Zaloguj się do konta

Dobór żyłki do sprzętu metody ryby

utworzono: 2012/08/18 10:45
FuturDestroy

Cześć

Ucze sie dopiero spiningu (już miałem odczynienia z spiningiem ale z krótkiego teleskopu z efektem sporo okoni i szczupakiem jednym 55 cm) więc kupie w najbliższych dniach sobie wklejanke Konger Carbomaxx master spin 270 cm/15g. Kołowrotek posiadam Rumpol MPR30 podobno 6 łożysk tylni hamulec.

Mam pytanko takie:
 
Wędka to wklejanka ja nastawiam sie pod okonie czyli  jaka grubość żyłki powinna być? Może być 0,28mm bo wiadomo może szczupak uderzyć.

Czy ta grubość żyłki nie przestraszy okoni ??? Myślałem o plecionce np 0,16-0,20 ale brak mi doświadczenia (co może skutkować przy braniu szczupaka uszkodzeniem sprzętu z braku amortyzacji przy odjeździe ryby)

Metody jakimi chce łowić to gumki(5-12g jig + guma) małe woblery(1,5g do 10g) boczny trok <---(nigdy nie miałem z nim do czynienia)
 
Przy wyborze woblera gumki patrzeć na długość? I czy jakieś obrotówki da rade obsłużyć wedka bo blachy pewnie dopadają. Proszę podać gramaturę ;]

Łowić będę z brzegu max z pomostu na jeziorach o lekkim uciągu stawach i rzekach  o średnim  uciągu. (teraz pytanie jak określić uciąg wody :-))


Dziękuje już za przeczytanie manifestu ;]


[2012-08-18 10:45]

FuturDestroy

Przepraszam za drugiego posta a czy na tej wędce wyczuje branie okonia i obsłuzy ona przynęty powyżej 7g chodzi mi o metode opadu czy zobacze kiedy opadnie ;]

Konger Carbomaxx Spin 270/25g
waga 216g 
wyrzut 10-25g

Myślę o tej wędce z względu że tyci mocniejsza i chyba lżej by mi się łowiło nią kiedy by mógł jakiś inny drapieżnik zaatakować.


Dziękuje za pomoc
[2012-08-18 11:20]

xeio

a więc tak, na tego kongera nie miałem nigdy okazji łowić,więc tutaj nie pomogę, kołowrotek do okoni CI wystarczy no chyba ze go zajedziesz częstotliwością łowienia, no ale cóż - taki urok:)
więcej postaram się podpowiedzieć co do żyłki, moim zdaniem przy zestawie 0,28 znacząco zmniejszysz ilość brań, aczkolwiek zaciętą rybę napewno wyciągniesz :) no chyba ze trafi Ci sie sum albo jakiś wariat ale to już inna historia (aczkolwiek też się da ), powineneś pamiętać również o tym, że łowiąc okonie nie będziesz stosował stalek, które zakłócają pracę malutkich przynent, więc nawet przy wspomnianej 0,28 jak walnie duży szczupak i połknie przynente to żyłka może nie wytrzymać.

Zdecydownie bardziej polecałbym żyłki 0,12-0,14 ( a ewentualnie jeżęli posiadacz drugą szpulę to może 0,22).
Jeżeli chciałbyś mocniejszy zestaw to może żyłkę 0,18 (ja używam takiego przekroju głównie na bolenia, aczkolwiek zdażają się przyłowy i największy szczupły 2,8kg na tym zestawie został wyciągnienty na odrze)
Nie bój się także używać plecionek, ponieważ żyłka tak naprawde jest jednym z wielu amortyzatorów, obok kołowrotka, wędki, ręki, więc zastąpienie jej , plecionką powoduje że tracisz tylko jeden amortyzator, przy dobrze ustawionym hamulcu napewno wędki sobie nie połamiesz, W przypadku plecionki to grubość 0,12-0,16 w zupełnośći wystarczy i nawet na dużego szczupaczka

Dalej...przy wyborze woblerka również sugerujemy się wagą oraz głębokością pracy. Przy c.w wędki równiesz możesz porzucać małymi blaszkami, jak mówie patrz na wagę przynenty , no i przede wszystkim na to jak zachowuje się wędka po jej założeniu.

pozdrawiam [2012-08-18 11:22]

89krzysztof

Wędkę o której wspominasz mam, posiadam, łowię. Okonie też nią połowisz.Żyłka 0.18 nawet przy szczupaku 3kg da radę, o ile ten nie przegryzie żyłki. Niektóre żyłki 0.18 są na węzłach wytrzymalsze niż niskiej klasy żyłki o średnicy 0.28.  [2012-08-18 11:34]

FuturDestroy

89krzysztof chodzi Ci o wędkę z cw 10 czy 25 ?

xeio możesz zaproponować jakieś małę woblerki i blaszki ? (Tak do tego ^^Pro^^ kołowrotka mam drugą szpule)

A jakich firm żyłki polecacie?

A czy mogę mieć taki zestaw ze na kołowrotku mam żyłkę np 0,22-0,28mm a dołączona do tego plecionkę np 0,14-0,18mm na zestaw z guma boczny trok. Plecionkę dać na koniec zęby średnica była mniej widoczna. I chyba szczupakowi trudniej byłoby przegryźć plecionkę? Ma to sens?
[2012-08-18 12:01]

karolpolawiacz

bierz zylkie 0.18 i gites

[2012-08-18 13:57]

adrsta

powiem tak mam ta wedke z tym ze dlugosc 240 do 25gr.. i znakomicie lowi sie na plecionce 0.10.. kij jest dosc miekki wiec dobrze wszystko amortyzuje.. i wyciagalem nim i szupaki ladne i okonki.. i elegancko czuc kazde pukniecie w przynete.. :D glownie lowie gumami ok 8cm glowki do 15gr i daje rade.. nie raz myslalem ze kij strzeli jak sie wygial.. ale podolal :D wiec.. bez obaw... :D acz kolwiek na okonia to mysle ze max 15gr wystarczy ;] powodzenia.. pamietaj ze metoda prob i beldow najszybciej sie wszystkiego nauczysz i dobierzesz zestaw pod siebie :D [2012-08-18 14:00]

FuturDestroy

Zastanawiam się nad 270/25 bo 270/15 może mi nie "obsłużyć" wirówek i małych wahadłówek które dostałem w prezencie używane ale są ;]

Nie będę zakładał nowego posta więc w tych niektórych blaszkach są zardzewiałe kotwiczki i haczyki a nie wiem jakie dobrać chodzi mi o rozmiary np. kotwica 1/0  jaka to wielkość w cm. Czy jest taka tabelka jak nie to czeka mnie podroż do sklepu z tymi moimi blaszkami.

I mogę gdzieś dostać naklejki na blaszki żeby były ładne nowe i pyszne dla rybek ?
Bo na niektórych moich są pozdzierane trochę lub wyblakłe.

Mam nadzieje że się dobrze wyraziłem ;]
[2012-08-18 14:09]