Dobra plecionka do spinningu

/ 86 odpowiedzi
zbyszekrzepka

Co do PP mam taką 0.20 na kiju c.cw 7-35 oczywiście plecionka kupiona na metry i tydzień temu zamiast szczupaka trafił się przypadkowy sum na 130cm i może 17kg i i kij i pecionka wytrzymała.Ps.Plecionka nigdy parę sezonów nie wytrzyma (2017/09/09 21:12)

Sith

Krzysztof, żyłka KAMATSU Techron 0,10mm sprawuje się jak na razie bardzo dobrze. Nie mierzyłem parametrów, ale żyłka jest cieniutka jak pajęczynka, że aż trudno ja wiązać. Deklarowana przez producenta wytrzymałość 1,8kg powinna być bardzo bliska rzeczywistości, na zaczepie wyprostowałem hak nr12, 1-gramowej główki jigowej OVNER-a i nie puściła (węzeł Trilene z modyfikacją). Bez najmniejszych problemów udało się wyjąć "balonem" okonia około 30cm. Mimo małej średnicy nie jest nadmiernie rozciągliwa i praktycznie brak pamięci, bardzo ładnie spada z kołowrotka (KONGER Ultris Aqua 810FD). Żyłka na bardzo dobrym poziomie, mogę ją spokojnie polecić do UL-a.
  (2017/09/10 09:54)

WedkarzOlsztynek

Od 10 lat używam plecionki power pro i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Mam nawinięta na dwóch kołowrotkach. Bez problemu wytrzymuje kilka sezonów a spininguje dosyć często. Używam średnicy 0.12 i chyba 0,14 nie pamatiam dokładnie bo kilka lat temu ostatni raz ją zmieniałem. Łowię z łódki na płytkim jeziorze gdzie jest bardzo dużo zielska i sporo kołków powbijanych w dno. Nie ma wcale kamieni więc nie wiem jak się na nich spisuję. (2017/09/10 10:22)

mrozikk134

Jeżeli chcesz dobrą plecionkę, to Power Pro, ale do twojego zestawu średnica max 0,19. Jeżeli możesz wydać trochę więcej i mieć bardzo dobrą plecionkę, to kup Momoi. (2017/09/10 15:48)

mrozikk134

Zapomniałem dodać, że żadna plecinka nie wytrzyma kilku sezonów, chyba, że łowisz raz na dwa, trzy tygodnie. (2017/09/10 15:50)

Sith

Jeżeli chcesz dobrą plecionkę, to Power Pro, ale do twojego zestawu średnica max 0,19. Jeżeli możesz wydać trochę więcej i mieć bardzo dobrą plecionkę, to kup Momoi.
Ostatnio do spinningu 5-20g mojej Partnerki nawinęliśmy MOMOI Jig Line 0,14mm i odradzam z całej siły. Tworzyły się gniazdo za gniazdem, czego nie było (na tym samym kołowrotku i tym samym wędzisku) z plecionką MIKADO Octa Braid 0,14mm.
  (2017/09/10 16:08)

Bincim

Postanowiłem zainwestować tak jak kolega radził w plecionkę magnum x4. Z racji tego jaka pojemność ma moja szpula wybrałem 0,20mm. Także nawine spokojnie sobie 150 metrów. Oczywiście napisze jak odczucia co do tej plecionki Dragona.  (2017/09/10 16:34)

ogtw

Z racji tego jaka pojemność ma moja szpula wybrałem 0,20mm. Także nawine spokojnie sobie 150 metrów.
A z kąd wiesz, jaką pojemność ma twoja szpula? na moich szpulach piszą tyko, ile żyłki wchodzi, o plecionkach nic nie piszą. (2017/09/10 17:06)

WedkarzOlsztynek

Zapomniałem dodać, że żadna plecinka nie wytrzyma kilku sezonów, chyba, że łowisz raz na dwa, trzy tygodnie.

