Dla początkujących

/ 25 odpowiedzi / 3 zdjęć
spotkałem kilka pytan jak założyć sławik, albo jak założyć zestaw oto odpowiedz poprawnie założony zestaw

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

użytkownik1117

miałbym wiele zastrzeżeń czy ten zestaw jest poprawnie zrobiony , napewno nikomu bym go nie polecił ......... (2010/08/11 12:09)

Spec

Ostatni ołów tak blisko haka! Powiedz mniej więcej ile to jest CM (2010/08/11 12:19)

michasz96

no nie poleciłbym tego nikomu, chyba, że sie myle (2010/08/11 13:48)

saw

No faktycznie zestaw nie jest najszczęśliwszy, ale rysunek ładny. Tego co brakuje mi w tym forum to możliwości edycji wypowiedzi, w tej chwili już tak pozostanie na zawsze a tak jeszcze można by poprawić i tym samym nie wprowadzać w błąd.pozdr. (2010/08/11 14:43)

Esox53

kto to widział żeby na przyponie było tyle śrucin.Ostatnia najmniejsza śrucina powinna być umieszczona tuż za przyponem tzw.śrucina sygnalizacyjna. (2010/08/11 16:47)

użytkownik1117

proponuję zamknąć ten watek, jest bezsensowny i szkodliwy, nie ma sensu wprowadzać młodych czy początkujących wędkarzy w błąd,

to poprostu niewypał ......................

(2010/08/11 21:07)

ayem

Z rysunku wynika że główne obciążenie jest na przyponie hmmmmm..... stosuje się jedną śrucinę ale aż tyle? (2010/08/11 21:17)

tomidoris

proponuję zamknąć ten watek, jest bezsensowny i szkodliwy, nie ma sensu wprowadzać młodych czy początkujących wędkarzy w błąd,

to poprostu niewypał ......................

jestem za!!!:) (2010/08/11 21:19)

użytkownik27124

Pozwoliłem sobie nieco przerobić ten schemat. Co teraz o nim sądzicie??? (2010/08/11 21:33)

tomidoris

Pozwoliłem sobie nieco przerobić ten schemat. Co teraz o nim sądzicie???

juz lepiej tylko mysle ze glowne obciazenie powinno miec odstep jeden od drugiego.chociaz przyznam ze bardziej jestem gruntowcem ale zdarza mi sie splawikowanie :) (2010/08/11 21:38)

saw

Teraz jest już prawie dobrze, jeszcze tylko dodaj krętlik między żyłką główną a przyponem i będzie cacy:) Rozmieszczenie obciążenia to sprawa indywidualna w zależności od łowiska czy to rzeka czy jezioro czy staw, czy zawieszasz przynętę tuż nad dnem, czy w toni czy kładziesz na dnie, czy jest muł czy też dno twarde, czy wieje wiatr czy nie wieje... możliwości jest wiele. (2010/08/12 08:34)

krapiotr69

Teraz jest już prawie dobrze, jeszcze tylko dodaj krętlik między żyłką główną a przyponem i będzie cacy:) Rozmieszczenie obciążenia to sprawa indywidualna w zależności od łowiska czy to rzeka czy jezioro czy staw, czy zawieszasz przynętę tuż nad dnem, czy w toni czy kładziesz na dnie, czy jest muł czy też dno twarde, czy wieje wiatr czy nie wieje... możliwości jest wiele.

Proponuję, abyś za radą SAW dodał na nowym rysunku krętlik i dołączył wypowiedź SAW jako informację o zróżnicowaniu w stosowaniu obciążenia w zależności od warunków atmosferycznych i sposobu łowienia . Myślę, że wielu wędkarzy skorzysta z twojej pomocy i kolegów sugestii. Ja sam ostatnio szukałem na forum informacji o sprzęcie i montażu zestawu z koszyczkiem. BROMAR zamieścił tyle informacji podając linki, że miałem co analizować przez kilka dni. Pozdrawiam. (2010/08/12 08:51)

użytkownik27124

"Rozmieszczenie obciążenia to sprawa indywidualna w zależności od łowiska czy to rzeka czy jezioro czy staw, czy zawieszasz przynętę tuż nad dnem, czy w toni czy kładziesz na dnie, czy jest muł czy też dno twarde, czy wieje wiatr czy nie wieje... możliwości jest wiele." 
                                                                                                 (użytkownik SAW) (2010/08/12 13:05)

użytkownik27124

Myślę że teraz ten schemat będzie pomocny dla początkujących wędkarzy w skonstruowaniu zestawu spławikowego. POZDRAWIAM!!! (2010/08/12 13:07)

krapiotr69

I o to chodziło PIOMIL. Pozdrawiam. (2010/08/12 13:33)

