Deeper Smart Fishfinder - recenzja

Po nabyciu obiecałem rzetelny opis, którego sam w sieci nie mogłem znaleźć. Zwłoka wynikała z tego, że chciałem sprzęt również przetestować na łódce, a wcześniej nie miałem okazji. Sprzęt wykonany jest solidnie, nie "zajeżdża" chińszczyzną. Jednakże konstrukcja ma pewne wady. Bateria, zgodnie z opisem wytrzymuje ponad 4 godziny. Może nawet ponad 5. Oczywiście trzeba pamiętać o baterii w telefonie. Jak wiadomo smartfony nie są w tym mocne, ja rozwiązuję problem wożąc zapasową, naładowaną baterię do telefonu (są dostępne ładowarki do takich baterii, a sama bateria jest cienka i mieści się w portfelu). Z wad konstrukcyjnych wskazać należy toporne, wkręcane oczka do montażu, które są tak grube, że ciężko zaczepić sondę na standartowej agrafce. Również dziwnie zachowuje się zakręcane wieko sondy, które posiada co prawda znaczniki, wskazujące szczelne zakręcenie wieka, ale po kilku użyciach, nie sposób dokręcić tak, aby znaczniki się zgadzały. Trzeba radzić sobie siłowo, czyli dokręcać na maxa, a potem męczyć się z odkręcaniem. Sonda jest też trochę ciężka, na 100g potrzeba mocnego kija. Tyle jeśli chodzi o konstrukcję.
Jeśli chodzi o sondowanie dna z brzegu to jest super. Zasięg jest zgodny z opisem, 40 metrów spokojnie łapie, ale to w dużej mierze zależy od jakości połączenia bluetooth w telefonie (ja używam Samsung Note III). Wyświetlacz smartfona daje doskonały obraz dna, zarośli oraz ryb w trzech rozmiarach. Szczerze pisząc, tylko te najmniejsze zgłaszały się na sondzie, ale hałas jaki powoduje tych rozmiarów kulka wpadająca do wody jest spory i nie ma co się dziwić. Sonda posiada możliwość przełączania dwóch stożków: 90kHz - szeroki, mało dokładny i 290kHz, wąski dokładny. Wąskim można dokładnie zbadać strukturę dna, natomiast szerokim - "macać" ryby. Oprogramowanie na smartfona jest bardzo dobre. Sporo opcji, kalendarze, mapy, aparat, prognoza pogody (sam program można sobie ściągnąć i obejrzeć demo - dla androida - ze sklepu Play).
Sondę stosuję nie tylko do wybadania dna przed łowieniem. Stawiam ją na stałe, robiąc z niej znacznik do łowienia punktowego. Sondę montuję na końcu żyłki, a przelotowy ciężarek kotwiczący przed nią.  To powoduje, że żyłka od sondy idzie pionowo w dół do ciężarka, a dalej po dnie do szczytówki, którą wbijam w dno na brzegu. Taki układ powoduje, że jak zrzucam obok sondy, to nic się nie plącze. Tak postawioną sondą badam skuteczność zanęt. Nie trzeba przy tym obserwować ekranu smartfona. Można ekran wygasić, włączyć powiadomienia dźwiękowe, do małych, średnich lub dużych ryb. Czyli telefon w kieszeni i jak coś się pojawia pod sondą - to telefon pika. To bardzo wygodne rozwiązanie. Choć trzeba pamiętać, że tylko na 4-5 godzin działania baterii sondy.
Opcja sondowania dna z łódki nie działa jednak tak wspaniale. Oczywiście obraz dna zostaje zapamiętany, nakładany na mapy google, jednak oprogramowanie wyznacza szeroki korytarz badania (znacznie szerszy niż rzeczywiste odczyty sondy), co powoduje przekłamania i małą dokładność. Np. pływając wokół wyspy o średnicy około 20 metrów, wyspa ta znika, a program pokazuje, jakby jej nie było. Da się jednak znaleźć górki i dołki. Gdzie można się przełączyć w tryb standartowy i dokładnie "wymacać" dno i jego strukturę.
Oczywiście wszelkie pomiary zapisują się w pamięci. Można prześledzić krok po kroku wszelkie sondowania, powrócić na konkretną pozycję dzięki GPS.
Generalnie jestem zadowolony z zakupu (rzadko łowię z łódki) i uważam, że sprzęty wykorzystujące moce komputerowe, GPS, aparat i wyświetlacze smartfonów to przyszłość tej branży (i nie tylko tej).
Trzeba nadmienić, że pojawiła się nowa wersja tej sondy, Deeper Pro+. Jako łącze wykorzystuje sieć Wi-Fi (a nie BT), co daje znacznie większy zasięg działania. Ma także wbudowany GPS, który daje całkiem nowe możliwości. Prawdopodobnie tworzenie map dna z łódki będzie dokładniejsze. Ale dzięki temu że czujnik GPS jest w sondzie, a nie telefonie - stojąc na brzegu i zarzucając sondą w różne miejsca - można wyrysować sobie mapę całego dna przy brzegu.
Cena na allegro modelu Deeper to około 825 zł, a Deeper Pro+ około 930 zł.
Chętnie odsprzedam swoją za odpowiednio niższą cenę, żeby przetestować nową wersję.