Delikatny zestaw na karpia

/ 26 odpowiedzi
Witam wszystkich chciałbym prosic o opinie na temat owego sprzętu: 
 
Wędka Jaxon INSPIRAL CARP 3.60m 3LBS
Kołowrotek Robinson FREE RUNER 606 
Żyłka 0.33 Kongera

Czy taki sprzęt wystraczy do łowienia karpi w granicach od 4 do 8 kg ? dzieki z góry za odp. :)
u?ytkownik104372


Witam wszystkich chciałbym prosic o opinie na temat owego sprzętu:
Wędka Jaxon INSPIRAL CARP 3.60m 3LBS
Kołowrotek Robinson FREE RUNER 606
Żyłka 0.33 Kongera

Czy taki sprzęt wystraczy do łowienia karpi w granicach od 4 do 8 kg ? dzieki z góry za odp. :)


Starczy :) tylko żyłeczkę weź sobie inną, troszkę cieńszą jak chcesz i z innej firmy :) (2013/03/10 20:32)

berek777o2


pamiętaj ze umiejętności się liczą a nie sprzęt on ci tylko ułatwi (2013/03/10 21:05)

pompips


pamiętaj ze umiejętności się liczą a nie sprzęt on ci tylko ułatwi

Kolego sprzęt ma duże znaczenie prawie tak duże jak umiejętności szczególnie jeżeli kolega zamierza poławiać karpia na delikatnym zestawie, to sprzęt ma kluczową rolę i  musi być jak najlepszej jakości i pracować nienagannie zwłaszcza kijek i kołowrotek.
Żyłka ma tu też kluczowe znaczenie jak i z resztą cały zestaw.

Ale z opisywanego przez kolegę sprzętu nie wydaje mi się aby służył on do delikatnego zestawu.
Chociaż z drugiej strony nie znam specyfiki łowiska może na łowisko kolegi taki zestaw to już zestaw delikatny.

Kolego jeżeli chcesz mieć satysfakcję z holu karpia na delikatnym zestawie to uczyń go delikatnym. Żyłka 0.33 ma już chyba blisko 12kg wytrzymałości a planujesz łowić karpie od 4 do 8kg to po co taki zapas mocy i po co ci hamulec w kołowrotku ?
Odchudzając zestaw zwiększysz liczbę brań a walcząc kilkanaście minut z rybką spotęgujesz doznania z nie znowu tak częstego holu rybki. (2013/03/11 12:13)

JKarp


Cześć" Kolego jeżeli chcesz mieć satysfakcję z holu karpia na delikatnym zestawie to uczyń go delikatnym. Żyłka 0.33 ma już chyba blisko 12kg wytrzymałości a planujesz łowić karpie od 4 do 8kg to po co taki zapas mocy i po co ci hamulec w kołowrotku ?Odchudzając zestaw zwiększysz liczbę brań a walcząc kilkanaście minut z rybką spotęgujesz doznania z nie znowu tak częstego holu rybki."

I będziesz holował rybkę w nieskończoność - tylko po co ?

Chcesz zabrać rybę - skróć do minimum jej cierpienia. Zacznij od szybkiego holu i mocnego zestawu.
Chcesz wypuścić rybę - tym bardziej zastosuj mocny zestaw, żeby hol ryby nie był za długi.
JK
(2013/03/11 12:25)

pompips


Cześć" Kolego jeżeli chcesz mieć satysfakcję z holu karpia na delikatnym zestawie to uczyń go delikatnym. Żyłka 0.33 ma już chyba blisko 12kg wytrzymałości a planujesz łowić karpie od 4 do 8kg to po co taki zapas mocy i po co ci hamulec w kołowrotku ?Odchudzając zestaw zwiększysz liczbę brań a walcząc kilkanaście minut z rybką spotęgujesz doznania z nie znowu tak częstego holu rybki."

I będziesz holował rybkę w nieskończoność - tylko po co ?

