Zaloguj się do konta

Dabrowa Górnicza Pogoria 3 . SZOK.!!

utworzono: 2011/05/10 21:35
CyS

Co się dzieje z Naszą pogorią? Dziś byłem na pogorii pospinningować i spotkałem po drodze 2 duże amury ponad 120 cm miały, oczywiście zdechłe. Jeszcze jeden leżał dalej, ale tez zdechły był, i ponad 1 metr miał. Widziałem również jednego malutkiego może z 15 cm- zdechły. Powiedzcie Mi co o tym sądzicie . Mnie to przeraża przecież teraz mają tarło, więc nie powinny zdychać chyba, że ta ryba tak ma . Powiedzcie mi co to może znaczyć, ze tak zdychają.? [2011-05-10 21:35]

CyS

Tu macie jeszcze jedno zdjecie tego dużego tez .
[2011-05-10 21:41]

bodzinski

ja widziałem na zalewie Umer karasia który miał z 4 choroby typu pleśniawka,  zdechłe ryby też jakieś choroby miały.
Jednym słowem coś trzeba z tym zalewem i innymi wodami PZW zrobić jakieś leki czy może odławiać te ryby ale widze że PZW to nie interesuje, oni myślą nad tym o ile składki zwiększyć i jakie nowe chore przepisy wprowadzić
TAKIE JEST MOJE ZDANIE I DZIĘKUJE ZA UWAGE

[2011-05-10 22:06]

CyS

No możliwe ze to jakoś choroba. a może to przez tą rozbudowę jakieś śmieci czy coś wrzucili do wody i zaczeły ryby chorować bo to sie zaczeło tak jak w tym roku zaczeli to robić. No PZW mogło by zainwestowac w jakieś leki i co jakies czas dawać je do wody . albo zrobić jakies polnowanie tej pogori żeby tak nie zabrudali jej i nie wrzucali byle czego. Bo to co tam można znaleść to jest poprostu szok .
[2011-05-10 22:39]

zbynio5o

W akwenach żyje tysiące ryb. Kiedyś te ryby poprostu zdychają, wcześniej czy póżniej.

I pytanie do znawców ryb: co sie z nimi dzieje ?

Leżą na dnie ? A może wypływają na pawierzchnie ?

A może przed śmiercią same zakopują sie do mułu ? :)))

Wiadomo że część padliny inne ryby zjedzą, ale czy wszystkie ?

[2011-05-10 23:04]

CyS

No też jest to prawda. ale zeby w jednym momencie az tyle ryb zaczeło zdychac.? nie pasuje mi to poprostu i może ktoś coś o tym wie i sie chce dowiedzieć;)
[2011-05-10 23:09]

Po pierwsze amur w Polsce nie rozmnaża się więc nie jest to spowodowane urazami podczas tarła. Po drugie amury te jak widać padły w mniej wiecej jednym czasie co oznacza albo chorobę spowodowaną jakimiś bakteriami, algami lub wirusem który zaatakował je gdy woda sie zrobiła cieplejsza. Może też być inna bardziej prozaiczna przyczyna: kłusownictwo. A dokładniej akumulator:( A pierwsze padają te największe sztuki. Natomiast gdyby to woda została czymś zatruta to byś widział i inne ryby. A tak na marginesie to powinniście się cieszyć , że w tym zbiorniku jest o kilka sztuk szkodnika mniej bo amur jako przybysz jest szkodnikiem naszych wód i to dużym. [2011-05-10 23:53]

Skończcie już z tymi szkodnikami naszych wód, bo jak zapniesz metrowego amura na wędke to i tak posikasz się ze szczęścia i tak. Więc szkoda tego głupiego gadania popartego opiniami innych. [2011-05-11 12:11]

Woa-VooDoo

To na kilkunastu zbiornikach zaporowych tak było i to nie jest żadna zatruta woda.
Badano padnięte tołpygi to ich brzuchy były całe z ikry.

Te posty z szkodnikami są już żałosne, zresztą wystarczy poszukać na forum i się dowiemy , że okoń to szkodnik bo zjada ikrę ( trzeba tępić) , jazgarza nie można wypuszczać bo tak kogoś ojciec nauczył ( do kasacji), szczupak wyjada wędkarzom leszczyki 20 centymetrowe( na rzeż) , a duży sum to katastrofa ekologiczna bo zjada cenne dla "wędkarzy" 35 centymetrowe leszcze i płocie.

[2011-05-11 12:30]

CyS

No ja bym chciał takiego własnie na wędce wiec sie pytam czemu zdychaja. bo To by była wielka przygoda w tym momencie ;) I sie Boje ze Już Wg nie bedzie takich w naszej Pogori .
[2011-05-11 12:30]

Amury miały brzuchy pełne ikry?! No to macie na tych łowiskach przesrane za parę latek. Nic nie będzie tylko amur. Tak jak w Stanach z tołpygą pstrą, czy w Australii z karpiem. poczytajcie trochę. I jak ktoś pisze takie totalne bzdury że duże karpiowate, pstrągi tęczowe, czebaczki czy trawianki to nie są szkodniki to bez urazy ale ma zerową wiedzę nt. biologii i ichtiologii. Piszę po raz ostatni: KAŻDY obcy gatunek jest szkodnikiem a ci którzy je bronią niech pierw się zastanowią dlaczego one nie wyewoluowały w naszych warunkach. Dlaczego matka natura nie pozwoliła na stworzenie takich gatunków? Co nie znaczy że nie chciałbym przeżyć holu takiego 1m czy większego amura. Ale potem od razu dostał by w łeb. Pozdrawiam inteligentnych. [2011-05-11 15:08]

