Dbałość o język polski

/ 173 odpowiedzi
Irus369

Oby bylo tak jak mowisz Mateusz. Choc dla mnie to jak z nauka jezykow obcych, w pewnym wieku jest trudniej, albo w ogole nie ma sie do tego predyspozycji i jest jak jest. Portalowi przybywa uzytkownikow, przez co dochodzi nam nowych twarzy, nowych stylow i chyba wiecej tych piszacych poprawnie. Dzieki temu faktycznie mniej tych razacych tekstow. Owszem zmienic mozna wiele, wczoraj bylem niegrzeczny, dzis bede grzeczny, pilem, ale juz nie bede, no ale zmiana stylu pisania z niepoprawnego na poprawny to bardziej zlozona sprawa, wymagajaca wiele pracy i samozaparcia. Malego kroku wstecz. Portal to portal, mamy wiele narzedzi pomocniczych, co innego pisanie na papierze, wszak od tego trzeba by zaczac. A to juz... szkola podstawowa. Pozdrawiam (2009/10/13 15:00)

Kiris

Na "pociechę"- błędy w pisowni, to domena nie tylko naszego portalu. Musimy (chcemy czy nie) pogodzić się z rosnącym gronem wszelkiego rodzaju "dys-......". Jeżeli Ministerstwo Oświaty uznaje maturę z języka polskiego pisaną z błędami, bo dysortografia, to my możemy tylko pogadać, co i tak niczego nie zmieni. Nie zgadzam się z tym- trudno. Pozdrawiam (2009/10/13 17:28)

Irus369

I wszystko na temat:-) (2009/10/13 18:09)

spokojny

Zgadzam sie z Tobą kolego Irus i dziękuję za zwrócenie uwagi na mój błąd też je robię i wiem, że nie jestem odosobniony, fakt, że nigdy nie korzystam z narzędzi pomocniczych tylko czytam powtórnie tekst przed naciśnięciem "Publikuj!"
Z drugiej strony tylko ten się nie myli, kto nic nie robi!

Cieszę się zawsze, gdy ktoś zwróci mi uwagę, bo znaczy to tyle, że uważnie przeczytał to, co chciałem przekazać a zamysł mojego tekstu był chyba jasny mimo jednego błędu ortograficznego?

Nie jestem filologiem, ale naprawdę rażą mnie błędy popełniane nagminnie i też odsyłam Cię na wątek "mandat" przeczytaj w poradach i spróbuj się do niego ustosunkować . Właśnie o takie pisanie chodzi, drobne błędy przy poprawnej składni można wybaczyć jeśli tekst jest zrozumiały dla czytelnika.
Pozdrawiam (2009/10/13 19:00)

Irus369

Rozumiem o czym mowisz kol. Spokojny i ciesze sie, ze nie odebrales mojego wpisu negatywnie, nie taki byl zamysl. Oczywiscie, mnie jako jednemu z wielu rowniez zdarza sie czasem popelnic jakis niewymuszony gwalt na ojczystym pismiennictwie, czasem taki, ze bucham co noc smiechem skad ja to mam:-)). Na pocieszenie w takich sytuacjach, zostaje mi wspomnienie, ze bylem najlepszy w szkole z ortografii... no ale to bylo dawno, w czasach gdy przywiazywano do tego wieksza uwage niz teraz. Pozdrawiam. (2009/10/13 20:46)

u?ytkownik8030

Osobiście nie wierzę w te wszystkie "dys". Nauczycielka mojej córki, namawiała mnie i moją żonę, żebysmy pojechali z córką do poradni, bo ma dysleksję. Notabene dziecko o wybitnym talencie plastycznym i literackim. No a mysmy to olali, tylko zaczęlismy dziecko bardziej dopingować i kontrolować pod wzgledem tej dysfunkcji. No i? zapytacie..... no to odpowiem, że maturę z Polskiego zdało mi moje pocieszenie na 95 %, a to, jak sie dziś wysławia i jak pisze, to poprostu radość dla uszu i oczu. No ale moglismy jej ułatwić kształcenie, bo taki "dys", ma więcej czasu na sprawdzianach, egzaminach. Poza tym to tylko wygoda rodziców i dzieci powoduje, że tak chętnie załatwiają papiery na "DYS-cośtam".
Apotem czyta sie takie kurde kwiatki, że kopara opada. Zwróćcie uwagę, że osoby z "dys" w znakomitej większości nie potrafią sie składnie wypowiadać, co świadczy wyłącznie o tym, że kiedys kładli lagę na czytanie literatury, pisanie wypracowań, trawienie poezji i ogólnie na cały przedmiot zwany J.Polskim.

