Zaloguj się do konta

Dlaczego milczymy?

utworzono: 2014/02/22 08:25
Bernard51

Na pewno forum wędkarskie i polityka nie idą w parze.
Ale nie chodzi tu o politykierstwo tylko o tragedie jakie się rozegrały za wschodnią granicą tj. na Ukrainie 75 osób zabitych (może i wędkarze wsród nich) przynajmniej zapalmy im świeczkę na tym portalu
   [ + ]
[2014-02-22 08:25]

ryukon1975

Milczymy bo o trudny temat i wygoda. Lepiej myśleć że to daleko i nas to nie dotyczy pomimo że część z nas (np., ja) mieszka blisko granic z Ukrainą i zna ludzi z Ukrainy. Swoje zrobiły też media ciągłe patrzenie na krew i zabitych już się większości chyba przejadło lub stało codziennością w telewizji, internecie itp.. Prawda jest tka że wiąże nas z tym krajem wiele historia, sąsiedztwo to do czegoś zobowiązuje.


[2014-02-22 08:39]

Zibi60

Lepiej nie wspominać ukraińskiej historii...
Dziś, wielki żal i współczucie.
[2014-02-22 09:08]

Łączmy się współczuciem...Pamiętajmy Wołyń i nie dajmy się ponieść tej dziwnej fali nieuzasadnionej niczym empatii. Niechże wreszcie ruscy zrobią z nimi porządek. [2014-02-22 09:37]

barrakuda81

Cokolwiek myślimy o Ukrainie rozdrapywanie starych ran nie jest dobrym sposobem na budowanie dialogu i pokojowej koegzystencji.Oni też mogliby miec do Polaków wiele pretensji o historie,kto wie czy nie wiecej ale licytowanie sie o takie rzeczy jest nie na miejscu.Ktoś kto bezposrednio doznał krzywd w przeszłosci od Ukrainców z pewnoscia nigdy nie wybaczy i trudno sie temu dziwić.Jednak dziś to inne pokolenie.Wszyscy uczylismy sie historii i z pewnoscią mamy jakas orientację w temacie naszych relacji wzajemnych z Ukraina ale w swietle tego co sie tam dzieje,bez oceniania politycznego myśle ze wyrazy głebokiego współczucia Narodowi Ukrainskiemu sie należa.Janukowycz powinien odejśc - prezydent który kaze zabijac swoich rodaków to kanalia i sądzę ze wczesniej czy później zostanie osadzony.Dla mnie to nie podlega dyskusji bo nie wyobrazam sobie żeby Ukraińcy mogli ze spokojnym sumieniem patrzec w Tv na "swojego prezydenta" jeszcze do grudnia!Sytuacja tam jest trudna i niejednoznaczna,rózne siły się odzywaja-wszystko jeszcze jest mozliwe ale wazne że nie przelewają juz krwi.Teraz tam "odbywa sie brudna polityka zakulisowa" ale w tym szaleństwie najwazniejszy powinien byc człowiek -czyjś ojciec,syn,czyjas matka.To przeciez ludzkie dramaty.Można oczywscie drązyc  temat i pytac kto finansuje majdan?Tysiace ludzi których trzeba karmic tygodniami - skąd fundusze na utrzymanie działan opozycji?Łatwo sie domyslić jaka role odegrała w kreowaniu tego dramatu także Bruksela a nie tylko "straszny,zły Kreml"...Rosjanie ciagna za jedna nogawkę a Unia za druga - polityka ,nic nowego.Najgorsze że jak zwykle krew przelewaja ci którzy najmniej na to zasłuzyli.Najwazniejsze to skończyć z rozlewem krwi.Z czysto ludzkiej solidarnosci szczerze współczuję rodzinom ofiar i mam nadzieje że ich ofiare ktoś madry przekuje w rozwój Ukrainy i nie zostanie ona zmarnowana.Chwała Poległym.... [2014-02-22 10:32]

ryukon1975

Dokładne historia nie jest po to by oceniać innych a dokładnie ich żyjących potomków na podstawie tego co było ale by z niej się uczyć i wyciągać wnioski.

