Zaloguj się do konta

Dobry kołowrotek karpiowy

utworzono: 2013/01/16 20:58
pike87

Witam szanownych kolegów.
Jestem raczej mało wprawionym łowcą cyprinusów, ale w nadchodzącym sezonie chciałbym poczynić kilka kolejnych kroków w tej kategorii. Chce całkowicie zmodernizować ekwipunek karpiowy i tutaj rodzi sie problem jaki kołowrotek wybrać? Od kilku dobrych tygodni przeglądam wszelkie fora, sklepy online, portale aukcyjne i nie mogę podjąc decyzji co do konkretnego modelu. Kiedy znajde jakiś model odpowiadający moim wymaganiom zawsze pojawia sie jakieś ale... a to kiepski serwis marki, a to słaba konstrukcja jednego z elementów itd itp...

Nie chciałbym wydawać kroci na kołowrotki ale z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że kupić tanio to płacić dwa razy jak ze wszystkim właściwie. Bede łowił w bardzo różnych łowiskach w mniej lub bardziej skrajnych warunkach. Kije jakie posiadam i puki co nie chciałbym ich zmieniać to Shimano alivio bx 12' tc 3.0lbs, może to i kluchy, ale spisują się świetnie też jako żywcówki...
Kołowrotki również miałyby posłużyć do tej metody jaki i zwykłego feederka wiięc dobrze aby były wyposażone w szpule typu long cast, wolny bieg i system precyzyjnego nawijania linki. Uwielbiam duze kołowrotki, wiec konstrukcjia BIG PIT jak najbardziej wskazana.

Większośc kołowrotków z w.w cechami mają jakieś niedogodności i tak np. SPRO Incognito czy Freeliner 565 według opini katastrofalny serwis nie wiem jak do końca z niezawodnością, Cormorany chwiejne i kruche stopki, Tandem Baits awaryjne i słaby serwis, W innych puszcza gwint w składanych korbkach i wiele weiele innych...

Czy jestem skazany na kołowrotki kalibru Shimano Big baitruner, Ultegra/ Daiwa Tournament, Infinity? Czy jednak istnieje racjonalna alternatywa w kwotach bardziej przystępnych?
Proszę doświaczonych kolegów o pomoc w podjęciu decyzji...
[2013-01-16 20:58]

zarowka

ja posiadam anacondy megic runer 4..polecam !
[2013-01-16 21:14]

Spójrz sobie na Okumę Power Liner. [2013-01-16 21:23]

Woa-VooDoo

Zaczyna się czwarty sezon moich byłych Jaxon Marlon 6500 , kołowrotek big pit, były usterki z WB ale oba przeszły przez gwarancje i żadnych problemów już nie ma.Teraz służą do łowienia na trupki przy wywózkach.

Mimo to BBLC - to jest to.
[2013-01-16 22:25]

pike87

Spójrz sobie na Okumę Power Liner.

Muszę go pomacać, trochę krótka szpula no i krążą opinie ze stopka nie wchodzi w gniazdo uchwytu alivio... trzeba by przymierzyć

Zaczyna się czwarty sezon moich byłych Jaxon Marlon 6500 , kołowrotek big pit, były usterki z WB ale oba przeszły przez gwarancje i żadnych problemów już nie ma.Teraz służą do łowienia na trupki przy wywózkach.

O nie nie Jaxon to Jaxon...

[2013-01-16 22:36]

Damian dobrze gadasz :)
[2013-01-16 22:48]

Damian dobrze gadasz :)

Wiem;) [2013-01-17 09:38]

Muszę go pomacać, trochę krótka szpula no i krążą opinie ze stopka nie wchodzi w gniazdo uchwytu alivio... trzeba by przymierzyć

Powiem ci, że te jaxony nie są takie złe, ponieważ mają przekładnie ślimakowe. O tych Marlonach jest dużo pozytywnych opinii, a teraz jest jeszcze podobny do niego Jaxon Hegemon- mój ojciec ostatnio takiego wyczaił ze sklepu za 175zł i zobaczymy jak będzie się sprawował w tym sezonie, ale jestem dobrej myśli, jest bardzo masywny i naprawdę fajnie chodzi. Ale i tak lepiej kup sobie tą Okumę:) [2013-01-17 09:47]

Okuma Power Linear lub Dragon Mega Baits Dobre kołowrotki i z serwisem nia ma problemów.A z tańszych Okuma Travertine tez sprawdzone i polecane kołowrotki [2013-01-17 10:37]

Cześć!
Zapomnieliście Panowie o DAIWIE. Przecież robią dobre młynki. Jak coś taniego to Regal, a jak więcej to Linear-S. Używam jednego i chętnie kupił bym drugi. Spójrz na nie :)

Pozdrawiam Damian :)
[2013-01-17 11:09]

mollto

Ja posiadam Jaxon Roxan 6500, jest to taki marlon bez wolnego biegu, 4 sezony, nic się z nim nie dzieje.
Wolny bieg nie jest Ci potrzebny, to tak naprawdę zbędny element który posypie się jako pierwszy.
Przedni hamulec załatwia sprawę całkowicie.
Spro Super Long Cast 460, niezawodne i nie drogie.
[2013-01-17 11:53]

Misiek8181

Ja posiadam Jaxon Roxan 6500, jest to taki marlon bez wolnego biegu, 4 sezony, nic się z nim nie dzieje.
Wolny bieg nie jest Ci potrzebny, to tak naprawdę zbędny element który posypie się jako pierwszy.
Przedni hamulec załatwia sprawę całkowicie.
Spro Super Long Cast 460, niezawodne i nie drogie.

Potwierdzam, Jaxon u mnie pracuje trzy sezony i jest super,co prawda nie miałem nic większego niż 13 kg i nie kręcę nim za każdym razem ale jest to porządny sprzęt wart polecenia. Pozdrawiam.