Dlatego dziś mają problemy, a do tego dochodzi inter-net, który jakoś dziwnie wchłania te perełki i nie reaguje. No i po co taki ma się wysilać? (2009/10/14 09:32)

u?ytkownik12960

No i znowu zgadzam się z Tobą w zupełności Mir. Pracuję z młodzieżą, to wiem o czym piszesz. Dzieci w ogóle nie czytają książek . Stąd ubogi zasób słów , błędy ortograficzne i gramatyczne. Dziecko jest najlepszym wzrokowcem i ortografii uczy się w zasadzie podczas procesu postrzegania. A jak nie czyta , to i nie zapamiętuje jak dany wyraz jest napisany poprawnie. To jest skutek rozwoju naszej cywilizacji, w tym i internetu. (2009/10/14 09:48)

spokojny

W związku z powtarzającymi się wpisami na forum wątków i postów zawierających błędy językowe chciałbym przypomnieć ten temat ponownie.

Proszę o kontynuację dyskusji, jednocześnie chciałbym podziękować koledze Mariuszowi - kostekmar za stworzenie tego wątku.

Pozdrawiam (2009/11/21 12:44)

Norbert Stolarczyk

Przy jednym z takich pojedynków słownych w przeszłości tego portalu na w/w temat miałem zdanie ze literówki w formie polskich znaków można sobie podarować jednak rażące błędy są nie do przyjęcia np
Po przeanalizowaniu jednak swych poprzednich wypowiedzi doszedłem do wniosku ze starał się będę bardziej przykładać się do pisanego przeze mnie słowa i często najpierw szybko pisze a później poprawiam opcją słownika a nie raz jest tak że jeszcze dodaję do niego dane słowo którego nie ma w bazie danych. Jednak jest to czas który trzeba poświęcić a zapewne niektórym się nie chce a niektóry być możne jak mówi Marcin nie wiedza jak poprawić. (2009/11/21 15:00)

u?ytkownik25829

zgadzam sie choć sam popełniam wiele błędów a to wynika z tego że dużo pisze na gadu gadu itp. nigdy nie patrze na stylistykę lecz takich błędów jak pruba to raczej nie popełniam. lecz bez przecinka i kropki często sie zdarza (2009/11/21 16:38)

kostekmar

Tak, koledzy. Po miesiącu jakiego takiego pisania, znow nasiliły się na portalu rażące błędy w pisowni. Powiem więcej niektóre z nich wręcz haniebne. Zachęcam do sprawdzania wlasnego materiału przed jego zamieszczeniem: postów, felietonów, porad itp. Lepiej dwa razy sprawdzić niż inni maja się z Nas smiać. (2009/11/21 20:28)

tomeczekxx5

No zgadzam się z tobą kostekmar może pisownia się poprawi na portalu ale każdy może popełnić błędy ortograficzne nic na to nie poradzimy sam nie raz popełniam błędy ale cóż nikt nie jest doskonały.Pozdrawiam....:D (2009/11/21 20:54)

u?ytkownik12960

Jeszcze raz powtórzę się. W przeglądarce Mozilla każdy błędny wyraz jest podkreślony. Nawet idiota w końcu trafi na właściwą pisownię. Tylko trzeba chcieć... (2009/11/22 00:16)

angelika

Długo nie wtrącałam się w tą dyskusję ale czas najwyższy coś powiedzieć. Ogólnie nasz naród przestał dbać o poprawność językową pod każdym względem. Poloniści rwą sobie włosy z głowy jak tu nauczyć młode pokolenie poprawności językowej a to daje skutek taki jak walenie grochem o ścianę. Jednakże kto chce to nie ma dla niego żadnych przeszkód aby pisać poprawnie pod względem stylistycznym, interpunkcyjnym, składniowym, gramatycznym czy ortograficznym. Jeden z kolegów wspomniał iż młodzież nie czyta książek co się przekłada niejednokrotnie na taki jaki mamy poziom języka polskiego. Jednakże nie jest to do końca prawdą. Ja osobiście czytam bardzo dużo i to zróżnicowana literaturę a mimo to robię błędy bo jest to rzeczą ludzką. Jeśli ktoś robi błędy i chce to zmienić to będzie ćwiczył aż do uzyskania w miarę satysfakcjonujących efektów. A nam zostaję tylko pomagać takim osoba w tym aby poprawili swoją polszczyznę. Jeśli już widzimy strasznie rażące i podstawowe błędy to możemy w miarę dyskretny sposób powiedzieć o tym osobie piszącej a niekoniecznie musimy to robić publicznie.
Ale się rozpisałam. :)
Pozdrawiam Angelika :* (2009/11/22 13:13)