Patrząc w ten sposób to by wyszło że wszyscy nas krzywdzili Niemcy źli, Ruscy też nam nic dobrego nie dali np. Powstanie Warszawskie, Ukraińcy źli, Szwedzi nam "Potop" zrobili, Anglicy i Francuzi odwrócili się od nas w czasie wybuchu drugiej wojny choć mieli pewne "zobowiązania". Jakiś naród pokrzywdzonych jesteśmy ?

Część moich przodków pochodziło z terenów dzisiejszej Ukrainy. Kto ich uratował i dał możliwość ucieczki ? Ukraińcy, oni wiedzieli pierwsi co się święci, przyszli do nich do domu nocą i powiedzieli "ubierzcie się i uciekajcie bo jutro zginiecie". Więc nie można oceniać całego dzisiejszego narodu na podstawie jednego faktu z historii choćby nawet tak dramatycznego.

[2014-02-22 10:50]

Wojna ma swoje prawa, i wypominanie skutków działań wojennych nie jest uzasadnione. Natomiast rzeź cywili, dzieci i kobiet, tortury i czystki etniczne, to już chyba trochę inny paragraf. Jeśli ktoś nie rozumie pobudek czemu nie klaskam do rytmu, Pan z filmiku poniżej dobrze to tłumaczy:
[2014-02-22 11:22]

barrakuda81

Nasi politycy tam wciąż grają z diabłem w pokera bo taka jest polityka - tu nie ma miejsca na sentymenty.Unia zwietrzyła tam swój interes i wobec niezdcecydowanej i narazie nie do końca zdefiniowanej postawy Kremla próbuje rozgrywac swoje.Nie oczekujmy że nasi politycy bedą wypominac publicznie zbrodnie UPA i banderowców.Chodzi przecież o to aby nie podsycac nienawiści a wręcz przeciwnie ,przekonywac Polaków do słusznosci swoich dzialan.Pewnie że wazna jest pamięć ofiar zamordowanych przez wyżej wymienione siły ale trzeba pamietać że TO NIE JEST REPREZENTATYWNE DLA CAŁEGO NARODU UKRAIŃSKIEGO.Nie można brac wszystkich pod jedna kreske.Dla politykow tak jak i dla nas powinna byc najwazniejsza przyszłosć nasza i naszych dzieci.Nie możemy wciaz zyć wydarzeniami sprzed siedemdziesieciu lat - tego już nie zmienimy.Co możemy zrobic jesli nie życ dalej i próbowac kreowac lepszy swiat?A może w imię dawnych tragicznych wydarzeń pozabijajmy się wszyscy...Pozbawmy dzieci ojców,matek,utopmy swiat we krwi - to napewno "ucieszy dusze" ofiar pogromu.Nie powinniśmy być zakładnikami takiego myslenia!Z drugiej strony jak ktos doswiadczył takich potwornosci lub spotkało to kogos z jego bliskich to nawet nie bede próbował przekonywac do słuszności tego co powyzej napisalem...Kazdy ma swoje racje ale zawsze w ocenie sytuacji rozsadek powinien byc najwazniejszy.Trudna przeszłosc to nasza specjalnosc.Żaden sasiad nas nie oszczędzał a mimo to jestesmy tu i winni sami sobie i naszym potomkom jestesmy staranie o lepsze jutro albo przynajmniej utrzymanie status quo.Wszedzie gdzie gina ludzie diabeł miesza ogonem...Kto w tym uczestniczył lub choćby był swiadkiem z pewnoscią nie chciałby tego piekła swoim dzieciom i bliskim zgotowac... [2014-02-22 13:59]

