Długość wędziska spiningowego w metodzie jigowania

/ 2 odpowiedzi
Witam Państwa forumowiczów. Serdecznie pozdrawiam. Jestem nowym uczestnikiem forum. Chciałem zachęcić Państwa do dyskusji w temacie jaką wybrać długość wędziska spinningowego głównie przeznaczonego do metody jigowania z opadu pod sandacze w świetle skutecznych i szybkich zacięć. Gramatura najczęściej stosowanych główek jigowych jest z przedziału 12-25 gr + gumy 3 - 4 cale. Łowienie głównie na zbiornikach zaporowych / jeziorach, czasami rzeka - Wisełka. Cel łowienia głównie sandacze czasami sumy i szczupaki – jako przyłowy. Głębokości łowisk od 2-12 m nie głębsze ( średnio 4-6 m ), najczęściej miejsca pod sandacze czyli górki, spadki, blaty ( typowo pod tzw. sandaczowanie ). Łowię najczęściej z łodzi w 2-3 osoby. Czasami z brzegu ale okazjonalnie.
Trendy na rynku są takie, że jest teraz dużo oferowanych krótkich wędzisk do łowienia z opadu. Mam nawet wrażenie, że producenci i testerzy wędek preferują długości 1,9 – 2,10 m tak samo jak wielu wędkarzy. Mam jednak pytanie czy np. wybór wędziska przeznaczonego do łowienia z opadu gumami, w długości 2,70 m jest faktycznie błędem ? Czy jednak do klasycznego cięższego jigowania wędkami z przedziału c.w. 7-28 gr nie jest jednak zasadnym stosowanie dłuższych wędziska nawet łowiąc z łodzi. Zaletą długich wędek np. o akcji x-fast lub fast w gramaturze c.w. np. 7-28 gr jest :
- często dłuższy dolnik sięgający do końca łokcia co daje lepsze warunki podparcia wędziska przy zacięciu,
- bardziej skuteczne zacięcie z racji, iż dłuższą wędką przy zacięciu wędką, wykonujemy większy dystans zacięcia szczytówką,
- lepszy kontakt z przynętą bo skracamy kąt wejścia linki ( żyłki – plecionki ) do wody i jej długość zanurzenia,
- bezpieczniejszy hol ryby bo dłuższe wędzisko to lepsza amortyzacja ( szczególnie jeśli to x-fast czy fast o akcji szczytowej ) szczególnie przy holach większych ryb,
- bezpieczniejszy pierwszy moment zacięcia kiedy hamulec kołowrotka jest tzw. „ zbetonowany ” na sandacze z racji większego ugięcia wędki – amortyzacji,
- wydłużenie czasu przybywania przynęty w pysku ryby podczas brania, z racji jednak troszkę większego ugięcia szczytówek przy dłuższych wędkach,
- dalsze i celniejsze wyrzuty,
- lepsza manewrowość wędką w przypadku konieczności omijania innych wędkarzy spinningujących na tej samej łodzi,
- lepsza możliwość likwidowania tzw. balonu z plecionki podczas łowienia przy dużym wietrze,
Pozostaje jednak kluczowe pytanie jak się ma długość wędziska do szybkości i skuteczności zacięć brań ( szczególnie sandaczowych ). Jakie są Państwa doświadczenia i przemyślenia w tym temacie dla warunków łowienia jakie podałem ? Czy faktycznie wędziska krótkie max do 2,10 – 2,20 m będą lepsze, szybsze ? Czy krótkie wędki to jest aktualny trend marketingowy i ograniczenie producentów z racji łatwiejszego wytwarzania krótkich blanków, które mają być szybkie ? Szczególnie jak wędkarze łowią na lekko tak do c.w. 15 gr. Jakie macie Państwo swoje zdania na temat jigowania wędkami 2,70 m kontra np. 2,40 m ? Będę wdzięczny za podjęcie dyskusji i udzielenie odpowiedz i wskazanie argumentów za i przeciw co do wyboru długich wędzisk spinningowych. Ja lubię i preferuję długie wędziska spinningowe takie 2,60 – 2,70 m nawet łowiąc z łodzi. Argumenty przedstawiłem wg swojego uznania. Ale zastanawiam się czy nie przejść na krótsze wędki, choć nie jestem przekonany do takiej decyzji. Najkrótsze wędki jakimi łowię to 2,40 m choć nie jestem do nich przekonany. Szczególnie że nie mam w zwyczaju ciąć brań zamaszyście. Raczej klasycznie krótko i energicznie. Wcześniejsze, krótkie swoje wędki sprzedałem bo nie łowiłem na nie. Ale to było kiedyś a nowoczesne trendy są teraz inne.
Pozdrawiam
Marcin
Tomasz J


W moim przekonaniu wszelkie rynkowe trendy są absolutnie ostatnią rzeczą, jaką powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze sprzętu, kluczowe znaczenie powinno mieć wyłącznie nasze indywidualne odczucie, czyli jakim kijem łowi nam się najprzyjemniej, najwygodniej i najskuteczniej. Sam bardzo nie lubię łowić krótkimi wędkami, jak Ty preferuję kije dłuższe. Mój najkrótszy kij ma 260 cm i z powodzeniem (oraz przyjemnością) używam go (a i dłuższych) również z łodzi. Z doświadczenia mogę w pełni potwierdzić wszystkie zalety dłuższych wędzisk, natomiast co do kijów krótszych, dla mnie mają jedną wadę, która je eliminuje - są krótkie. (2022/10/26 12:36)

Marcin3099


Dziękuję Tobie za info. Jest mi miło, że podzielasz moje argumenty. Mam podobne ale warto nie zamykać się na inne poglądy i opinie. Szczególnie osób łowiących podobnie do mnie - sandaczowo. Cenne będą komentarze od doświadczonych wędkarzy lub osób testujących wędziska. Mnie intryguje czy to jest moda na krótkie wędki bo jest to wymuszone rynkiem i tym co na nim jest, czy prawdziwymi argumentami za tzw. krótkimi wędziskami ? Sam chcę kupić nowe wędzisko i sam nie wiem czy wybrać np. 2,40 czy 2,70 m. A nie będę mógł sobie popróbować przed wyborem. (2022/10/26 14:30)