Dobieranie wagi kołowrotka do wędziska

/ 21 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam wszystkich;)
Moj post dotyczy wywazenia zetawu bo mam z nim problem.Do dodania tego posta skłonił mnie fakt 2-dniowego bólu nadgarstka po pierwszym spiningowaniu takim zestawem w tym sezonie i recenzje kolegów na temat wywazenia zestawu za pomoca umieszczenia ołowiu w dolniku wedki.
Posiadam spina dł 2,70cm cw10-30g firmy X - star i musze przyznac ze dobry kijek i dlatego chce go zostawic i dołożyc do niego dobry młynek.
Niedawno dokupiłem do niego Dragona Viperka FD830it ale po zamontowaniu kijek leci tak na "pysk" ze jego wywazenie miesci sie w granicach ok 20 cm od stopki kołowrotka wiec postanowiłem ze ten Viperka doczepie do ultralight spina i bedzie ok a do tej wedki postanowiłem kupic cos ciezszego i drozszego oto moje propozycje:
Dragon Destiny FD 1149iT
Shimano Exage 4000FB
Shimano Exage 4000FC
Cormoran Black Bull 8PiF 4000
Cormoran Chronos AL 11 PiF 4000
PENN Fierce 4000
Okumy w te klasie wagowej zadnej nie znalazłem.
Te kołowrotki waża od 350g do 400g
w ten sposób postanowiłem wywazyc swoje wedzisko jednym z takich kołowrotków.W ten sposób powinno nabrac wywazenia i nie lecie na "pysk" jak szalone.
A teraz najwazniejsze pytanie do kolegów po fachu- czy taki kołowrotek jest nie za Duży do tego rodzaju wedki?
Ktory z ich byście mi polecili? a jesli jakis inny w tej klasie cenowej lub niewiele drozszy to jestem w stanie dołozyc i kupic tylko prosze o podanie jaki?
A moze macie jakies ine rozwiazania ciekawe dotyczace tej sprawy byłbym wdzieczny za pomoc;)
z góry dziekuje i licze na wasza pomoc w tej sprawie;)
JKarp


CześćNo wszystko cacy tylko co to za firma ten X-star?Rozmiar 4000 to ogólnie duże maszynki. Raczej nikt nie jest w stanie określić czy któryś z tych kołowrotków wyważy wędkę w sposób jaki Ty chciałbyś. A może doważyć zestaw czymś przyczepionym na końcu dolnika spina? Kiedyś chyba Robinson miał takie wędki z pierścieniami.Janusz JKarp (2011/11/23 22:15)

Kangur1979


A po kiego grzyba do spina potrzebny Tobie młynek 4000?Nie popadajmy w skrajności...Moim skromnym zdaniem 2000-2500 to idealne kręciołki na spinning,mniejsze niekorzystnie wpływają na żyłkę(zapamiętuje nawoje) a przez za duże bolą nadgarstki.... ;) To że wędka leci na nos raczej nie jest przyczyną,szukałbym jej w "siłowym" zarzucaniu...Przy najbliższej okazji spróbuj rzucać technicznie wykorzystując sprężystość kija...mam nadzieję że pomoże...Pozdrawiam. (2011/11/24 08:56)

ryukon1975


Najlepszym wyjściem będzie według mnie zakup większego (cięższego) kołowrotka.
Łowię na rzece czasem dość dużymi przynętami w szybkim nurcie i nie jest dla mnie żadną skrajnością użyć odpowiedni czyli duży (360-380 g) kołowrotek do tego celu.
Kołowrotek 2000-2500 jest dobry do spinningu jaziowo-kleniowego i małych przynęt ale nie do przykładowo ciężkiego dalekosiężnego spinningu boleniowego czy ciężkiego opadu.
Jeśli jak piszesz wyważenie znajduje się 20 cm od stopki musisz tak dobrać kołowrotek by było ono zaraz przy stopce.Jak wspomniał kolega JKarp niektóre kije mają w dolniku pierścienie do wyważania ja mam taki Team Dragon i Cormoran Black Star CM.Jednak jak Twój kij tego nie ma niewiele poradzisz.
Można to jednak dobrać tylko praktycznie,przez internet nie da rady.:) (2011/11/24 09:17)

diabelek325


spin nazywa sie serie GEX X - star , jest niemiecki o akcji szczytowej widnieje na nim  rowniez napis Carbon technology to wszystko co na nim jest napisane. Mam w glowie wybrac sie do sklepu z tym kijkiem i na sucho poprzymierzac pare młynków moze ktorys poprawi jego stabilnosc, ale ta wielkosc 4000 młynka troche jest za duza wiec odswiezam post i licze na rownie ciekawe propozycje;) (2011/11/24 09:40)

ryukon1975


Wielkość nie jest równa wielkości.:)
Przykładowo Daiwa Procaster X 2550 jaki mam waży 360 g i taki kołowrotek by już wyważył Twój spinning a i wielkość dobra bo 2550.
Oznaczenia wielkości w niektórych firmach różnią się znacznie.
Przykład;
Daiwa Procastrer X 2550          -  360 g
Shimano Twin Power XT-RB 2500- 280 g

