Zaloguj się do konta

Dobór szczytówki w feederze

utworzono: 2011/07/14 18:38
xxxkubaxxx

za kilka dni przyjdzie mi zamówiony dzisiaj feeder i nie wiem jaką szczytówkę założyć(twardą,Srednią,miękką) dodam, że będę łowił na stawach z nastawieniem na karpia, amura i wąsatego.
[2011-07-14 18:38]

Jack14

Miękką [2011-07-14 18:46]

xxxkubaxxx

od czego to zależy???
[2011-07-14 18:48]

Jack14

Możemy się umowić ?

"takie jest moje zdanie"

Pozdrawiam.

[2011-07-14 18:53]

nanus

Witam

Kolego zapytujesz jak dobrze rozumiem jaką szczytówkę założyć do federa a mianowicie w dobrym federze szczytówki są opisane to znaczy na szczytówce powinien być opis ciężaru wyrzutu do którego jest ona przeznaczona jeśli takiego opisu twoje szczytówki od federa nie posiadają to zrób tak jezeli w komplecie są trzy szczytówki to sprawdź która z nich jest najbardziej miękka i tą szczytówkę przeznacz na łowienie np płoci przy pomocy małego haczyka i cienkiej żyłki, natomiast pozostałe dwie szczytówki montuj do federa używając ciężkiego koszyczka i grubszej żyłki , najsztywniejszą szczytówkę możesz używać do połowu dużych ryb. można powiedzieć że jeżeli feder ma ciężar wyżutowy do 90 gram i posiada w komplecie trzy szczytówki to pierwszą wykorzystuj do 30 g wyrzutu ,drugą do 60 a trzecia najbardziej sztywna bedzie ci służyła gdy będziesz używał maksymalnego ciężaru wyrzutowego. pozdrowienia i połamania kija.

[2011-07-14 19:24]

kaziks403

Witam.Moim zdaniem, czułość szczytówki dobierasz głównie do:- metody połowu- ciężaru wyrzutu- gatunku poławianych ryb.
Metoda połowu: Przy klasycznej metodzie na drgającą szczytówkę - polecam miękką przy delikatnych braniach. Jeżeli brania są pewne i większych ryb, proponuję sztywniejszą.Jeżeli będziesz stosował feedera jako typową gruntówkę np. z sygnalizatorem, to polecam (zwłaszcza przy nastawieniu na większe ryby) szczytówkę najsztywniejszą.
Ciężar wyrzutu: jeżeli łowię na wodzie stojącej i obciążenie mam z dolnego zakresu wędki (np.30-50g) stosuję najbardziej miękką. Jeżeli zakładam max. (np.120g)to zakładam najsztywniejszą. To moim zdaniem, przeciwdziała przeciążeniom przy wyrzucie i poprawia celność rzutu.
Gatunek poławianych ryb: inną szczytówkę zastosuję jeżeli nastawiam się na płotki, leszcze a inną jeżeli na karpie.
W Twoim przypadku polecam najsztywniejszą. Da Ci możliwość dobrego zacięcia jak i pewien zapas mocy. To tak ogólnie. W miarę nabierania doświadczenia, będziesz dobierał mając na względzie te trzy czynniki i jeszcze inne (np. uciąg wody).
Pozdrawiam i życzę udanych połowów!Pozdrawiam i życzę udanych połowów. [2011-07-14 19:33]

xxxkubaxxx

dziękuje!!! za dwie mądre wypowiedzi!!!
z tego co zrozumiałem :
-najbardziej miękka; z nastawieniem na drobnice, małe uciągi, lżejsze zestawy i sygnalizacje szczytówką.
-średnia; z nastawieniem na sredniej wielkości ryby i srednie uciągi.
-twarda; z nastawieniem typowo na duże ryby i mocne uciągi.

[2011-07-14 19:45]

Jack14

Kolego po pierwsze:

kupiłem sobie feedera - marka, model ??????????? NIC

będę łowił na stawach - jakich, długość, dostępność, głębokość ??????????????? NIC

nawet nie dodałeś od Siebie jaka żyłka czy plecionka o "kręciołku" nawet nie wspomnę.