Chcesz zabrać rybę - skróć do minimum jej cierpienia. Zacznij od szybkiego holu i mocnego zestawu.
Chcesz wypuścić rybę - tym bardziej zastosuj mocny zestaw, żeby hol ryby nie był za długi.
JK


Witam Kolegę.
Wiem że leży ci na sercu dobro rybek i krytykujesz delikatne zestawy. Ale wypowiadałem się z tematem zgodnie "Delikatny zestaw na karpia".
Masz oczywiście rację dla dobra rybek należy skracać jej cierpienia idąc dalej tym śladem dojdziemy do tego że dla dobra rybek zaprzestaniemy ich łowienia.
Jeden łapie ryby tylko dla walki z nimi i ona jest nagrodą.
A drugi łapie po to aby je skonsumować i sama ryba jest nagrodą.
A trzeci łapie ryby zasłaniając się ich dobrem i kondycją (co tu jest nagrodą ?) (2013/03/11 12:50)

JKarp


Cześć
Dla mnie nagrodą jest złowić i wypuścić :-). 

Widziałem na jednym z łowisk hol karpia zestawem " delikatnym " :
- tyczka
- żyłka główna chyba 0,14 
- przypon 0,10
- haczyk 14 
Hol 45 minut, ryba ważyła coś około 9 kg. Gdyby nie kolega, który w końcu nie wytrzymał nerwowo, nie wlazł do wody z dużym podbierakiem, nie podebrał ryby pewnie gość by jej nie wyjął. Już nie wnikam w to, że celowo przylazł z tym zestawem tam gdzie nie było mu wolno przyjść. Ta ryba na macie prawie zdechła ! Weszliśmy do wody i po reanimacji około 20 minut jakoś ten karp odpłynął. Rzesza na brzegu biła nam brawo bo wszyscy myśleli, że już po rybie. 
Na całe szczęście " batman " został wyproszony z łowiska za to co zrobił.
Czy o takie przeżycia Ci chodzi?
Czy o takie fotki?

Dla mnie to sobie łówcie na co chcecie i jak chcecie. Ale też nie płaczcie w rękaw, że potwór zerwał żyłkę, bo ja już te " potwory dwukilowe " ( takie zakolczykowane Iron Many ) łowiłem :-)
Karp, sum, szczupak to nie żarty - duże ryby wymagają mocnych zestawów. 

" Witam wszystkich chciałbym prosic o opinie na temat owego sprzętu:  Wędka Jaxon INSPIRAL CARP 3.60m 3LBSKołowrotek Robinson FREE RUNER 606 Żyłka 0.33 Kongera
Czy taki sprzęt wystraczy do łowienia karpi w granicach od 4 do 8 kg ? dzieki z góry za odp. :)"
Tak - taki sprzęt wystarczy. Nic nie trzeba odchudać. Chyba, że chcesz mieć minę kota ;-)Należy dodać, że powinieneś użyć specjalnych haczyków z oczkiem w rozmiarze minimum nr 6.JK

(2013/03/11 16:42)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik145490


Cześć Janusz !
A ten zestawik , który zaprezentowałeś na zdjęciu / mam nadzieję , że nie Twój / to chyba nie jest do końca zgodny z regulaminem APR ?
P.S.A na zdjęciu z gali , kto jest kto ? - bo wrzyszcy tacy przystojni :) pozdr. (2013/03/11 17:34)

Waldi Fish


Cześć
Dla mnie nagrodą jest złowić i wypuścić :-). 

Widziałem na jednym z łowisk hol karpia zestawem " delikatnym " :
- tyczka
- żyłka główna chyba 0,14 
- przypon 0,10
- haczyk 14 
Hol 45 minut, ryba ważyła coś około 9 kg. Gdyby nie kolega, który w końcu nie wytrzymał nerwowo, nie wlazł do wody z dużym podbierakiem, nie podebrał ryby pewnie gość by jej nie wyjął. Już nie wnikam w to, że celowo przylazł z tym zestawem tam gdzie nie było mu wolno przyjść. Ta ryba na macie prawie zdechła ! Weszliśmy do wody i po reanimacji około 20 minut jakoś ten karp odpłynął. Rzesza na brzegu biła nam brawo bo wszyscy myśleli, że już po rybie. 
Na całe szczęście " batman " został wyproszony z łowiska za to co zrobił.
Czy o takie przeżycia Ci chodzi?
Czy o takie fotki?

Dla mnie to sobie łówcie na co chcecie i jak chcecie. Ale też nie płaczcie w rękaw, że potwór zerwał żyłkę, bo ja już te " potwory dwukilowe " ( takie zakolczykowane Iron Many ) łowiłem :-)
Karp, sum, szczupak to nie żarty - duże ryby wymagają mocnych zestawów. 

