Zaloguj się do konta

Dostarczenie tlenu rybom w stawie zimą

utworzono: 2013/07/27 13:39
pawel74aa

Witam ,, mam staw 30 na 30 metrów,, głębokość to jakieś 2 metry,,  . W stawie mam , : karpie, karasie, sum , amur , topyga , lin ,,, i jak co roku zdychają mi ryby w stawie z powodu braku tlenu, chciałbym coś zrobić by miały ciągle dostep do tlenu, niektórzy mówią, ze trzcina duzo daje ,, a inni by włozyć kostke słomy do wody,,  CO WY RADZICIE ?  [2013-07-27 13:39]

kamil11269

Jakbyś nie miał dużego stawu to starczyłby natleniasz do żywca (w takim mniej więcej 5x5 i głębokości np. metra). Ale do twojego to proponowałbym puszczać skądś wodę, lub zrobić coś podobnego do młynka, żeby ruszało wodę.
[2013-07-27 18:40]

kedzio

Widziałem kiedyś taki patent u znajomego. Postawił z rur 0,5 cala taki 4 metrowy słup ( kratownicowy) Na "szpicy" śmigło z blachy aluminiowej, mniej więcej o średnicy 1,5 metra i 4 łopatach, potem przeniesienie napędu czyli przekładnia kątowa, wałek z pręta 14 mm i na dole znów przekładnia kątowa z trzepakiem ( jak koło łopatkowe w staromodnych parowcach) o średnicy ok. 0,6 m.

Stosunek średnic i szerokości łopat pozwalał na trzepanie wody nawet przy nieznacznych podmuchach wiatru. 

Jeśli nie ma możliwości zrobienia kaskady, szkoda prądu do pompki, a nad stawem czasem dmucha, to takie rozwiązanie jest doskonałe, bo koszt ponosi się tylko budując ustrojstwo, a potrzebne materiały można dostać po śmiesznych cenach np. na składowisku złomu.

Wiaterek dmucha, woda się trzepie.

Nieco smykałki technicznej i z łatwością da się zrobić.

[2013-07-27 22:14]

Woodykrw

koledze wyżej chyba chodziło o podobny patent
<object width="560" height="315"><param name="movie" value="//www.youtube.com/v/vAI-v856mTo?version=3&amp;hl=pl_PL&amp;rel=0"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="//www.youtube.com/v/vAI-v856mTo?version=3&amp;hl=pl_PL&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object> [2013-07-28 13:25]

spines21

[2013-07-30 01:52]

menio1985

Ja tez mam identyczny staw i mam dużo karasia karpia suma amura szczupaka. Jeśli masz blisko dostęp do prądu to proponuje kupić napowietrzacz akwariowy typu APR300 ja stosuje go od 2 lat i nie mam problemu zimą z padniętymi rybkami jest to naprawdę bardzo dobry sposób średnica otworu to jakieś 3-4m podczas silnych mrozów może się zmniejszyć do 1.5-2m ale nigdy nie zamarznie a pobór prądu jest bardzo mały.
[2013-07-30 13:33]