I ty oczekujesz konkretnej odpowiedzi????

Zastanów się trochę.

Na koniec "będę łowił na stawach" to o jakim ty "uciągu" piszesz?

Jeśli nie do końca wiesz do jakiej metody połowy ryb ta wędka służy i do czego się Tobie przyda ta po co kupiłeś???

[2011-07-18 17:01]

xxxkubaxxx

o uciągach miałem na myśli rzeki...
Jack14 jeśli chcesz odpowiem Ci na te pytania.
1. Mikado Trython feeder 330/ c.w. 100g
2. około 150 na 50 głębokość jest spora(przy brzegu jest około 2m dalej niewiem)
3. Żyłka mistrall champion line grey chyba 0.35,kołowrotek jaxon adventure am 200



[2011-07-18 18:37]

Jędrula

za kilka dni przyjdzie mi zamówiony dzisiaj feeder i nie wiem jaką szczytówkę założyć(twardą,Srednią,miękką) dodam, że będę łowił na stawach z nastawieniem na karpia, amura i wąsatego.


 

No powiem , że troszkę się zdziwiłem niektórymi wypowiedziami , aleeeeeee to jest forum i każdy ma tu prawo mieć swoje zdanie i może łowić jak i gdzie chce ?

Wracając do tematu to powiem , że do karpia , amura i suma to Ty kolego powinieneś kupić sobie karpiówki a nie feedera , do tego chcesz te RYBSKA łowić na drgającą szczytówkę ? Nie mówię , że się nie da ale przy braniu tych ryb wystarczy ułamek sekundy , chwila nieuwagi i twój feeder będzie pływał na środku jeziora .

 Najbardziej trafnie określił to Kolega @kaziks403 , mimo to nie do końca się zgadzam . Na jeziorach najczęściej łowie pickerem ale jak zdarzy mi się łowić feederem to zawsze zakładam najdelikatniejszą szczytówkę , niezależnie od obciążenia . Szczytówki ze szkła spokojnie wytrzymają 60-80 gram .

Stosuję zawsze delikatną szczytówkę bo nie tylko chcę łowić duże ryby ( a czasem te duże biorą cholernie delikatnie ) , interesują mnie również leszcze które czasem skubią delikutaśnie jakby brały coś mocnego na uspokojenie a sztywna szczytówka takie brania całkiem dyskwalifikuje , płocie – choć duża płoć się nie cyrkoli , liny które czasem biorą jakby chciały a nie mogły .

Reasumując , na sztywnej szczytówce nie będzie widoczne wiele brań gdy ryba delikatnie żeruje a proszę mi uwierzyć , że i w takim czasie można sporo złowić . Przy sztywnej szczytówce często pozbywamy się przynęty z haka bo ryba szarpie i nie może połknąć gdyż nie jest w stanie lekko odjechać , brania są wtedy gwałtowne i chimeryczne . Na rzece jest prościej , czym mocniejszy nurt tym sztywniejsza szczytówka i koniec pieśni zaś na jeziorze nie ma nurtu . Wnioski się same nasuwają i są dość klarowne .

[2011-07-18 20:04]

ryukon1975

Ja zdziwiłem się odpowiedziami bardziej niż troszkę.
Szczytówkę zawsze dobieram do łowiska,nie do wielkości ryby.Woda stojąca zawsze szczytówka najmiększa bez względu czy chcę łowić płotki czy duże leszcze.Do wody o szybkim nurcie musze dać szczytówkę najtwardszą bez względu na ryby bo jeśli dam miękką to nurt zegnie ją w chińskie osiem i po sygnalizacji brań.
Gdy dam twardą szczytówkę na stojącej wodzie to raz nie będzie sygnalizacji,a dwa ryba czuje opór przy braniu a to jej się raczej nie spodoba.
[2011-07-18 20:17]