szulon1

cytat poszukiwacza mogily w wolyniu-" Akurat prowadzilismy prace przy ukrainskiej wsi Ostrówki. Lasy i pola obok tej miejscowosci do dzisiaj nosza miano trupiego pola, pobliscy mieszkancy bez problemu potrafia je wskazac. To tam Ukraincy wymordowali setki Polaków, pozostawiajac ciala bez pochówku. W lasach walaly sie trupy, które staly sie pózniej pozywka dla kruków. Dopiero po dwóch tygodniach armia Rosyjska, która zajela tamte ziemie, nakazala pobliskim mieszkancom wykopac mogily i zrzucic do nich zwloki. Odór rozkladajacych sie cial bylo ponoc czuc w promieniu kilku kilometrów, a zwloki kobiet, dzieci i mezczyzn byly juz tak rozlozone, ze trzeba bylo sciagac je do mogil bosakami i widlami, bo juz sie rozczlonkowywaly, odpadaly rece, nogi i glowy. I my te mogily wlasnie odkrylismy"      ukraincy nawet nie postawili naszej miejszosci pomnika.najmlodsze szczatki to dzieci w wieku okolo 2 lat.ktorym rozbijano glowe siekiera,a wy piszecie o swieczkach w oknach zeby solidaryzowac sie z nimi.
[2014-02-22 17:22]

cierpliwy1

Ten Darek to jakiś przygłup ,przynajmniej takie odniosłem wrażenie słuchając go.
Koledzy, wiadomo co mówi historia ,ale wiadomo też jak tragiczna sytuacja jest na Ukrainie .Bardzo lubię historię i mam sporą wiedzę ale to nie znaczy , że w tej sytuacji będę ją wykorzystywał przeciw Ukrainie ,trzeba być człowiekiem bez serca ,aby być obojętnym na los Ukraińców z Majdanu.Historię trzeba znać ,ale budować na jej podstawie poprawnych stosunków sąsiedzkich niestety się nie da .Patrzmy na to troszkę głębiej  [2014-02-22 18:07]

jedrzej53

Ukraińcy wybierają między dżumą a cholerą w takiej alternatywie trudno kogokolwiek popierać ,żal tych ofiar i ich bliskich ,poniesione dla wzniosłej idei ale to mrzonki i miraże ,hasła wolności,sprawiedliwości,niezależności,chleba i pracy,demagogia i opium dla mas. [2014-02-22 18:21]

@Darek,Gratuluję dociekliwości i znajomości ludzkiej osobowości, skoro po kilkuminutowym filmiku potrafisz ocenić człowieka. Ja bym się nie odważył. Przy okazji, skoro wszyscy obrońcy twierdzą że ukraińcy (ma być z małej litery) tacy biedni i że nas kochają, to proszę przeczytać materiał z linku poniżej:http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/nacjonalisci-ukrainscy-sterroryzowali-polski-autobusSkrót: cały czas nękają Polaków na Ukrainie, więc skończcie proszę tworzyć sztuczną i bezzasadną propagandę, bo teraz Majdan jest "trendy". Oby berkut zrobił porządek. [2014-02-22 18:30]

szulon1

cierpliwy,moze masz racje,ale co da zapalenie swieczki?  jak ktos sie chce solidaryzowac to niech jedzie i walczy.to cos w rodzaju na pogrzeb nie ide ale zapale swieczke na facebooku moze lepiej zapalic swieczke za Powstanca Warszawskiego? moze lepiej za Janka Wisniewskiego? Najlepiej zapomnijmy o naszych poleglych w imie sprawiedliwosci i wolnosci Polakach i zajmiemy sie pamiecia poleglych kurdow,albo czeczenskich bojownikow...Polska jest Polska.kiedy polacy byli mordowani w grudniu 70 roku ukraincy swieczek w oknach nie palil.
[2014-02-22 18:34]

Na Majdanie prym wiodą organizacje nacjonalistyczne odwołujące się do UPA i do Stepana Bandery, więc jak mam postawić świeczkę w oknie by solidaryzować się z narodem, który nas nienawidzi? a potrzebuje nas i nie tylko, tylko w tym momencie by osiągnąc swoje cele.