Bromar

Witam.
Mam pytanie co do śruciny sygnalizacyjnej
jakie ona spełnia zadanie w zestawie widocznym na rysunku, gdyż ja jej nie stosuję a być może jest ona pomocna. (2010/08/12 13:42)

nanus

ciekawy zestaw, ale miał bym kilka uwag, mianowicie śrucina na przyponie ma za zadanie dociążyć przypon ja stosuję taką śrucinę tylko na wodzie płynącej, raczej nie zakładam żadnego obciążenia na przypon, stoper lepszy jest  zrobiony z żyłki grubszej niż żyłka głowna, koralik to niepotrzebny gadżet jeśli łowimy maczówką to ten koralik przeszkadza a mianowicie zaczepia o drobne przelotki wędki maczowej, łączenie żyłki głównej z przyponem to dwie pętelki jak na rysunku albo krętlik małej wielkości , śrucinę sygnalizacyjną montuję na żyłce głównej przy krętliku a obciążenie jakieś 30-40 cm wcześniej w zależności od łowiska, spławik montuję na żyłce za pomocą małego krętlika i agrafki, oczko krętlika przez które przechodzi żyłka trochę ściskam szczypcami, w drugie oczko tego samego krętlika montuję małą agrafkę i mam zestaw do szybkiej wymiany spławika na cięższy lub lżejszy model ... (2010/08/12 15:17)

nanus

jeszcze jedna uwaga dotycząca obciążenia głównego na żyłce na rysunku przedstawione jest obciążenie główne skupione w jednym miejscu, uważam że jeżeli ryba będzie brała bardzo dobrze nie będzie jej to przeszkadzało ale jeżeli nie będzie brań na tak rozłożone obciążenie to należy je rozsunąć a mianowicie zostawić jedną śrucinę przy krętliku a resztę obciążenia przenieść jakieś 20-30 cm wcześniej i wywalił bym tą śrucinę na przyponie a za śrucinę sygnalizacyjną służyła by mi ta przy krętliku, moim skromnym zdaniem na przyponie nie powinno się montować obciążenia choćby dlatego że z reguły przypon w tym zestawie to najsłabsze ogniwo więc po co je jeszcze osłabiać,pozdrowienia i połamania kija. (2010/08/12 15:30)

użytkownik35722

Koralik zbedny ? No jak ściśniesz sobie '' oczko '' to jest zbędny ale , że w przelotki sie zaczepia to pierwsze słyszę ? Reszta i owszem masz kolego racje w 100 % . (2010/08/12 15:35)

krapiotr69

Witam kolegów. Oj zaczepia się zaczepia FRANZ uwierz mi. Na forum ostatnio pytałem jak zastąpić dziadowską wełenkę i jeszcze gorszy stoper gumowy, aby mi nie hamowały rzutów. Jeden z kolegów przypomniał mi metodę z żyłką w roli stopera, wiąże się ją podobnie jak wełenkę, ale efekt jest lepszy. Ja właściwie nie stosowałem koralika, ale bywa ze spławikami różnie, spotykałem się z przypadkami, że spławik przelatywał przez stoper - wełenkę. Koralik prawdopodobnie ma temu zapobiegać. MARKU pytałeś o śrucinę sygnalizacyjną.  NANUS opisał jak ją stosuje, a SAW w jakich przypadkach. Ja nie stosuję śruciny sygnalizacyjnej gdy łowię z toni. Gdy łowię z dna to stosuję. Śrucina opada na dno, przypon podnosi się z przynętą i ją eksponuje. W zależności od aktywności rybek przypon dłuższy gdy chodzą marnie, krótki gdy dobrze żerują. To sprawdza się na moich łowiskach i nie musi być regułą. NANUS tutaj ma rację, że wystarczająca jest śrucina przy krętliku jako sygnalizacyjna, ja też tak stosuję. Jeżeli chodzi o rozmieszczenie pozostałego obciążenia to ja dokładnie nie wyliczam cm. To też zależy od gramatury spławika i jest indywidualną czynnością. Nasz kolega PIOMIL14 starał się graficznie ukazać mniej więcej jak powinno to wyglądać. Do tego uwagi kolegów i jest gotowy schemat dla innych kolegów na forum. Serdecznie pozdrawiam wszystkich. (2010/08/12 17:01)

użytkownik35722

Eeeeeeeeeee , koralik leży na spławiku więc jak ma się zaczepiać , no jak ?

(2010/08/12 17:27)

użytkownik35722

Wełenka , żyłka o Jezu ? Są specialne zestawy stoperowę ( na rurce , średnio gruba nić zawiązana specialnym węzłem ) z koralikami do kupienia w sklapie i tam nic się nie zaczepia !!! (2010/08/12 17:30)

robcio2535

Eeeeeeeeeee , koralik leży na spławiku więc jak ma się zaczepiać , no jak ?

Właśnie jak ma sie koralik zaczepiać skoro on sie zsunie do spławika -a spławik do obciążenia ewentualnie do dolnego stopera bo ja taki też zakładam. (2010/08/12 17:40)

Bromar

No to trochę wam Koledzy pomarudzę. Zrobiłem zdjęcie agrafki do spławika przelotowego których to agrafek używam. Czy nie jest to lepsze od sposobu Kolegi nanusa gdzie pisze on że zaciska oczko krętlika. Moja agrafka jest też jest doczepiona jednego z oczek krętlika natomiast w drugim oczku jest osadzona tulejka plastikowa bądź teflonowa (ten biały element widoczny na zdjęciu) z otworkiem odrobinę większym niż średnica żyłki. Nie stosuję już przy tym żadnych koralików tylko stoperek wiązany z żyłki i to cienkiej żeby nie załamywać żyłki głównej gdy zaciągam węzeł.
 Przepraszam za może nie najlepszą jakość zdjęcia, ale myślę że wszystko jest widoczne, co do ciężarka sygnalizacyjnego to już będzie osobno (2010/08/12 18:19)

adam40

Ja zakładam samą agraweczke. Mały węzeł na stoperze i koralik. Mi się nic nie plącze. Tylko na ty akwenie w którym łowie, najlepsze efekty mam z zestawem przeciążonym ( zbiornik zaporowy i czasami mocno ciągnie) główne obciążenie oliwka z krętlikiem i międzystoper.

Pozdrawiam

(2010/08/15 20:21)