Zaloguj się do konta

Długośc przyponu, a jego zastosowanie

utworzono: 2012/01/29 09:08
Esox_lucius1988

witam wszystkich zapaleńców. byc moze to dosc banalne pytanie, ale dla niektorych, tak jak dla mnie moze stanowic problem.problem konkretnie dotyczy długosci przyponów. wiele się mowi o tym ze na roznego typu wody lub roznego typu ryby trzeba stosowac odpowiednio długie przypony, nieraz sa krociótkie a znowu innym razem długie.od czego to zalezy? dlaczego stosuje sie roznej dlugosci przypony? i czemu te dlugosci maja sluzyc??z gory dzieki za odpowiedzi i pozdrawiamEkomelek [2012-01-29 09:08]

adamek19969

Ja jak chodzę na rzekę to przypon daje ok 50-80cm, natomiast na jeziora to zależy : w chłodniejsze dni 10-15 cm, w cieplejsze 15-25 cm . 
POZDRAWIAM [2012-01-29 14:32]

Diablo

Grunt czy spławik? Bo to wilka różnica. zeka czy woda stojąca bo to wielka różnica?
[2012-01-29 15:05]

adamek19969

to co ja wymieniłem to stosuję na grunt :) [2012-01-29 15:38]

Esox_lucius1988

głownie chodzi mi o grunt nad odra i nad jezioramichoc jesli to tez ma znaczenie to dopisze spinning nad odra i jeziorami, wszystko z brzegu [2012-01-29 20:32]

adamek19969

Grunt czy spławik? Bo to wilka różnica. zeka czy woda stojąca bo to wielka różnica?


Rzeka kolego Rzeka !! :)) [2012-01-30 09:28]

Esox_lucius1988

to co ma ktos jakies informacje na temat długosci przyponów;p?> przypomne ze interesuje mnie grunt i spinning, ale w szczegolnosaci grunt, nad rzeka i nad jeziorem, wszystko z brzegu. z lodzi nie łowie [2012-01-30 18:12]

Jack14

Zadaj sobie pytanie po co stosujemy przypon?

np.

Żeby nie utracic całego zestawu plus spławik

Żeby "rybkę" przekonać do naszej przynęty

Żeby zęby ryby nie "pojechały" po naszym przyponie

itp itd

[2012-01-30 18:28]

adamek19969

Ja jak chodzę na rzekę to przypon daje ok 50-80cm, natomiast na jeziora to zależy : w chłodniejsze dni 10-15 cm, w cieplejsze 15-25 cm . 
POZDRAWIAM

napisałem już ! :) [2012-01-30 18:34]

Jack14

No grunt to jest grunt :-)

 

[2012-01-30 18:37]

Jack14

to co ma ktos jakies informacje na temat długosci przyponów;p?> przypomne ze interesuje mnie grunt i spinning, ale w szczegolnosaci grunt, nad rzeka i nad jeziorem, wszystko z brzegu. z lodzi nie łowie


No to jak wreszcie? [2012-01-30 18:41]

ZAMOSCIANIN

Kolego ja jak łowiłem na Odrze z gruntu to dawałem przypon max 10 cm od koszyka. A to z dwóch powodów, jeden to nurt i dość szybko czyści koszyk i wolałem żeby przynęta była bliżej zanęty( jak wywaliłem do połowy rzeki zestaw lub jak wolisz na pograniczu nurtu, a spokojnej wody) drugi powód żeby mi się nie splątał w czasie zarzucania. Jakieś tam efekty był. Na jeziorach daje trochę dłuższy no bo i woda stojąca ale ni więcej niż 15 cm. Na spławik przelotowy daję długi 20-30 cm na wodę stojącą na rzekę ponad 40 cm by nie stracić zestawu ( spławika) a i całość łącze zawsze krętlikiem ( najlepiej takim stożkowym by żyłka o spirale się nie zaczepiała.Pozdrawiam

[2012-01-30 19:06]

Esox_lucius1988

Ja jak chodzę na rzekę to przypon daje ok 50-80cm, natomiast na jeziora to zależy : w chłodniejsze dni 10-15 cm, w cieplejsze 15-25 cm . 
POZDRAWIAM

napisałem już ! :)


no widzisz;P nie zrozumiałes mojego pytania.juz na samym poczatku napisałem ze interesuje mnie tylko jedna kwestia. dlaczego stosuje sie przypony o okreslonej długosci np tak jak napisał ZAMOSCIANIN ze nad rzeke z gruntu kiedy łowi w nurcie daje krotki przypon gdyz zaneta szybko sie wyplukuje i woli by przyneta była blizej koszyka. oczywiscie interesi mnie to ze nad rzeke dajesz przypon 50-80 cm, nad jeziora 10-15 lub 15-25 cm w zaleznosci od temperatury, tylko nie napisałes mi dlaczego dajesz przypony o tejze okreslonej przez siebie długosci tak jak to napisał ZAMOSCIANIN;Pdla przykładu ZAMOSCIANI  na nurt daje przypon 10 cm z powodu opisanego powyzej, ty natomiast dajesz o wiele wiele dluzszy, wyjasnij dlaczego?
i druga sprawa: ten spinning sobie odpuscmy bo widze ze wiele osob sie gubi
i trzecia sprawa: nie łowie na spławik
po 4: wiem ze przypon sluzy do tego by nie stracic CALEGO zestawu
po 5: najprosciej opisujac moj problem, chodzi mi o to jaka role spełnia odpowiednia wg was długosc przyponu (pomijajac pkt 4), w stosunku do skutecznosci połowu
po 6: łowie z GRUNTU na ODRZE  w NURCIE oraz w KLATKACH, oraz na JEZIORACH
nie wiem co moge jeszcze dodac byscie mnie zrozumieli
bo widzicie wiele jest artykułow na temat łowienia z gruntu, wiele osob podaje jakiej dlugosci przypony stosuje, do łowienia w odpowiednich warunkach, do łowienia okreslonych ryb, tylko nikt nie pisze czemu  ma słuzyc akurat ta odpowiednia wg nich długosc przyponu. tak jak napisał adamek19969 ze przy roznych temperaturach stosuje rozne dlugosci przyponów, tylko skad ja mam wiedziec czy te rozne dlugosci maja w sobie jakis ukryty cel? czy moze kolega stosuje je bo conajwyzej mu sie tylko tak podoba. sorry kolego ze akurat ciebie uzyłem do przykładu, to nie ma byc złosliwosc [2012-01-30 21:54]