Dlatego nie sugeruj się wielkością bo ona nie wyważy twojego kija ,patrz na wagę kołowrotka. (2011/11/24 09:53)

u?ytkownik96129


Każdy gram jaki dołożysz do wagi wędziska i tak będziesz dźwigał w ręce.
Pomachaj trochę samym wędziskiem to też Cię nadgarstek rozboli.
I niby jak kołowrotek ma wyważyć wędzisko?
Znowu jakieś bzdurne teorie.
Sam wyważasz kij trzymając go w odpowiednim miejscu. (2011/11/24 12:28)

diabelek325


kolego hefeed8 wlasnie sugeruje sie waga kołowrotka a nie jego wilkoscia i wlaśnie masz racje ze ten kołowrotek podejrzewam ze wywazył by moja wedke o takim ciezarze 360g, a co do kolegi kolter to zgadza sie ze kazdy gram bede dzwigał ale rowniez chodzi o komfort i najlepiej i najwygodniej jest trzymac kij zaraz przy stopce kołowrotka a nie wymyślac jakies konkretne sposoby w trzymaniu i operowaniu spiningiem bo tak trzeba dlatego chce zakupic do niego troche ciezszy kołowrotek zeby jakos to współgrało i mysle ze ten procaster byłby dobry jeszcze jesli mógłby kolega hefeed8 cos napisac na jego temat byłbym bardzo wdzieczny;)
z gory dziekuje;) (2011/11/24 18:03)

ryukon1975


Wyważony zestaw.Jeden z moich.Kij 2,7 m  140 g kołowrotek 280 g. (2011/11/24 18:46)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

diabelek325


wiem kolego ze to tak ma byc;) i szkopuł tkwi w tym ze moj spin wazy 350g bo wazyłem go na wadze gramowej i dlatego mam problema. kolego jezli mozesz napisz mi pare słow i tej daiwie ktora wspomniałes to wybiore sie do sklepu i obejrze jesi bedzie tylko chce sie dowiedziec czy warta zachodu ;) z gory dzieki;) (2011/11/24 18:55)

ryukon1975


Daiwa Procaster używam od roku do spinningu.Nie zawodzi i się sprawdza.Ma dobre przełożenie i wagę ,moc też konkretna .Dokładam zdjęcie Procastera  zkijem i moją rybą.:)
Kolega Kolter napisał że każdy gram jaki dołożysz do kija spinninowego będziesz dźwigał,absolutnie się z tym nie zgadzam.
Każdy gram dołożony źle w wyważeniu tak ,ale nie kazdy gram bo zestawy mają różną wagę. (2011/11/24 18:59)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

FLO92


Czyli ogolnie kolowrotek powinien byc ciezszy od wedki czy lzejszy ? (2011/11/24 19:07)

ryukon1975


wiem kolego ze to tak ma byc;) i szkopuł tkwi w tym ze moj spin wazy 350g bo wazyłem go na wadze gramowej i dlatego mam problema. kolego jezli mozesz napisz mi pare słow i tej daiwie ktora wspomniałes to wybiore sie do sklepu i obejrze jesi bedzie tylko chce sie dowiedziec czy warta zachodu ;) z gory dzieki;)


Kij waży 350 g ? To to dużo najcięższy jaki mam Dragon Milenium waży 220 g.Trudno mi powiedzieć czym to wyważyć. Najlepiej tak jak piszesz iść do sklepu i dobrać.
Ten kij co na zdjęciu z boleniem waży ta Daiwa Procaster waży 170 g co prawda ma krótki dolnik ale mimo wszystko różnica w wadze spora. (2011/11/24 19:11)

diabelek325


kołowrotek powinien byc ciezszy od wedki zeby ja wywazyc takie jest moje zdanie dlatego musze poszukac młynka o kilkudziesiecio wikszej wadze od wedziska.dziekuje hefeed8 za odpowiedz tylko teraz kwestia młyn ka jaki z przednim czy tylnym hamulcem i chce przeznaczyc na niego około300 zł;) (2011/11/24 19:12)

ryukon1975


Czyli ogolnie kolowrotek powinien byc ciezszy od wedki czy lzejszy ?