Nie zgadzam się z Tobą. Moja plecionka power pro 0,12 wytrzymywała mi spokojnie 3 sezony i jedyne co się z nią działo to traciła kolor. Wszystko też zależy od tego jak łowisz. Ja na początku swojej przygody ze spiningiem rzucałem siłowo oby jak najdalej i przez to dosyć często trafiały mi się brody. Później zauważyłem że jeżeli rzucam trochę lżej tak na 80 procent swoich możliwości to problem zniknął. Czasami musiałem odciąć jakiś odcinek bo był zniszczony np. 5 metrów. Tak jak pisałem wcześniej na moim łowisku nie ma żadnych kamieni . W sezonie łowiłem na spining minimum 50 razy średnio po 4 godziny. To daje nam 200 godzin razy 3 sezony czyli 600 godzin.  (2017/09/10 17:48)

Bincim

Z racji tego jaka pojemność ma moja szpula wybrałem 0,20mm. Także nawine spokojnie sobie 150 metrów.
A z kąd wiesz, jaką pojemność ma twoja szpula? na moich szpulach piszą tyko, ile żyłki wchodzi, o plecionkach nic nie piszą.
no tak, mamy podane ile metrów zmieści szpula (0,..)  jest to żyłka, wiem ale jeśli 0.28mm zmieści mi 140m to wale w ciemno, ze 0,20 plecionki wejdzie 150metrow, czyli nic się nie zmarnuje 😁   (2017/09/10 19:30)

kaban

Jeżeli cena nie gra roli to jak dla mnie na ten czas tylko i wyłacznie Varivas. (2017/09/10 19:35)

Sith

A z kąd wiesz, jaką pojemność ma twoja szpula? na moich szpulach piszą tyko, ile żyłki wchodzi, o plecionkach nic nie piszą.
no tak, mamy podane ile metrów zmieści szpula (0,..)  jest to żyłka, wiem ale jeśli 0.28mm zmieści mi 140m to wale w ciemno, ze 0,20 plecionki wejdzie 150metrow, czyli nic się nie zmarnuje 😁  
Ciekawa teoria i chyba wyłącznie teoria...
Według mojego doświadczenia, deklarowaną "grubość" plecionki mnoży się wskaźnikiem 1,5 i to też zależy od producenta, bo na przykład 0,20 DRAGONA wcale nie równa się 0,20 VARIVAS, a nawet od rodzaju plecionki, bo na przyklad DRAGONOWY Magnum 4X 0,18 też nie jest równy również DRAGONOWEMU Fishmakerowi 0,18. (2017/09/11 10:53)

ogtw

no tak, mamy podane ile metrów zmieści szpula (0,..)  jest to żyłka, wiem ale jeśli 0.28mm zmieści mi 140m to wale w ciemno, ze 0,20 plecionki wejdzie 150metrow, czyli nic się nie zmarnuje 😁  
Ja też kiedyś tak liczyłem i się przeliczyłem, według moich obliczeń, plecionki 0,20 zmieścisz 130 metrów. Jak już kupisz i nawiniesz, to napisz jak ci poszło. (2017/09/11 17:28)

Despatch

Stren,bardzo dobra plećka.tylko jej używam. (2017/09/11 21:41)

grisza-78

Power Pro nie jest przereklamowana. Ja używam jej każdy weekend, plus czasem dzień, dwa w tygodniu. Od dwóch lat mam na multiplikatorze plecionkę PP o średnicy 0,23 mm. Straciła kolor, co jest normalne, mocy niebardzo - cały czas przy ciężkim zaczepie muszę owijać plecionkę o rękaw bluzy, czy kurtki, żeby odzyskać przynętę. Czasami rozginam kotwiczkę, czasami pęka coś innego, plecionka też pęka, ale po ciężkich bojach.  Nie słuchaj zbyt wielu teoretyków, bo książka i internet nie zawsze pokrywa sie z praktyką. Co do twojego wyboru kolego. Przede wszystkim zejdź z średnicy, wystarczy ci w zupełności 0,19 mm. Z długością chyba też przesadziłeś, bo w jaki sposób na kołowrotek o rozmiarze 3000 chcesz zmieścić 300 m linki do prania? W holenderskich kanałach jest czyściej niż gdziekolwiek indziej. Zakładam, że one są żeglowne, więc powalonych drzew tam nie zaznasz, a każdy większy zaczep, z pewnością jest usuwany ze względów bezpieczeństwa. Tym bardziej nie potrzebujesz liny holowniczej. (2017/09/11 22:47)

