13

A jeżeli jest wyrobisko pożwirowe i należy do pzw ale brzeg jest prywatny to mogę wędkować na tym terenie? [2011-03-15 17:42]

A jeżeli jest wyrobisko pożwirowe i należy do pzw ale brzeg jest prywatny to mogę wędkować na tym terenie?



Prawo mówi wyraźnie- Dostęp do wody w pasie 1,5 metra lądu od linii wody. Jezeli akwen jest ogólnodostepny PZW, to masz prawo przejść go wokół bez przeszkód infrastrukturalnych. Pas brzegowy szerokości 1,5 m jest ogólnodostepny i państwowy, nie może być prywatny.


[2011-03-15 17:56]

1z2z3z4

problem będzie jeżeli ziemia poza owym pasem 1,5m jest w prywatnych rękach...
[2011-03-15 18:47]

problem będzie jeżeli ziemia poza owym pasem 1,5m jest w prywatnych rękach...



Czemu bedzie problem? Nie interesuje nas dalszy teren do wędkowania, niż linia brzegowa.



[2011-03-15 18:59]

1z2z3z4

tak pomyślałem ze teren poza tym 1,5 m pasem może należeć do prywatnego właściciela - a po prywatnym terenie czasem nie da się przejść ale to raczej niespotykana sytuacja
[2011-03-15 19:05]

tak pomyślałem ze teren poza tym 1,5 m pasem może należeć do prywatnego właściciela - a po prywatnym terenie czasem nie da się przejść ale to raczej niespotykana sytuacja




Spotykana i to dość często właśnie. Wtedy dlatego dochodzi do interwencji władz gminnych, czy powiatowych w sprawie samowoli budowlanych. 



[2011-03-15 19:20]