Zaloguj się do konta

Czyszczenie stawu - problemy

utworzono: 2018/07/15 15:50
pawcio123

Hej mirki mam pytanie. Może ktoś robił coś takiego w przeszłości. Mam staw 750m2 i zamiar wyczyszczenia go z mułu i pogłębienia. Staw był dwa lata temu lekko podczyszczony (6h koparką brzegi) ogólna sytuacjia w stawie ok tylko że jest w nim sporo mułu. Obecnie głębokość od 1.2 do 2m((sam środek średnio 1,4m na całości) z czego na dnie prawdopobodnie 30-40cm mułu. Mam kilka pytań i może ktoś będzie wiedział. W stawie jest dużo ryb- jakiś rok temu było wpuszczone około 400 sztuk ryb ( średnia waga wpuszczonych ryb to jakieś 100g ) ale było też kilka fajnych karpi , amurów i sporo lina i to były już takie 0,5kg do 1kg. Co zrobić w wypadku gdy chcę pogłębić staw ale nie chce stracić tych ryb ( sam koszt zarybienia 1500zł) a w okolicy nie ma gdzie ich wpuścić. Ile może kosztować takie pogłębienie - ostatnim razem jak była duża akcja czyszczenia stawu (6 lat temu) było to 10h pracy koparka i dwie wywrotki które wywoziły muł i ziemię(1200zł). Poprosiliśmy o wycenę jednego gościa od takich robót i mówi,że to będzie jeden ,max dwa dni pracy koparką + jedna wywrotka ( my mamy jeszcze ciągnik z przyczepą więc tez będzie używany ) i powiedział że to będzie trwało 10 do 15h i zaoferował taką usługę za 5000zł (w tym miejscu mnie to trochę przeraziło bo szczerze myślałem że to będzie jakieś 2000zł. Co myślicie ? Jest coś co powinienem wiedzieć przed pogłębianiem takiego stawu ? Na co uważać i zwrócić szczegolna uwagę? Co zrobić z tymi rybami ? Czy tylko mi wydaje się,że 5000zł to duże przegięcie za jeden dzień pracy (woda będzie wypompowywana więc powinno iść szybko). Do jakiej głębokości pogłębiać taki staw ?

Dzięki za wszelką pomoc ale mam jedną prośbę - jeśli ktoś nigdy nie miał z czymś takim do czynienia a jest wędkarzem i nie jest przekonany,że wie jak to się robi to proszę napiszcie to w komentarzy i dzięki temu będę wiedział,że tą opinię będę musiał zweryfikować !!

Staw jest w okolicach radomia. Może znacie kogoś kto się jeszcze czymś takim zajmuje




Pozdrawiam !!!! [2018-07-15 15:50]

Kabi

Witam ! By takie czyszczenie miało rację bytu powinienieś staw spuścić i pozostawić do oszuszenia i wtedy zacząć pogłębiać , wówczas pogłębianie będzie bardziej skuteczne i wystarczy na dobrych kilka-kilkanaście lat. Co do ryb , to nie ma złotego środka na ich przetrzymywanie , chyba że masz specjalne baseny z możliwością pompowania tlenu. Użyj głowy , może jest jakiś rów obok z bieżącą wodą , zabezpieczyć go przed ucieczką ryb i tam przetrzymywać ryby, ogólnie im cieplej tym ciężej będzie utrzymać ryby na okres pogłębia przy życiu. Co do kosztów koparki i wywrotki , sam sobie odpowiedziałeś w swoim poście. Oczywiście cena 5tys. zł to absurd. Koparka zazwyczaj liczy sobie stawkę godzinową i jest to od 90-120złh , oczywiście wszystko zależy od użytego sprzętu i regionu Polski. Co do wywrotki to nie bardzo się orientuję ile może wziąść , ale z pewnością mniej niż koparka :) Myślę że maksymalna cena za 15h to 3tys.zł , lecz uważam że to też trochę za wiele. Poszukaj , popytaj innych operatorów koparek , napewno znajdziesz coś tańszego. Co do stawu i głębokości najlepiej kopać do 3 m , jako że staw jest nie wielki to 3m polecałbym na środku i łagodnie schodzące brzegi , zapobiegną osuwaniu się brzegów. Sam kopałem swój staw 3 lata temu , byłem przy czyszczeniu kilku stawów , więc jakąś tam wiedzę mam ;) Życzę powodzenia przy oczyszczaniu :) [2018-07-17 09:45]

pawcio123

Dzięki wielkie ! Jeśli chodzi o przechowanie ryb to mam pomysł żeby wykopać "basen" tzn dół o wymiarach 9mx3m o glebokosci 80cm i pokryc to folia i tam dac wode ze stawu i pozniej ryby. Mam dwie profesjonalne pompy do napowietrzania więc z tlenem też powinno być ok.Myślisz,że jak wcześnie powinniśmy spuszczać wodę ? Czym dłużej będzie spuszczona tym dłużej ryby będą w niebezpieczeństwie no i trzeba pomyśleć jak szybko ta woda będzie nachodziła do stawu. Wg mnie wode będzie trzeba pompować ciągle i spuszczenie stawu dwa dni wcześniej nie wchodzi raczej w grę [2018-07-18 14:25]

Kabi

Hejka ! Ze względu na przechowywaną rybę , powinniście kopać zaraz po zejściu wody ze stawu , tak by rybki jak najkrócej czekały na wpuszczenie ich z powrotem :) Jako , że będziesz oczyszczał staw od razu po spuszczeniu , zwróć uwagę by nie robić tego w upalny dzień ( ryba może nie wytrzymać ) [2018-07-19 11:18]