Musi być cięższy.To podstawowa i niezmienna zasada. (2011/11/24 19:13)

diabelek325


wiec musze wybrac jeden z kołowrotków jakie podałem powyzej ;) taki jest tego rezultat a jesli nie znajde ich w sklepach? to bedzie problem;/ ale bede szukał i sprawdzał ktorys musi podniesc moje wywazenie zestawu;) nie musi byc ideanie ale chciałbym zeby mało zabrakło i bde zadowolony. ja tez sie z tym nie zgadzam ze kazdy gram bede dzwigał bo mialem ciezsze zestawy i swobodnie i z precyzja łowiłem;) (2011/11/24 19:19)

ryukon1975


kołowrotek powinien byc ciezszy od wedki zeby ja wywazyc takie jest moje zdanie dlatego musze poszukac młynka o kilkudziesiecio wikszej wadze od wedziska.dziekuje hefeed8 za odpowiedz tylko teraz kwestia młyn ka jaki z przednim czy tylnym hamulcem i chce przeznaczyc na niego około300 zł;)


Ja używam do spinningu tylko kołowrotków z tylnym hamulcem i dragiem.Jednak kręcioły z przednim hamulcem tez mają wielu zwolenników więc sam wybierz jaki ci bardziej odpowiada. (2011/11/24 19:33)

kaziks403


Witam.

Zgadzam się z kolegą, który twierdzi, że zmieniając kołowrotek na cięższy nie pozbędziesz się bólu nadgarstka. Hefeed przedstawił swój zestaw ważący 420g i prawidłowo wyważony. Twój zestaw prawidłowo wyważony będzie ważył w granicach 720-800g. Którego zacznie wsześniej "łupać nadgarstek?".

Proponuję zmienić nie kołowrotek tylko kij. Jeżeli Twój spin waży 350g to musi być szklak a nie żaden węgiel. Węglowe spinny ważą przeważnie do 200g. Nawet feedery węglowe 3,90m ważą poniżej 300g.

Zmieniając wędkę uzyskasz same pozytywy, wyleczysz nadgarstek, zaoszczędzisz kasę i będzieszmógł machać tak samo długo jak hefeed.

Pozdrawiam

 

(2011/11/24 19:34)

diabelek325


ten kijek wazy 360 gram i jego gorna czesc wazy 80 gram a dolna jakies 275 i na prawde am nie wiem dlaczego on taki ciezki ale postanawiam go zostawic i moze go sprzedam i kupie cos lzejszego jak sadze bo to bez przyszlosc.myslalem nad tym juz wczesniej ale szkoda mi go -sentyment-;) i zakupie cos naprawde lzejszego i do tego np.Okume alumine bardzo mi sie podoba lub cos w tym przedzialem cenowym;) dzieki (2011/11/24 19:50)

Kangur1979


Tak jak hefeed8 mam d.millenium(pike 2,7) do tego kołowrotek tejże firmy model Manta 2500(kręciołek marny-prezent więc stwierdziłem że nie wyrzucę tylko "zajadę") ale uwierz mi że nie narzekam na ból nadgarstka...Wcześniej też miałem spina-ciężkie ustrojstwo z równie ciężkim młynkiem i tak jak Ty narzekałem na przeciążony nadgarstek i przy dłuższym obławianiu ból barku...Uważam,że nie ma sensu kupować monstrualnie wielkich kręciołków za dużą kasę;zamiast tego kup młynek w wielkości którą podałem, za niewygórowaną cenę i sam się przekonasz że komfort łowienia wzrośnie o 100%.Jeśli nie-najwyżej sprzedasz go na allegro...Być może moje uwagi są subiektywne,rozumiem że każdy ma własne zdanie,indywidualne doświadczenia...,jednak w moim przypadku,możesz mi wierzyć że taka zmiana wpłyneła na moje podejście do spina,który z ciężkiej "orki" zmienił się w finezyjny,pociągający i przyjemny sport...To tyle...,zrobisz jak uważasz...Myślę że każdy uczy się na własnych błędach wyciągając konkluzje...,jeśli nie-stoi w miejscu...

 I pamiętaj!Gdzie dwóch Polaków-tam trzy różne zdania... ;)  

   Pozdrawiam.

(2011/12/07 22:45)

Randal


Kołowrotek musi dokładnie wyważać kij. Najlepszą drogą do sprawdzenia wywarzenia kija jest wykonanie takim zestawem kilku rzutów. Jeśli odnosi się wrażenie , że cięższa jest szczytówka, znaczy że kołowrotek jest zbyt lekki w stosunku do wędziska. Jeżeli wyraźnie cięższy jest dolnik , to kołowrotek jest za ciężki. Reasumując, kupując kołowrotek dobrze mieć ze sobą wędkę i sprawdzić już w sklepie jak zachowa się cały zestaw. Zasada ta obowiązuje, tak samo, w metodzie spinningowej, match i muchowej. Dick Sternberg. (2011/12/08 09:28)

u?ytkownik96129


Dokładnie.

Jak się przesadzi z ciężarem kołowrotka, albo zbyt obciąży dolnik, to się ma w ręce wahadło, a łowienie czymś takim to katorga. (2011/12/08 10:30)