u?ytkownik13699

Temat przerabiany już niejednokrotnie na tym i na wielu innych portalach. Generalnie wszyscy wiedzą o co chodzi i wszyscy się ze sobą zgadzają. Od siebie chciałbym tylko dodać, że czytając jakieś smętne wypociny naszpikowane dużą ilością błędów wyrabiam sobie opinię o autorze "tekstu" i raczej na poważnie go już nie traktuję. Taki forumowicz jest przeze mnie dyskryminowany i ma nie wielkie szanse na uczciwy dialog ze mną. Błędy się zdarzały i zdarzać się będą, bo tylko ten, kto nic nie robi, nie robi błędów.
Jest jeszcze coś o czym chciałbym wspomnieć przy okazji dyskusji na temat poszanowania języka ojczystego. A mianowicie "łacina". Są koledzy i koleżanki, którzy ładnie ukrywają nie cenzuralne słowa a przekląć podczas kilku bulwersujących nas tematów, jest nawet wskazane, dla podkreślenia naszego stanu emocjonalnego. Niestety są też tacy, którzy klną na potęgę i zamiast (k...a, , czy też np. ch...) "jadą" z tym, jak leci. Pamiętajmy, że na tym portalu są małoletni i biorą z nas przykład. Ponadto sam osobiście czuję się nie smacznie, kiedy ktoś kieruje do mnie słowa i posługuję się "łaciną", czuję się jakby nie szanowany.

Pozdrawiam - Marcin ;-) (2009/11/22 13:43)

kostekmar

Po kilku przeczytanych wpisach podnosze ponownie apel o "Dbałość o język polski". Ciarki mi przeszly widząc takie wyrazy jak; łudka, wjekrze, lerzały. TRAGEDIA NARODOWA Z TAKIMI BABOLAMI. (2010/01/24 08:47)

glizdziarz

Faktycznie w ferworze walki popełniamy takie błędy, że szkoda gadać. Przydałby się na forum przycisk [edycja]. Pozwoliłby na poprawiane błędów. Czasem wyskoczy literówka lub jak już napisałem w podnieceniu popełniamy kuriozalne błędy - vide moje w samlcyku - a niestety nie da się tego poprawić. (2010/01/24 10:31)

u?ytkownik22572

My tu nawołujemy o czystość mowy polskiej a w dziale porady jeden delikwent poszukuje no zgadnijcie czego? Oczywiście poszukuje używanej łudki tak po prostu... Nie wierzę że to jest literówka czy niedopatrzenie. Można się załamać.... (2010/01/24 16:42)

u?ytkownik11069

okonhel - wpisałem w google "łudka" i otworzyło się 266 000 tematów tak zapisanych. Może to my nie mamy racji ????????????????? (2010/01/24 18:03)

u?ytkownik22572

Oczywiście Zbyszku nie mamy racji, tak się tylko czepiamy. Za to mam kolejny "kwiatuszek"
z dzisiejszego dnia. Pozwolę go sobie zacytować w całości.

"no na teleskop nie dasie łapaci na grund najlepiej kup se węgluwke firmy Dragon"

Dwa pierwsze to literówki - okruchy z bułki weszły mu w klawiaturę i spacja nie zadziałała ale na "grund" to się musimy nauczyć łowić, tylko musimy sobie kupić "węgluwke" bo to jedyne wędzisko do tej metody.... (2010/01/24 20:16)

u?ytkownik11069

A ja wierzę, że to pisał jakiś koreańczyk i chyba całkiem nieźle mu poszło............. (2010/01/24 20:22)

u?ytkownik21875

Ja nie wiem już jak uczą szkoły? Cholerka zastanawiam się gdzie leży problem z ludźmi walącymi takie byki jak łudka i inne... i nie wierzę w dyslekcję, dysortografię itd (sporadycznie ale to co się dzieje to plaga) to jest żałosne.... (2010/01/24 20:23)

u?ytkownik22572

Z profilu wynika że fachowiec od grundu i węgluwki ma lat 14, imię i nazwisko ma polskie. Niedługo tacy obywatele jak Logan (koszykarz) czy Olisadebe (piłkarz obecnie gra w Chinach) będą lepiej pisać polskie teksty  niż nasza młodzież. Przygnębiające... (2010/01/24 20:28)

u?ytkownik22572

Też wpisałem w Google słowo łudka i wyszukiwarka mnie poprawia. Niestety znalazłem też sporo ogłoszeń panów sprzedających łudki i niestety prośba z naszego portalu:
"Szukam mozliwosci zakupu łudki najlepiej urzywanej bo nowe sa drogie,trzy osobowej??? "
Niestety nasza portalowa "łudka" ma być "urzywana"...
Normalnie usiąść i zapłakać.... (2010/01/24 20:32)

u?ytkownik7463

"Co zrobici x tym jak zastawiam się na suma i bierze mi węgorz i za karzdym braniem mysile że wkonicu wzioł sum ale tylko węgorze sami widzicie na zdjęciu?????????????" (2010/01/24 20:33)