Witam Od wczoraj strugam woblery i mam pytanie dotyczące dociążenia tych przynętw woblerach tonących trzeba dodać kilka gramów ołowiu.A jak sprawa z dociążaniem wygląda w woblerach pływających? Czy dodanie ciężarka na spodzie woblera poprawi jego stabilność i pracę i czy w ogóle dodaje się do nich obciążenie???
Nie ma znaczenia czy wobler pływający czy tonący obciążenie trzeba dać tak czy siak do małych woblerków na klenia jazia wystarczy tylko jedna srucinka przed sterem a oczkiem dolnym ok. 30g wtedy ma dosyć ładną prace a wieksze woblery musisz sam kombinować ile obciążenia i w jakich miejscach najlepiej zrobić kilka identycznych korpusów i wtedy powklejac im sruciny w rozne miejsca i ten woblerek który bedzie najlepiej pracował ten bedzie wzorem na nastepne. (2011/12/06 18:29)
Kto ich zrobił kilkadziesiąt jeszcze wie zbyt mało by mógł odpowiedzieć poprawnie. Kto ma na koncie tysiące wie o czym pisze a i tak czasami może się pomylić (wiem z autopsji). Chcąc doradzić rozmieszczenie obciążenia woblerka to -ja czy ktokolwiek inny -musi zobaczyć korpus (jego kształt i wielkość). Trzeba by wiedzieć na jakim łowisku będzie stosowany,jaki ster (kształt i kąt wklejenia) i na koniec jaka to ma być "praca"-agresywny,leniwy,migający itd. (2011/12/06 19:49)
Zgodzę się z kolegą kabanem ale kolega zapytał się gdzie i jak wklejać obciązenie ja zazwyczaj wklejam przed dolnym oczkiem od strony pyska bliżej środka i pracują bardzo ładnie niektóre agresywnie na klenie a niektóre trochę leniwiej na jazie dużo zależy od szerokości steru.Swoją przygodę z woblerkami zacząłem jakiś rok temu jeśli wprowadziłem kolegę w błąd to przepraszam. (2011/12/06 19:55)
Nie ma znaczenia czy wobler pływający czy tonący obciążenie trzeba dać tak czy siak I w tej kwestii się kolega myli,ale każdy ma tam jakieś swoje spostrzeżenia na ten temat,wiec wypisuje się z tej dyskusji Pozdrawiam życzę wielu sukcesów. KOBI. (2011/12/06 22:18)
Ja jak uczyłem się robić woblery to w każdym zródle które przeglądałem było że każdy wobler powinnien miec obciązenie dla stabilności pracy pisałem to co wiedziałem przepraszam. (2011/12/07 09:28)
Witam. Wszyscy macie rację co do obciążenia woblera. Nie wiem czy ktoś z Was zna starą szkołę robienia woblerów np. woblery Henia Gębskiego? W jego woblerach nie ma obciążenia !!! Pozdrawiam. (2011/12/29 10:18)
Obciążenie do woblera można dać, ale czasami nie potrzeba. Kto zrobił ich sporo to nabiera doświadczenia w rozmieszczaniu i doborze wagi - oczywiście wewnątrz korpusu. To wszystko zalezy od efektu jaki chcemy uzyskać i na jakie łowisko i na jaką rybę wobler wykonujemy. Pewnym rozwiązaniem dla osób mniej doświadczonych byłoby rozmieszczenie nieco wiecej na środku woblera - tam gdzie najwięcej drewna lub masy, a mniej na końcu i początku woblera - piszę tu o klasycznym kształcie woblerka. (2012/01/04 21:48)