Sith

Postanowiłem zainwestować tak jak kolega radził w plecionkę magnum x4. Z racji tego jaka pojemność ma moja szpula wybrałem 0,20mm. (...) 
Przy tej grubości licz się z przyłowami barek a może nawet i holowników. Moim zdaniem przekroczenie 0,18 to duża przesada, a 0,18 to przejaw fobicznego asekurantyzmu...
  (2017/09/12 05:57)

zbyszekrzepka

Ciekawe czy np.szczupak rozpozna w wodzie 0.18 a 0.25 (2017/09/12 22:37)

ogtw

Ciekawe czy np.szczupak rozpozna w wodzie 0.18 a 0.25
Żebyś się nie zdziwił, jak rozpozna.
  (2017/09/13 15:58)

GBH

Grisza ma rację. Na sandacza i szczupaka plecionka 0,12-0,19 mm (czasem max do 0,23 mm). Chodzi tu o zaczepy i opad. Optymalna to 0,15 mm. Trzeba pamiętać, że im grubsza plecionka przy niewielkiej wadze przynęty, tym większa szansa na splątanie, brody, gniazda itd. Np. plecionka 0,23 i główka 10 gr to słabe zestawienie dla początkującego. Również polecam power pro. Wbrew temu co pisze Sith kolor plecionki ma znaczenie w przypadku sandacza. Czasem branie można poznać tylko po drgnięciu plecionki, stąd producenci dają kolory jaskrawe.  (2017/09/14 09:07)

Sith

Pisałem o kolorze plecionki w kontekście dostrzegania ich przez ryby, nie przez wędkarza. Podobno najmniej widoczna dla ryb jest czerwona, ale jak pisałem - nie dostrzegłem różnicy w braniach. Natomiast zgadzam się z Tobą, że dobrze widoczna, jaskrawa plecionka pozwala wędkarzowi na dostrzeżenie delikatnych brań, ale też nie przeceniałbym tej kwestii, gdyż dobra wklejanka - moim zdaniem - spełni w 100%% rolę wskaźnika brań. Problem w tym, że niemal każda plecionka, wcześniej lub później traci kolor i jej funkcja wskaźnika brań "idzie sobie na spacer". Z moich spostrzeżeń najmniejszą utratę wykazują plecionki czarne, robią się ciemnoszare, natomiast fluo (żółte) stają się niemal białe. Bezsprzecznie masz rację jeśli chodzi o grubość plecionki w zestawieniu z ciężarem przynęty. Dla tego z mojego punktu widzenia polecałem plecionkę 0,14 jako optymalną (różnimy się w tym jedynie o 0,01) ;) (2017/09/14 09:54)

jakrzysiek

Od siebie moge plecić Daiwa Tournament 8 Braid Evo. Kolor i średnicę trzeba sobie dobrać do własnych preferencji łowienia. Ja na szczupaki mam 0.14 i jest ok. Pozdrawiam. (2017/09/14 21:48)

Bincim

Plecionka kupiona, w następnym tyg będę miał to napisze. Kupiłem jednak 0.18 magnuma x4, przy okazji u sprzedawcy dragona nabyłem plecionkę do feedera x8 tez średnica 0,18mm. Wiec postaram się opisać. Pytanie, czytałem ze dużo osób robi podkład pod plecionkę z grubej żyłki bo czasami plecionka odkręca się na kołowrotku.. Hmm. Wole zapytać. (2017/09/16 09:49)

ogtw

Pytanie, czytałem ze dużo osób robi podkład pod plecionkę z grubej żyłki bo czasami plecionka odkręca się na kołowrotku.. Hmm. Wole zapytać.
Podkład nawija się po to żeby wypełnić szpulę, do około 2mm poniżej krawędzi.
  (2017/09/16 10:06)

Bincim

Przy pojemności mojej szpuli jest to zbędne :) Właśnie chodziło mi tylko i wyłącznie o obrót plecionki na kołowrotku bez podkładu. (2017/09/16 10:10)

ogtw

chodziło mi tylko i wyłącznie o obrót plecionki na kołowrotku bez podkładu.
Plecionka może się obracać, jeżeli jest bardzo luźno nawinięta. pierwsze kilkanaście zwojów nawiń ciasno ręcznie, resztę kołowrotkiem i nie będzie się obracać. 
  (2017/09/16 10:23)