[2013-01-17 13:39]

pike87

Panowie mam małą zagwostkę... Wdrążyłem sie w temat Okumy i nie wiem czy Power liner wystepuje w kilku wersjach FD 65 baitfeeder/ lc65 baitfeeder/ power liner pl-865/ pl-865lc czy to cały czas ten sam kołowrotek czy różnią się modelem szpuli LC/zwykła. Jedne maja dodatki kolorystyczne błekitu drugie są całe czarne...

Znalazłem w tylko jednym sklepie Okuma power liner pl-865 w cenie 250zł/szt zamiast 362zł ale w opisie nie ma nic napisane o szpuli long cast... wszystkie ważą jednakowo po 670g ale w tym przełozenie jest 4,5:1 a w modelu pod tą nazwą:
OKUMA POWER LINER LC 65 BAITFEEDER przełożenie wynosi 1:3,8 pojemność szpuli ta sama.

O co tu chodzi? to jakiś starszy wypust? brac czy nie brac?
[2013-01-17 16:41]

Woa-VooDoo

Też jestem nastawiony do jaxona sceptycznie, ale ten kołowrotek jak i hegemon oraz roxan dają radę.
Prawda , WB pierwszy do odstrzału jest , ale jak mówie; w serwisie tydzień przeleżały i wyeliminowano usterkę.

[2013-01-17 18:53]

Panowie mam małą zagwostkę... Wdrążyłem sie w temat Okumy i nie wiem czy Power liner wystepuje w kilku wersjach FD 65 baitfeeder/ lc65 baitfeeder/ power liner pl-865/ pl-865lc czy to cały czas ten sam kołowrotek czy różnią się modelem szpuli LC/zwykła. Jedne maja dodatki kolorystyczne błekitu drugie są całe czarne...

Znalazłem w tylko jednym sklepie Okuma power liner pl-865 w cenie 250zł/szt zamiast 362zł ale w opisie nie ma nic napisane o szpuli long cast... wszystkie ważą jednakowo po 670g ale w tym przełozenie jest 4,5:1 a w modelu pod tą nazwą:
OKUMA POWER LINER LC 65 BAITFEEDER przełożenie wynosi 1:3,8 pojemność szpuli ta sama.

O co tu chodzi? to jakiś starszy wypust? brac czy nie brac?

nie wiem o co w tym chodzi choc sam łowie na power linery ale jesli szukasz tych kolowrotkow w dobrej cenie to sa 8 ozskowe w askari.pl
[2013-01-17 18:58]

Timur2148

W sprzedaży są modele Okumy Power Liner które mają 8 łożysk i 10. Występują te kołowrotki w dwóch wielkościach 60 i 65.Różnica w wielkości szpuli i przełożenia.Model 60 ma przełożenie 1:4,5 a model 65 1:3,80. Wszystkie posiadają szpule Long Cast. Model 60 ma pojemność 0,40-240, a 65 0,40-320. Błędy są w opisach na allegro. [2013-01-17 20:18]

pike87

No właśnie na askari znalazłem te po 259zł pl-865 i zamowiłem 2 sztuki zobaczymy co to przyjdzie. Jeśli mi nie podejdą przez ten sezon to kupie 2 betoniarki shimano bblc i tak bedzie chyba najlepiej.

Do Jaxów zraziłem sie na tyle, ze nawet nie chce na nie patrzeć... Zawsze zawodziły w najmniej odpowiednich momentach... Nigdy więcej

Dziękuje bardzo kolegom za pomoc. Temat do zamknięcia
[2013-01-17 20:58]

W sprzedaży są modele Okumy Power Liner które mają 8 łożysk i 10. Występują te kołowrotki w dwóch wielkościach 60 i 65.Różnica w wielkości szpuli i przełożenia.Model 60 ma przełożenie 1:4,5 a model 65 1:3,80. Wszystkie posiadają szpule Long Cast. Model 60 ma pojemność 0,40-240, a 65 0,40-320. Błędy są w opisach na allegro.

o tym ja akurat wiem tylko nie kminie tych nazw bo jest kilka :) np w ośmio łożyskowych BF , LC ,FD ...
[2013-01-17 21:03]

Zenmach

Dla mnie inwestycją są do tej pory kołowrotki Leader Surfrider no.6. 8+1. Jest to morska wersja kołowrotka Spro 460 super long cast. Poza większą ilością łożysk i ''Salt water protection'' niczym innym się nie różnią. Użytkuje je już od 5lat  w tym dopiero zaliczyły 4 miesiące karpiowania, wcześniej tylko surfcasting i śmigają rewelacja, w tym sezonie wymieniam łożyska bo troche już sie nakręciły (30 zeta na kołowrotek) i mała przeróbka z 8+1 na 9+1. Posiadam 4 sztuki i jeden na częsci (zaliczył rajd po falochronie za motorówką) więc jeszcze wiele lat będe nimi łowił, tym bardziej że nie mają praktycznie żadnych wad i nie mam żadnych podstaw aby je wymieniać... a tak naprawde nie widze alternatywy w tym przedziale cenowym (myśle ze teraz max 60 €).pozdrawiam... [2013-01-18 06:01]

lanczan

Zenmach powiedz, gdzie można nabyć takie kręciołki? Może jakieś namiary wrzuciłbyś..? [2013-01-18 19:08]

Zenmach

Zenmach powiedz, gdzie można nabyć takie kręciołki? Może jakieś namiary wrzuciłbyś..?

w polsce raczej nie do zdobycia ale moge podzwonic....

[2013-01-18 21:53]

lanczan

Chyba nie podzwoniłeś.. Zostanę przy okumie ;)   [2013-01-22 00:01]