Czynności przed zarybianiem stawu

/ 11 odpowiedzi
mam zamiar na wiosnę kupić narybek i czy przed wpuszczeniem go do stawu trzeba go zdezynfekować lub co innego trzeba zrobić .
Josi1994

Z tego co wiem to nie. A jakie masz podłoże na dnie? (2012/02/09 15:17)

BlueFisherman

Przed wpuszczeniem ryb do stawu, należy wsypać wapno. Ono odkaża i zabija, oraz zabezpiecza przed bakteriami. Jeżli będziesz miał ryby to także bym radził wsypywać wapno do wody, należy to wykonywać 1 raz do roku. Wapno należy wsypać z umiarem (Najlepiej jak byś mógł to podaj wymiary stawu to napisze ile powinieneś wsypywać). Należy je wsypywać ze wszystkich stron wody. Stanowiska do wsypywania wapna przygotowałem na poniższym rysunku. (2012/02/09 17:14)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

hodowca

powierzchnia stawu -105m2
głębokość- 1,5m ściany pionowe z gliny zabezpieczone polami z drewna olchowego,dno z twardego piaskowca.Jakie wapno zastosować i ile kilogramów oraz ile czasu to zrobić przed wpuszczeniem ryb.NA wiosnę mam zamiar puścić narybek amura  i kilka szt. narybku karpia. Amura będę dokarmiał własną trawą mam taż własne zboże  i ile narybku tych (kilogramów) ryb można by wpuścić do takiego stawu.  (2012/02/10 09:57)

hodowca

powierzchnia stawu -105mgłębokość  -1,5msciany pionowe z gliny zabezpieczone palami z drewna olchowego . Jakie wapno zastosować i ile kilogramów. Dno jest z twardego piaskowca.Na wiosnę mam zamiar wpuścić narybek amura i kilka szt. narybku karpia.Będę dokarmiał własną trawą , mam też swoje zboże. Ile narybku ( kilogramów) mogę wpuścić do takiego stawu.  (2012/02/10 10:15)

hodowca

Staw jest w kształcie trójkąta równoramiennego o wymiarach 17x15x15  powierzchnia stawu -105mgłębokość  -1,5msciany pionowe z gliny zabezpieczone palami z drewna olchowego . Jakie wapno zastosować i ile kilogramów. Dno jest z twardego piaskowca.Na wiosnę mam zamiar wpuścić narybek amura i kilka szt. narybku karpia.Będę dokarmiał własną trawą , mam też swoje zboże. Ile narybku ( kilogramów) mogę wpuścić do takiego stawu.  (2012/02/10 10:20)

hodowca

Staw jest w kształcie trójkąta równoramiennego o wymiarach  - 17/15/15powierzchnia stawu -105mgłębokość  -1,5msciany pionowe z gliny zabezpieczone palami z drewna olchowego . Jakie wapno zastosować i ile kilogramów. Dno jest z twardego piaskowca.Na wiosnę mam zamiar wpuścić narybek amura i kilka szt. narybku karpia.Będę dokarmiał własną trawą , mam też swoje zboże. Ile narybku ( kilogramów) mogę wpuścić do takiego stawu.  (2012/02/10 10:22)

BlueFisherman

Ile jeszcze zamierasz tych samych postów dodawać...

Ten staw widać, że jest małej wielkości. Ja bym doradził, by nie przedobrzyć, bo rybki padną. Dlatego więc, proponuje wsypać 1-2 łopaty tzw."sipą"(rodzaj szpadla) na każde stanowisko. To powinno wystarczyć. Jeżeli chodzi o rodzaj wapna to raczej gatunków typowo nie ma. To powinno być wapno proszkowane w worku (tak jak cement). Myślę, że wyjdzie 2-3 worki (zależy ile się naładuje na szpadel).
Tak jak mówię, wapno może pozabijać żywe istoty, więc trzeba się z tym obchodzić z umiarem, ale jeżeli się wapna nie doda to też kończy się tym samym wcześniej, czy później. Wapno tak jak pisałem zapobiega tworzeniu się bakterii, pobudza roślinność i oczywiście rybki :) Dodatkowo, myślę, że sprzyja to przetrwaniu ryb zimą.
Miałem takie sytuacje. Raz wsypałem za dużo wapna (ale wtedy nie wiedziałem od nikogo co z tym wapnem, ile trzeba wsypać) i ryby pozdychały. Drugim razem wsypałem, było ok. Ale dla mnie minusem było to, że po zimie widziałem padnięte ryby, bo miały za mało powietrza (jak zwykle, bo mam małą głębokość stawu [70cm] ). Za trzecim jak wsypałem to nawet wszystkie moje ryby przetrwały zimę. Staw tętnił życiem. :) Jestem pewien, że dobra ilość wapna przyczyniła się do tego i staw przetrwał.

Mam nadzieję, że pomogłem koledze. Życzę owocnej i dobrej pracy. Pozdrawiam.

PS. To kiedy wsypiesz wapno to zależy od Ciebie. Byle by to było max. 1 raz do roku.
(2012/02/10 17:15)

Algen

Jeśli qpujesz narybek poproś od producenta "sprzedawcy" dokument potwierdzający o zdrowotności ryb. Dobry sprzedawca  powinien taki dokument posiadać.
Zarybiałem kiedyś linem i kilkoma karpiami. Po kilku dniach złowiłem małego karpia którym zarybiłem, miał on na ciele dziwną, plamę, kreskę przypominająca czerwoną malutką glizdę. Wypuściłem go i za kilka dni zaczeły umierać karpie te największe :(

W jakiej odległości masz staw od domu ? (2012/02/10 18:49)

hodowca

Mój staw znajduje się ok. 300m od domu.Chciałbym się jeszcze dowiedzieć co mam zrobić z rybami jak przywiozę ich od hodowcy przed wpuszczeniem do własnego stawu (słyszałem że ryby przed wpuszczeniem do stawu przepłukują w środku odkażającym).  (2012/02/11 10:14)

Artur z Ketrzyna

Kolego, zanim zdecydujesz się na wsypanie wapna do wody, sprawdź PH wody. A nie jak ci radzi kolega, wal tyle i tyle wapna.
Wapno zmienia odczyn kwasowości wody,neutralizuje, a jak przesadzisz to z kwaśnego na zasadowy. Przewaga jednego czy drugiego jest zgubna dla ryb.
Zakup sobie taki miernik, w aptece lub zoologicznym. Co jakiś czas sobie zmierzysz i będziesz wiedział czy coś złego się nie dzieje w twoim stawie.
Nawet hodowcy karpi uważają by nie przesadzić z wapnem, i od tak sobie jego stosowania nie zalecają. (2012/02/11 17:27)