Kolego zarzucasz mi zerową wiedzę? Nie pisałem przecież o czebaczku, sumiku, czy trawiance. Karp jest hodowany w polsce od bodajże XII wieku. Jeśli występuje w danym zbiorniku w ilościach które nie zakłócają chowu innych ryb, nie jest szkodnikiem, tak samo amur. Czasem ryby te są celowo wpuszczane do zbiorników aby poprawić ich kondycję. Tak,dobrze czytasz. Wiesz po co ? aby zmniejszyć ilość roślinności miękkiej, typu rogatek, moczarka itd. Skoro uważasz się za człowieka który posiada więdzę na temat ekologii, wiesz że w okresie istnienia każdego zbiornika wodnego występuje kilka faz. Jedną z nich jest właśnie powolne, lecz razem z biegiem czasu przyśpieszające zarastanie i zamulanie stawów, jezior. Zmniejszając ilość roślinności hamujemy ten proces, oczywiście w rozsądnych proporcjach. Rośliny też są ważnę ze względu na fotosynteze, i tlen który produkują. Dalej, skoro zarzucasz innym zerową wiedzę na temat ichtiologi i biologi organizmów wodnych, sam wykaż się czymś mądrym. Amur, w naturalnym środowisku trze się w lipcu, kiedy woda ma około 25 stopni. To samo karp. Więc jak teraz mogą mieć brzuchy pełne ikry? Poza tym tarło tych ryb naprawdę bardzo rzadko jest udane. Właśnie ze względu na to, że nie są to gatunki rodzime, lecz wprowadzone w nasze wody przez człowieka. To jest jedyna rzecz w której się z Tobą zgodzę. Coś co naturalnie nie występowało nie musi być złe. Dobrze, że istnieją łowiska zróznicowane. Takie gdzie rybostan jest naturalny np. jeziora, takie gdzie możesz powalczyć z karpiem i amurem, ale spotkać leszcz płoć lina etc. Co w tym złego? Czy te ryby niszczą wody tak jak kormorany? Myślę że większość wędkarzy robi większą krzywdę wodzie swoim zachowaniem, śmiieceniem, niż kilka karpii czy amurów.  [2011-05-11 19:22]

Co się dzieje z Naszą pogorią? Dziś byłem na pogorii pospinningować i spotkałem po drodze 2 duże amury ponad 120 cm miały, oczywiście zdechłe. Jeszcze jeden leżał dalej, ale tez zdechły był, i ponad 1 metr miał. Widziałem również jednego malutkiego może z 15 cm- zdechły. Powiedzcie Mi co o tym sądzicie . Mnie to przeraża przecież teraz mają tarło, więc nie powinny zdychać chyba, że ta ryba tak ma . Powiedzcie mi co to może znaczyć, ze tak zdychają.?

Też nie wiem co jest grane ale u nas też amury padają-Foto z soboty...
[2011-05-11 23:54]

A tu karpiki...Wszystkie na stawach w Ujezdzie
[2011-05-11 23:57]

Takie fajne stawy-i co się stało?
[2011-05-12 00:04]

A. I taka dobra rada. Jeśli to niedaleko Twojej ulubionej miejscówki to sprzątnij je póki jescze się dadzą zakopać w całosci i nie śmierdzą. Kiedyś na takim dolku kolo mnie po zimie zdechł karp 15  +. Wiesz jaki z tego smród jest potem? nie dało się łapac na całym brzegu. [2011-05-12 00:07]

DelTor0

U nas wylowili duzo padlych ryb, same karpie i amury.

Koledzy z okolicy tez mowili ze u nich popadaly tylko te dwa gatunki.

Moze jakis wirus?

[2011-05-12 00:23]

Crea

[2011-05-12 07:03]

CyS

Dziś byłem na Pogorii 3. Znowu znalazłem Amura, to znaczy jeden Pan mnie zawołał i pokazał. Mówił , że mierzył go i miał ponad 130 cm. Potem spotkałem nieżywego lina, moze miał z 30 cm
[2011-05-12 22:10]

isaac11

Z 1,5 tygodnia temu złowiłem  amura 1.30kg na bagrach i był w pełni zdrów.a to co widziałeś na 3 to maskara jest.hmmmmmmm
[2011-05-13 17:30]

CyS

ja złowiłem w kwietniu tez tam amura miał 1 kg a 44 Cm. tez był zdrowy a to dla tego ze Ktoś wpuszczał na początku kwietnia takie 40 i ponad ;)
[2011-05-13 18:35]

Samotnik

Szanowni Koledzy natychmiast powiadomić Okręg !!!!!!    Pozdrawiam. [2011-05-13 20:12]

damian8324

Szanowni Koledzy natychmiast powiadomić Okręg !!!!!!    Pozdrawiam.

hm a poco?? i tak nie zareagują!!!

[2011-05-13 22:41]

Albo koło opiekujące się zbiornikiem, jeśli jest takie. [2011-05-14 09:40]

djsebadg

Jutro będę w naszym kole. wiec poruszę ten temat zobaczymy co powiedzą.

[2011-05-16 21:53]