Jędrula

Ja zdziwiłem się odpowiedziami bardziej niż troszkę.
Szczytówkę zawsze dobieram do łowiska,nie do wielkości ryby.Woda stojąca zawsze szczytówka najmiększa bez względu czy chcę łowić płotki czy duże leszcze.Do wody o szybkim nurcie musze dać szczytówkę najtwardszą bez względu na ryby bo jeśli dam miękką to nurt zegnie ją w chińskie osiem i po sygnalizacji brań.
Gdy dam twardą szczytówkę na stojącej wodzie to raz nie będzie sygnalizacji,a dwa ryba czuje opór przy braniu a to jej się raczej nie spodoba.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No właśnie , o to mi chodziło . Wypowiedział się główny brzanowiec na Wędkuje.pl a On wie co gada :)))))))))))))))))))))))

[2011-07-18 20:22]

ryukon1975

Słusznie kol.Jędrula ,ja wiem.:):):)
[2011-07-18 20:45]

Jack14

Jeśli muszę to odpowiem jeśli nie to proszę kolego xxxbubaxxx ?????

Zastanów się co tak naprawde chcesz osiągnąć (uzyskać, zarobić) na czym :

http://4fish.pl/produkt/jaxon-adventure-am-200

Proszę nawiń na tego krecioła 0,35 jak pisałeś i proszę napisz jak to z niego daleko "poleciało"

ps

Ten mój ton być może szyderczy pozostawiam ale jak sam się zastanowisz nad tym co napisałem to wiesz dlaczego.

[2011-07-20 20:39]

pawelkielich

To może i ja troszkę pomogę.

Na jezioro albo miękka albo średnia w zależności od ciężaru wyrzutowego(czyli czy koszy z zanętą waży 20g, czy może masz oliwkę 40 g). Na rzeki z silnym prądem i mocnym obciążeniem(czyli np. łowisz na oliwkę 60g) szczytówka twardsza.

Jednymi słowy dobór szczytówki jest zależny:
1. Od Ciężaru wyrzutowego
2. Od prądu rzecznego lub jego braku
3. Od rodzaju poławianej ryby. (Czasem szczytówka może być zbyt twarda, do tego dojdzie kilka innych naturalnych czynników i nie zauważysz brania małej ryby)

Myślę, że coś tam pomogłem :D

[2011-07-20 22:31]

kgx2bis

Proponuję jeszcze żyłeczkę troszkę odchudzić do 0,18 - 0,22 abyś mógł swobodnie wykonać dalsze rzuty. Na wąsatego ten sprzęcik niestety nie jest odpowiedni, jak koledzy wcześniej wspominali na suma lepiej zainwestuj w porządną karpiówkę i wówczas żyłeczkę możesz zastosować nawet grubości 0,50 lub jakąś cieńszą plecionkę. Wolę jednak żyłki od plecionek.
[2011-07-21 17:36]

Jack14

Dobrze to ja dodam na koniec coś od siebie.

Strasznie mnie irytują takie wpisy np. kolegi xxxkubaxxx "dziękuje tylko za dwie merytoryczne podpowiedzi".

Źle zadałes pytanie dostałeś zdawkową odpowiedz i już się "dziecko" obraziło no nie ładnie.

Feeder - nawet nie przeglądałem i nie widziałem czy twój zakup był trafny czy nie ale już jak pisałeś kupiłeś OK. Sam kupiłem mam i używam do dzisiaj 2 szt. (promowanie producenta zbyteczne). Moja decyzja co do jego zakupu była prosta szukałem wędziska zarowno do metody gruntowej jak i spławikowej co w tamtym i obecnym czasie wydawało się logiczne.

Teraz wracam do twojego pytania:

Czy nie lepszym rozwiązaniem jak już kupiłeś masz wędzisko feeder i planujesz "wypady" na karpia, suma itp. (kupić) zastosować kołowrotek z dużą szpulą  z wolnym biegiem i ew, w przyszłości elektroniczny wskaźnik brań ?

Zastanów się kolego lub jak chcesz to mogę oddać w twoje dobre ręce stare używane kręciołki okumy GT21 zapewne lepsze od tego o którym pisaleś.

Pozdrawiam.

[2011-07-21 19:13]