Wasia

Sluchaj jest wiele szkol wiec tak naprawde mozesz uzyskac wiele odpowiedzi
Pewne jest ze przy gruncie niektorzy uzywaja krotkich przyponow po to by przyneta lezala blisko koszyka
Dlugie przypony zazwyczaj stosuje sie z wytlumaczeniem ze ryby sa ostrozne i dlugi przypon to ta bariera niewykrywalnosci zestawu (oporu) przez rybke

Mozesz sam poprobowac jak jest Ci lepiej
2 feedery i na odre, ta sama przyneta jeden krotki przypon drugi dlugi, ta sama przyneta i zobaczysz jakie roznice
To takze zalezy od ryby, jak mocno straciliwa to trzeba jej dac luz by wziela pokarm do pyska taka ryba chyba jest karp
Z drugiej strony male plotki np widza jedzienie do pyska i w nogi ( lub w pletwy) nie wazne czy dlugi przypon czy krotki

Pozdrawiam
[2012-01-30 22:28]

altershepi

A ja nawiąże do spiningu... długość przyponu dostosujesz do wielkości zębaczy, wiadomo że im większy tym dłuższy przypon bo duży zębacz może połknąć przynętę głębiej i 15cm może nie wystarczyć...


Co do białorybu też ma się gatunkiem poławianej ryby i sposobu pobierania przez nią pokarmu, np leszcz podnosi przynętę na około 30 cm więc i taki przypon warto zastosować, podobnie z karpiem... i znowu jest zależność długości przyponu do oczekiwanych wielkości ryby... 

Np jeśli chodzi o suma nie odnotowałem różnic w długości przyponów od 15 do 40 cm przy sumkach do 60cm. większym warto dać trochę więcej by swymi wspaniałymi wąsiskami nie wyczaił zestawu :)... (warto zastosować plecionkę na przypon)

Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłem, jeśli któryś z bardziej doświadczonych kolegów uważa że w którejś kwestii się mylę to proszę o poprawienie mnie :) 

Pozdrawiam Shepard89

[2012-01-31 02:14]

Esox_lucius1988

dzieki, wlasnie o to mi chodziło;P [2012-01-31 09:39]

MareKs

Sluchaj jest wiele szkol wiec tak naprawde mozesz uzyskac wiele odpowiedzi
Pewne jest ze przy gruncie niektorzy uzywaja krotkich przyponow po to by przyneta lezala blisko koszyka
Dlugie przypony zazwyczaj stosuje sie z wytlumaczeniem ze ryby sa ostrozne i dlugi przypon to ta bariera niewykrywalnosci zestawu (oporu) przez rybke

Mozesz sam poprobowac jak jest Ci lepiej
2 feedery i na odre, ta sama przyneta jeden krotki przypon drugi dlugi, ta sama przyneta i zobaczysz jakie roznice
To takze zalezy od ryby, jak mocno straciliwa to trzeba jej dac luz by wziela pokarm do pyska taka ryba chyba jest karp
Z drugiej strony male plotki np widza jedzienie do pyska i w nogi ( lub w pletwy) nie wazne czy dlugi przypon czy krotki

Pozdrawiam

Zgadzam się, na płochliwe klenie kiedy łowię na pickerka z czereśnią na haczuku, stosuję długie przypony (50-60cm), żeby przynęta się naturalnie zachowywała.

Natomiast gdy łowię na ciężkiego feedera w silnym nurcie mam przypony do 10cm - lepiej się wtedy prezentuje przynęta na co wskazuje znacząco większa liczba brań niż na przyponach 30cm, ...ale uwaga - jak zwykle w wędkarstwie nic nie jest takie proste i tak np. o ile jazie i leszcze lubiły ten krótki przypon o tyle jeśli ktoś chciał złapać w "moim" łowisku świnke musiał wydłużyć przypon do ok 1m. :-)
[2012-01-31 11:46]

Jack14

Kiedyś już na tym forum dyskutowaliśmy na temat długości przyponu przy połowie leszcza.

Jak zwykle różnym wędkarzom na różnych wodach dobre efekty dawały krótkie, a na innych długie. Wnioski z tego co napisali koledzy musisz wyciągnąć własne przychylam się jednak do metody "sprawdź i wypróbuj sam".

Pozdrawiam.

[2012-02-01 15:39]