" Witam wszystkich chciałbym prosic o opinie na temat owego sprzętu:  Wędka Jaxon INSPIRAL CARP 3.60m 3LBSKołowrotek Robinson FREE RUNER 606 Żyłka 0.33 Kongera
Czy taki sprzęt wystraczy do łowienia karpi w granicach od 4 do 8 kg ? dzieki z góry za odp. :)"
Tak - taki sprzęt wystarczy. Nic nie trzeba odchudać. Chyba, że chcesz mieć minę kota ;-)Należy dodać, że powinieneś użyć specjalnych haczyków z oczkiem w rozmiarze minimum nr 6.JK

Cześć Janusz! Jestem podobnego zdania w kwestii odchudzania zestawu, bo najgorsze co może się przytrafić w czasie połowu karpia, to zerwanie zestawu i odpłynięcie zahaczonego karpia z bezpieczne miejsce, czyli najczęściej w trzciny, co często kończy się zaplątaniem żyłki i śmiercią głodową. Pokazany przez Ciebie na fotce widok karpia jest przerażający. Wydaje mi się, że jeszcze do dziś pokutuje pojęcie dania szansy rybie poprzez stosowanie cienkiej żyłki, co moim zdaniem daje efekt odwrotny, o czym wyżej napisałem. (2013/03/11 18:07)

Arcymisiek


Cześć
Dla mnie nagrodą jest złowić i wypuścić :-). 

Widziałem na jednym z łowisk hol karpia zestawem " delikatnym " :
- tyczka
- żyłka główna chyba 0,14 
- przypon 0,10
- haczyk 14 
Hol 45 minut, ryba ważyła coś około 9 kg. Gdyby nie kolega, który w końcu nie wytrzymał nerwowo, nie wlazł do wody z dużym podbierakiem, nie podebrał ryby pewnie gość by jej nie wyjął. Już nie wnikam w to, że celowo przylazł z tym zestawem tam gdzie nie było mu wolno przyjść. Ta ryba na macie prawie zdechła ! Weszliśmy do wody i po reanimacji około 20 minut jakoś ten karp odpłynął. Rzesza na brzegu biła nam brawo bo wszyscy myśleli, że już po rybie. 
Na całe szczęście " batman " został wyproszony z łowiska za to co zrobił.
Czy o takie przeżycia Ci chodzi?
Czy o takie fotki?

Dla mnie to sobie łówcie na co chcecie i jak chcecie. Ale też nie płaczcie w rękaw, że potwór zerwał żyłkę, bo ja już te " potwory dwukilowe " ( takie zakolczykowane Iron Many ) łowiłem :-)
Karp, sum, szczupak to nie żarty - duże ryby wymagają mocnych zestawów. 

" Witam wszystkich chciałbym prosic o opinie na temat owego sprzętu:  Wędka Jaxon INSPIRAL CARP 3.60m 3LBSKołowrotek Robinson FREE RUNER 606 Żyłka 0.33 Kongera
Czy taki sprzęt wystraczy do łowienia karpi w granicach od 4 do 8 kg ? dzieki z góry za odp. :)"
Tak - taki sprzęt wystarczy. Nic nie trzeba odchudać. Chyba, że chcesz mieć minę kota ;-)Należy dodać, że powinieneś użyć specjalnych haczyków z oczkiem w rozmiarze minimum nr 6.JK

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z karpiem jest taki problem,że to żarłoczny tucznik i wszędzie włazi gdzie suto zastawiony stół.
Tak że często wędkarz łowiący płocie lub leszcze na odległosciówkę czy też delikatnym feederem ma,chcąc nie chcąc kontakt z karpiem - nierzadko nie do wyciągnięcia na delikatny sprzęt.Stąd takie zdjęcia jak powyżej.

Natomiast jeśli świadomie podchodzi  się do wędkowania z zamiarem połowu większych karpi, sumów,amurów,tołpyg wtedy sprzęt powinien już byc w miarę adekwatny do siły przeciwnika.Czyli dobieramy w miarę mocne wędzisko,żyłkę i haczyk -trzeba "mierzyć siły na zamiary". (2013/03/11 18:42)

JKarp


CześćOczywiście, że to nie mój zestaw.Chciałem tylko pokazać jak strasznie wygląda karp po różnych dziwnych zestawach.JK (2013/03/11 18:57)

JKarp


Z karpiem jest taki problem,że to żarłoczny tucznik i wszędzie włazi gdzie suto zastawiony stół.
Tak że często wędkarz łowiący płocie lub leszcze na odległosciówkę czy też delikatnym feederem ma,chcąc nie chcąc kontakt z karpiem - nierzadko nie do wyciągnięcia na delikatny sprzęt.Stąd takie zdjęcia jak powyżej.

