Zaloguj się do konta

Czym smarować łożysko rolki kabłąka?

utworzono: 2012/12/11 11:19
arto

witam mam pytanie czym smarować łożysko rolki kabłąka. [2012-12-11 11:19]

Zibi60

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo są różne rozwiązania. Jeśli piszesz łożysko, to może być kryte i wtedy... niczym. Jeśli używasz kołowrotka w okresie zimowym, trzeba smarować smarem odpowiednim do tych temperatur - smarować to za dużo powiedziane - kropelka oleju do maszyn precyzyjnych, lub "ociupinka" smaru stałego. Do łożysk kulkowych nie stosuj smaru z grafitem, natomiast niektóre "kręcioły" mają panewki i tam można.
Swoją drogą rolka kabłąka, to moim zdaniem najsłabszy element dzisiejszych kołowrotków. Często słyszę o rwaniu żyłki - powodem jest zapieczona, unieruchomiona rolka - która przechodzi przez wycięty (przez nią lub przez używaną z innej szpuli plecionkę) w rolce rowek. Najczęściej jednak zdarzają się piski podczas pracy , wielu wędkarzy nie wie skąd pochodzą, a to właśnie najczęściej rolka kabłąka.
[2012-12-11 15:22]

arto

czy olej silikonowy będzie odpowiedni ? [2012-12-11 18:01]

Moim zdanie silnikowy zawiera zbyt dużo świństw w składzie najlepiej jak koledzy pisali olej do maszyn precyzyjnych nie zawiera różnego rodzaju badziewia albo zwyczajny smar do kołowrotków np. Jaxon taki ma w swojej ofercie. [2012-12-11 18:37]

barrakuda81

Podłączam się do tematu.Czy wystarczy taką rolkę oczyścić np przez przemycie elementów rozpuszczalnikiem(jeśli jest cos lepszego to proszę o przykład) i nasmarowanie?Jakich smarów używać?Takie w sprayu opisane jako''penetrujące''przeznaczone do kołowrotków wystarczą czy też trzeba dodatkowo dołożyć jakiś smar standardowy czyli o konsystencji smalcu(nie znam nazw ale chodzi o takie jakich używa się w mechanice).Obawiam się dac byle co bo kiedyś użyłem jaxonowskiego ''smalcu'' za 3 złote i kołowrotek pracował o wiele ciężej niż przed smarowaniem. [2012-12-11 18:41]

arto

Moim zdanie silnikowy zawiera zbyt dużo świństw w składzie najlepiej jak koledzy pisali olej do maszyn precyzyjnych nie zawiera różnego rodzaju badziewia albo zwyczajny smar do kołowrotków np. Jaxon taki ma w swojej ofercie.

Miałem na myśli SILKONOWY [2012-12-11 18:58]

arto

poprawie się, miałem na myśli olej SILIKONOWY. [2012-12-11 19:02]

piotr-strzalkow

jeszcze nie używałem, ale dobrym pomysłem może być dobry smar w sprayu do łańcuchów rowerowych. Smar przystosowany do pracy w ekstremalnych warunkach: piach, wilgoć, błoto.
[2012-12-11 20:14]

grisza-78

Ja używam oleju od maszynki do strzyżenia włosów. Sprawdza się.
[2012-12-12 10:39]

zyga1949

A ja wszystkie krecioły po sezonie czyszczę i *psikam* WD-40  wszystkie ruchome części - nadmiar wycieram szmatką .
[2012-12-12 10:49]

Moim zdanie silnikowy zawiera zbyt dużo świństw w składzie najlepiej jak koledzy pisali olej do maszyn precyzyjnych nie zawiera różnego rodzaju badziewia albo zwyczajny smar do kołowrotków np. Jaxon taki ma w swojej ofercie.

Mój błąd kolega pisał o silikonowym a ja o silnikowym napisałem. Co do silikonowego to nie mam pojęcia.  [2012-12-12 13:19]

Mopar

I to jest wielki błąd... [2012-12-30 11:57]

adamo0

A ja wszystkie krecioły po sezonie czyszczę i *psikam* WD-40  wszystkie ruchome części - nadmiar wycieram szmatką .

W tym preparacie są i substancje żrące! [2012-12-30 13:50]

arto

czy moglibyście podać konkretną nazwe smaru. [2012-12-30 16:34]

ryukon1975

czy moglibyście podać konkretną nazwe smaru.

W prawie każdym wędkarskim dostaniesz smar do kołowrotków.I możesz go użyć.Nie ma co popadać w paranoję bo jeśli kolowrotek jest zly to samym smarowaniem go nie naprawisz.
Ważniejsze to kupić dobry i czasem wyczyścić i przesmarować tu i tam.:)
Tylko kup zwykły smar a nie takie psikadła w spreyu służące do uruchomiania zakleszczonych/zapieczonych elementów.
[2012-12-30 16:42]

Witam ,co prawda to prawda, smar do kołowrotków ma kolosalne znaczenie i z górnej pułki ,nie jakieś tam mazidło ,zużyty usunąć, przepłukać, posmarować nowym smarem .Natomiast nie które  kołowrotki wymagają specjalnej troski.Pozdrawiam 
[2012-12-30 17:09]

ryukon1975

Kołowrotki "wymagające specjalnej troski" są złe.
Kołowrotek zostaje zrobiony by pracować w naturalnych warunkach,kontaktuje się z piachem,kurzem,wodą itp,ma to znieść.
Oczywiście należy dbać na bieżąco o jego czystość i z raz dwa razy w zależności od tego jak intensywnie go używamy przesmarować.
Jednak kołowrotek to nie samolot żeby utrzymywało go w stanie używalności kilkudziesięciu ludzi.

Ciężko dziś znaleźć w masówce/jednorazówce takie kołowrotki ale coś tam zawsze jest.:)
Dlatego napisałem że najważniejsze decyzje podejmujemy w chwili zakupu bo potem to możemy sobie tylko poprawiać samopoczucie smarując cotygodniowo kołowrotek który i tak nie wytrzyma dwóch sezonów.

Wracając do łożyska w rolce zawsze można je w razie potrzeby wymienić,nie jest to trudne.
łożysko akie kosztuje około 25 zł.
[2012-12-30 18:19]