[2014-02-22 20:07]

Artur z Ketrzyna

Na pewno forum wędkarskie i polityka nie idą w parze.
Ale nie chodzi tu o politykierstwo tylko o tragedie jakie się rozegrały za wschodnią granicą tj. na Ukrainie 75 osób zabitych (może i wędkarze wsród nich) przynajmniej zapalmy im świeczkę na tym portalu
   [ + ]

Dlaczego milczymy?


Milczymy bo jak to się mówi;
"Uczcijmy ich minutą ciszy"
[2014-02-22 20:23]

barrakuda81

Nie zostawiajmy Ukrainy bo lepiej mieć ich wdźięcznosć niż nienawiść.Pamięć ofiar czcić trzeba ale te groby dawno trawą porosły.Czego chcecie?!Zemsty?!!!Trochę rozsądku,z całym szacunkiem Panowie...
[2014-02-22 21:33]

szulon1

Masz racje pamiec POLSKICH ofiar czcic trzeba,Ja robie to NIE solidaryzujac sie z ich mordercami.ale kazdy niech robi co uwaza za sluszne i co podpowiada mu rozum.wszyscy nie moga myslec tak samo,a swiat musi miec podzialy.
[2014-02-22 22:10]

skryty

ja  generalnie traktuję wiadomości z Ukrainy jak resztę wiadomości w naszych dziennikach telewizyjnych typu: dziś zgwałcono 13 osób, 32 zadźgano nożem, na śmietniku znaleziono 5 noworodków, 5 gości chciało wysadzić budynek sejmu, Ryży nie chce zrobić g...ły kaczce, czy na odwrót, itp, itd... Generalnie nie robi to na mnie piorunującego wrażenia, sam już nie wiem czy ogarnęła mnie wszechobecna znieczulica, czy może nie mam serca?. Z wykształcenia jestem historykiem, wiem co znaczą czerwono -czarne flagi..., ale śmierci też nikomu nie życzę... [2014-02-22 23:38]

Bernard51

Nie zakładałem tego wątku aby ktoś wylewał wątrobowe niestrawności i przytaczał nie chlubną historie miedzy naszymi narodami, ale też skomplikowaną, podejrzewam że wszyscy to znamy.Polacy też nie pałają miłością do Niemiec, Austrii i Rosji, wiadomo , żyliśmy pod ich zaborami. Litwini, Białorusini, i Ukraincy też nie pałają do nas jak i do ruskich zbytnią sympatią, bo byli pod naszym jak i ruskich władaniem przez dziesiątki lat.
Ale jeśli chodzi o czysty mord, przez snajperów ruskich na ludności cywilnej,tylko po to aby swego wasala utrzymać przy władzy to nasi "narodowcy chrześcijańscy" gloryfikują ten czyn.

Skrót: cały czas nękają Polaków na Ukrainie, więc skończcie proszę tworzyć sztuczną i bezzasadną propagandę, bo teraz Majdan jest "trendy". Oby berkut zrobił porządek.
Panowie załóżcie osobny watek i wypowiadajcie się w ten sposób
 
dla siebie satysfakcjonujący!
[2014-02-23 07:11]

szulon1

historia to fakty,a fakt jest taki ze Ukraincy mordowali Polakow.jesli komus ich zal to niech jedzie na Majdan i im pomaga.Polakow bardziej interesuje to co dzieje sie za naszymi granicami niz to co dzieje sie w kraju!!! Idz Bernard lepiej kup bezdomnemu obiad,zapamieta i bedzie wdzieczny za pomoc i tym mozesz realnie kogos wesprzec w potrzebie,a nie swieczka palona w oknie.
[2014-02-23 11:23]

cierpliwy1

historia to fakty,a fakt jest taki ze Ukraincy mordowali Polakow.jesli komus ich zal to niech jedzie na Majdan i im pomaga.Polakow bardziej interesuje to co dzieje sie za naszymi granicami niz to co dzieje sie w kraju!!! Idz Bernard lepiej kup bezdomnemu obiad,zapamieta i bedzie wdzieczny za pomoc i tym mozesz realnie kogos wesprzec w potrzebie,a nie swieczka palona w oknie.