Natomiast jeśli świadomie podchodzi  się do wędkowania z zamiarem połowu większych karpi, sumów,amurów,tołpyg wtedy sprzęt powinien już byc w miarę adekwatny do siły przeciwnika.Czyli dobieramy w miarę mocne wędzisko,żyłkę i haczyk -trzeba "mierzyć siły na zamiary"."
CześćOczywiście, że masz rację.JK (2013/03/11 18:58)

Arcymisiek


Zdawało by się,że wędkarstwo karpiowe jest teraz w "modzie",to może i ten karp chce być na czasie ,piercing  jest też modny.:):):)
 
Obym tylko przez ten żart nie zebrał na plecy :P
(2013/03/11 19:05)

pompips


@JK Kolego nikt tu nie napisał o zastosowaniu tak delikatnego zestawu jaki opisałeś w przypadku gościa z tyczką.Przypuszczam że kolega z tyczką nie przyszedł na łowisko z zamiarem łapania karpia o takim gabarycie. Niewolno było mu przyjść to już jest zakaz łapania na tyczkę ?
Co do odchudzania zestawów to niema potrzeby przesadzać z ich delikatnością ale też nie warto przeginać w druga stronę. Dobranie w odpowiedni sposób zestawu nazwijmy go delikatnymi nie wyklucza stosowania zestawów pseudo bezpiecznych.
Pokazany przez ciebie karp wygląda jak by zaplątał się w  jakiś dziwny zestaw  chyba a żyłka na fotografii nie przypomina żyłki 0,14 lub 0,10.
Zresztą żyłka 0,14 spokojne utrzyma 2kg karpika czy amura. Wszystko zależy od zastosowania wędziska o odpowiedniej akcji i elastyczności jak i dobrym wyregulowaniu hamulca kołowrotka.
Przyznam ci racje że nastawiając się na duże ryby musisz mieć mocny sprzęt ale kolega określił jakie karpie chce poławiać.
A karpie są częstym przyłowem przy połowie innych gatunków ryb co wszyscy mamy robić łowić na haki nr miń 6 i żyłki mini 0,33 płocie leszcze ? bo może karp się złowić.
Ale nie chcę tutaj na siłę przekonywać do swoich poglądów każdy niech łowi jak chce. (2013/03/11 19:38)

JKarp


" Przypuszczam że kolega z tyczką nie przyszedł na łowisko z zamiarem łapania karpia o takim gabarycie. Niewolno było mu przyjść to już jest zakaz łapania na tyczkę ?"
CześćTo było na łowisku specjalnym. W regulaminie łowiska jest ( oczywiście i wtedy był ) zapis mówiący o tym, że " na zbiorniku nr jeden zabrania się łowić na zestawy z żyłką cieńszą niż 0,30 mm, minimalny rozmiar haczyka to nr 6 z oczkiem ( specjalny karpiowy ) itd. " . Dlatego jak napisałem został wyproszony całkowicie z łowiska.
JK (2013/03/11 19:48)

pompips


" Przypuszczam że kolega z tyczką nie przyszedł na łowisko z zamiarem łapania karpia o takim gabarycie. Niewolno było mu przyjść to już jest zakaz łapania na tyczkę ?"
CześćTo było na łowisku specjalnym. W regulaminie łowiska jest ( oczywiście i wtedy był ) zapis mówiący o tym, że " na zbiorniku nr jeden zabrania się łowić na zestawy z żyłką cieńszą niż 0,30 mm, minimalny rozmiar haczyka to nr 6 z oczkiem ( specjalny karpiowy ) itd. " . Dlatego jak napisałem został wyproszony całkowicie z łowiska.
JK

To się nie dziwię. Kolega z tyczką przegiął i to mocno. To jest problem nieczytania regulaminów przez niektórych. Szkoda tylko że nikt nie zareagował wcześniej. Ale dobrze że ryba ocalała. (2013/03/12 09:03)

JKarp


CześćTo zdarzyło się się na tym samym brzegu co ja siedziałem ale za drzewem i krzakami. Mnie zainteresował grupa ludzi i dlatego podszedłem.JK (2013/03/12 09:48)

Michal8300


A ten karp na zdj ile ważył bo haki chyba nie były odpowiednie do żyłki? (2013/03/13 19:55)