Dobór kołowrotka do feedera 390/120g

/ 10 odpowiedzi
jako że jestem wędkarzem amatorem i łowię rybki tylko na jeziorach i stawach głównie przy piwku i grillu, postanowiłem sobie zakupić feedera, po przeczytaniu kilku for zdecydowałem się na KONGER MAXER FEEDER 390/120g

pozostaje problem z doborem kołowrotka ponieważ znalazłem kilka sztuk w cenie jakiej szukałem pomiędzy 100 a 150zł ale nie wiem jakie parametry  są lepsze dlatego proszę o pomoc bardziej doświadczonych.

oto te kołowrotki

Mikado kołowrotek Golden Lion 4006 FD 

Mikado kołowrotek Golden Lion 2006 FD

okuma travertine baitfeeder 55 trb

konger ultris 1140 fd 11 lożysk

konger ultris 1140 fd 10-1bb

tandem baits enforcer xt 60

dodam tylko że nie chcę kołowrotka małego ani jakiegoś meeeega wielkiego, taki standardowy lepiej większy niż mniejszy, ale nie umiem poznać na allegro który z nich jest mały a który duży (jedynie na co patrzę to waga). oprócz tego nie znam się na przełożeniu,  hamulcu no i łożyska TANDEM BAITS ma ich aż 14 a jest tańszy od okumy który ma ich 5 więc wydaje mi się że te 14 w TANDEMie mogą być strasznie tandetne i po niedługim czasie może się rozlecieć lecz mogę się mylić.

z góry dziękuję za pomoc.
Jędrula

jeżeli łowisz na jeziorach to dlaczego chcesz kupować taki długi i mocny feeder ? Chcesz łowić na długich dystansach ? Jeżeli chodzi o zwijak to bez zastanowienia polecam okuma travertine baitfeeder 55 trb tylko 40-stkę , spokojnie Ci wystarczy do niedzielnego łowienia a przy okazji długo posłuży . (2015/11/25 22:39)

damian-sliwinsk

wybrałem taki długi kij ponieważ taki polecali ludzie że lepiej się rybę holuje i można dalej wyrzucić. jaki ty byś polecił?. odnośnie kołowrotka możesz podpowiedzieć po czym poznać że to jest 40-stka? bo ja nie rozróżniam i nie widzę nigdzie żeby tam było coś o tym napisane i jaki jest ten z przedstawioej aukcji mniejszy niż 40 czy większy? (2015/11/26 11:24)

Adi777

Polecam
Okuma Tactic BF lub travertine BF. Można powiedzieć, że to te same kołowrotki, z tym, że jak ja kupowałem Tactica można go było dostać taniej od travertina. Używam go do Feedrera Trabucco Precision XT River Feeder 360 - 150 gr i sprawdza się dobrze:) 
Co do wielkości to patrz na wielkość szpuli czyli ile metrów linki danej długości można na nią nawinąć. Tu masz wszystkie wielkości Tactica:

http://www.wedkarski.com/kolowrotki/4773-kolowrotek-tactic-baitfeeder-okuma.html

Widać to po nazwie np. KOŁOWROTEK OKUMA TACTIC BAITFEEDER (20, 30, 40, 65) (2015/11/26 11:57)

Jędrula

wybrałem taki długi kij ponieważ taki polecali ludzie że lepiej się rybę holuje i można dalej wyrzucić. jaki ty byś polecił?. odnośnie kołowrotka możesz podpowiedzieć po czym poznać że to jest 40-stka? bo ja nie rozróżniam i nie widzę nigdzie żeby tam było coś o tym napisane i jaki jest ten z przedstawioej aukcji mniejszy niż 40 czy większy?

Kolega Adrian po części Ci już wyjaśnił . Jeżeli chodzi o kij , to na wodzie stojącej krótsza wędka jest bardziej wygodna i łatwiej się z nią na brzegu ustawić . Ja preferuje krótsze feedery a lepiej pickery , zależy jaką metodą chcemy łowić i na jak dużej odległości . 
Według mnie optymalna długość feedera na wody stojące to 3,30-3,45 m , max 3,60 .  (2015/11/26 13:41)

pstrag222

wybrałem taki długi kij ponieważ taki polecali ludzie że lepiej się rybę holuje i można dalej wyrzucić. jaki ty byś polecił?. odnośnie kołowrotka możesz podpowiedzieć po czym poznać że to jest 40-stka? bo ja nie rozróżniam i nie widzę nigdzie żeby tam było coś o tym napisane i jaki jest ten z przedstawioej aukcji mniejszy niż 40 czy większy?

Kolega Adrian po części Ci już wyjaśnił . Jeżeli chodzi o kij , to na wodzie stojącej krótsza wędka jest bardziej wygodna i łatwiej się z nią na brzegu ustawić . Ja preferuje krótsze feedery a lepiej pickery , zależy jaką metodą chcemy łowić i na jak dużej odległości . 
Według mnie optymalna długość feedera na wody stojące to 3,30-3,45 m , max 3,60 . 

zalezy jak się łowi i gdzie
(2015/11/26 14:38)

damian-sliwinsk

rozumiem czyli kołowrotki w rozmiarze 40 to te. OKUMA TRAVERTINE BAITFEEDER FD 40 TRB i OKUMA TACTIC BAITFEEDER FD 40 BF. Myślę, że zostanę przy TRAVERTINE chyba że uważacie TACTIC za lepszy hehe, acha no i jak to jest jeśli one mają FD to mają też wolny bieg?. Natomiast jeśli chodzi o kija zszedłem z dł do 360/120g, szukałem 360/100 ale na allegro same tele a chce składanego. kurde nobo uparłem się na tego KONGER MAXER nie wiem czemu chyba dlatego że mi się podoba z wyglądu a na allegro i w sklepach wędkarskich (internetowych) nie ma MAXERa w rozmiarze 360/100
(2015/11/26 15:11)

Jędrula

Damian , kup sobie kołowrotek z wolnym biegiem , może to się przydać jak będziesz odchodził od wędki do tego swojego grilla ;) (2015/11/26 15:21)

damian-sliwinsk

tak też bym chciał dlatego też zostanę przy tym TRAVERTINE bo jest napisane że ma wolny bieg i hamulec przedni (niby praktyczniejszy). a jeszcze mam nadzieję że ostatnie pytanko odnośnie tej wędki czy dobrze że uparłem się na tego KONGER MAXER 360/120 czy może szukać 360/100 z kongera ale innego typu (2015/11/26 17:42)

pstrag222

Maxer, Arcus są  bardzo dobrymi seriami  wędzisk kongera moim zdaniem szukaj w tych dwóch seriach (2015/11/26 18:26)

damian-sliwinsk

okej wiem już to co chciałem dzięki wielkie za podpowiedzi panowie. (2015/11/26 18:41)