Zaloguj się do konta

Dopasowanie szczytówki

utworzono: 2013/08/06 11:33

Złamałem szczytówkę w bacie Mikado Tournament 700. Zakupiłem już 2 oryginalne zapasowe i tu pojawia się "ale".

Myślałem, że będą pasowały i już, a okazało się, że jest to surowy blank pocięty i wymagający dopasowania. Średnica nowych szczytówek jest nieco mniejsza niż drugiego segmentu, więc przelatują zamiast się odpowiednio klinować. Sprawdziłem, że w starej szczytówce końcowe 5-7cm jest pogrubione, przeszlifowane i spasowane ręcznie, dlatego też chcę tak dopasować nowe szczytówki.

Wyczytałem na różnych forach, że najlepszy jest lakier lub żywica epoksydowa. Byłem w OBI, Leroy Merlin itd. - niestety nie mają. W sklepach wędkarskich za 10ml około 60zł, więc cena kosmos.

Poradźcie gdzie to można tanio kupić lub czym zastąpić.
[2013-08-06 11:33]

baqo

Do takich celów  wystarczą wszelkie kleje epoxydowe.

Co do szczytówki ,masz cieńszą ,a zarazem delikatniejszą ,która nie powinna była przelatywać przez drugi element.  Poszukaj do tej szczytówki w wędkarskim drugiego elementu ,aby pasował dalej do bata i do  szczytówki . Dotniesz sobie wszystko teleskopowo i będzie dobrze. Jedyne co,to będziesz mógł łowić na mniejsze haczyki i mniejsze rybki brać na klete.

[2013-08-06 12:29]

kedzio

Nie każdy klej epoksydowy, bo niektóre mogą powodować zakleszczanie. Niektóre maja taka właściwość, że nigdy nie uzyskują całkowitej twardości - więc się kleją do wszystkiego nawet po latach. Jeśli luz nie jest duży ( jest minimalny), to wystarczy użyć zwyczajnego poxipolu ( wersja półprzezroczysta i oszlifować na wymiar. Jeśli luz jest duży, to dobrą metodą będzie użycie nitki pozyskanej z kabla internetowego "cross", którą można rozwarstwiać do woli. Smarujesz poxipolem, nawijasz nitkę ( szybko, bo klej twardnieje). Potem znów palcem smarujesz klejem i po stwardnieniu szlifujesz na wymiar.

Na przyszłość, kiedy będziesz kupował szczytówki do dowolnej wędki, zawsze zabierz wędkę do sklepu i pasuj na miejscu. Sam miałem kłopot, bo kupiłem kiedyś szczytówki na słowo, według wymiaru podanego przez producenta i okazały się za luźne, albo za ciasne. 

[2013-08-06 17:42]

zibipilkarz

Bierzesz suwmiarkę , mierzysz średnicę elementu , kupujesz nieco grubszą szczytówkę , wkładasz od końca , wszystko
[2013-08-06 19:13]

Luz nie jest duży, więc zrobię tak jak podpowiadacie, z użyciem kleju i oszlifowaniem. Postaram się powoli i dokładnie dopasować oba elementy. Oryginalnie w baciku ktoś też ręcznie dosztukowywał, więc mam nadzieję, że wyjdzie ok.

Szlifowanie drobnym papierem po całkowitym stwardnieniu kleju ma się rozumieć?

[2013-08-06 20:47]

kedzio

Przed nałożeniem kleju  należy drobnym papierem zmatowić powierzchnię czopa szczytówki. Klej musi dokładnie przylegać. Dobrze jest też przetrzeć czop płynem odtłuszczającym. Wtedy klej sie dobrze wiąże z powierzchnią czopa. Potem suszenie. Zalecam około 1 h do 2 h.

Potem szlifowanie drobnym papierem - minimum nr600. 

[2013-08-07 17:36]