Jak znam życie ,to człowiek ,który pochyli się nad Ukraińcem kupi też obiad bezdomnemu,nakarmi psa wałęsającego  się itd  .Moim zdaniem jesteś w błędzie głosząc swoje teorie . [2014-02-23 12:14]

historia to fakty,a fakt jest taki ze Ukraincy mordowali Polakow.jesli komus ich zal to niech jedzie na Majdan i im pomaga.Polakow bardziej interesuje to co dzieje sie za naszymi granicami niz to co dzieje sie w kraju!!! Idz Bernard lepiej kup bezdomnemu obiad,zapamieta i bedzie wdzieczny za pomoc i tym mozesz realnie kogos wesprzec w potrzebie,a nie swieczka palona w oknie.

Znasz ignorancie  historje pisaną przez jedną stronę. Poczytaj historie pisaną na Ukrainie.Wyciąg wnioski . Obejrzyj potem wlwsne odbicie w lustrze . Ciekawe czy je rozpoznasz. Nie masz pojęcia jak historja Polski jest wypaczona. [2014-02-23 12:33]

Jakub Woś

Dlaczego milczymy? Bo nas to bezpośrednio nie dotyka. Ukraina nasz sąsiad więc media trochę o tym mówią. Rok temu to samo działo się w Turcji, Tunezji i innych krajach. Wtedy było jeszcze dalej i jeszcze ciszej.
[2014-02-23 12:52]

szulon1

na szczescie kazdy ma swoje zdanie.Jestem Polakiem i wspierac w dzailaniach bede tylko Polakow,zadne inne konflikty po za Polskimi mnie nie interesuja.szkoda ze nie reagujecie na zgony z glodu w Afryce.Na glod i choroby,ale Afryka nie jest teraz trendy,mimo ze umiera tam codziennie kilka tysiecy osob.zaplacie sobie swieczke nikt wam nie broni.
[2014-02-23 12:53]

lynx

Do tych dyskusji polecam książki Józefa Sobiesiaka ,,Max"  późniejszego naszego kontradmirała.
,, Burzany" i ,, Ziemia płonie". Juz jej nie wydają a naprawdę warto przeczytać.
Ponadto ktos napisał, ze zna chistorię. Twierdzę, że wcale nie znasz histori po tym co napisałeś, tobie się tak tylko wydaje bo usłyszłeś parę sloganów w TV i juz jesteś historykiem.
[2014-02-23 13:22]

tryfta

Ciekawe? Szlag mnie trafia gdy słyszę że za nasze płatników składek ZUS i podatki leczy się tą kozacką swołocz,a u nas brakuje kasy na leczenie obywateli i ustala się limity. Tam i tak nie będzie porządku. Skończą się igrzyska to Putin wybije Ukraińcom i tym tępogłowym politykom z europy sen o demokratycznej Ukrainie. Dopóki ten naród nie wyciągnie wniosków z własnej historii i dopóki będą tam tak duże podziały, to zawsze ktoś będzie korzystał na ich kłótniach i głupocie. Ciekawe co ten naród powie gdy się dowie że droga do europy, tego lepszego życia to lata wielu wyrzeczeń,ciężkiej pracy. Może gdy poznają jak funkcjonuje europa to wtedy wyjdą na ten swój Majdan,majdanek i za swoje porażki obarczą innych a nie siebie. Naród ten sam zgotował swój los wybierając swego przywódcę i sam go obalił po to tylko by może znowu posadzić na stołku tą której już dał w przeszłości czerwoną kartkę. I dlatego lepiej milczeć bo kogo tu żałować? Czy ten naród potrafi przyznać się do swoich błędów i zbrodni,czy potrafi przeprosić - wątpię. [2014-02-23 13:44]