Czytanie echosondy

/ 3 odpowiedzi
Witam.
Chodzi mi o to że sygnał z sonaru jest w kształcie koła jeśli widzimy jakieś ryby lub górki to skąd wiadomo gdzie te ryby albo górki są, czy są z prawej strony sonaru czy z lewej, z przodu czy z tyłu ? 

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

jimmi1234


No własnie nie wiadomo. Dla stożka strandardowego nie wiadomo. Dla tzw. "sonaru dolnego" z racji na to że jego pole widzenia jest wąskie możemy już powiedzieć tyle, że namierzony obiekt znajduje się po prawej lub lewej stronie łodzi mniej więcej na jej wysokości. Dla tzw. "bocznego sonaru" możemy powiedzieć że obiekt jest na wysokości lodzi i okreslić czy po jej prawej czy lewej łodzi lub może pod nią. Itd.
Jak się nabierze trochę doświadczenia można i dla standardowego stożka powiedzieć coś więcej szczególnie jak mamy do dyspozycji kolorowy wyświetlacz. Na podstawie "wielkości/szerokości" i koloru łuków możemy wnioskowac, że podwodny obiekt jest dalej lub bliżej łodzi, policzyć jak daleko w bok sięga sygnał stożka dla danego kąta (i na danej głębokości) i wtedy "na czuja" okreslić możliwą odległość. 
Co do "górki" to np. "pływamy w kółko" i obserwujemy zmiany głębokości. Szybka analiza i już wszystko wiemy.
Pozdrawiam. (2017/05/04 22:40)

baloonstyle


@Troo trzeba zacząć od tego że "stożek", "koło" itp są to wymysły producentów. Prawda jest taka że sygnał idzie po linii prostej pod łódź.
 
Przykład jest bardzo prosty. Jeżeli płyniesz na głębokości 10 metrów i jesteś na małej górce i 10 cm obok od razu masz blat to niby co ci echo pokaże ?
 
Strasznie śmieszne są te opisy i sczytywania kątów, okręgów itp.
 
Jedyne kąty w echosondach pokazują boczne sonary, cała reszta to wymysł producentów żebyś się zainteresował produktem.
  (2017/05/05 10:35)

jimmi1234


"Prawda jest taka że sygnał idzie po linii prostej pod łódź." - czujnik emituje falę dźwiekową a ta rozchodzi się w wodzie zgodnie z prawami fizyki a nie "prawdy...". Jej emiterem jest utwardzony kryształ, (zazwyczaj okrągły) który drgając pod wpływem przyłożonego napięcia emituje do ośrodka wodnego falę dźwiekową o czestotliwości zależnej od jego grubości i kącie "stożka" zależnym od jego średnicy. 
Oprócz standardowej zmiany wartości kąta stozka mozna zmieniać czułość, która im mniejsza tym bardziej zawęża "pole obserwacji". 
"cała reszta to wymysł producentów żebyś się zainteresował produktem." - Zamiast teorii spiskowych proponuję teorię z zakresu rozchodzenia fal dźwiekowych w różnych ośrodkach, o róznmych gęstościach rzecz jasna i na granicach pomiędzy tymi ośrodkami. (2017/05/05 23:37)