Dopasowanie szczytówki

/ 5 odpowiedzi
Złamałem szczytówkę w bacie Mikado Tournament 700. Zakupiłem już 2 oryginalne zapasowe i tu pojawia się "ale".

Myślałem, że będą pasowały i już, a okazało się, że jest to surowy blank pocięty i wymagający dopasowania. Średnica nowych szczytówek jest nieco mniejsza niż drugiego segmentu, więc przelatują zamiast się odpowiednio klinować. Sprawdziłem, że w starej szczytówce końcowe 5-7cm jest pogrubione, przeszlifowane i spasowane ręcznie, dlatego też chcę tak dopasować nowe szczytówki.

Wyczytałem na różnych forach, że najlepszy jest lakier lub żywica epoksydowa. Byłem w OBI, Leroy Merlin itd. - niestety nie mają. W sklepach wędkarskich za 10ml około 60zł, więc cena kosmos.

Poradźcie gdzie to można tanio kupić lub czym zastąpić.
baqo

Do takich celów  wystarczą wszelkie kleje epoxydowe.

Co do szczytówki ,masz cieńszą ,a zarazem delikatniejszą ,która nie powinna była przelatywać przez drugi element.  Poszukaj do tej szczytówki w wędkarskim drugiego elementu ,aby pasował dalej do bata i do  szczytówki . Dotniesz sobie wszystko teleskopowo i będzie dobrze. Jedyne co,to będziesz mógł łowić na mniejsze haczyki i mniejsze rybki brać na klete.

(2013/08/06 12:29)

kedzio

Nie każdy klej epoksydowy, bo niektóre mogą powodować zakleszczanie. Niektóre maja taka właściwość, że nigdy nie uzyskują całkowitej twardości - więc się kleją do wszystkiego nawet po latach. Jeśli luz nie jest duży ( jest minimalny), to wystarczy użyć zwyczajnego poxipolu ( wersja półprzezroczysta i oszlifować na wymiar. Jeśli luz jest duży, to dobrą metodą będzie użycie nitki pozyskanej z kabla internetowego "cross", którą można rozwarstwiać do woli. Smarujesz poxipolem, nawijasz nitkę ( szybko, bo klej twardnieje). Potem znów palcem smarujesz klejem i po stwardnieniu szlifujesz na wymiar.

Na przyszłość, kiedy będziesz kupował szczytówki do dowolnej wędki, zawsze zabierz wędkę do sklepu i pasuj na miejscu. Sam miałem kłopot, bo kupiłem kiedyś szczytówki na słowo, według wymiaru podanego przez producenta i okazały się za luźne, albo za ciasne. 

(2013/08/06 17:42)

zibipilkarz

Bierzesz suwmiarkę , mierzysz średnicę elementu , kupujesz nieco grubszą szczytówkę , wkładasz od końca , wszystko (2013/08/06 19:13)

użytkownik105460

Luz nie jest duży, więc zrobię tak jak podpowiadacie, z użyciem kleju i oszlifowaniem. Postaram się powoli i dokładnie dopasować oba elementy. Oryginalnie w baciku ktoś też ręcznie dosztukowywał, więc mam nadzieję, że wyjdzie ok.

Szlifowanie drobnym papierem po całkowitym stwardnieniu kleju ma się rozumieć?

(2013/08/06 20:47)

kedzio

Przed nałożeniem kleju  należy drobnym papierem zmatowić powierzchnię czopa szczytówki. Klej musi dokładnie przylegać. Dobrze jest też przetrzeć czop płynem odtłuszczającym. Wtedy klej sie dobrze wiąże z powierzchnią czopa. Potem suszenie. Zalecam około 1 h do 2 h.

Potem szlifowanie drobnym papierem - minimum nr600. 

(2013/08/07 17:36)